Dyrektywa o przedsiębiorstwach fasadowych wpłynie na podatek u źródła

Doradca podatkowy Prawo unijne

Komisja Europejska 22 grudnia ubiegłego roku przygotowała projekt dyrektywy mającej na celu zapobieganie nadużywaniu przedsiębiorstw fasadowych do celów podatkowych (tzw. dyrektywa ATAD 3). Jednym z najistotniejszych obszarów, które zostaną objęte nowymi regulacjami jest kwestia poboru podatku u źródła. Wpływ zmian na dotychczasową praktykę może być nawet większy, niż wydaje się to na pierwszy rzut oka.

01.06.2022

Koniec z fałszywymi zniżkami - dyrektywa Omnibus pomoże klientom, sprzedawców może skłonić do kombinowania

Rynek i konsument Prawo unijne Ochrona konkurencji

Konieczność prezentacji podczas promocji najniższej ceny produktu z ostatnich 30 dni, rozgraniczanie sprzedaży od osoby fizycznej oraz firmy, konieczność informowania o profilowaniu cen. Zmiany, które dzięki dyrektywie unijnej Omnibus, mają pomóc kupującym, przy polskiej specjalności do kombinowania, mogą sprawić, że mimo wszystko nieuczciwe praktyki wielu sprzedawców na rynku mogą dalej funkcjonować.

01.06.2022

Polskie prawo musi pogodzić wolność w internecie z prawem do kontroli

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Wynikający z unijnej dyrektywy prawno-autorskiej obowiązek dostawców usług online obowiązek weryfikacji treści, które użytkownicy chcą zamieścić na ich platformach, wzbudził kontrowersje. Jednak po wyroku TSUE Polska musi te zasady wprowadzić do prawa. Do wypracowania są jednak „bezpieczniki” wolności wypowiedzi, które będą możliwe do realizacji przy zachowaniu prounijnej wykładni prawa.

31.05.2022

Reforma planowania przestrzennego potrzebna - ale jaka?

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny

Reforma planowania jest konieczna, jednak jest pytanie, co chcemy przez nią osiągnąć. Jaki cel powinien być przed nią postawiony, do jakiego wzorca powinna dążyć. Na ten moment wydaje się, że reforma niewiele zmieni. Szczególnie, że bez jasnych zasad partycypacji w kosztach budowy infrastruktury i ułatwień w ich finansowaniu nie będzie dobrego planowania przestrzennego.

30.05.2022

Sąd decyduje, gdy nie ma porozumienia o władzy rodzicielskiej

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Przygotowanie porozumienia rodzicielskiego nie jest niezbędnym wymogiem dla pozostawienia władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Przy braku takiego porozumienia sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

30.05.2022

Mikołaj Pietrzak: Silny samorząd adwokacki jest gwarancją również dla obywateli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uznanie przez Trybunał Konstytucyjny niekonstytucyjności przepisów dotyczących przynależności terytorialnej adwokatów i radców do izb zdecydowanie osłabi oba samorządy i uderzy w prawa obywateli. Silny samorząd gwarantuje bowiem ochronę tajemnicy zawodowej, a także bezpieczeństwo i dostęp do rzetelnej, niezależnej pomocy prawnej.

30.05.2022

Sędzia Begier: Czas pomyśleć o alimentach ustalanych procentowo

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sąd Najwyższy wiele lat temu przyjął, że alimenty mogą być ustalane procentowo od wynagrodzenia zobowiązanego do świadczeń, gdy ma stałe zarobki. Być może należy rozważyć powrót do takiego rozwiązania, gdyż często niedługo po zakończeniu sprawy o alimenty wpływa pozew o ich podwyższenie - wskazuje sędzia Anna Begier z Sądu Rejonowego we Wrześni.

28.05.2022

Sędzia Cebula: Umowy kredytu konsumenckiego często niekorzystne dla pożyczkobiorców

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Jakkolwiek nie wszystkie umowy kredytu konsumenckiego zawierają klauzule abuzywne, niemniej w większości z nich są one obecne. W ostatnim czasie Sąd Najwyższy rozstrzygał kwestie, które mają praktyczne znaczenie dla ochrony praw konsumentów - wskazuje sędzia Rafał Cebula z Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, członek Zespołu ds. Prawa Cywilnego Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

28.05.2022

Kontrole trzeźwości także na „home office” - a co z „L4”?

Prawo pracy BHP

Rząd postanowił uregulować pracę zdalną, choć trochę trzeba było na to czekać. Przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który na stałe wprowadzi pracę zdalną do polskiego porządku prawnego. Wraz z uregulowaniem popularnego „home office”, pojawiła się także propozycja konkretnych przepisów dotyczących kontroli stanu trzeźwości pracowników. I to właśnie ona wzbudza najwięcej kontrowersji.

27.05.2022

Dr Gajewski: Polityka tranzytowa wpływa na bezpieczeństwo energetyczne

Rynek i konsument Administracja publiczna

Kryzys energetyczny zainicjowany przez Rosję powinien przyczynić się do trwałej zmiany polskiej kultury energetycznej na poziomie społecznym, technologicznym, politycznym i prawnym. Jeśli spojrzymy na rosyjską „geopolitykę rurociągów” jako na całość dostrzeżemy, że Europa została podzielona gazową żelazną kurtyną - pisze Łukasz Gajewski z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

27.05.2022

Sędzia Jeżewska: W czasie wojny walka o praworządność nie traci na znaczeniu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obywatele nadal mają małą świadomość nie tylko tego, jakie są ich prawa, ale też tego, jak działa wymiar sprawiedliwości. Z tym związany jest choćby brak zaufania do sędziów i obwinianie ich o sądowe porażki. Naszą rolą jest dążyć do tego, by to zmienić, i to nie tylko podczas Dnia Wymiaru Sprawiedliwości - mówi Prawo.pl sędzia Jolanta Jeżewska z Sądu Rejonowego w Gdyni.

27.05.2022

Mediacja przed rozwodem już nie obowiązkowa - MS modyfikuje projekt

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Po fali krytyki ze strony środowisk prawniczych, a także Rady Legislacyjnej, ministerstwo zmodyfikowało pierwotny projekt w ten sposób, że postępowanie informacyjne będzie wszczynane dopiero po wniesieniu pozwu o rozwód czy separację, a nie będzie je poprzedzać, uniemożliwiając tym samym wcześniejsze wniesienie pozwu - pisze Małgorzata Wojciechowicz, partner zarządzający Kancelarii De Lege Artis.

26.05.2022

Prof. Waltoś: Każde zło w prawie kiedyś mija

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Łamanie praworządności w Polsce kiedyś się skończy. Każde zło ma swój koniec, każde deprawowanie prawa też. W pewnym momencie napotyka na wzrastający opór i wreszcie dochodzi, jeśli nie do rewolucji, to przynajmniej do wywrócenia dotychczasowego porządku. I ja w to wierzę – mówi prof. Stanisław Waltoś w wywiadzie udzielonym Prawo.pl z okazji swojego jubileuszu 90-lecia.

26.05.2022

Obowiązkowe e-faktury coraz bliżej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprowadzony od początku 2022 roku Polski Ład zakładał tak wiele istotnych zmian, że mogły one przysłonić nadchodzącą wielkimi krokami rewolucję w zakresie wystawiania faktur. Mowa o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), który zgodnie z zapowiedziami fiskusa ma wejść w życie w drugim kwartale połowie 2023 r. Będzie on obowiązywał wszystkich podatników VAT z siedzibą na terytorium RP.

25.05.2022

Program rewitalizacji ma rozwiązać także problemy społeczne

Samorząd terytorialny

Rewitalizacja parku, rynku, cmentarza – przez ostatnie 10 lat rewitalizacja kojarzyła się z odbudową, remontem oraz polepszeniem stanu technicznego budynków. Tymczasem, zgodnie z założeniami ustawy, że ma to być proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności.

25.05.2022

Dr Gumularz: Kontrola czatów potrzebna, ale nadmierny nadzór nad internetem niebezpieczny

Nowe technologie RODO

Przygotowywane w Unii regulacje mające na celu zapobieganie wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w internecie i zwalczanie go są potrzebne. Są jednak obawy, czy stosowanie tych przepisów nie będzie prowadzić do nadmiernego "przeczesywania" treści, ze szkodą dla swobody ich przekazu - pisze dr Mirosław Gumularz, Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie, radca prawny Kancelaria GGK.

25.05.2022

Wiceminister Romanowski: Domykamy system ochrony tych, którzy doznają przemocy domowej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Policyjne zakazy zbliżania się, kontaktowania się z osobą pokrzywdzoną przestępstwem i przebywania w miejscach, w których pracuje czy się uczy, będą domknięciem systemu natychmiastowej izolacji sprawcy. Chcemy dać tym, którzy doznają przemocy, czas na podjęcie dalszych kroków – także na drodze karnej – mówi Prawo.pl dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

24.05.2022

Prof. Adamus: Potrzebne przepisy chroniące franczyzobiorców

Prawo gospodarcze

Od dłuższego czasu toczy się w Polsce burzliwa dyskusja na temat potrzeby uregulowania umowy franczyzy. Zagadnienie to ma szczególne znaczenie społeczne, gdyż franczyzobiorcami są w większości wypadków obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei organizatorami sieci franczyzowych są podmioty reprezentujące kapitał obcy jak i krajowy - pisze prof. Rafał Adamus.

23.05.2022

Sklep internetowy warto sprawdzić, nie tylko zamieszczone opinie

Rynek i konsument Nowe technologie

Jaki wybrać wiarygodny sklep internetowy? Czy polegać na pozytywnych opiniach, które mogą być kupione? Warto sprawdzić, czy sklep ma program ochrony kupujących w postaci e-mediacji od firm z listy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów działających na podstawie unijnych dyrektyw - pisze radca prawny Robert Szczepanek z Elektronicznego Centrum Arbitrażu i Mediacji Ultima Ratio.

21.05.2022

Zmiany w prawie mogą być korzystne dla morskiej energetyki wiatrowej

Środowisko Prawo gospodarcze

Wzmożony wzrost zainteresowania przedsiębiorców morską energetyką wiatrową sprawia, że regulacje prawne w tym zakresie stanowią przedmiot zainteresowania legislatora, który stara się poprawić ich jakość. Najnowsze zmiany w tym zakresie mają zapewnić bezpieczeństwo podczas budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. Pisze o tym dr Adrianna Ogonowska, radca prawny.

20.05.2022