Jeśli PiS przegra wybory, zostawi sobie władzę w prokuraturze

Prawnicy Prokuratura

Na parę miesięcy przed wyborami ekipa rządząca zmienia prawo tak, że nawet gdy straci władzę w państwie, to będzie jeszcze przez dłuższy czas utrzymywać kontrolę nad prokuraturą. Nowa władza oczywiście powoła swojego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, ale szef Prokuratury Krajowej będzie mógł ignorować jego decyzje. Czy to nie pachnie zawoluowanym zamachem stanu?

12.04.2023

Chaos w firmach, stres prawników i łzy kadrowych – przepisy o pracy zdalnej wchodzą w życie w Wielki Piątek

Prawo pracy Prawo europejskie

Jaka szkoda, że nie ma konkursu na Najlepszego Legislatora Roku. Bo gdyby był, to można byłoby wtedy – nawet nieoficjalnie – ogłosić konkurs na ANTY-Legislatora Roku. Coś na wzór Oscarów i Złotych Malin. W tym roku bezapelacyjnym zwycięzcą, jedynym na podium i bezkonkurencyjnym, zostałby Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Nikt więcej od niego nie przygotował bubli prawnych, i to w dwóch nowelizacjach tej samej ustawy – Kodeks pracy.

31.03.2023

Podatniku, uważaj na uproszczenia!

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

To nie trudnych przepisów podatkowych należy się bać. Nasze obawy powinny wzbudzać przede wszystkim wszelkiego rodzaju uproszczenia, łagodzenia, likwidacje barier administracyjnych i rządowe „wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom Polek i Polaków”. Taką smutną tezę potwierdzają działania ustawodawcy. Nagminne staje się również nakładanie dodatkowych obowiązków podatkowych pod hasłem nowelizacji innych ustaw.

03.02.2023

Lasy w Polsce też partyjne, więc wara Unii od nich

Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie

W organach Unii Europejskiej toczą się właśnie prace zmierzające do objęcia lasów wspólną polityką. Nic dziwnego, bo wobec obecnych i ciągle narastających zagrożeń ekologicznych międzynarodowa koordynacja w tej sferze wydaje się jak najbardziej zasadna. A polskie władze już ostro protestują. I też nic dziwnego, bo to jedna z dziedzin najbardziej zawładniętych przez partię rządzącą.

26.01.2023

Vox populi nie taki głośny - poparcie dla Lex Czarnek raczej minimalne

Szkoła i uczeń

Minister edukacji i nauki zapewniał wielokrotnie, że rozwiązania ograniczające możliwość prowadzenia lekcji przez przedstawicieli organizacji pozarządowych były powszechnie wyczekiwane. Dane, które ministerstwo przekazało posłom, pokazują, że może nie aż tak powszechnie.

09.01.2023

Weryfikacja neosędziów, albo zapomnijmy o pieniądzach z KPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Prawie wszyscy politycy, poza partią Zbigniewa Ziobry, są za uzyskaniem przez Polskę dostępu do funduszy z Krajowego Planu Odbudowy, ale spór wokół spełnienia niezbędnych do tego warunków wydaje się nie do rozwiązania. Prezydent zablokował prace nad ustawą, bo nie zgadza się na kwestionowanie statusu powoływanych przez niego sędziów, ale właśnie tego oczekuje Komisja Europejska, zanim zdecyduje o odblokowaniu tych pieniędzy. 

29.12.2022

Funkcjonariusz wie najlepiej, co dla nas najbezpieczniejsze, a prawo da mu nowe narzędzia

Mimo negatywnych opinii, rząd nie poddaje się i chce wprowadzić dwa, nieznane konstytucji, stany nadzwyczajne – stan pogotowia i stan zagrożenia. W teorii oba nakładają obowiązki jedynie na organy administracji rządowej, jednak ten drugi poszerza uprawnienia służb. Żołnierze, policjanci, strażnicy graniczni i strażacy będą mogli wydawać polecenia osobom, czyli każdemu z nas.

29.12.2022

Składka zdrowotna, czyli jak rząd nabił Polaków w butelkę

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Pod rządami Polskiego Ładu Polska miała być krainą mlekiem i miodem płynącą. Lepiej miało się też żyć Polakom, bo choćby więcej pieniędzy miało iść na ochronę zdrowia. Oczywiście z naszych podatków, a dokładnie – ze składki zdrowotnej, która stała się podatkiem i znacząco wzrosła. Nie minął jeszcze rok, a już widać, ile te obietnice były warte. Sam rząd ma chyba tego świadomość, skoro po kryjomu przeforsował zmiany niekorzystne dla Polaków.

13.12.2022

Oto skutek "dobrej zmiany" - prof. Roszkowski obawia się sędziego Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prof. Wojciech Roszkowski, kiedyś znany jako dobry historyk, a dziś bardziej jako autor kontrowersyjnego podręcznika, martwi się, że jego sprawę będzie rozpatrywał znany ze swoich poglądów sędzia Waldemar Żurek. Nie ma na razie podstaw do zarzucania temu sędziemu stronniczości, ale czy Profesor nie pomyślał, że wspierając PiS-owską „dobrą zmianę” prowadzi do tego, że będzie miało znaczenie, jaki sędzia będzie rozpatrywał czyjąś sprawę?

07.12.2022

Pracownik może być trochę trzeźwy, kierowcy zabiorą za to samochód

Prawo pracy BHP

Dzień 1 grudnia 2022 r. przejdzie do historii prawa pracy jako totalna kompromitacja rządu i Sejmu. Tego dnia posłowie uchwalili nowelę Kodeksu pracy, która daje pracodawcom prawo do kontrolowania trzeźwości pracowników, ale bez zasady zero tolerancji. Ten sam Sejm 17 listopada br. zaostrzył kary dla pijanych lub odurzonych kierowców, w tym uchwalił przepadek pojazdu. Schizofrenia ustawodawcza?

07.12.2022

Ministerstwo bez "pracy" w nazwie nie spieszy się z propracowniczymi zmianami

Prawo pracy

W sobotę, 17 grudnia br., minie rok, od kiedy Polska powinna wdrożyć unijną dyrektywę o sygnalistach. Z kolei 1 i 2 sierpnia br. minął termin implementacji dwóch innych dyrektyw unijnych, których wdrożenie oznaczałoby bardzo korzystne zmiany dla pracowników i pracujących rodziców. Przepisów dotąd nie ma, choć na przygotowanie tych ostatnich Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej miało dwa lata.

30.11.2022

Gwałty, molestowanie - samo zaostrzanie kar nie wystarczy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich tygodniach w szumie medialnym przebijały się dwa tematy związane z przestępstwami przeciwko wolności seksualnej. Ruszyła kampania #tylko Tak #oznacza Zgodę, a media obszernie przytaczały relacje byłych tenisistek, którego swojego byłego trenera, zajmującego obecnie wysokie stanowisko oskarżają o molestowanie. Oba świadczą o tym, że potrzebne są zmiany - nie tylko w przepisach, ale też w procedurach i mentalności społecznej.

28.11.2022

Rządowa apka na straży naszego bezpieczeństwa - tak dobra, że aż będzie obowiązkowa

Przezorny zawsze ubezpieczony, zatem rząd już teraz chce rozwijać na naszych smartfonach system ostrzegania obywateli przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Pomysł, jak opisywaliśmy na Prawo.pl, budzi spore wątpliwości przede wszystkim natury praktycznej, bo nie wiadomo za bardzo ani kto odpowiadałby za instalację tych aplikacji, ani kto egzekwowałby nowy obowiązek.

23.11.2022

Drakońskie prawo uchwalone, czyli urabianie Ziobry dla odblokowania KPO

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po paru miesiącach trzymania w zamrażarce Sejm odrzucił właśnie weto Senatu do nowelizacji zaostrzającej przepisy karne. Wygląda to na ukłon w stronę Solidarnej Polski, by zgodziła się na zmiany w sądownictwie, które odblokują unijne fundusze dla Polski. Być może w ramach tego układu wkrótce uchwalona zostanie też ustawa spłaszczająca strukturę sądów.

17.11.2022

Brak wyboru chroni przed wyborem niewłaściwym - Lex Czarnek na ratunek rozdartym rodzicom

Zarządzanie oświatą

Od przybytku głowa nie boli, ale lepiej nie wierzyć na słowo i stworzyć odpowiednie ramy ustawowe, by temu zapobiec. Uchwalona 4 listopada 2022 nowela prawa oświatowego – jak głoszą jej pomysłodawcy – zwraca rodzicom prawo do decydowania, jaka organizacja przeprowadzi dodatkowe lekcje z ich dziećmi. I owszem, rodzic będzie mógł zdecydować, ale pulę, z której będzie wybierał, dobierze kurator oświaty.

12.11.2022

Rząd przekonuje, że to KE chce łamać polską konstytucję

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Są linie, których przekroczyć nie można. Nie można wprowadzić żadnych elementów, które byłyby niezgodne z konstytucją, które kwestionowałyby prerogatywę prezydenta do nominowania sędziów – tak swoje stanowisko w sporze z Komisją Europejską określa polski rząd. Tymczasem to Komisja broni nas przed łamaniem przez ten rząd konstytucji.

12.11.2022

"Kocia łapa" nie wystarczy, trwałość małżeństwa podstawą

Prawo rodzinne Prawo pracy

Rząd białych domków, psy biegające po wypielęgnowanych ogródkach, co najmniej dwójka dzieci i szczęśliwi "zaobrączkowani" rodzice - rząd niezmiennie pokazuje, że ten sielankowy obrazek jest mu bliższy niż pary żyjące nieformalnie. Tym razem kryterium stanu cywilnego zamierza wprowadzić przy wspieraniu bezrobotnych ze zmarginalizowanych terenów, wskazuje przy tym szczególnie na kobiety.

05.11.2022

Ile cukru w cukrze, a mediacji we frankowych ugodach

Wymiar sprawiedliwości

Spór "frankowiczów" z bankami mocno przypomina rozwody z orzeczeniem winy, łącznie z walką o symboliczną łyżeczkę. Banki do ustępstw nie są chętne, nawet mimo sugestii sędziów, że dogadanie się byłoby wskazane. Efekt? Pozwów przeciwko nim przybywa i będzie ich coraz więcej. Jak przy rozwodach - szansą mogłaby być mediacja, pytanie tylko na ile ta, która jest obecnie kredytobiorcom oferowana, spełnia jej standardy.

03.11.2022

Pierwsza rocznica uchwalenia Polskiego Ładu powinna być jego końcem

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

W sobotę, 1 października 2022 roku, mija dokładnie rok od uchwalenia przez Sejm podatkowego Polskiego Ładu. Począwszy od projektu, przepisy te spotkały się z szeroką – co ważne – merytoryczną – krytyką. Rząd się nią nie przejął i dopiął swego: od 1 stycznia br. obowiązuje legislacyjny potworek, który zaburzył nasz system prawny i stabilność prowadzenia biznesu, a na co dzień dotyka każdego Polaka uzyskującego dochody z własnej pracy.

30.09.2022

Rząd zaostrza kary za zanieczyszczanie środowiska i zapowiada zaostrzanie

Prawo karne Środowisko

Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zanieczyszczanie środowiska w sytuacji, gdy dopiero co to zrobił i nowiutka ustawa czeka na wejście w życie. Tymczasem prokuratura przesłuchała ponad 200 świadków i nie może wciąż ustalić kto i jak doprowadził do największej od lat katastrofy ekologicznej. Kogo więc władza chce surowo karać, skoro nie jest w stanie złapać sprawców?

17.08.2022