Minister: Złamałem prawo, ale tylko trochę

Szkolnictwo wyższe

Po kilku tygodniach wrzawy wokół "wrzutek" do listy czasopism naukowych wiceminister edukacji i nauki przyznał, że doszło do tego "poza trybem". I próbował przekonywać, że zabranie tylko 10 proc. zawartości bankowego sejfu to nie kradzież. A w tym przypadku przecież większość zmian nastąpiła zgodnie z prawem.

15.04.2021

Niemy film z rozprawy dla publiczności w innej sali

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cyfryzacja w Sądzie Najwyższym postępuje. Wychodzi na przeciw postulatom o jawności rozpraw sądowych, ale nieco nieśmiało. W niektórych sprawach posiedzenia odbywają się z udziałem publiczności, ale zasiadającej na innej sali niż sąd. Jednak kluczową kwestią jest dźwięk. Sąd nie włącza mikrofonów, a jak włącza to z pogłosem i sprzężeniem.

14.04.2021

Po szczepienie jak po mięso - podróż sentymentalna do PRL

Koronawirus

Jak było do przewidzenia, seniorzy nie wyklikali sobie e-skierowania na najnowszych Macbookach. Zamiast profilu zaufanego, wybrali zaufany sposób – udanie się do przychodni. Ma to nie tylko walor towarzyski, ale również wartość sentymentalną, przywodzi bowiem na myśl lata młodości.

22.01.2021

Wydało się - ta KRS wszystko może

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dla naszego państwa i jego obywateli nie ma większego znaczenia, czy Krajową Radą Sądownictwa kierować będą panowie Mazur i Mitera, czy ktoś inny z tego grona. Jedynym pożytkiem z przeprowadzonej tam rewolucji kadrowej jest ujawnienie, co oni sami naprawdę myślą i jak traktują swoją pracę w tym organie. I nie jest to wzór z państwa prawa.

15.01.2021

Kolejna "tarcza" - to prawo przynosi wstyd legislatorom

Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Rząd przekazał do Sejmu kolejny projekt ustawy, który przygotowano z uwagi na COVID-19. Nikt o nim nie mówi jako o kolejnej tarczy antykryzysowej, choć tytuł jest do nich podobny. Ten projekt, jak wszystkie przed nim tarcze, to dowód totalnej porażki ustawodawcy. Legislatorzy, którzy tworzą dziś prawo, powinni się wstydzić.

28.12.2020

Po raz pierwszy premier przyznał, że wydał niekonstytucyjny przepis

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus

Nie będzie w Sylwestra godziny policyjnej bo wprowadzenie takiej restrykcji wymagałoby ogłoszenia stanu wyjątkowego - przyznał premier, który parę dni temu podpisał rozporządzenie, które zabrania nam wychodzenia z domu w sylwestrową noc. Wydawanie sprzecznych z konstytucją praw to od pięciu lat nic nowego, ale po raz pierwszy przedstawiciel władzy otwarcie to przyznał.

27.12.2020

Urzędnik decyduje, czy ustawa obowiązuje

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus

Parlament uchwala ustawę, prezydent ją podpisuje, ale o tym czy i kiedy ona wejdzie w życie, decydują urzędnicy. Konkretnie prezes Rządowego Centrum Legislacji, prawdopodobnie w uzgodnieniu z premierem. Może to niespecjalnie zaskakujące, ale mamy oto kolejny przykład, jak działa państwo prawa w Polsce.

13.11.2020

Resort finansów odgrywa komedię

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Wiele hałasu o nic – tym tytułem szekspirowskiej komedii najłagodniej można skomentować pomoc, jaką nasze rodzime ministerstwo finansów przygotowało dla podatników. Zamiast realnego wsparcia w postaci obniżenia podatków na czas epidemii, resort zdecydował się tylko na odroczenie w czasie niektórych obowiązków. Wraz z całym rządem doprowadził też do przyjęcia przepisów, które uniemożliwiły wprowadzenie niższych stawek VAT.

29.10.2020

Ten wyrok trzeba unieważnić!

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli polityczne kierownictwo państwa chce uspokoić nastroje społeczne i doprowadzić do powrotu demonstrantów do domów, musi coś zrobić z tym orzeczeniem, które te protesty wywołało. Jak to zrobić? Odpowiedzi na to pytanie oczekujemy od Prawa i Sprawiedliwości, która to partia od wielu lat mówi nam, że to ona najlepiej umie rządzić. No to niech teraz pokaże, jak się wychodzi z takiego kryzysu.

29.10.2020

Powrót do absurdu – starsi nie wyjdą z domu, dzieci bez opieki w dzień

Wesołe jest życie staruszka, gdzie stąpnie, zakwita mu dróżka, i świat doń się śmieje: ha ha – śpiewał Kabaret Starszych Panów. Nie przewidział bowiem, że gdy stąpnie, to spotka policjanta, który sprawdzi czy to aby na pewno codzienna potrzeba życiowa. W ciągu jednego popołudnia i wieczoru "gorąca prośba" premiera o pozostanie w domu osób 70 plus - zmieniła się w nakaz.

24.10.2020

Zepsuli prawo, teraz prokurator ma to naprawić

Administracja publiczna Budownictwo

Prawnicy ostrzegali polityków, że wpisywanie do tarczy antykryzysowej przepisu pozwalającego na inwestycje z pominięciem procedur budowlanych zostanie wykorzystane przez różnych cwaniaków. Nie słuchali, a gdy teraz co najmniej kilku śmieje się im w oczy i buduje wille do walki z COVIDEM-em, święcie się oburzają i straszą ich prokuratorem. Ale to tylko ruszanie palcem w bucie, bo nic im nie mogą zrobić.

14.09.2020

Łamigłówki umysłowe ministra finansów

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Minister finansów minął się chyba z powołaniem. Zamiast tworzyć jasne i precyzyjne prawo, wziął się za układanie szarad i łamigłówek. Potwierdza to najnowszy projekt resortu dotyczący przedłużenia terminu na zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Problem jednak w tym, że takich przykładów jest znacznie więcej. Może to potwierdzić każdy, kto choć raz musiał przeczytać jakiś przepis podatkowy.

10.09.2020

Przez brak strategii dla szkół stracą rodzice

Gdy na hurra uczniowie pójdą do szkół, już wkrótce rodzice zaczną trafiać na kwarantannę. Na miejscu pracodawców, widząc brak jakichkolwiek działań Ministerstwa Edukacji Narodowej, marzyłabym o zespole pracowników bez dzieci. Niestety w tej ruletce z wirusem, rodzice będą na przegranej pozycji, podobnie jak gospodarka.

31.08.2020

W walce z koronawirusem kary dla lekarzy i łaska dla urzędników

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus

Zaostrzenie odpowiedzialności lekarzy i innych pracowników służby zdrowia za błędy medyczne i uwolnienie od odpowiedzialności za sprzeczne z prawem decyzje urzędników - być może to zostanie na dekady, a może nawet wieki w podręcznikach o prawie, jako wspomnienie polskiej legislacji okresu pandemii 2020.

12.08.2020

Maseczki na ulicach, na weselach wszystko wolno - czy leci z nami pilot?

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Rząd na czele z premierem Morawieckim i ministrem Szumowskim zachowują się tak jakby wybierali wodę sitkiem. W powiatach gdzie jest zwiększona zachorowalność na COVID-19 nakazują noszenie wszędzie masek, a jednocześnie dopuszczają organizowanie tam wesel, czyli największych siedlisk i źródeł zarazy.

07.08.2020

Resort edukacji umywa ręce od szkół - zalecając im politykę ciepłej wody, wywoła pożar

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rodzice w wakacje musieli odpocząć od szkoły, bo z dnia na dzień zostali wkręceni w pomoc w zdalnej nauce, jednocześnie wykonując swoją zawodową pracę. Ale dlaczego wakacje zrobił sobie rząd i resort edukacji? Środowa prezentacja pracy szkół od września, mrozi krew w żyłach. Brak w niej konkretów i dla rodziców, i dla szkół.

06.08.2020

Doigraliśmy się - władza ogłosiła zwycięstwo, a naród roznosi koronowirusa po kraju

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Takiego festiwalu głupoty dawno nie było. Rząd ogłosił, że epidemia to już nie problem, że możemy sobie pozwolić na więcej swobody, a ludzie ruszyli masowo nad morze, w góry, na bulwary, do sklepów i na wesela. Oczywiście bez maseczek i bez zachowania dystansu. A w tle wciąż rozwijająca się pandemia i wciąż umierający ludzie.

05.08.2020

Elektronizacja państwa jak stajnia Augiasza

Rząd zrobił bardzo dużo dla cyfryzacji administracji, ale… z punktu widzenia użytkownika, a także urzędnika, nasze państwo 2.0 jawi się jak stajnia Augiasza. Będziemy mieli coraz więcej e-usług, e-rejestrów, tylko nikt nie będzie chciał z nich korzystać. Czy znajdzie się Herakles, który odważnie weźmie się za porządki?

29.07.2020

Bon turystyczny nie dla emerytów, bo będzie już po wyborach

Mający wesprzeć rodziny i branżę turystyczną Polski Bon Turystyczny miał być uchwalony przed wyborami i posłużyć jako jeden z argumentów wspierających ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudę. Jednak po psikusie zrobionym przez Senat stał on się do tego celu nieprzydatny, więc z odrzuceniem poprawek Senatu nie śpieszono się. Ale w trzy dni po wyborach można już to bezpiecznie zrobić.

09.07.2020

Mniejsze firmy z tarczą, duże - na tarczy

Tarcza Antykryzysowa (zawieszona) Tarcza finansowa

Drobni przedsiębiorcy powinni cieszyć się ze zwolnienia ze składek ZUS i mikropożyczek. Średnie firmy nie mają wątpliwości, że jedyna realna pomoc państwa w czasie epidemii płynie z Polskiego Funduszu Rozwoju. Pozostałe mechanizmy tarczy antykryzysowej jak dopłaty do wynagrodzeń, działają bardzo powoli. W efekcie dużym firmom nadal brakuje wsparcia, ale to nie one protestują na ulicach.

04.06.2020