Rozliczenia wydatków na samochody firmowe po nowemu

CIT PIT

Nie ulega wątpliwości, że znowelizowane przepisy w głównej mierze uderzą w użytkowników drogich aut. Ustawodawca zostawił jednak otwartą furtkę tym, którzy do końca 2018 roku podpiszą nową umowę leasingu - tłumaczy Robert Nogacki, radca prawny z kancelarii Skarbiec.

24.12.2018

Przy bezpłatnych poradach prawnych łatwiej o wypalenie i potrzebna superwizja

Prawnicy Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia 2019 r. zostanie otwartych więcej punktów poradniczych dla wszystkich, którzy oświadczą, że nie stać ich na poradę udzielaną na zasadach rynkowych. Istotne jest zrozumienie specyfiki pracy prawnika-doradcy, który zaangażowany jest w świadczenie bezpłatnej pomocy na rzecz najsłabszych

22.12.2018

Zmiany w procedurze cywilnej - słuszne, ale czy realne?

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Choć założenia reformy procedury cywilne są co do zasady słuszne, to w wielu przypadkach jest to leczenie dżumy cholerą. Problem tkwi w szczegółach proponowanych rozwiązań, które mają doprowadzić do podniesienia wydajności pracy sądów, skrócenia czasu postępowań i wyeliminowania sądowego pieniactwa - pisze Magdalena Wątroba z kancelarii Dentons.

21.12.2018

Używanie nazwy firmy na produktach może naruszać prawa osób trzecich

Prawo gospodarcze

Gdy nazwa firmy trafia na jej towary, może dojść do naruszenia słownego znaku towarowego osoby trzeciej. Wystarczy, że w ten sposób klienci mogą zostać wprowadzeni w błąd. Dlaczego - pisze Kamil Rudol, adwokat z kancelarii Dubois, Kosińska – Kozak i Wspólnicy.

21.12.2018

Reforma procedury cywilnej konieczna, byle skuteczna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Potrzebujemy zmian w procedurze cywilnej, które umożliwią usprawnienie i przyspieszenie postępowań w sądach. Przygotowane przez rząd zmiany idą w tym kierunku, ale nie ma pewności, czy przyniosą pożądany efekt. Np. proponowana odrębna procedura gospodarcza już kiedyś była, a procesy nie przebiegały sprawniej - mówi radca prawny Dariusz Skuza.

20.12.2018

Od Nowego Roku fiskus będzie miał nową broń

Ordynacja

Od stycznia 2019 roku zmieni się funkcjonowanie Krajowej Administracji Skarbowej, co z pewnością odczują podatnicy. Zmiany nie są jednoznacznie złe, jednak z pewnością będą one stanowiły dla fiskusa potężny oręż w konfrontacji z podatnikami – tłumaczy Łukasz Chmielniak, adwokat.

19.12.2018

Godność sędziego jako wartość i jako bat na niepokornych

Prawo karne Prawnicy

Uchybienie godności urzędu sędziego to pojęcie wciąż niedookreślone i trudne do jednoznacznego zdefiniowania - twierdzi sędzia Sądu Najwyższego Michał Laskowski. I podkreśla, że w tej sytuacji powinno ono być z dużą ostrożnością wykorzystywane jako podstawa odpowiedzialności dyscyplinarnej.

19.12.2018

Koszty rekrutacji nowych pracowników coraz wyższe

HR

Koniec roku przyniósł dobre informacje z rynku pracy. W listopadzie 2018 roku wzrosły zarówno wynagrodzenia, jak i liczba pracujących. Pracodawcy potrzebują pracowników i są w stanie więcej zapłacić, żeby zdobyć nowych pracowników i utrzymać obecnych.

18.12.2018

Zwrot podatku to bezpodstawne wzbogacenie?

Ordynacja

Urzędnikom Ministerstwa Finansów brakuje konsekwencji. Z jednej strony chcą ułatwić przedsiębiorcom odzyskanie nadpłaconego podatku, z drugiej planują rozwiązania mające zniechęcić firmy do dyskusji. Podatnik musi zachować wzmożoną czujność – pisze Robert Nogacki z kancelarii Skarbiec.

17.12.2018

Policja potrzebuje nowej wizji, nie tylko podwyżek

Niedawny protest policjantów i wywalczone podwyżki przypomniały o niektórych problemach tej formacji. Głównie finansowych, a szkoda, bo reform wymaga zarówno organizacja jak i sposób działania policji - pisze Tomasz Warykiewicz

17.12.2018

„Architekt+” może pogrążyć programy Mieszkanie+ i Kolej+

Zmiany proponowane w przepisach dotyczących architektów i inżynierów budownictwa niewątpliwie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom architektów. Można wręcz powiedzieć, że to program „Architekt+”. Czy jednak będą one korzystne dla innych grup zawodowych i społeczeństwa?

15.12.2018

Sąd Najwyższy po stronie oszukanych na „polisolokaty”

Ciągle można walczyć o zwrot środków nienależnie pobranych przez ubezpieczycieli, a także o odsetki za trzy lata wstecz. Takie wnioski płyną z opublikowanych przez Sąd Najwyższy uzasadnień do sierpniowych uchwał – pisze radca prawny Damian Nartowski.

14.12.2018

Dopłaty do czynszu adresowane do mieszkań

Domowe finanse Administracja publiczna

W świetle ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych - w pierwszych latach najmu mieszkania, dopłaty do czynszu są skierowane nie do osób, lecz do niektórych mieszkań i to takich, które zostaną wybudowane dopiero po wejściu przepisów w życie – uważa Ewa Bończak-Kucharczyk.

13.12.2018

Unijny sąd otworzył drogę do wznowienia postępowań z parabankami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Wrześniowy wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie Profi Credit Polska otworzył drogę do podważenia nakazów zapłaty i wznowienia postępowań z parabankami. Czas nagli - krótkie, trzymiesięczne terminy na złożenie skargi o wznowienie postępowania mijają 13 i 20 grudnia 2018 r.

12.12.2018

Prof. Modzelewski: Władza musi zająć się organizatorami wyłudzeń VAT

Ordynacja VAT

Mam nadzieję, że szok, który wywołały zeznania przed komisją śledczą do spraw wyłudzeń VAT na temat pewnej pani będącej „społeczną doradcą” z zagranicznego biznesu podatkowego, którą na Świętokrzyską 12 wprowadził minister Rostowski, i jej udziału w tworzeniu przepisów na temat tego podatku, będzie miał otrzeźwiający wpływ na opinię publiczną

12.12.2018

Pietrzak: Polskie rządy niechętne wyrokom ETPC

Wymiar sprawiedliwości

Problem nierespektowania przez polskie rządy, lub respektowania połowicznego wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest już systemowy. Władza jest niechętna zmianom, które poszerzają sferę wolności i praw obywateli - mówi w rozmowie z Prawo.pl dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Mikołaj Pietrzak.

11.12.2018

Czy ordynacja podatkowa dożyła swych dni

Ordynacja

Podatki, rzec by się chciało, to stały element krajobrazu. Ale z tą stałością bywa różnie. Z jednej strony podatki są, były i będą, ale przecież cały czas się zmieniają. Zmieniają się realia, w których podatki są nakładane, zmienia się polityka podatkowa państw, zmienia się poziom skomplikowania procesów gospodarczych. Prawo próbuje za nimi nadążyć.

10.12.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski