Nowelizacja kodeksu spółek szansą na lepsze funkcjonowanie grup kapitałowych

Spółki Prawo gospodarcze

Przedstawiony do konsultacji publicznych projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych w dużej mierze odpowiada na problemy, jakimi dla grup kapitałowych był brak realnych regulacji holdingowych. Niektóre rozwiązania będą jednak wymagać doprecyzowania. W szczególności sytuacja powstawania wzajemnej relacji dominacji i zależności między spółkami

12.08.2020

Polskie prawo wciąż ma problem z przestępstwami wobec zwierząt

Prawo karne Prokuratura Policja

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jakie prawa mają zwierzęta. Wciąż jednak dochodzi do brutalnych przestępstw. Jakie są problemy w tym obszarze i jak można poprawić sytuację zwierząt w Polsce pisze dr Michał Rudy, prawnik z Uniwersytetu SWPS. Zastrzega jednak, że bardziej potrzebne są działania prewencyjne i edukacyjne niż kolejne zaostrzanie kar.

11.08.2020

Pinkas: Szczepienia przeciwko grypie złagodzą działanie koronawirusa

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus

Jeżeli dojdzie do kumulacji dwóch zagrożeń, czyli wirusa grypy i SARS- CoV-2, może być naprawdę niebezpiecznie. Mogą powstać wówczas bardzo duże problemy natury diagnostycznej i dostępności pacjentów do opieki medycznej – twierdzi prof. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. I informuje o pracach nad zasadami ewentualnego zamykania szkół w nowym roku.

11.08.2020

Wątpliwy tymczasowy areszt dla działaczki LGBT

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Warszawie, rozpoznając zażalenie prokuratury na postanowienie sądu rejonowego w przedmiocie nieuwzględnienia wniosku o tymczasowe areszt dla działaczki LGBT Małgorzaty Szutowicz, zmienił zaskarżone orzeczenie i zastosował wobec niej areszt na okres dwóch miesięcy. Decyzja sądu budzi duże wątpliwości co do zasadności.

10.08.2020

Przepisy o uldze na złe długi muszą zostać zmienione

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Od kilku lat trwają dyskusje i spory w temacie poprawności wprowadzonej do krajowych przepisów regulacji dotyczącej ulgi za złe długi w zakresie VAT. W ocenie większości implementacja jest wadliwa. Kolejne wyroki TSUE tylko potwierdzają to stanowisko. Z Luksemburga docierają kolejne bardzo wyraźne sygnały dobitnie pokazujące, że nadszedł czas na zmiany w tym zakresie – pisze Małgorzata Militz.

10.08.2020

Prof. Andrzej Zoll: Polska już nie jest państwem prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdy zasady demokracji nie są przestrzegane i wiele ustaw uchwalanych w Sejmie jest niezgodnych z Konstytucją, gdy nie mamy właściwie funkcjonującego Trybunału Konstytucyjnego, a o kształcie ustawodawstwa decyduje władza wykonawcza, to oznacza, że nie spełniamy zasad i wartości państwa demokratycznego i prawnego - twierdzi prof. Andrzej Zoll.

10.08.2020

Dane przekazywane przez kontrahentów do USA też trzeba chronić

RODO Prawo unijne

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE o nieważności tzw. Tarczy Prywatności ma ogromy wpływ na polskie firmy. Administratorzy danych mogą bowiem ponosić odpowiedzialność także w przypadku współpracy z kontrahentami z Polski, którzy przekażą dane do Stanów Zjednoczonych - pisze dr Jan Prasałek z RK RODO.

09.08.2020

Podział majątku to bonus dla ludzi, którzy chcą się ugodowo rozwieść

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd rozwodowy może rozstrzygnąć o podziale majątku pod jednym warunkiem: gdy dwie strony wnoszą o podział majątku i przedstawiają zgodny scenariusz w tej kwestii. W sytuacjach konfliktowych, sąd nie będzie w ogóle zajmował się majątkiem - mówi adwokat Joanna Hetman-Krajewska, autorka książki "Rozwód czy separacja".

08.08.2020

Stowarzyszenie też może wytoczyć powództwo o ochronę dóbr osobistych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Kwestia legitymacji czynnej do występowania z powództwem dotyczącym ochrony dóbr osobistych w sytuacji, gdy przekaz będący przedmiotem powództwa nie wskazuje wprost podmiotu do którego się odnosi, staje się coraz bardziej gorącym problemem - pisze Marcin Kochanowski. I dodaje, że upowszechnia się już orzecznictwo szerzej widzące to uprawnienie.

07.08.2020

Ulga autorska - IP Box nadal w grze

CIT PIT

Wraz z dynamicznym rozwojem branży gier komputerowych, liczba pojawiających się pytań wśród podatników z tego obszaru innowacyjnej gospodarki nieustannie wzrasta. Zainteresowanie sektora tworzącego gry koncentruje się wokół ulgi IP Box. Fiskus w wydawanych interpretacjach rozwiewa niektóre z pojawiających się wątpliwości związanych z tematyką produkcji gier,

06.08.2020

Restrukturyzacja dewelopera ma służyć firmie i jej klientom

Prawo cywilne Budownictwo Spółki

Negatywne skutki pandemii koronawirusa, których skala oraz zasięg nie są jeszcze w pełni znane, nie ominęły również sektora rynku deweloperskiego zaburzając dotychczasową dynamikę nowych inwestycji. Skutkiem niewątpliwie będą też zagrożenia upadłością i konieczność restrukturyzacji firm - piszą Bartosz Magnowski i Dominika Koss

06.08.2020

Wiceprezes NFZ: Stabilność finansowa szpitali jest naszym priorytetem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Ministerstwem Zdrowia gwarantują placówkom medycznym stabilność finansową w okresie epidemii COVID-19. Szpitale jednoimienne otrzymują dodatkowo środki za gotowość do udzielenia świadczeń. Natomiast pozostałe placówki finansowane są podobnie jak przed pandemią - mówi Bernard Waśko, zastępca prezesa NFZ ds. Medycznych.

05.08.2020

Odszkodowanie za nieuzasadnioną kwarantannę możliwe, ale niełatwe

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus

Czy w przypadku niediagnostycznego wyniku badania w kierunku SARS-CoV-2 met. PCR i związanego z nim przedłużenia kwarantanny można domagać się odszkodowania od organu, który zmusił obywatela do takiego wyłączenia się z pracy i życia publicznego? - zastanawia się radca prawny Jakub Kowalski. I odpowiada, że nie jest to oczywiste.

04.08.2020

Odwołanie pełnomocnictwa - sprawa nie taka oczywista

Prawo cywilne Doradca podatkowy

Kwestia odwołania pełnomocnictwa, mimo że wydaje się czynnością oczywistą, może spędzać sen z powiek mocodawcy, który nie chce być już reprezentowany przez pełnomocnika, ale nie bardzo wie, jak go o tym poinformować. Często takie rozterki dotykają mocodawców, którzy powierzyli rolę pełnomocnika członkowi rodziny – piszą eksperci kancelarii GWW.

03.08.2020

Nowe zasady delegowania pracowników w UE – czy Polska zdąży z implementacją?

Prawo pracy Prawo unijne

Trwają prace nad ustawą, która wprowadzi nowe zasady delegowania pracowników do Polski. Konieczność zmian wynika z obowiązku wdrożenia unijnych przepisów. Mimo, że nowelizacja skupia się na pracownikach zza granicy zatrudnianych w Polsce, to podobnych rozwiązań mogą spodziewać się krajowi pracodawcy, którzy delegują pracowników

03.08.2020

Adwokat Mazurczak: Sądy polskie uważają, że wyroki ze Strasburga w sprawie LGBT nas nie dotyczą

Prawo rodzinne

Błędne jest stanowisko sądów polskich, że zasada prymatu Konstytucji RP nad umowami międzynarodowymi uniemożliwia zastosowanie Konwencji Praw Człowieka w zakresie równości małżeństw heteroseksualnych i jednopłciowych - uważa adwokat Anna Mazurczak. - Takie rozumienie roli Konwencji czyniłoby ją iluzorycznym i nieskutecznym środkiem ochrony przed naruszeniami praw człowieka - dodaje.

01.08.2020

Współdzielona mobilność powinna mieć grunt i fundament prawny

Samorząd terytorialny Transport

Współdzieloną mobilność warto by było określić jako tę, z której można skorzystać, nie posiadając pojazdu. Przepisy powinny powstać głównie po to, żeby samorządy mogły wdrażać mechanizmy promujące tę formę mobilności. Dzisiaj muszą sobie radzić same, bo te kwestie nie są zdefiniowane – mówi Adam Jędrzejewski, prezes Stowarzyszenia Mobilne Miasto.

31.07.2020

Adwokat Dębska: Lekceważenie praw cudzoziemców ukarane w Strasburgu

Administracja publiczna

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w niedawnym wyroku przeciwko Polsce w sprawie odmowy udzielenia ochrony cudzoziemcom wyraźnie podkreślił, że po stronie rządu była zła wola. Wskazuje na to wiele czynników: nastawienie i polityka wobec cudzoziemców i takie przykłady jak uniemożliwienie rozmowy z adwokatem lub ignorowanie zabezpieczenia wydanego przez Strasburg

30.07.2020

Prawo nie może chronić tylko jednej strony transakcji

Ordynacja Doradca podatkowy

Główną pobudką występowania przez podatników o wydanie interpretacji indywidualnej jest jej funkcja gwarancyjna. Ochrona z interpretacji oznacza, że jeśli kontrola podatkowa przeprowadzona u podatnika wykaże nieprawidłowości w zakresie transakcji rozliczonej zgodnie z interpretacją, podatnik nie będzie zobowiązany do zapłaty zaległości podatkowych

29.07.2020

Wyrok TSUE zmienia praktykę przekazywania danych m.in. do USA

RODO Prawo unijne

Od 16 lipca za sprawą wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE nie ma systemowego rozwiązania legalizującego przekazywanie danych osobowych z Unii Europejskiej do USA. Polscy, ale także unijni przedsiębiorcy, którzy chcą stosować standardowe klauzule umowne, muszą samodzielnie oceniać, czy system w państwie trzecim zapewnia danym stosowną ochronę.

28.07.2020