14. emerytura, czyli kolejny demontaż systemu

Emerytury i renty Prawo pracy

Trwające od 2015 r. rządy Zjednoczonej Prawicy to jedno wielkie rozdawnictwo pieniędzy z publicznej kasy, na którą składają się wszyscy Polacy. A najwięcej – ci, którzy relatywnie najmniej z tej pomocy korzystają, albo wręcz wcale. To prawda, że każdy rząd ma prawo mieć swoje priorytety, ale dobrze jest, gdy są one też obiektywnie sprawiedliwe.

20.05.2022

Rejestr umów najbardziej pomoże państwu, nie firmom

Doradca podatkowy Prawo pracy Małe i średnie firmy

Rząd pracuje nad stworzeniem obowiązkowego systemu, za pomocą którego firmy będą mogły zawierać umowy o pracę w formie elektronicznej. W założeniu, ma to pomóc najmniejszym podmiotom i odciążyć je od żmudnej biurokracji. Te argumenty wydają się jednak mało przekonujące. Wydaje się, że najbardziej skorzystają na tym skarbówka i ZUS – szczegółowe informacje o zawartych umowach trafią do nich jak na tacy.

06.05.2022

Praca zdalna – wszyscy pracują, a w kodeksie dziura

Prawo pracy

Gdy w połowie 2020 roku ówczesne Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało uregulowanie pracy zdalnej na stałe w Kodeksie pracy, chyba nikt nie spodziewał się, że prace nad nowymi przepisami będą szły tak opornie. Ich końca ciągle nie widać, choć na horyzoncie majaczy już koniec pandemii, który zapowiadają stopniowo likwidowane przez rząd obostrzenia.

06.05.2022

Wojna przesłania inne spory, ale ich nie likwiduje

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Brutalna agresja Rosji na Ukrainę na dalsze plany odsunęła wszystkie inne problemy, które zajmowały nas dotychczas. To zrozumiałe, bo gdy ktoś podpala nasz świat, to trzeba go bronić. Ale wcześniej czy póżniej trzeba będzie wrócić do sprawy praworządności w Polsce, czy działań zmierzających do marginalizowania, a nawet wypisywania Polski z Unii Europejskiej. Także do pełnego błędów "polskiego ładu".

03.03.2022

Polski Ład nie działa, bo działać nie może

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Można było mieć wrażenie, że prace nad Polskim Ładem były farsą. Ostatnie działania rządu sprawiły jednak, że zamiast komedii mamy grecką tragedię. Każde proponowane rozwiązanie wydaje się jeszcze gorsze od poprzedniego. Dobrego sposobu na panujący chaos jednak nie ma. Zamiast tego powstają kolejne łatki, upchane gdzie się da – dzisiaj np. w kodeksie spółek handlowych.

09.02.2022

Rząd winien, nie księgowi!

PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne

Za hiperinflację i zbliżającą się katastrofę ekonomiczną odpowiadają Tusk i opozycja. A za niewyobrażalny bałagan w zasadach obliczania płac i składek, w czego efekcie wielu pracowników zarobiło mniej niż dotychczas - księgowi. Ta tradycyjna narracja obecnej ekipy rządzącej właśnie z hukiem się wali. Tylko czy leci jeszcze z nami pilot?

10.01.2022

Prezentów nie będzie, elfy protestują

Wymiar sprawiedliwości

Pewnego dnia, w śnieżnej krainie, elfy zaczęły protestować. Św. Mikołaj mocno się stropił. Trwała informatyzacja fabryki, na świecie panoszyła się pandemia, zaległości chcąc nie chcąc rosły. A elfy szły w zaparte, żądały lepszych warunków pracy i podwyżek. Nie działały ani delikatna perswazja, ani groźba utraty rocznych nagród. Słowem święta zawisły na włosku.

21.12.2021

Pani Marszałek i Panie Premierze, trzeba działać, a nie ciągle dyskutować

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

W środę w samo południe marszałek Sejmu Elżbieta Witek chce rozmawiać z szefami klubów i kół parlamentarnych o ich pomysłach na weryfikację szczepień pracowników. A czy nie prościej byłoby, aby minister zdrowia po prostu wyjął z szuflady i położył na stole projekt, który w tej sprawie ponoć przygotował, by obywatele i pracodawcy, a teraz także posłowie, mogli go zobaczyć. Pod warunkiem, że w ogóle go ma.

11.12.2021

Gdzie dwóch się kłóci... tam prawa dziecka cierpią

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej znowu głośno jest o alienacji rodzicielskiej - tym razem w kontekście rezolucji Parlamentu Europejskiego. Co ważne ten zapis ma chronić kobiety i dzieci pokrzywdzone przemocą, a sięga się po niego jak po zasłonę dymną także w rozgrywkach okołorozwodowych. Tymczasem polską bolączką są nie tylko "alimenciarze", a z roku na rok coraz mocniej rodzice utrudniający kontakt z dzieckiem.

11.12.2021

Lekarskie "Primum non nocere" ze strachu traci swoją moc

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

To, że ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, uchylający przesłankę wad letalnych przy legalnej aborcji spowoduje efekt mrożący wśród lekarzy, wiadomo było od początku. Wskazywali na to też prawnicy i obrońcy praw człowieka apelując, by trudnego kompromisu nie ruszać. Ale zaczęło się już wcześniej, pierwszym wyłomem było inne orzeczenie TK, dotyczące klauzuli sumienia. A te dwie kwestie pacjentom raczej nie służą.

09.11.2021

Już mamy dwa porządki prawne w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

No to doczekaliśmy się tego, co było przewidywwane, gdy PiS zaczynał swoją "reformę" sądów, czyli funkcjonowanie dwóch porządków prawnych w jednym państwie. Informację o wyroku sądu należy więc już zaczynać czytać nie od jego sentencji, tylko od składu sądu. Bo to może mieć znaczenie dla tego orzeczenia i jego dalszych losów. Już ludzie dowiadują się, że ich wyroki są nieważne, a to dopiero czoło tej fali.

05.11.2021

Ze szwami do weterynarza, z kaszlem na teleporadę - służba zdrowia ledwie zipie

Opieka zdrowotna Koronawirus

Jesienne "kaszle" i "katarki" coraz mocniej doskwierają rodzicom. Dzieci we wrześniu żwawo wróciły do szkół, teraz gromadnie zalegają w domowych pieleszach. A przy okazji "sprzedają" wirusy dorosłym. Służba zdrowie "chora" na covid - więc ledwie zipie i to nie tylko publiczna. Także w placówkach prywatnych łatwiej wyzdrowieć niż dostać się do lekarza.

17.10.2021

Wypadków na drogach mniej, ale to nie tylko zasługa tego rządu

Prawo karne Administracja publiczna Transport

Regulacje, które wdrażamy, sprawdzają się w praktyce, dzięki zmianie przepisów na polskich drogach umiera rocznie o kilkaset osób mniej - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Według niego także prowadzone przez jego rząd inwestycje w infrastrukturze drogowej służą ograniczeniu wypadków. Tymczasem systematyczny spadek liczby wypadków drogowych w Polsce ma miejsce od około 20 lat.

17.10.2021

Jeszcze jeden wyrok TSUE do niewykonania?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po środowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE rządząca Polską ekipa ma coraz większy problem z utrzymaniem wprowadzonej przez siebie deformy wymiaru sprawiedliwości. Już nie wystarczy tylko coś zrobić z Izbą Dyscypliarną, bo zakwestionowany został status wszystkich sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Tych w Sądzie Najwyższym i we wszystkich sądach.

06.10.2021

Ulga pracownicza – rząd znów dzieli zatrudnionych

Prawo cywilne PIT Prawo pracy

Ministerstwo Finansów ma plan: chce wprowadzić ulgę pracowniczą w PIT, ale tylko dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Można by rzec – ustawodawcy wolno ustalać, komu i ile z tytułu ulgi podatkowej chce dać. Pytanie tylko, czy musi przy tym dyskryminować pozostałe osoby na rynku pracy. Bo zatrudnieni na umowach zlecenia ulgi nie dostaną, za to trwają przymiarki do tego, by zapłacili ZUS.

28.08.2021

Niech Trybunał Konstytucyjny powie jak podać uchodźcom lekarstwa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo unijne

Nieporadność w radzeniu sobie z kryzysem na granicy premier tłumaczy koniecznością obrony świętego polskiego terytorium i koniecznością przestrzegania obowiązującego prawa. Nie brzmi to wiarygodnie w ustach szefa rządu, który osiągnął szczyty w manipulowaniu prawem, czy wręcz w jego łamaniu.

27.08.2021

Bunt przeciwko Unii nas zaboli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Jaka piękna katastrofa - można rzec za Hrabalem. Mamy zderzenie czołowe Trybunału Konstytucyjnego i stojącej za nim całej koalicji rządzącej z Unią Europejską. Kilkadziesiąt minut po postanowieniu wydanym przez TSUE zakazującym działania Izby Dyscyplinarnej SN, polski Trybunał orzeka o tym, że unijny Trybunał nie ma kompetencji w tym zakresie.

14.07.2021

Wypadków na drogach mniej, kary mają być surowsze

Coraz bezpieczniej jest na polskich drogach, chociaż co jakiś czas dochodzi do bulwersujących zdarzeń. Do sytuacji porównywalnej z Skandynawią czy krajmi Europy Zachodniej jeszcze nam daleko, ale postęp jest wyraźny. Trzeba oczywiście dążyć do dalszej poprawy w tym zakresie, ale proponowane przez rząd drakońskie kary są ostatnim czynnnikiem, który na to wpłynie.

14.07.2021

Zbyt cienka granica między wydatkami osobistymi a firmowymi

Prawnicy PIT Rachunkowość

Przewrotne pytanie i pomysłowo przedstawione uzasadnienie przekonało skarbówkę, że zegarek prawnika może być kosztem uzyskania przychodu. Można powiedzieć, fiskus połknął haczyk. Trzeba jednak teraz się pilnować i na wszelki wypadek nie pokazywać się z nowym gadżetem na rodzinnych czy przyjacielskich spotkaniach. Na pewno też nie można iść z nim po piwo czy ciastka.

08.07.2021

NSA nagrodą dla ludzi "dobrej zmiany" w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czy jeszcze jakiś sędzia zasłużony dla wprowadzanych przez partię rządzącą i ministra sprawiedliwości zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości nie dostał za to nagrody? Czy któryś z członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie awansował jeszcze do sądu wyższej instancji? Jeśli nie, to jest to zapewne tylko kwestia czasu, bo proces ten dziarsko postępuje.

30.06.2021
1  2  3  4  5    8
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski