Centra usług społecznych nie spowodują redukcji zadań, zasobów i etatów

Pomoc społeczna

CUS nie jest konkurencją dla ośrodków pomocy społecznej. To inwestycja nie tylko w usługi, ale też w służby społeczne. Nie ma jednych bez drugich. Obecnie pracowników w służbach społecznych raczej ubywa. Potrzebny jest impuls prorozwojowy, sygnał, że inwestujemy w sferę usług społecznych. Jesteśmy przekonani, że CUS-y będą takim impulsem - mówi Marek Rymsza, doradca Prezydenta RP.

11.02.2019

Potrzebujemy 75 ośrodków kompleksowego leczenia raka piersi

Opieka zdrowotna

Od 2005 roku walczymy o powstanie Breast Cancer Unit. Dzisiejsza propozycja resortu zdrowia odpowiada na potrzeby pacjentów, ale z jednym minusem. Zaplanowano za mało, bo tylko 50 takich ośrodków – pisze Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

11.02.2019

Prosta Spółka Akcyjna - szanse i ryzyka

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Projekt ustawy o prostej spółce akcyjnej przewiduje dość rewolucyjne rozwiązania, które z jednej strony mogą być dobrą ofertą dla wielu podmiotów działających na rynku, ale niosą też zagrożenia dla systemu spółek, w tym najbardziej dla popularnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - pisze Mateusz Grześków

11.02.2019

Alimenty łatwiejsze do wyegzekwowania? 

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Ustawodawca wprowadza kolejne przepisy, które mają ułatwić osobom uprawnionym do otrzymywania alimentów ich skuteczne egzekwowanie.Jednym z nich jest nałożenie grzywny na pracodawcę za ukrywanie faktu zatrudnienia dłużnika alimentacyjnego. O tym w jaki sposób nowe prawo ma pomóc w ściąganiu świadczeń pisze adw. dr Anna Malicka-Ochtera

10.02.2019

Sąd karny pyta TK o podatek od sprzedaży mieszkania

PIT

Nie ma nic dziwnego, gdy pytanie o zgodność z Konstytucją przepisu prawa podatkowego zadaje sąd administracyjny. Od lat, niemal codziennie oddalane są skargi podatników na decyzje, w których nałożono na nich podatek. Kwestią sporną ciągle jest podatek od mieszkania otrzymanego w darowiźnie czy spadku

09.02.2019

Stereotypy i uprzedzenia stoją za atakami na osoby transseksualne

Prawo karne Prokuratura Policja

Brakuje przepisów wprost odnoszących się do osób, które chciałyby dokonać korekty płci. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, iż osoby transseksualne borykają się z licznymi problemami. Są one przy tym często narażone na przemoc. Potrzeba więc stanowczej reakcji ze strony państwa - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

09.02.2019

O jeden most za daleko, bo uprawnienia kontrolne NFZ będą szersze niż NIK i ZUS

Opieka zdrowotna

Nikt nie kwestionuje celowości nadania kontrolerom NFZ koniecznych uprawnień. Jednak rozwiązanie postulowane przez rząd nakazuje zastanowić się, czy środki zostały dobrane proporcjonalnie do celów, bo kontrolerzy będą mogli mogą wszcząć kontrolę nie informując przez 3 dni o jej zakresie i nie pouczając o prawach osób kontrolowanych - pisze Robert Mołdach, z Instytutu Zdrowia i Demokracji. 

08.02.2019

Fiasko filarów Pakietu Mieszkanie Plus

Budownictwo

Do ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości nie wydano kilku rozporządzeń dotyczących realizacji przepisów związanych z najmem, bo są niepotrzebne. Nie ma bowiem odpowiednich nieruchomości w zasobie, nie ma żadnych przetargów. Brakuje operatorów mieszkaniowych i dokonywanych przez nich inwestycji. Rząd wyrzucił więc te zmiany na śmietnik – pisze Ewa Bończak-Kucharczyk.

08.02.2019

Wydział prawa UW zmienia program studiów

Dla studenta

Bloki specjalizacyjne, współpraca z firmami, nacisk na praktykę - to główne założenia nowego programu prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci napiszą też test ze wszystkich przedmiotów poza historią, co ma im pomóc usystematyzować wiedzę i przygotować się do zdawania na aplikacje. O zmianach opowiada dr hab. Sławomir Żółtek, prodziekan WPiA UW.

08.02.2019

Prof. Kidyba: Prosta spółka akcyjna rozbije system

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prosta spółka akcyjna nie będzie ani prosta, ani akcyjna, będzie za to demontować system spółek - tak prof. Andrzej Kidyba ocenia przyjęty właśnie przez rząd projekt ustawy o prostej spółce akcyjnej. Jego zdaniem taka zmiana nie powinna być wprowadzana do Kodeksu spółek handlowych.

07.02.2019

Nowelizacja kodeksu karnego to krok wstecz

Prawo karne Ordynacja

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt nowelizacji kodeksu karnego. Jest to znaczący krok wstecz w zakresie polityki karania. Traktowanie przestępstw związanych z obrotem gospodarczym jak zbrodni i wymierzanie kar sięgających 25 lat pozbawienia wolności, może pociągnąć ze sobą bardzo niebezpieczne konsekwencje – twierdzi adwokat Łukasz Chmielniak,

06.02.2019

Gujski: Dobry menedżer powinien zarabiać dużo

Prawnicy Prawo pracy

Jeśli porównamy dzisiejsze odprawy prezesów spółek z odprawami z lat 90., to można powiedzieć, że są one śmiechu warte - mówi adwokat Waldemar Gujski. - Ale dzisiaj trzeba uważać, by te kontrakty były ważne. Inaczej menedżer nie dostanie żadnej odprawy, ani nagród - dodaje.

06.02.2019

Dyrektor Szpitala w Czerwonej Górze: Nie wezmę udziału w pilotażu, bo nie zgadzam się na degradację placówki

Opieka zdrowotna

Dyrektor szpitala w Czerwonej Górze Youssef Sleiman podał, że udział w krajowej sieci onkologicznej oznaczałoby, że lekarze torakochirurdzy i pulmonolodzy zatrudnieni w ich placówce, mający wieloletnie doświadczenie w leczeniu raka płuca musieliby wykonywać polecenia mniej doświadczonego w takim leczeniu Świętokrzyskiego Centrum Onkologii bądź Szpitala w Starachowicach

05.02.2019

RODO: Potrzebny niezależny monitoring kodeksów postępowań

RODO

Nie można z jednej strony wdrażać RODO w firmie, a z drugiej monitorować, czy przestrzega ona kodeksu branżowego, do którego przystąpiła. Kancelarie prawne bądź firmy doradcze będą musiały się zdecydować, czy chcą doradzać, czy weryfikować – mówi Piotr Drobek, dyrektor Zespołu Analiz i Strategii w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych.

05.02.2019

Sędzia Markiewicz: Trzeba wrócić do pytania o nadzór na sądami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli po zmianie władzy politycznej w naszym kraju doszłoby do przywracania konstytucyjnych standardów, to jedną ze zmian, o której należałoby rozmawiać, powinno być nowe zdefiniowanie nadzoru nad sądami - uważa prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Jego zdaniem ministra powinna w tym zastąpić KRS.

05.02.2019

RODO: Wysokie wymagania wobec podmiotów certyfikujących

RODO

Zarówno pracownicy zajmujący się kwestiami prawnymi, jak i technicznymi, muszą wykazać się wysokim poziomem wiedzy merytorycznej i doświadczenia w dziedzinie ochrony danych osobowych, a także w zakresie oceny i certyfikowania innych podmiotów.

04.02.2019

Prof. Mariański: Exit tax to bubel prawny

Ordynacja Prawo gospodarcze

Przepisy tworzone w pośpiechu, bez szerszych analiz i konsultacji, prowadzą do rażącego obniżania się poziomu legislacji podatkowej. Można przypuszczać, że projektodawcy w celu tzw. uszczelniania proponują regulacje, które mają charakter wyłącznie odstraszający, a nie rzeczywiście zapobiegający unikaniu podatkowania – tłumaczy prof. Adam Mariański.

04.02.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski