Składka zdrowotna, czyli jak rząd nabił Polaków w butelkę

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Pod rządami Polskiego Ładu Polska miała być krainą mlekiem i miodem płynącą. Lepiej miało się też żyć Polakom, bo choćby więcej pieniędzy miało iść na ochronę zdrowia. Oczywiście z naszych podatków, a dokładnie – ze składki zdrowotnej, która stała się podatkiem i znacząco wzrosła. Nie minął jeszcze rok, a już widać, ile te obietnice były warte. Sam rząd ma chyba tego świadomość, skoro po kryjomu przeforsował zmiany niekorzystne dla Polaków.

13.12.2022

Oto skutek "dobrej zmiany" - prof. Roszkowski obawia się sędziego Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prof. Wojciech Roszkowski, kiedyś znany jako dobry historyk, a dziś bardziej jako autor kontrowersyjnego podręcznika, martwi się, że jego sprawę będzie rozpatrywał znany ze swoich poglądów sędzia Waldemar Żurek. Nie ma na razie podstaw do zarzucania temu sędziemu stronniczości, ale czy Profesor nie pomyślał, że wspierając PiS-owską „dobrą zmianę” prowadzi do tego, że będzie miało znaczenie, jaki sędzia będzie rozpatrywał czyjąś sprawę?

07.12.2022

Pracownik może być trochę trzeźwy, kierowcy zabiorą za to samochód

Prawo pracy BHP

Dzień 1 grudnia 2022 r. przejdzie do historii prawa pracy jako totalna kompromitacja rządu i Sejmu. Tego dnia posłowie uchwalili nowelę Kodeksu pracy, która daje pracodawcom prawo do kontrolowania trzeźwości pracowników, ale bez zasady zero tolerancji. Ten sam Sejm 17 listopada br. zaostrzył kary dla pijanych lub odurzonych kierowców, w tym uchwalił przepadek pojazdu. Schizofrenia ustawodawcza?

07.12.2022

Ministerstwo bez "pracy" w nazwie nie spieszy się z propracowniczymi zmianami

Prawo pracy

W sobotę, 17 grudnia br., minie rok, od kiedy Polska powinna wdrożyć unijną dyrektywę o sygnalistach. Z kolei 1 i 2 sierpnia br. minął termin implementacji dwóch innych dyrektyw unijnych, których wdrożenie oznaczałoby bardzo korzystne zmiany dla pracowników i pracujących rodziców. Przepisów dotąd nie ma, choć na przygotowanie tych ostatnich Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej miało dwa lata.

30.11.2022

Gwałty, molestowanie - samo zaostrzanie kar nie wystarczy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich tygodniach w szumie medialnym przebijały się dwa tematy związane z przestępstwami przeciwko wolności seksualnej. Ruszyła kampania #tylko Tak #oznacza Zgodę, a media obszernie przytaczały relacje byłych tenisistek, którego swojego byłego trenera, zajmującego obecnie wysokie stanowisko oskarżają o molestowanie. Oba świadczą o tym, że potrzebne są zmiany - nie tylko w przepisach, ale też w procedurach i mentalności społecznej.

28.11.2022

Rządowa apka na straży naszego bezpieczeństwa - tak dobra, że aż będzie obowiązkowa

Przezorny zawsze ubezpieczony, zatem rząd już teraz chce rozwijać na naszych smartfonach system ostrzegania obywateli przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Pomysł, jak opisywaliśmy na Prawo.pl, budzi spore wątpliwości przede wszystkim natury praktycznej, bo nie wiadomo za bardzo ani kto odpowiadałby za instalację tych aplikacji, ani kto egzekwowałby nowy obowiązek.

23.11.2022

Drakońskie prawo uchwalone, czyli urabianie Ziobry dla odblokowania KPO

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po paru miesiącach trzymania w zamrażarce Sejm odrzucił właśnie weto Senatu do nowelizacji zaostrzającej przepisy karne. Wygląda to na ukłon w stronę Solidarnej Polski, by zgodziła się na zmiany w sądownictwie, które odblokują unijne fundusze dla Polski. Być może w ramach tego układu wkrótce uchwalona zostanie też ustawa spłaszczająca strukturę sądów.

17.11.2022

Brak wyboru chroni przed wyborem niewłaściwym - Lex Czarnek na ratunek rozdartym rodzicom

Zarządzanie oświatą

Od przybytku głowa nie boli, ale lepiej nie wierzyć na słowo i stworzyć odpowiednie ramy ustawowe, by temu zapobiec. Uchwalona 4 listopada 2022 nowela prawa oświatowego – jak głoszą jej pomysłodawcy – zwraca rodzicom prawo do decydowania, jaka organizacja przeprowadzi dodatkowe lekcje z ich dziećmi. I owszem, rodzic będzie mógł zdecydować, ale pulę, z której będzie wybierał, dobierze kurator oświaty.

12.11.2022

Rząd przekonuje, że to KE chce łamać polską konstytucję

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Są linie, których przekroczyć nie można. Nie można wprowadzić żadnych elementów, które byłyby niezgodne z konstytucją, które kwestionowałyby prerogatywę prezydenta do nominowania sędziów – tak swoje stanowisko w sporze z Komisją Europejską określa polski rząd. Tymczasem to Komisja broni nas przed łamaniem przez ten rząd konstytucji.

12.11.2022

"Kocia łapa" nie wystarczy, trwałość małżeństwa podstawą

Prawo rodzinne Prawo pracy

Rząd białych domków, psy biegające po wypielęgnowanych ogródkach, co najmniej dwójka dzieci i szczęśliwi "zaobrączkowani" rodzice - rząd niezmiennie pokazuje, że ten sielankowy obrazek jest mu bliższy niż pary żyjące nieformalnie. Tym razem kryterium stanu cywilnego zamierza wprowadzić przy wspieraniu bezrobotnych ze zmarginalizowanych terenów, wskazuje przy tym szczególnie na kobiety.

05.11.2022

Ile cukru w cukrze, a mediacji we frankowych ugodach

Wymiar sprawiedliwości

Spór "frankowiczów" z bankami mocno przypomina rozwody z orzeczeniem winy, łącznie z walką o symboliczną łyżeczkę. Banki do ustępstw nie są chętne, nawet mimo sugestii sędziów, że dogadanie się byłoby wskazane. Efekt? Pozwów przeciwko nim przybywa i będzie ich coraz więcej. Jak przy rozwodach - szansą mogłaby być mediacja, pytanie tylko na ile ta, która jest obecnie kredytobiorcom oferowana, spełnia jej standardy.

03.11.2022

Pierwsza rocznica uchwalenia Polskiego Ładu powinna być jego końcem

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

W sobotę, 1 października 2022 roku, mija dokładnie rok od uchwalenia przez Sejm podatkowego Polskiego Ładu. Począwszy od projektu, przepisy te spotkały się z szeroką – co ważne – merytoryczną – krytyką. Rząd się nią nie przejął i dopiął swego: od 1 stycznia br. obowiązuje legislacyjny potworek, który zaburzył nasz system prawny i stabilność prowadzenia biznesu, a na co dzień dotyka każdego Polaka uzyskującego dochody z własnej pracy.

30.09.2022

Rząd zaostrza kary za zanieczyszczanie środowiska i zapowiada zaostrzanie

Prawo karne Środowisko

Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zanieczyszczanie środowiska w sytuacji, gdy dopiero co to zrobił i nowiutka ustawa czeka na wejście w życie. Tymczasem prokuratura przesłuchała ponad 200 świadków i nie może wciąż ustalić kto i jak doprowadził do największej od lat katastrofy ekologicznej. Kogo więc władza chce surowo karać, skoro nie jest w stanie złapać sprawców?

17.08.2022

Lata mijają, a rządzący ciągle eksperymentują z prawem i ze społeczeństwem

Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo pracy

Możemy być coraz bardziej zmęczeni tym nieustannym "poprawianiem prawa", zmienianiem koncepcji, odwracaniem reform, brakiem odpowiedzialności rządzących i zwykłej przyzwoitości, która nakazuje przyznać się do błędów. Tym nieustannym zaczynaniem od nowa. I przepuszczaniem publicznych pieniędzy bez żadnej refleksji. W ten sposób Polska będzie stale krajem na dorobku, a ludziom będzie się żyło coraz gorzej, coraz trudniej będzie się też prowadziło biznes.

05.07.2022

Izbę niby likwidują, praworządności nie przywracają, unijnych pieniędzy może nie być

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Od miesięcy rząd i stojąca za nim partia nas przekonują, że z organami Unii Europejskiej wszystko jest uzgodnione i fundusze z Krajowego Planu Odbudowy zaczną w końcu do Polski płynąć. Ale gdy przychodzi czas na powiedzenie "sprawdzam", szydło coraz bardziej wychodzi z worka i można odnieść wrażenie, że wręcz przygotowuje się nas do przyjęcia do wiadomości, że tych pieniędzy może wcale nie być.

04.07.2022

Polski Ład dużym wyzwaniem – również dla Ministerstwa Finansów

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Największym wyzwaniem dla firm cały czas okazuje się Polski Ład. Wskazało go niemal 80 proc. badanych. Na kolejnych miejscach znalazły się z kolei inflacja, wzrost cen energii i paliw. Zaryzykowałbym jednak stwierdzenie, że Polski Ład okazał się szczególnym wyzwaniem nie tylko dla księgowych i doradców podatkowych, ale także dla rządu - z Ministerstwem Finansów na czele.

09.06.2022

Decyzja w sprawie KPO może będzie, ale pieniądze niekoniecznie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Politycy obozu rządzącego ogłaszają sukces i zakończenie batalii o zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy dla Polski, a tym samym sporu o praworządność. Prawdopodobnie jednak jedno i drugie będzie tylko częściowo prawdą, a czy i kiedy fundusze unijne popłyną do Polski, to się jeszcze okaże. Ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną jeszcze nie jest uchwalona i nie jest takie pewne, że zostanie ona w Brukseli uznana za wykonanie warunków.

31.05.2022

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej to jeszcze nie powrót do praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej uchwalona przez Sejm jest pozorną realizacja wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca 2021 roku. A zatem Krajowy Plan Odbudowy może być zatwierdzony, ale pieniądze nie popłyną, dopóki politycy władzy będą mieli wpływ na wybór sędziów. Dlatego, że uchwalona 26 maja ustawa o Sądzie Najwyższym nie przywraca stanu praworządności.

27.05.2022

14. emerytura, czyli kolejny demontaż systemu

Emerytury i renty Prawo pracy

Trwające od 2015 r. rządy Zjednoczonej Prawicy to jedno wielkie rozdawnictwo pieniędzy z publicznej kasy, na którą składają się wszyscy Polacy. A najwięcej – ci, którzy relatywnie najmniej z tej pomocy korzystają, albo wręcz wcale. To prawda, że każdy rząd ma prawo mieć swoje priorytety, ale dobrze jest, gdy są one też obiektywnie sprawiedliwe.

20.05.2022

Rejestr umów najbardziej pomoże państwu, nie firmom

Doradca podatkowy Prawo pracy Małe i średnie firmy

Rząd pracuje nad stworzeniem obowiązkowego systemu, za pomocą którego firmy będą mogły zawierać umowy o pracę w formie elektronicznej. W założeniu, ma to pomóc najmniejszym podmiotom i odciążyć je od żmudnej biurokracji. Te argumenty wydają się jednak mało przekonujące. Wydaje się, że najbardziej skorzystają na tym skarbówka i ZUS – szczegółowe informacje o zawartych umowach trafią do nich jak na tacy.

06.05.2022