Powiaty chcą przekształcenia szpitali w lokalne centra zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Model centrum, który chcielibyśmy wprowadzić, pełniłyby rolę koordynatora opieki zdrowotnej. Wokół niego koncentrowałyby się podstawowe usługi dostosowane do lokalnych potrzeb i możliwości. Dzięki temu nie dochodziłoby np. do tego, że pacjent ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, jest diagnozowany dopiero, gdy trafia do szpitala - zauważa Bernadeta Skóbel, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura Związku Powiatów Polskich.

30.06.2022

Opodatkowanie dywidend podatkiem u źródła pod lupą fiskusa

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Organy skarbowe coraz wnikliwiej weryfikują zasadność stosowania zwolnień z podatku u źródła. Wszczynane kontrole dotyczą zarówno bieżących, jak i przeszłych okresów podatkowych. Warto jednak mieć na uwadze, że bardziej restrykcyjne zasady stosowania tych zwolnień obowiązują od niedawna, o czym fiskus nie zawsze pamięta, kwestionując rozliczenia płatników – piszą eksperci Deloitte.

29.06.2022

Jankowska: Godło lub herb nie do wykorzystania w znaku towarowym

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czy uzyskanie rejestracji oznaczenia geograficznego dla danego typu produktu, pozwala na rejestrowanie tego symbolu jako części znaku towarowego? Taki spór przetoczył się przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) i Sąd (General Court). Złożono wniosek o unieważnienie udzielonego prawa na znak towarowy, a urząd unijny zgodził się z argumentacją unieważniając znak towarowy.

29.06.2022

Unijne przepisy narzucą obowiązki na cyfrowych gigantów

Nowe technologie Prawo europejskie

Mimo tego, że w Unii Europejskiej działa ponad 10 tys. platform internetowych, rynek cyfrowy wydaje się być kształtowany przez zaledwie kilka z nich. Budzi to obawy w kontekście m.in. transparentności i uczciwej konkurencji. Stąd pakiet rozwiązań proponowanych przez Komisję Europejską, przewidujących nałożenie szczególnych obowiązków na cyfrowych gigantów. Piszą o tym ekspertki z Dentons Europe.

28.06.2022

Praca zdalna będzie w znowelizowanym Kodeksie pracy

Prawo pracy

Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu pracy, praca zdalna zastąpi w nim telepracę. Przed pracodawcami więc kolejne zmiany i konieczność dostosowania regulacji wewnętrznych, przeszkolenia zespołów kadrowych i zaplanowania dodatkowych środków finansowych. Warto, żeby już teraz pracodawcy zapoznali się z obowiązkami i prawami, jakie już wkrótce wprowadzi projektowana ustawa – pisze Aneta Jurkiewicz.

27.06.2022

KNF ostrzega - rynek kryptowalut może omijać sankcje na Rosję i Białoruś

Nowe technologie Finanse

Nakładane, w związku z wojną w Ukrainie, sankcje gospodarcze na podmioty i obywateli Rosji oraz Białorusi, wpłynęły na sektor finansowy tych państw oraz możliwość dokonywania rozliczeń transakcji przez wywodzące się z obu krajów przedsiębiorstwa oraz osoby fizyczne. W tej sytuacji na znaczeniu zyskują alternatywne instrumenty transferu środków pieniężnych i wartości majątkowych, np. kryptowaluty.

27.06.2022

Dr Pędziński: Model opieki koordynowanej daje wymierne korzyści

Pacjent Opieka zdrowotna

Zatrudniamy sześć osób na stanowisku koordynatora. Kwota, którą oferuje NFZ nie wystarcza na pokrycie kosztów. Natomiast i tak się to opłaca. Część zadań wykonują bowiem zamiast pielęgniarek, których koszt pracy jest o wiele wyższy. Zarządzają ruchem pacjentów, delegują uprawnienia, ograniczają koszty zbędnych wizyt i diagnostyki - mówi dr Bartosz Pędziński z Łomżyńskiego Centrum Medycznego.

25.06.2022

Prof. Krawiec: Procedura administracyjna przy nadawaniu tytułów chroni przed nadużyciami

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce odejścia od procedury administracyjnej kodeksowi postępowania administracyjnego. Ta propozycja jest błędna, jednostka ma prawo do obrony na drodze prawnej, czyli na drodze postępowania regulowanego przepisami prawa - uważa dr hab. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

24.06.2022

Ulga na złe długi – dobre wiadomości dla podatników

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął o niezgodności polskich przepisów ustawy o VAT w zakresie braku możliwości skorzystania z ulgi na złe długi w przypadku upadłości kontrahenta. Wyrok jest korzystny dla przedsiębiorców, usunął przeszkody korzystania z tej ulgi - mówi serwisowi Prawo.pl Wojciech Kliś, doradca podatkowy.

24.06.2022

Bukiel: Za błąd w sztuce medycznej nie można karać jak za pospolite przestępstwo

Prawo karne Zawody medyczne

Wprowadzenie zasady no-fault (bez orzekania o winie) wzmocni konstytucyjne prawo obywateli do ochrony zdrowia, bo lekarze śmielej będą raportować o swoich błędach. Pozwoli to na ich analizę i uchronienie się od nich w przyszłości. W efekcie błędów będzie mniej, a zatem zdrowie i życie obywateli będzie lepiej chronione - uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

23.06.2022

Wniosek o upadłość elektronicznie, skany załączników listownie

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Od pół roku wszystkie postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne prowadzone są w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Wciąż jednak sądy upadłościowe różnią się w swoich praktykach. Jedne sądy, które nie otrzymają papierowych załączników do elektronicznego wniosku, od razu zwracają taki wniosek jako obarczony brakami formalnymi. Inne zaś wzywają dłużników do uzupełnienia dokumentów wyznaczając do tego odpowiedni termin.

22.06.2022

Prof. Kustra-Rogatka: Jeszcze nie wiadomo, jak KE oceni likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale kary trzeba zapłacić

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Uchwalenie, podpisanie i wejście w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym nie są tożsame z zakończeniem sporu wokół Izby Dyscyplinarnej i szerzej ustroju sądownictwa w Polsce. Nie oznacza też automatycznego wstrzymania, ani anulowania kary nałożonej na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej - mówi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

22.06.2022

Za cztery miesiące zmiany w prawie spółek - czas na dostosowanie się

Spółki

Już za cztery miesiące wejdzie w życie jedna z największych nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Obejmuje ona zupełnie nowe regulacje w zakresie grup spółek - tzw. prawo holdingowe. W szczególności zmienione zostaną zasady funkcjonowania organów spółek. Tak duża nowelizacja wymaga dostosowania się firm do nowych regulacji. W niektórych przypadkach może to wymagać zmiany umowy lub statutu spółki.

21.06.2022

Sędzia Matras: Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym to trik i pułapka

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli wśród wylosowanych sędziów i wybranych przez prezydenta do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej będzie sędzia powołany przez neoKRS, to niczego to nie zmieni. Bo strony będą miały możliwość złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a jeśli ten utrzyma linię orzeczniczą, to Polska będzie płacić nadal wysokie odszkodowania - ocenia Jarosław Matras, sędzia z Izby Karnej Sądu Najwyższego.

20.06.2022

Regulamin sklepu online - ważny dla przedsiębiorcy i klienta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Regulamin sklepu to jeden z kluczowych dokumentów w biznesie online. Klient musi mieć możliwość zapoznania się z nim przeglądając stronę, jeszcze przed decyzją o zakupie czy skorzystaniu z usług. Regulamin służy jednak nie tylko kupującym, ale także sprzedającym - źle sformułowany może być źródłem poważnych kłopotów w relacjach z klientami - pisze radca prawny Aleksandra Zaliwska.

18.06.2022

Szybkie wprowadzenie pracy zdalnej nie pozwoli się do niej przygotować

Prawo pracy

Od kilku miesięcy pracodawcy analizują kolejne projekty opisujące pracę zdalną. Wobec wygasającej epidemii i przejściowego charakteru covidowych przepisów o pracy zdalnej, uregulowanie tej materii jest coraz bardziej palące. Niestety rząd co chwila zmienia koncepcje wdrożenia tych przepisów. Im nowszy pomysł rządu, tym … krótszy czas na wprowadzenie tych zmian przez pracodawców - pisze radca prawny Łukasz Kuczkowski.

17.06.2022

Sygnaliści: Informacje zwrotne to obowiązek czy tylko dobra praktyka?

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Pracodawcy, zgodnie z zasadą due dillegence, powinno zależeć na jak najbardziej szczegółowym zbadaniu oraz wyjaśnieniu sprawy. Sygnalista spełniający swój obowiązek występuje w podwójnej roli, może być określony jako trigger, inicjujący proces, ale również jako funkcjonariusz publiczny, któremu należy zaraportować o podjętych działaniach następczych.

17.06.2022

Vacatio legis w ustawie o pracy zdalnej stanowczo za krótkie

Prawo pracy

Po dwóch latach pracy nad uregulowaniem pracy zdalnej na stałe w Kodeksie pracy rząd przekazał do Sejmu projekt w tej sprawie. Zaproponował, by nowe przepisy weszły w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia. To stanowczo za mało. Chyba, że byłby przepis przejściowy, zgodnie z którym pracodawcy stosujący pracę zdalną na podstawie polecenia będą mieli zdecydowanie dłuższy czas na wdrożenie nowych zasad.

15.06.2022

Jerzy Koniecki: Zawód księgowego wymaga pilnego zdefiniowania

Rachunkowość Doradca podatkowy

Kiedyś postawiono na rynek. Życie jednak pokazało, że rynek nie zweryfikował kompetencji księgowych. Wszyscy zgodnie przyznają – zarówno przedsiębiorcy, jak i sami księgowi – że jakość usług księgowych spadła. Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie i wprowadzenie pewnych zasad certyfikacji – mówi Jerzy Koniecki, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

15.06.2022