Dyrektor MF: KSeF to korzyści dla przedsiębiorców i administracji skarbowej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Nowe zasady fakturowania przełożą się na uszczelnienie systemu VAT i spowodują zwiększenie dochodów budżetu państwa. Obowiązki podatkowe oraz sprawozdawcze zostaną znacząco uproszczone. Gdy wszystkie faktury będą dostępne w KSeF, nie będzie konieczności raportowania ich w innych systemach - mówi dr Paweł Selera, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

21.12.2022

Nie każdy będzie mógł być windykatorem - nowe przepisy usprawnią rynek czy go raczej sparaliżują?

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przy obecnych regulacjach prawnych windykacją może zajmować się dosłownie każdy, a sam proces windykacji często narusza lub zagraża podstawowym prawom i wolnościom osób zadłużonych. Choć więc projekt ustawy windykacyjnej budzi obawy co do ich ewentualnej skuteczności w praktyce, to jako pozytyw należy ocenić próbę kompleksowej regulacji sektora windykacyjnego w Polsce.

20.12.2022

Umowa kredytu bankowego, także frankowego, to umowa wzajemna

Prawo cywilne Banki Kredyty frankowe

To, czy umowa kredytu bankowego ma charakter umowy wzajemnej, nie zostało do tej pory jednolicie rozstrzygnięte w doktrynie i orzecznictwie sądowym. Kwestii tej dotyczy pytanie prawne, jakie do Sądu Najwyższego skierował klika miesięcy temu Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Spór ma praktyczne znaczenie dla spraw dotyczących umów frankowych, na przykład w zakresie zasad rozliczeń stron.

20.12.2022

Sośnierz: Opiekę zdrowotną trzeba naprawiać systemowo, nie wyrywkowo

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Aby radykalnie poprawić sytuację w ochronie zdrowia, należy zmienić cały system, a nie wyrywkowo i chaotycznie niektóre jego elementy. Warunkiem opracowania niezbędnego projektu jest wyznaczenie sobie celów, które chcemy osiągnąć. Politycy powinni rozliczyć autora nowych rozwiązań z efektów tego przedsięwzięcia, ale nie przeszkadzać - uważa Andrzej Sośnierz z koła poselskiego Polskie Sprawy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

19.12.2022

Prezes Chlebny: Nowe zadania NSA to spowolnienie pracy i wielki koszt społeczny

Prawnicy

Naczelny Sąd Administracyjny jest otwarty na podjęcie konstruktywnej współpracy mającej na celu rozwiązanie problemów związanych z regulowaną w projekcie materią. Trudno jednak mówić o takiej współpracy w sytuacji, gdy o inicjatywach w tym zakresie NSA informowany jest za pośrednictwem środków masowego przekazu - napisał do prezydenta, prezes NSA Jacek Chlebny.

16.12.2022

Prof. Manowska wyklucza rozpoznawanie dyscyplinarek przez NSA

Wymiar sprawiedliwości

Nie ulega wątpliwości, że to sądom powszechnym Konstytucja przekazała generalną właściwiość w zakresie sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Natomiast zadaniem sądownictwa administracyjnego jest jedynie kontrolowanie aktów administracji publicznej oraz badanie ich zgodności z prawem - taką opinię wyraziła Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska w piśmie do marszałek Sejmu na temat noweli ustawy o SN.

16.12.2022

Dr hab. Książek: Sprawa kierowniczki sieci IKEA wyznaczy linię orzekania

Prawo karne Prokuratura Prawo pracy

Prokuratura wniosła akt oskarżenia przeciwko kierowniczce z sieci IKEA. Zarzucono jej, że zwalniając pracownika dopuściła się dyskryminacji wyznaniowej. Sądy nie podzieliły tej oceny i prawomocnie uniewinniły oskarżoną. Uznały, że wypowiedzenie umowy o pracę nie nastąpiło za wiarę, za cytaty z Pisma Świętego, ale za formę wpisu, która naruszała godność osób LGBT+. Sprawa jest precedensowa i wyznaczy linię orzekania w podobnych sprawach.

16.12.2022

Prof. Szustakiewicz: Dyscyplinarki w NSA to przykład prawniczego znachorstwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przeniesienie dyscyplinarek sędziowskich do Naczelnego Sądu Administracyjnego pogłębi chaos prawny, a niczego nie załatwi - uważa prof. Przemysław Szustakiewicz, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. - To kolejna sytuacja, gdy sędziowie "na chybcika" zamiast zajmować się np. podatkami, które stanowią być albo nie być dla przedsiębiorców, zostaną odciągnięci od tych spraw. Strony "zwykłych" postępowań jeszcze dłużej będą czekać na orzeczenie i tracić pieniądze - dodaje.

16.12.2022

Tomasz Palak: Informowanie o zmianach w prawie i wysyłanie newsletterów nie narusza kodeksu etyki prawnika

Prawnicy Doradca podatkowy Compliance

Wizerunek prawnika i kancelarii prawnej ma coraz większe znaczenie. W jego budowaniu przydatne może być tworzenie treści - newsletterów, artykułów, wideo czy wystąpień na konferencjach. Wówczas w sposób jednoznaczny kontakt z klientem następuje tak, że to on w razie swojej ewentualnej potrzeby go inicjuje - a więc nie będziemy mieć wątpliwości, że nie był to kontakt niechciany - mówi Tomasz Palak, radca prawny.

16.12.2022

Sędzia Romańska: Prezydent łamie prawo i ogłasza, że to jest prawem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie może być tak, że osoby, które przeszły przez prawidłowo przeprowadzone postępowanie konkursowe, latami czekają na nominację i nie otrzymują żadnej odpowiedzi. Tymczasem dokonuje się „skok na KRS”, po czym osoby wskazane przez obsadzony z naruszeniem prawa organ, otrzymują nominacje w pośpiechu, Prezydent oznajmia nam, że stało się, i już. Obawiam się tak wykonywanych prerogatyw prezydenckich - mówi prof. Marta Romańska, sędzia Sądu Najwyższego.

15.12.2022

Przetwarzanie danych osobowych kandydata do pracy z ograniczeniami

Prawo pracy RODO

Kwestią otwartą i wciąż niewyjaśnioną w praktyce stosowania RODO przez Prezesa UODO jest to, czy pracodawca może żądać podania obowiązkowo innych danych, powołując się na tzw. uzasadniony interes administratora danych, np. informacji o preferowanym wynagrodzeniu. Moim zdaniem taką możliwość należy dopuścić, z wyłączeniem danych szczególnych kategorii i o karalności - pisze dr Mirosław Gumularz.

14.12.2022

Prof. Sierpiński: Udział w badaniu klinicznym to szansa na wyzdrowienie, nawet na przeżycie

Pacjent Opieka zdrowotna

Co roku wykonujemy w Polsce ponad 700 badań klinicznych, co powoduje, że zaliczamy się do czołówki państw europejskich. Mimo tego, musimy nadal prowadzić edukację pacjentów i lekarzy dotyczącą możliwych korzyści z tych badań. Są one bowiem bezpieczne, a udział w nich to często szansa na dostęp do nowoczesnych terapii – uważa dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

14.12.2022

Obrót nieruchomościami warszawskimi zagrożony wstecznym wyłączaniem rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Masowo wpisywane do ksiąg wieczystych ostrzeżenia o prowadzonych czynnościach sprawdzających przez komisję weryfikacyjną stwarzają istotne ryzyko przy obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie. Dochodzi bowiem do wyłączenia rękojmi z mocą wsteczną. Ostrzeżenie to nie musi jednak całkowicie blokować obrotu. Piszą o tym Michał Gliński radca prawny oraz dr Radosław Wiśniewski, adwokat z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

13.12.2022

Nowelizacja prawa spółek może wymuszać zmiany umów i statutów

Spółki Prawo gospodarcze

Nowelizacja prawa często ma wpływ na bieżące funkcjonowanie i obowiązki przedsiębiorców. W październiku 2022 r. weszła w życie największa od 20 lat nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Czy wymusza ona zmiany w umowie lub statucie spółki? Na to pytanie odpowiada Krzysztof Borkowski, adwokat w kancelarii KZ Legal.

12.12.2022

Dr Rekosz-Cebula: Płeć może mieć znaczenie dla sądowego wymiaru kary

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Argument płci i macierzyństwa pojawia się w orzeczeniach sądowych. Przeważnie wynika z niego łagodniejsze traktowanie, nie jest to jednak argument wypowiedziany wprost. Informacja o tym, że sprawczyni jest matką, pojawia się w opisie stanu faktycznego, czasami jest to okoliczność związana z wcześniejszym stylem życia, którą należy brać pod uwagę przy wymiarze kary - wskazuje dr Emilia Rekosz-Cebula.

10.12.2022

Dobór pracowników do zwolnienia grupowego nie może być dowolny

Prawo pracy

Ustawa o zwolnieniach grupowych daje istotny zakres swobody w zakresie tego, którzy pracownicy zostaną objęci zwolnieniem. Swoboda ta nie oznacza jednak dowolności. W procedurze zwolnień grupowych pracodawca powinien określić kryteria doboru pracowników do zwolnienia. Kryteria te powinny być obiektywne oraz sprawiedliwe – pisze radca prawny Przemysław Mazur.

09.12.2022

Populistyczna nowelizacja, czyli niewłaściwe akcenty w polityce karnej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Najnowsze pomysły legislacyjne w zakresie prawa karnego, podlane populistycznym sosem, którego głównym składnikiem wydaje się być troska o bezpieczeństwo obywatela i ostra walka ze... zmniejszającym się systematycznie zagrożeniem poważną przestępczością, głównie kryminalną, skłania do refleksji nad, generalnie rzecz ujmując, sposobem myślenia światłych legislatorów.

09.12.2022

Dr Stanek: Banki już widzą szybki koniec WIBOR-u

Prawo gospodarcze Kredyty

Zjawisko wprowadzenia stałych okresowo stóp procentowych wskazuje na to, że banki zaczynają powoli dostrzegać problem stosowania stawki WIBOR. Wyłączenie ze sprzedaży umów kredytowych ze wskaźnikiem WIBOR nie wydaje się przypadkowe. Tak radca prawny dr Remigiusz Stanek komentuje zawieszenie przez ING Bank Śląski sprzedaży detalicznych kredytów hipotecznych opartych na zmiennym oprocentowaniu.

08.12.2022

PFR sprawdza, jak kantory wykorzystały tarczę finansową

Rynek i konsument Finanse

Przedsiębiorcy prowadzący działalność kantorową, którzy otrzymali pomoc w ramach tzw. Tarczy Finansowej PFR, otrzymują wezwania od Polskiego Funduszu Rozwoju do wyjaśnień w zakresie oświadczeń złożonych przy ubieganiu się o pomoc. Przyczyną jest obliczanie dofinansowania dla kantorów od wartości przychodu, co powoduje, że wartość udzielanej pomocy byłaby w ocenie PFR za wysoka.

08.12.2022

Prof. Kamiński: W transplantologii podnosimy się powoli po pandemii

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie wiem, czy w liczbie przeszczepów wrócimy do wskaźników przed pandemią, ale na pewno będzie lepiej niż w 2021 r. – mówi dr hab. n. med. Artur Kamiński, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”. Wyzwaniem jest liczba potencjalnych dawców. - Mamy 358 szpitali z tzw. potencjałem dawstwa, ale aktywnych jest tylko 150 - dodaje.

08.12.2022