Wybory podczas epidemii za wszelką cenę

Wybory

Wszystko wskazuje na to, że majowe wybory prezydenckie nie odbędą się, a Prawo i Sprawiedliwość z nadzwyczajnym uporem prze do ich przeprowadzenia. I wymyśla kolejne konstrukcje prawne, które urągają nie tylko standardom demokratycznego państwa prawa, ale także elementarnej uczciwości i przyzwoitości.

01.04.2020

Oby plan ratunkowy rządu nie wyglądał jak na Titanicu

Jesteśmy dopiero na początku kryzysu wywołanego epidemią, a już widać, że w Polsce resortowej nie ma szans na szybkie podejmowanie decyzji. Rozpatrywanie wniosków o pomoc będzie trwało dłużej, niż przygotowanie specustawy. Z projektu tarczy antykryzysowej nie wynika kogo rząd chce ratować w pierwszej kolejności i dlaczego. To się może skończyć jak na Titanicu.

23.03.2020

Sądy koronawirusa jakoś przetrwają, czas myśleć co po epidemii

Wymiar sprawiedliwości

Mija drugi tydzień przymusowego przystopowania pracy sądów. Sprawy zdjęto z wokand, odbywają się tylko te pilne, czyli co do zasady - najbardziej istotne dla praw obywateli. I choć ministerstwo uspakaja, że nie jest źle, a prezesi sądów prześcigają się w pudrowaniu sytuacji - nikt nie ma wątpliwości - lada dzień może wymknąć się ona spod kontroli.

23.03.2020

Listy poparcia opublikowane i opatrzone wątpliwymi ekspertyzami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wielu miesiącach oporu i wyszukiwaniu kolejnych pretekstów, by tego nie zrobić, Kancelaria Sejmu opublikowała listy poparcia dla sędziów zasiadających w nowej KRS. Jedno z wyjaśnień, dlaczego to zrobiono, mówi o opiniach mających neutralizować najtrudniejszy problem, czyli listę Nawackiego. Ale to mało warte ekspertyzy, bo przygotowane w warunkach konfliktu interesów.

14.02.2020

Dzień po uchwale SN - jak krajobraz po bitwie

Wymiar sprawiedliwości

Na uchwałę Sądu Najwyższego o statusie "nowych" sędziów, czyli rekomendowanych przez obecną KRS, czekali wszyscy: sędziowie, pełnomocnicy i zwykli obywatele. Jej wagę podkreślano od wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z listopada 2019 r., a pogłębiały to działania rządzących. Po kilkugodzinnej euforii przychodzi jednak otrzeźwienie i pytania: co w praktyce oznacza, czy i jak ją stosować, co ze sprawami, w których orzekali wskazani sędziowie i co z ...nimi samymi.

04.02.2020

Sędziowska oligarchia wybrała KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Listy poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa są nadal tajne, ale Centrum Informacyjne Sejmu uchyliło nieco rąbka tajemnicy, co tylko wzmocniło podejrzenia, że z tymi listami jest coś nie tak. Sędziów kandydujacych do organu mającego stać na straży sędziowskiej niezawisłości poparła nie tylko bardzo mała grupa osób uprawnionych, a do tego niektórzy udzielali tego poparcia na masową skalę.

04.02.2020

Marszałek zarobiona, nie ma czasu dla Komisji Weneckiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nikt z sejmowej większości, włącznie z panią marszałek, nie może się spotkać z delegacją Komisji Weneckiej z powodu nawału pracy. Do Trybunału prośba nie dotarła, ale może nie miała dotrzeć, a w resorcie sprawiedliwości z delegacją spotkają się jacyś urzędnicy, ale na pewno nie minister. To wyraźne próby ignorowania tego organu, ale raczej bezskuteczne, bo opinia o kagańcowej ustawie i tak powstanie.

09.01.2020

Podatkami ciągle rządzi zasada niepewności prawa

Ordynacja Doradca podatkowy

Do prawa podatkowego coraz trudniej jest podchodzić z pozytywnym nastawieniem. Ustawodawca staje na głowie, żeby system jeszcze bardziej skomplikować. Problem chyba zaczął zauważać Senat. Sam TK też ma od dawna na temat tworzenia prawa jednoznaczne stanowisko. Wypada je więc przypomnieć - zwłaszcza teraz - przed końcem roku i maratonem nowelizacji.

17.12.2019

Śpiewak przegrał proces, będzie zwalczał sądy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prawo i Sprawiedliwość zyskało niespodziewanie sojusznika w walce z sądami w postaci aktywisty społecznego Pawła Śpiewaka, który przypomniał, że kiedyś uczestniczył w protestach przeciwko ograniczaniu niezależności sądów, ale teraz będzie te działania popierał. A zmienił swoje zapatrywania, bo przegrał proces z adwokatką, którą pomówił.

16.12.2019

Zaczyna się chaos prawny w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tego samego dnia w Sądzie Najwyższym jedna rozprawa została przerwana, bo wyłączył się z niej sędzia powołany przy udziale nowej KRS, a inna odbyła się, bo sędziowie o takim samym statusie nie zrobili tego. Nie wiadomo jednak, strony której z nich powinny się cieszyć, a którzy martwić.

28.11.2019

Brawo SN za kierunkowskaz w sprawach frankowych

Dotychczas orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawach frankowych były różne, niektóre zaskakująco broniły jednej strony. Czy to się zmieni? Wszystko wskazuje na to, że tak. W październiku w gmachu przy Placu Krasińskich zapadł bowiem wyrok, którego uzasadnienie wytycza kierunek dla sądów powszechnych. Jest nim „odfrankowienie” kredytów.

28.11.2019

Teraz trochę mniejsza władza PiS

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Nie przyniosły skutku niemal oficjalne zabiegi Prawa i Sprawiedliwości zmierzające do pozyskania choć jednego senatora opozycji lub niezależnego, by wbrew wynikowi wyborów mieć także większość w Senacie. Nie ma jej, więc wprowadzanie niektórych zmian, a szczególnie tych ustrojowych, będzie znacznie trudniejsze.

13.11.2019

Banki narozrabiały i nadal chcą zarobić

Kredyty frankowe

Przed orzeczeniem TSUE w sprawie Dziubak banki straszyły, że wyrok pogrąży sektor. Teraz straszą, że jeśli kredytobiorcy zaczną unieważniać umowy - będą domagać się wynagrodzenia za korzystanie z ich kapitału. Czy jest cień nadziei, by sprawiedliwości stało się zadość? Tak - wystarczy interwencja Sądu Najwyższego.

15.10.2019

PiS wygrywa - będzie kontynuacja

Wymiar sprawiedliwości

Prawo i Sprawiedliwość zapewniło sobie w niedzielnych wyborach solidną większość w Sejmie, będzie więc rządzić przez kolejną kadencję i może realizować swój program i swoje przedwyborcze zapowiedzi. Zapewne także te dotyczące praworządności i wymiaru sprawiedliwości. Być może trochę przeszkadzać mu w tym będą Senat i Unia Europejska.

14.10.2019

Trwa niemoc resortu w sprawie biegłych

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Niska sprawność polskiego wymiaru sprawiedliwości ma wiele przyczyn, ale bez wątpienia długie oczekiwanie na opinie biegłych, a często też ich niska jakość, są jedną z najważniejszych. Wbrew zapowiedziom, obecny rząd nie stworzy warunków do rozwiązania tego problemu.

09.10.2019

Płaca minimalna jak w krajach "Starej Unii" - tylko czy warto?

Prawo pracy

Rząd uzasadnia podwyższenie płacy minimalnej - koniecznością "dogonienia" zarobków państw Europy Zachodniej oraz walką ze stereotypowym postrzeganiem Polaków jako taniej siły roboczej. Zdaje się jednak zapominać, że podwyżka płac to bilet w jedną stronę i dotkliwie przekonały się o tym m.in. Portugalia i Hiszpania. Warto się uczyć na ich błędach.

24.09.2019

Rząd bardziej święty niż związki zawodowe

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W ferworze kampanii wyborczej partii rządzącej i rządowi pomyliły się role i oferują pracownikom i pracodawcom więcej niż same te środowiska oczekują. Doszło wręcz do tego, że związki zawodowe, które mają prawo żądać więcej i więcej, apelują do rządu o umiar w tym rozpędzie.

23.09.2019

Sędziowskie awanse bez lęku i stylu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Szybkie awanse sędziów, wbrew opinii zgromadzeń przedstawicieli sądów są lekceważeniem procedur, a nawet dobrych obyczajów. Stwarzają pozory legalności i sprawności wymiaru sprawiedliwości. Usprawiedliwieniem dla tych awansów oficjalnie jest" czynienie dobra", bo przecież do tej pory panowało w sądach kastowe zło.

30.08.2019

Wróci minister do sądu?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawdopodobnie Łukasz Piebiak nie tak sobie wyobrażał finał swojej kariery, ale w rządzie dobiegła ona właśnie końca. Jako sędzia mógłby się w zasadzie nie martwić o swoją przyszłość, bo przecież może wrócić do sądu. Tylko, że tam nie czeka go przyjazne otoczenie.

20.08.2019

Polskie top secret - czyli listy poparcia do KRS

Wymiar sprawiedliwości

Od kilku tygodni wokół polskich sądów trwa kolejny etap batalii. Z jednej strony stowarzyszenia sędziowskie, adwokaci, radcy prawni, organizacje międzynarodowe, Rzecznik Praw Obywatelskich domagają się ujawnienia list poparcia dla sędziów-członków KRS, z drugiej rządzący zdają się robić wszystko co w ich mocy, by do tego nie doszło.

16.08.2019
1  2  3  4  5    6