Zwolnienie od kosztów sądowych nadal jest problemem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Już 18 lutego 2021 r. Sąd Najwyższy rozstrzygnie czy postanowienie o odmowie zwolnienia od kosztów sądowych – wydane na skutek wniosku o zwolnienie złożonego wraz z apelacją – jest zaskarżalne zażaleniem. Dotychczas koncepcja, że takie sprawy rozpoznaje się w jednej instancji występowała wyłącznie w odniesieniu do wniosku o zwolnienie od kosztów składanego razem ze skargą kasacyjną

30.01.2021

Prezes NRA: młodzi - adwokatki, adwokaci są nadzieją naszego zawodu

Prawnicy

Ta kadencja była szczególnie trudna, adwokatura mierzyła się i musi się mierzyć z wyzwaniem, które stawia przed nami pandemia ale też walczyć o prawidłowe funkcjonowanie sądownictwa. Wyszliśmy z tego wzmocnieni - mówił adwokat Jacek Trela prezes Naczelnej Rady Adwokackiej podczas sobotniego zgromadzenia izby warszawskiej.

30.01.2021

Nieuczciwa konkurencja jest też na rynku usług prawnych

Prawnicy Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Rynek usług prawnych od dawna nie należy do adwokatów. Prawdziwymi potentatami są firmy odszkodowawcze i windykacyjne. A i wśród zawodów prawniczych istnieje duża – czasem nieuczciwa – konkurencja. Niejednokrotnie mamy sprawy z zakresu zwalczania nieuczciwej konkurencji. A co w sytuacji kiedy naszym klientem będzie adwokat? Tutaj sytuacja zaczyna być bardziej złożona

30.01.2021

MDR-3 nie trzeba składać jeszcze raz

Ordynacja Doradca podatkowy

W niedzielę 31 stycznia 2021 roku upływa kluczowy termin na raportowanie schematów podatkowych. Obowiązek ponownego przekazania informacji o schematach podatkowych transgranicznych wynika z nowelizacji przepisów. Zmiany nie nałożyły jednak obowiązku ponownego przekazywania MDR-3 – tłumaczą eksperci KPMG w Polsce.

29.01.2021

Praca zdalna – czas na ustalenie podstawowych reguł

Prawo pracy Prawo europejskie

W Unii Europejskiej trwa dyskusja nad przyjęciem dyrektywy zapewniającej pracownikom prawo do bycia offline. Zarówno Komisja Europejska, jak i Parlament Europejski zwracają uwagę, że w sytuacji, gdy w okresie pandemii prawie co trzeci pracownik pracuje zdalnie, konieczne jest zagwarantowanie rozwiązań prawnych i organizacyjnych, które pozwolą rozdzielić życie zawodowe od prywatnego.

29.01.2021

Prof. Zoll: Ukryte zmiany w kodeksach karnych psują prawo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzanie ważnych zmian w kodeksach karnych "przy okazji", poprzez doklejanie ich do zupełnie innych projektów, to praktyka niekonstytucyjna, wbrew dobrym standardom stanowienia prawa, to często próba ukrywania przed opinią publiczną kontrowersyjnych zmian - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, były rzecznik praw obywatelskich.

29.01.2021

Branża turystyczna będzie walczyć o odszkodowania, bo lockdown bez podstawy prawnej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Obciążenia i sytuacja, w jakiej znaleźli się przedsiębiorcy z branży turystycznej jest nieadekwatna do pomocy rządowej, która płynie do tych firm. Wiele rozwiązań przygotowanych jest niechlujnie i stwarza furtkę do nadużyć. Należy spodziewać się, że pozwów zbiorowych przeciwko skarbowi państwa może być więcej – uważa Robert Gniezdzia, radca prawny, partner zarządzający w Chmielniak Adwokaci.

28.01.2021

Podmioty z Wielkiej Brytanii muszą mieć w Polsce przedstawiciela podatkowego

Rachunkowość Doradca podatkowy Brexit

Podatnicy z Wielkiej Brytanii, którzy są lub będą zarejestrowani dla celów VAT w Polsce, są zobowiązani od 1 stycznia 2021 roku ustanowić przedstawiciela podatkowego. Wykonuje on w imieniu i na rzecz podatnika jego obowiązki w zakresie rozliczania podatku VAT w Polsce – piszą eksperci KPMG w Polsce.

28.01.2021

Szczegółowe uregulowanie pracy zdalnej na wzór przepisów o telepracy to błąd

Prawo pracy

Czas pandemii pokazuje, że nawet „kadłubowa” regulacja pracy zdalnej w ustawie COVID-19, w jakiś sposób zdaje praktyczny egzamin. Warto pozostawić swobodę decyzyjną stronom stosunku pracy, regulując w Kodeksie pracy jedynie niezbędne minimum, jednakże w sposób odmienny od przepisów o telepracy - pisze Tomasz Czerkies, radca prawny.

28.01.2021

Wiceszef NFOŚ o „Czystym Powietrzu”: Wkrótce nabór banków i pilotaż dla domów wielorodzinnych

Samorząd terytorialny Środowisko

W połowie roku ma być uruchomiony kolejny element programu „Czyste Powietrze” - możliwość zaciągania kredytów w bankach na wymianę pieców. Kredyt będzie zabezpieczony, więc atrakcyjny dla banków, ale przede wszystkim dla chcących z niego skorzystać, bo tańszy dzięki gwarancjom rządowym – mówi Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

28.01.2021

Galerie - właścicieli i najemców czekają trudne rozliczenia za czas lockdownu

Prawo cywilne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Koszmar centrów handlowych trwa. Nawet jeśli od lutego galerie będą ponownie otwarte, czekają nas ostre konflikty na linii najemcy - właściciele. Dotyczyć będą m.in tego, jak np. rozliczyć opłaty eksploatacyjne za okresy lockdownu - pisze radca prawny Diana Kalita-Knapczyk z kancelarii prawnej Causa Finita.

27.01.2021

Jabłoński: Wybór rzecznika dyscyplinarnego to opowiedzenie się za określonym modelem działania

Prawnicy

Chcę wprowadzić transparentne komunikowanie poglądów rzecznika, co do interpretacji poszczególnych przepisów etycznych, a zatem, co będzie uważane za delikt dyscyplinarny, a co nie. Ułatwi to adwokatkom i adwokatom wykonywanie zawodu. Muszą czuć, że są traktowani tak samo i że w przypadku podobnych zachowań będą traktowani równo. Nie chcę, by stąpali po etycznym polu minowym

27.01.2021

Prof. Suwaj: Mimo zmian w ustawie, obostrzenia wciąż niekonstytucyjne

Prawo karne Koronawirus

Bez ogłoszenia któregoś z wymienionych w Konstytucji stanów nadzwyczajnych, nie ma możliwości przenoszenia kompetencji do ograniczania praw i wolności w drodze rozporządzenia. W tym kontekście nadal jest to niekonstytucyjne - komentuje sposób wprowadzenia kolejnych obostrzeń epidemicznych prof. Robert Suwaj, adwokat w kancelarii Suwaj, Zachariasz Legal.

27.01.2021

Projekt dotyczący e-hulajnóg, UTO i rolek krokiem w dobrym kierunku

Administracja publiczna Policja

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt tzw. "lex-UTO" najpełniej z dotychczasowych próbuje uregulować status prawny tzw. mikropojazdów czyli małych środków lokomocji, przeznaczonych do indywidualnej jazdy miejskiej - pisze adwokat Michał Burtowy. I dodaje że choć definicja tych pojazdów są dość ogólne, to co do zasady są prawidłowe.

26.01.2021

Michałek: Praca zdalna do szybkiego uregulowania, kontrola trzeźwości w pracy też potrzebna

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Chcę zreformować publiczną służbę zatrudnienia i OHP. Liczę, że w najbliższym czasie przygotujemy przepisy, które umożliwią pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników. Do końca stycznia czekamy też na poprawki strony społecznej do projektu zmian w kodeksie pracy, który ureguluje pracę zdalną - takie m.in. działania zapowiada Iwona Michałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

26.01.2021

Youtuber ukarany za reklamowanie kryptowalutowej „piramidy” – precedensowa decyzja UOKiK

Prawo karne Rynek i konsument Prawo AI

Systemy typu „piramida” nie są nowym zjawiskiem na rynku finansowym, podobnie jak różne metody zachęcania klientów do udziału w nich. Jednak dotychczas „naganiacze” na systemy typu piramida nie otrzymywali kar finansowych - pisze Katarzyna Gorzkowska, prawnik w kancelarii APLAW Artur Piechocki, komentując surową karę dla prowadzącego taką działalność youtubera.

25.01.2021

Bukiel: Szpitalom trzeba więcej konkurencji niż centralizacji

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najważniejszym warunkiem reformowania systemu ochrony zdrowia powinno być płacenie szpitalom i innym podmiotom leczniczym uzależnione od liczby przyjmowanych pacjentów i liczby udzielanych świadczeń. Nie mogą być one administracyjnie reglamentowane. Także zapowiadana centralizacja szpitali nie jest dobrym pomysłem – twierdzi dr Krzysztof Bukiel,

25.01.2021

Koronawirus nie powinien być wykorzystywany jako oręż w sporze o kontakty z dzieckiem

Prawo rodzinne Koronawirus

Zdarza się, że rozwiedzeni rodzice starają się wykorzystać pandemię, aby utrudnić byłemu partnerowi realizowanie spotkań z dziećmi. Nierzadko powołują się na to, że widzieli się z osobami zakażonymi, aby przełożyć ustalony termin spotkania. Co do zasady nie można traktować kontaktów dziecka z rodzicem jako automatycznego źródła zakażenia – wskazuje adwokat Piotr Ruszkiewicz.

23.01.2021

Kryptowaluty czekają na regulacje, choć są wątpliwości

Prawo AI Prawo gospodarcze

Stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie kryptowalut to znak dla prawników wyspecjalizowanych w rynkach finansowych, że idzie nowe. Kolejne państwa przyjmują przepisy regulujące rynek kryptoaktywów, które wprowadzają rozwiązania znane już doskonale na klasycznym rynku kapitałowym - twierdzi Małgorzata Motyl, adwokat w kancelarii Penteris.

22.01.2021

Brexit wpłynie na rozliczenia podatku Polaków pracujących na Wyspach

PIT Podatki międzynarodowe Brexit

Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2021 r. zakończył się tzw. okres przejściowy, a porozumienie w sprawie przyszłych stosunków pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską zostało osiągnięte niemal na ostatnią chwilę. Eksperci KPMG w Polsce tłumaczą, jak Brexit wpłynie na regulacje w zakresie PIT i ubezpieczenia społecznego.

21.01.2021