Większe gwarancje dla straży gminnych są niezbędne

Samorząd terytorialny

Straże gminne i miejskie powinny z mocy ustawy mieć gwarancję swego funkcjonowania. Korzystne byłyby zmiany, że rozwiązanie straży mogłoby następować tylko w przypadku, gdy przynajmniej 1/3 radnych wniosłaby pisemny wniosek w tej sprawie, a taki wniosek byłby zaopiniowany przez komisję rewizyjną rady – mówi Grzegorz Świetlik ze stowarzyszenia gmin na Mazowszu.

23.07.2020

HR Compliance a ryzyka braku zgodności regulacyjnej oraz zarządzania zasobami ludzkimi

HR Compliance Koronawirus

Przedsiębiorstwa borykają się z różnymi rodzajami ryzyka, w tym m.in. technicznym, produkcyjnym, wizerunkowym, transportowym, a także związane z brakiem zgodności regulacyjnej oraz zarządzaniem zasobami ludzkimi, które obejmują HR Compliance. Ryzyka te mogą nieść rozmaite zagrożenia, w tym poniesienia straty lub uszczerbku, np. poprzez nałożenie sankcji administracyjnej

23.07.2020

Kozłowski: Pieniądze za praworządność - jeszcze nie było w UE tak twardych reguł

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo unijne

Opowieść o niedopuszczeniu podczas tworzenia unijnego porozumienia w sprawie nowego budżetu i funduszu odbudowy do wiązania funduszy z praworządnością, nie ma uzasadnienia. Nie znam nigdzie w prawie wspólnotowym tak prostego i bezpośredniego wyrażenia reguły „kto płaci, ten wymaga” – mówi Wojciech Kozłowski, radca prawny, partner w Dentons.

22.07.2020

Zalasiński: Naruszenia praworządności ograniczą dostęp do funduszy UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Zapis o praworządności warunkujący dostęp do funduszy znalazł się w porozumieniu ze szczytu UE w wersji łagodniejszej niż w projekcie, ale i tak jest on ważny, ponieważ po raz pierwszy Rada Europejska tak wyraźnie zaakcentowała, że poszanowanie dla rządów prawa w państwach członkowskich jest istotnym elementem ochrony interesów finansowych UE - twierdzi dr Tomasz Zalasiński,

21.07.2020

Szymański: TSUE nie odniósł się do „unieważnienia” umowy w rozumieniu polskiego prawa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

W głośnym "frankowym" wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Dziubak mowa jest jedynie o możliwości stwierdzenia nieważności umowy zawierającej nieuczciwe warunki. Unieważniona może być zaś wyłącznie umowa ważna, a więc taka, której obowiązywanie jest obiektywnie możliwe. Abuzywność klauzul może więc prowadzić do obiektywnej nieważności, ale niekoniecznie do możliwości konstytutywnego unieważnienia – pisze adwokat Marcin Szymański.

21.07.2020

Po kolejnych zmianach niejasne przepisy o raportowaniu schematów podatkowych

CIT VAT Prawo unijne

Wprawdzie nałożone na wiele przedsiębiorstw przez unijną dyrektywę terminy raportowania transgranicznych schematów podatkowych z uwagi na pandemię koronawirusa zostały zawieszone, jednak wprowadzone ostatnio zmiany w tym zakresie uregulowane są w wielu aktach prawnych, wchodzących w życie w tym samym czasie, co nie ułatwia ustalenia aktualnego stanu prawnego - pisze Zbigniew Marczyk, radca prawny.

20.07.2020

Pełnomocnictwo pocztowe ułatwi odbiór awizowanej korespondencji

W sytuacjach, w których nie jest możliwy osobisty odbiór awizowanej korespondencji, możemy do tej czynności upoważnić inną osobę w formie pełnomocnictwa pocztowego. Pełnomocnictwo pocztowe powinno zostać udzielone przez adresata w placówce pocztowej operatora pocztowego.

20.07.2020

Prof. Krawiec: Uchwały anty-LGBT jednak uchylane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zapadają kolejne rozstrzygnięcia w sprawie uchwał anty-LGBT. Część sądów odrzuca skargi uznając, że nie są to sprawy z zakresu administracji publicznej, ale inne uznają, że przyjęte przez gminy akty wpływają na prawa i obowiązki obywateli. Cieszyć może, że sądy administracyjne ponownie szeroko rozumieją pojęcie sprawy sądowoadministracyjnej - ocenia prof. Grzegorz Krawiec

18.07.2020

Kołakowska: Oszczędności w firmie - 6 kroków do zmian w systemie premiowania

Prawo pracy

Pracodawcy poszukujący oszczędności w kosztach zatrudnienia powinni wziąć pod uwagę ograniczenia w programach premiowania pracowników. W firmach, w których obowiązuje regulamin wynagradzania wystarczy spełnienie kilku wymogów, od których zależy skuteczność wprowadzenia nowych rozwiązań – pisze Karolina Kołakowska.

17.07.2020

Partycypacja w kosztach ubezpieczenia budowy może być wyłudzeniem

Prawo cywilne Budownictwo

Generalni wykonawcy szukają oszczędności i przerzucają na podwykonawców koszty związane z prowadzeniem budowy. Czasem są to nawet koszty ubezpieczenia OC. Formalnie jest to dopuszczalne, ale pod warunkiem, że składka będzie w sposób przejrzysty podzielona, a partycypacja dotyczyć wyłącznie części przypadającej proporcjonalnie na wartość prac danego podwykonawcy. Jeśli dochodzi do narzucania „nadpartycypacji”, podwykonawcy mogą sprzeciwić się takiemu podziałowi, a nawet powalczyć o zwrot nadpłat - pisze Jacek Olma, radca prawny, partner GWW.

17.07.2020

Prokurator Gabriel-Węglowski: Niezależna prokuratura najlepszym strażnikiem praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura powinna być niezależna instytucjonalnie i budżetowo od władzy wykonawczej. Konieczne są zmiany w jej funkcjonowaniu, choćby odciążenie prokuratorów od nadzoru nad dochodzeniami, wzmocnienie ich samodzielności powiązane z jasną odpowiedzialnością za błędy oraz działania w kierunku podwyższenia kwalifikacji asesorów i prokuratorów - mówi dr Michał Gabriel-Węglowski,

17.07.2020

Schematy podatkowe trzeba zgłosić jeszcze raz

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Obowiązujące od 1 lipca przepisy w zakresie schematów podatkowych (MDR) obligują podatników do ponownego zaraportowania schematów podatkowych transgranicznych. Nie ma znaczenia, że zostały one już raz zgłoszone – pisze Jolanta Nowicka, dyrektor departamentu do spraw doradztwa podatkowego w PKF.

16.07.2020

Emerytalne obietnice vs. post-kampanijna rzeczywistość

Finanse publiczne Emerytury i renty

Odpowiedzialny prezydent powinien podążać w kierunku propozycji, które zapewnią wysokie emerytury, a także rozpocząć debatę emerytalną, która pozwoli przygotować nasz system emerytalny na konsekwencje starzejącego się społeczeństwa, w perspektywie dekad, a nie najbliższych trzech lat, do kolejnych wyborów - pisze Oskar Sobolewski.

15.07.2020

Sposób wynagradzania pracowników skarbówki budzi wątpliwości

Ordynacja Doradca podatkowy

Urzędnicy skarbowi powinni być dobrze wynagradzani. Problemem nie jest więc sama wysokość przyznanych im nagród, lecz to, w jaki sposób i za co są przyznawane. W administracji państwowej zatraca się jednak charakter nagrody jako wyróżnienia – pisze dr hab. Hanna Filipczyk z kancelarii Enodo Advisors.

15.07.2020

Ewentualne zniesienie habilitacji wymaga dyskusji

Szkolnictwo wyższe

Likwidując habilitację, należałoby wprowadzić coś na jej miejsce. To coś nowego wcale nie musi być lepsze – system uczelnianego tenure może być bowiem jeszcze bardziej patologiczny niż państwowa habilitacja. Lepiej zatem ją utrzymać; przemawia za tym także „święta” tradycja - uważa prof. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

14.07.2020

Sośnierz: Mogę opracować projekt naprawy ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W funkcjonowaniu obecnego systemu opieki medycznej musi wydarzyć się coś takiego, że decydenci zrozumieją wreszcie, iż tak dalej być nie może. Dlatego trzeba koniecznie opracować nowy projekt i uniknąć kompromisów na rzecz różnych grup interesów, czy partii politycznych. Nie ma innego wyjścia – twierdzi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes NFZ.

14.07.2020

Upadłość galerii handlowej w wyniku pandemii - co mają począć najemcy?

Prawo cywilne Koronawirus

Jeszcze niedawno duże sieci planowały ekspansję na polskim rynku, a inwestorzy budowę nowych centrów handlowych, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Teraz wiele z tych już działających może upaść, jak to już stało się w łódzkiej Sukcesji. Co w tej sytuacji mają robić najemcy - zastanawia się radca prawny Joanna Domoń-Kulas

13.07.2020

Budżet obywatelski – wspiera, wyzwala energię, ale bywa lekceważony

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Budżety obywatelskie to ważny mechanizm demokracji lokalnej, którego pozytywne efekty można obserwować na co dzień. Bywają jednak problemy ze stosowaniem związanych z tym przepisów, a także sytuacje, gdy budżety są "listkami figowymi" dla władz samorządowych, kryjącymi brak kompleksowej strategii wzmacniania zaangażowania mieszkańców w sprawy wspólnoty - mówi Adrian Misiejko.

11.07.2020

Uchwały anty-LGBT nie do zaskarżenia przed sądem administracyjnym

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sądy administracyjne odrzucają skargi rzecznika praw obywatelskich na uchwały anty-LGBT, uznając, że nie podlegają one zaskarżeniu. Według sądów nie są to akty z zakresu administracji publicznej. Choć skarg na takie uchwały jest więcej, najprawdopodobniej skutek będzie taki sam - uważa prof. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

10.07.2020

Problem frankowiczów zostawiono sądom, choć można go było rozwiązać systemowo

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Mam wrażenie, że obecnie pomocy potrzebują raczej banki, bo frankowicze nauczyli się radzić sobie w sądach. Spraw jest coraz więcej i coraz częściej wygrywają. Zaproponowanie kompromisowego rozwiązania przyniesie więc korzyść przede wszystkim bankom - mówi dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska z European Legal Studies Institute, Uniwersytet Osnabrück,

10.07.2020