Kryzys konstytucyjny dopadnie każdego z nas

Administracja publiczna

Wielu ludziom wydaje się, że nie dotyka on zwykłych obywateli. Że to niezrozumiałe spory polityków i części prawników, ale nie ma to większego wpływu na ich życie. Bzdura! To tylko pozory. Tak jest wyłącznie do czasu. Kiedy przyjdzie im rozstrzygnąć jakąś sprawę w sądzie czy na policji miny z pewnością im zrzedną - pisze adwokat Karolina Pilawska.

02.06.2020

Sędzia Niedzielak: Izba Dyscyplinarna uchyla immunitety sędziom - zabezpieczenie TSUE nie dotyczy spraw karnych

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zajmuje się obecnie sprawami dyscyplinarnymi sędziów, ale rozpatruje tzw. sprawy immunitetowe - wyjaśnia sędzia SN Piotr Niedzielak. - Orzeczenie TSUE o udzieleniu zabezpieczenia w ogóle nie dotyczy postępowań karnych, w których zamierza się pociągnąć do odpowiedzialności sędziego.

02.06.2020

Wątpliwa zmiana definicji małych i średnich przedsiębiorstw w tarczy finansowej

Prawo unijne Tarcza finansowa

Względy, którymi kierował się Polski Fundusz Rozwoju dokonując modyfikacji definicji małych i średnich przedsiębiorstw są słuszne. Zastosowanie unijnej definicji pozwala wyeliminować przedsiębiorstwa, których siła ekonomiczna jest znaczna i zapobiec nadużywaniu tarczy finansowej. Tyle, że wszystko wskazuje, że zmiana ta została wprowadzona niezgodnie z decyzją Komisji Europejskiej.

01.06.2020

Olgierd Geblewicz: Samorządom nie powinno odbierać się kompetencji

Samorząd terytorialny

Rząd i samorząd powinny w swoich działaniach być kompatybilne i działać na partnerskich zasadach. Samorządom nie powinno odbierać się kompetencji, ale wspierać je. Na poziomie województwa mamy i marszałka, i wojewodę. To dla mieszkańców bywa mylące. Może należałoby zastanowić się, czy obecny stan prawny powinien w tym zakresie być docelowy?

01.06.2020

Prof. Gołaczyński: Arbitraż szansą dla przedsiębiorców w czasie epidemii

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy powszechne nadal pracują w ograniczonym zakresie z powodu stanu epidemii. Nadal praktycznie nie prowadzą rozpraw na posiedzeniu jawnym, natomiast te w trybie wideokonferencji są ograniczone ze względów technicznych. Sądy arbitrażowe dają natomiast takie możliwości już teraz - przekonuje w rozmowie z Prawo.pl prof. dr hab. Jacek Gołaczyński.

31.05.2020

Koronawirus pozwala zmienić umowę o zamówienie publiczne

Zamówienia publiczne Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Wystąpienie siły wyższej samo w sobie nie powoduje, że zmienia się treść umowy, a jedynie ma znaczenie z punktu widzenia odpowiedzialności za jej niewykonanie. Strony mogą jednak chcieć – zamiast rozliczać się z tytułu niewykonania umowy, co może być problematyczne – zmodyfikować ją tak, aby dostosować ją do zaistniałego stanu rzeczy - pisze dr Łukasz Pożoga

30.05.2020

Bezkarne rozliczenie rocznego PIT do 1 czerwca

Domowe finanse PIT

Ze względu na panującą obecnie sytuację w kraju wprowadzono regulacje dotyczące składania zeznań podatkowych przez podatników, którzy nie rozliczyli się do dnia 30 kwietnia. W tym możliwość złożenia deklaracji oraz wpłaty podatku po upływie tego terminu. Jeżeli podatnik nie zdążył się rozliczyć do końca kwietnia, ale złoży deklarację i wpłaci podatek do poniedziałku 1 czerwca, nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji

30.05.2020

Dr hab. Krawiec: Hejt w pismach procesowych pełnomocników jest niedopuszczalny

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawodowi pełnomocnicy korzystają z wolności wypowiedzi przy wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych. Uprawnienia te powiązane są z prawem do obrony. Nie można jednak uznać, że adwokat lub radca prawny może bez konsekwencji uzupełniać swoją argumentację personalnymi uwagami, które godzą w prawa innych - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

30.05.2020

Terminy administracyjne już biegną

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus Kodeks postępowania administracyjnego

Niedawna nowelizacja ustawy odwiesza bieg administracyjnych terminów materialnych i procesowych. Organy administracji publicznej nie mogą już zaprzestać wykonywania czynności w postępowaniach administracyjnych bez narażenia się na zarzut bezczynności lub przewlekłości.

30.05.2020

Tarcza 3 umożliwia rozprawy online, ale potrzebne szczegółowe procedury

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W myśl przepisów tarczy antykryzysowej 3 sędziowie rozpatrując obecnie sprawy cywilne powinni w pierwszej kolejności brać pod uwagę tryb online, a następnie rozprawę tradycyjną, ale z zastrzeżeniem, że nie spowoduje na zagrożenia dla zdrowia uczestników. Dopiero jeśli nie ma takich możliwości mogą rozpatrzeć sprawę na posiedzeniu niejawnym - pisze sędzia Zbigniew Miczek

29.05.2020

Aplikacja, która wygrała Global Legal Hackathon, już podbija rynek

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Pomysł z hackathonu może stać się realnym rozwiązaniem. Uruchomiliśmy sprzedaż naszego systemu do zautomatyzowanego tworzenia dokumentów dokładnie rok po wygraniu konkursu. Udowodniliśmy, że technologie w branży prawniczej to nie tylko kosztowne, skomplikowane platformy, na które stać wyłącznie duże firmy - mówi Agnieszka Poteralska, członek zarządu inteliLex.

29.05.2020

Krzysztof Iwaniuk: Państwo można jeszcze bardziej decentralizować

Samorząd terytorialny

Zrównoważony rozwój jest ciągle fikcją. Potrzeba nam więcej solidarności dla bardziej równomiernego rozwoju kraju. Na polskiej wsi brakuje jeszcze sporo infrastruktury komunalnej i potrzeba jeszcze kilkudziesięciu lat na analogicznym poziomie inwestowania, by osiągnąć standardy na miarę XXI wieku – uważa Krzysztof Iwaniuk, szef Związku Gmin Wiejskich RP.

29.05.2020

Sędzia Romańska: Tylko cały SN może zmienić uchwałę z 23 stycznia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozumiem, że uchwała trzech izb Sądu Najwyższego, pozwalająca na badanie statusu sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa uwiera nową pierwszą prezes i wszystkich "nowych" sędziów, ale jej zmiana możliwa jest tylko przez pełny skład Sądu Najwyższego - mówi prof. Marta Romańska, sędzia SN. I dodaje, że teraz to raczej niemożliwe.

29.05.2020

Formuła kontroli operacyjnej na wyczerpaniu, czas na zmianę podejścia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

W prowadzonych przez prokuraturę postępowaniach przygotowawczych wykorzystywany jest praktycznie wyłącznie podsłuch operacyjny. Ale niewystarczający jest nadzór, ciągle nowelizowany katalog przestępstw w których można stosować kontrolę operacyjną i fikcja prawna, że dotyczy tylko wskazanej we wniosku osoby. Czas na zmianę spojrzenia - mówi dr Alfred Staszak

28.05.2020

Za grzechy królów płacą poddani

Finanse publiczne Administracja publiczna Koronawirus

Przedsiębiorcy zapowiadają składanie pozwów. Chcą odszkodowań od Skarbu Państwa za straty poniesione wskutek pandemicznych ograniczeń. Nikt nadal nie wie, z jak wielkim kryzysem przyjdzie się nam zmierzyć. Rząd konsekwentnie odmawia wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, mimo że ograniczyłoby to dochodzone roszczenia. Brak jest również skutecznej i rzeczywistej kontroli konstytucyjności aktów prawnych.

28.05.2020

Andrzej Płonka: Samorząd jeszcze spełnia swoją rolę

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Coraz bardziej odchodzimy od modelu organizacji państwa subsydiarnego. I nie chodzi tylko o bezpośrednie odbieranie kompetencji – choć ono też ma miejsce. Częściej zmiany przeprowadzane są w białych rękawiczkach przez narzucanie coraz bardziej szczegółowych standardów i procedur świadczenia usług – mówi Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich.

28.05.2020

Nowicki: Społeczne agencje najmu ustabilizują rynek

Budownictwo

Lokal za grunt, ulga w PIT i społeczne agencje najmu – to nasze propozycje, które przedstawimy w drugim pakiecie mieszkaniowym. Pierwsza propozycja jest skierowana do samorządów, które oddając inwestorowi grunty pod budynki mieszkalne, otrzymają lokale. Druga ma zachęcić Polaków do zakupu nieruchomości, a trzecia ustabilizować rynek najmu – mówi Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.

28.05.2020

Zwykła restrukturyzacja czasem lepsza niż ta z "tarczy"

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Obowiązująca już od ponad 4 lat ustawa pozwala przedsiębiorcom uniknąć upadłości poprzez możliwość korzystnego spłacania zobowiązań. Tak kompleksowe regulacje chroniące firmę zawarte są w prawie restrukturyzacyjnym – wskazuje doradca restrukturyzacyjny Michał Sowiński. I dodaje, że firmy mogą skorzystać też z "tarczy antykryzysowej",

27.05.2020

Jerzy Buzek: Mamy radykalny odwrót od decentralizacji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W państwach demokratycznych normą jest partnerski model szczebli władzy publicznej. Taki model budowaliśmy: silna gmina rozwiązująca podstawowe potrzeby mieszkańców uzupełniana przez powiat, który wraz z samorządowym województwem decyduje o rozwoju i polityce regionalnej. To zaowocowało decentralizacją państwa, zbliżeniem władz do obywateli i dialogiem

27.05.2020