Łukasz Chmielniak: Syndyk udostępnia korespondencję upadłemu, ale nie dostarcza

Prawo cywilne Prokuratura Prawo gospodarcze

Nieprawidłowa interpretacja przez prokuraturę przepisu prawa upadłościowego wymagającego od syndyka masy upadłościowej wydawania upadłemu korespondencji nie dotyczącej masy upadłościowej budziła uzasadniony niepokój w środowisku syndyków - mówi adwokat Łukasz Chmielniak. I dodaje, że ten przepis został już na szczęście zmieniony.

27.11.2020

Blajer: Dobry zarząd sukcesyjny, potrzebne jeszcze fundacje rodzinne

Małe i średnie firmy

Dobrze, że istnieje już instytucja zarządu sukcesyjnego, ale dla kompleksowego rozwiązania problemu kontynuacji działalności jednoosobowych firm po śmierci właściciela potrzebne jest jeszcze stworzenie prawa o fundacjach rodzinnych - mówi dr Paweł Blajer. I sugeruje, by w takich podmiotach wskazanie zarządcy sukcesyjnego było obowiązkowe.

26.11.2020

Centralny Port Komunikacyjny stawia wykonawcom nierealistyczne wymagania

Zamówienia publiczne

Spółka Centralny Port Komunikacyjny skonstruowała dokumenty przetargowe w sposób zobowiązujący wykonawcę do uwzględnienia w cenie oferty ryzyk, których nie da się przewidzieć na etapie sporządzania oferty. Wynikają one w dużej mierze z niedookreślenia przedmiotu zamówienia – pisze Anna Oleksiewicz, prezes zarządu ZOPI, adwokat i wspólnik kancelarii Hoogells.

26.11.2020

Część prac prawników gorzej oceniana w ewaluacji

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Specyfiką nauk prawnych jest to, że jest tu sporo glos, komentarzy i innych form działalności naukowej. Obecne rozporządzenie ewaluacyjne jest krzywdzące dla poszczególnych nauk - ocenia dr hab. Grzegorz Krawiec, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w polemicznym komentarzu do wywiadu z prof. Emanuelem Kulczyckim.

26.11.2020

Trzeba poddać się testowi na COVID-19

Nie ma na razie obowiązku poddania się szczepieniom na COVID-19, takiego wymogu nie wprowadza też czekająca na publikację nowela przepisów. Nie można natomiast odmówić poddania się testom - ustawa przewiduje obowiązek poddania się tym badaniom - tłumaczą radca prawny Małgorzata Hudziak i adwokat Joanna Lazer z Kancelarii Lazer & Hudziak

25.11.2020

Nowa ustawa ułatwi pracę zdalną w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Koronawirus

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych ułatwi wykonywanie pracy zdalnej, bo wprowadza zapewnienie komunikacji elektronicznej między zamawiającym i wykonawcą także w procedurach krajowych. Dlatego zamawiający powinni wyposażyć się w komercyjne platformy zapewniające elektronizację i zainteresować się dodatkowym rozszerzeniem modułów funkcjonalnych o element planowania i realizowania zamówień

25.11.2020

Pakulski: Twierdzenie, że publiczna ochrona zdrowia jest wydolna, okazało się mitem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szkodliwym mitem jest twierdzenie, że placówki publiczne mogą, a wręcz mają obowiązek działać niczym perpetuum mobile, to znaczy można więcej od nich otrzymać, niż się zainwestowało. Ten upowszechniany przez lata niebezpieczny mit jest praprzyczyną krytycznej sytuacji w systemie opieki zdrowotnej – twierdzi dr Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

25.11.2020

Prof. Kulczycki: Czasopisma prawnicze muszą się otworzyć, żeby były wyżej punktowane

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Środowisko prawnicze albo nie przygotowało się, albo nie chce zauważyć przemian technologicznych odnośnie publikacji naukowych. Od lat polityka naukowa bardzo mocno idzie w stronę otwartości: otwartych artykułów naukowych, cytowań, abstraktów - mówi prof. Emanuel Kulczycki. I dodaje, że otwartą sprawą jest, na ile są to publikacje naukowe, a na ile analizy warsztatowe.

24.11.2020

Pracodawca sprawdzi warunki pracy zdalnej. Osobiście, albo zdalnie

Prawo pracy BHP

Pracodawca może skontrolować warunki, w jakich pracownik w mieszkaniu wykonuje pracę zdalnie, gdy zasady kontroli określa regulamin pracy, albo gdy na taką kontrolę wyrazi zgodę pracownik. W przeciwnym razie może przeprowadzić kontrolę w formie zdalnej, korzystając z ankiety elektronicznej, którą wypełni sam pracownik.

23.11.2020

Zwrot towaru i reklamacja nie tylko z paragonem

Rynek i konsument

Zgodnie z przepisami, dowodami zakupu są nie tylko paragony, ale także faktury, wyciągi z konta, potwierdzenia płatności kartą. Ważne jest jednak też to, że sklep stacjonarny, dobrowolnie umożliwia zwrot niewadliwego towaru, może więc w swoim regulaminie zawrzeć dodatkowe wymagania na przykład takie, by zwracany towar nie był uszkodzony, lub by klient posiadał...paragon.

22.11.2020

Weto Polski nie zmieni mechanizmu praworządności

Prawnicy Prawo europejskie

Rozporządzenie unijne w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności czeka na uchwalenie przez Parlament Europejski. Wejdzie ono w życie mimo polskiego weta. Jedynym rozsądnym wyjściem dla Polski jest wynegocjowanie, że do czasu rozstrzygnięcia sporu Unia nie będzie tego prawa egzekwować, a najlepszym - choć mało realnym - powrót do praworządności - uważa ambasador Jan Truszczyński, polski negocjator.

21.11.2020

Tomasz Garstka: Pożyteczny sceptycyzm kluczowy w dobrej edukacji

Dla studenta Zarządzanie oświatą

Nauczyciel myślący krytycznie będzie dobrym przewodnikiem dla swoich uczniów. Druga kwestia, to zmiana systemowa - oddanie większej odpowiedzialności dobrze przygotowanym nauczycielom za proces edukacji, a nie tworzenie wygórowanych formalnych wymagań - mówi Tomasz Garstka, współautor nagrodzonej w konkursie „Książka dla Trenera 2019” publikacji "Psychopedagogiczne mity 2".

21.11.2020

Prawnik w garniturze - prestiżowo, praktycznie i eko

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Garnitur to bardzo uniwersalne ubranie. Dobrze skrojone garnitury są ponadczasowe, nie wychodzą łatwo z mody. Nie musimy więc co sezon zmieniać naszej garderoby. Dzięki temu kupujemy mniej i nie przyczyniamy się do zanieczyszczania naszej planety. Młody prawnik w garniturze wygląda poważniej i robi dobre wrażenie na klientach. Co najważniejsze, garnitur mobilizuje też do pracy nad sobą,

21.11.2020

Prof. Manowska: Nie zamierzam komplikować sytuacji frankowiczów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Jednym z największych wyzwań stojących przed Sądem Najwyższym jest dbałość o spójność orzecznictwa - w samym SN i w całym sądownictwie powszechnym - mówi I prezes prof. Małgorzata Manowska. I jako przykład podaje problematykę kredytów frankowych, gdzie toczy się obecnie spór o znaczenie niektórych rozwiązań umownych, a Sąd Najwyższy przygotowuje się do wydania uchwały.

20.11.2020

W okresie pandemii dane testowanych pacjentów mogą nie być właściwie chronione

Opieka zdrowotna RODO Koronawirus

Trzeba niezwłocznie zmienić architekturę programu EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski) dotyczącą zleceń na wykonywanie wymazów SARS-CoV-2. Należy też w trybie pilnym znowelizować rozporządzenie w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii i uwzględnić w nim obowiązki wynikające z RODO - twierdzi Krzysztof Marcin Zakrzewski

19.11.2020

Chróścik: W jedności samorządu radcowskiego siła, nie w podziałach

Prawnicy

Samorząd radcowski udowodnił już dojrzałość i zdolność do dostosowania się do trudnych warunków wywołanych koronawirusem. Moim celem jest kontynuowanie i rozwijanie działań na szczeblu krajowym - choćby wspierania radców w budowaniu kompetencji dotyczących pracy zdalnej. Ważne jest także zaangażowanie w prace zmierzające do większej elektronizacji postępowań

19.11.2020

Prezes Schab: Płynność pracy orzeczniczej priorytetem dla Sądu Okręgowego w Warszawie

Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie pewnych zmian organizacyjnych wydaje się konsekwencją zadań, które już spoczywają na Sądzie Okręgowym w Warszawie i pojawią się od stycznia 2021 r. - mówi nowy prezes Piotr Schab. Wymienia przy tym potrzebę wzmocnienia kadrowego, czy - w kontekście "spraw frankowych" - rozważenie specjalnego wydziału. Nie widzi też konfliktu między nowymi obowiązkami, a tymi wynikającymi z funkcji rzecznika dyscyplinarnego.

18.11.2020

Prof. Sułkowski: Każda reforma wymaga korekt, ale nie może być to rewolucja

Trzeba wzmocnić czasopisma polskie, które tutaj są rozpoznawane, ale nie było czasu, żeby dostały indeksacje międzynarodowe. Wzmocni to nauki humanistyczne i publikacje np. na temat polskiego prawa, historii i polskiej sztuki, czy innych nauk społecznych, które wymagają posługiwania się rodzimym językiem - uważa prof. Łukasz Sułkowski.

18.11.2020

„Zielone” firmy przyciągają młode pokolenie pracowników

Prawo pracy

Coraz więcej osób w wyborze pracodawcy nie kieruje się już tylko wysokością wynagrodzenia. Rośnie znaczenie tzw. kultury pracy, satysfakcji z wykonywanych obowiązków, dobrej atmosfery w pracy czy wartości, jakie reprezentuje firma. Milenialsi wolą pracować w proekologicznych firmach. Nawet za cenę niższego wynagrodzenia – pisze dr Izabela Różańska-Bińczyk.

18.11.2020

Prof. Wierczyński: Niejasne zasady decydują o randze czasopism i wydawnictw

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Jako Komitet Nauk Prawnych PAN podjęliśmy uchwałę potępiającą niejasne i nietransparentne zasady tworzenia listy czasopism naukowych i nadawania im punktacji - mówi prof. Grzegorz Wierczyński z Uniwersytetu Gdańskiego. I przy okazji ujawnia tajemniczą procedurę nadania wysokiej rangi naukowej wydawnictwu Ordo Iuris.

18.11.2020