Teraz trochę mniejsza władza PiS

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Nie przyniosły skutku niemal oficjalne zabiegi Prawa i Sprawiedliwości zmierzające do pozyskania choć jednego senatora opozycji lub niezależnego, by wbrew wynikowi wyborów mieć także większość w Senacie. Nie ma jej, więc wprowadzanie niektórych zmian, a szczególnie tych ustrojowych, będzie znacznie trudniejsze.

13.11.2019

Banki narozrabiały i nadal chcą zarobić

Kredyty frankowe

Przed orzeczeniem TSUE w sprawie Dziubak banki straszyły, że wyrok pogrąży sektor. Teraz straszą, że jeśli kredytobiorcy zaczną unieważniać umowy - będą domagać się wynagrodzenia za korzystanie z ich kapitału. Czy jest cień nadziei, by sprawiedliwości stało się zadość? Tak - wystarczy interwencja Sądu Najwyższego.

15.10.2019

PiS wygrywa - będzie kontynuacja

Wymiar sprawiedliwości

Prawo i Sprawiedliwość zapewniło sobie w niedzielnych wyborach solidną większość w Sejmie, będzie więc rządzić przez kolejną kadencję i może realizować swój program i swoje przedwyborcze zapowiedzi. Zapewne także te dotyczące praworządności i wymiaru sprawiedliwości. Być może trochę przeszkadzać mu w tym będą Senat i Unia Europejska.

14.10.2019

Trwa niemoc resortu w sprawie biegłych

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Niska sprawność polskiego wymiaru sprawiedliwości ma wiele przyczyn, ale bez wątpienia długie oczekiwanie na opinie biegłych, a często też ich niska jakość, są jedną z najważniejszych. Wbrew zapowiedziom, obecny rząd nie stworzy warunków do rozwiązania tego problemu.

09.10.2019

Płaca minimalna jak w krajach "Starej Unii" - tylko czy warto?

Prawo pracy

Rząd uzasadnia podwyższenie płacy minimalnej - koniecznością "dogonienia" zarobków państw Europy Zachodniej oraz walką ze stereotypowym postrzeganiem Polaków jako taniej siły roboczej. Zdaje się jednak zapominać, że podwyżka płac to bilet w jedną stronę i dotkliwie przekonały się o tym m.in. Portugalia i Hiszpania. Warto się uczyć na ich błędach.

24.09.2019

Rząd bardziej święty niż związki zawodowe

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W ferworze kampanii wyborczej partii rządzącej i rządowi pomyliły się role i oferują pracownikom i pracodawcom więcej niż same te środowiska oczekują. Doszło wręcz do tego, że związki zawodowe, które mają prawo żądać więcej i więcej, apelują do rządu o umiar w tym rozpędzie.

23.09.2019

Sędziowskie awanse bez lęku i stylu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Szybkie awanse sędziów, wbrew opinii zgromadzeń przedstawicieli sądów są lekceważeniem procedur, a nawet dobrych obyczajów. Stwarzają pozory legalności i sprawności wymiaru sprawiedliwości. Usprawiedliwieniem dla tych awansów oficjalnie jest" czynienie dobra", bo przecież do tej pory panowało w sądach kastowe zło.

30.08.2019

Wróci minister do sądu?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawdopodobnie Łukasz Piebiak nie tak sobie wyobrażał finał swojej kariery, ale w rządzie dobiegła ona właśnie końca. Jako sędzia mógłby się w zasadzie nie martwić o swoją przyszłość, bo przecież może wrócić do sądu. Tylko, że tam nie czeka go przyjazne otoczenie.

20.08.2019

Polskie top secret - czyli listy poparcia do KRS

Wymiar sprawiedliwości

Od kilku tygodni wokół polskich sądów trwa kolejny etap batalii. Z jednej strony stowarzyszenia sędziowskie, adwokaci, radcy prawni, organizacje międzynarodowe, Rzecznik Praw Obywatelskich domagają się ujawnienia list poparcia dla sędziów-członków KRS, z drugiej rządzący zdają się robić wszystko co w ich mocy, by do tego nie doszło.

16.08.2019

Degradacja Krasonia jak awans Święczkowskiego

Prawnicy Prokuratura

Szefowie polskiej prokuratury przenoszą podległych sobie pracowników w dowolny sposób, chociaż kryterium nagród dla zasłużonych i kar dla krytyków ich działań jest wyraźnie widoczny. A szef Prokuratury Krajowej nawet nie wysila się, by to jakoś sensownie wytłumaczyć.

12.08.2019

Banki nie chcą pić piwa - liczą na cud

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

W 2006 roku Komisja Nadzoru Bankowego (obecny KNF) ostrzegała banki, by w umowach o kredyt hipoteczny wskazywały obiektywny kurs franka. Nie posłuchały, stosowały niedozwolone klauzule i teraz boją się skutków lawiny pozwów. Może być jeszcze gorzej, bo Komisja Nadzoru Finansowego przypomina, że za 5 lat wskaźniki WIBOR i LIBOR mogą zniknąć, a wówczas trzeba będzie aneksować umowy. Jeśli banki znów nie posłuchają jej głosu, będą miały problem większy, niż frankowy.

26.07.2019

Chore dziecko w przedszkolu - to czasem jedyne wyjście

Dwa tygodnie w przedszkolu, dwa tygodnie choroby w domu, i tak na zmianę - to częste początki kariery przedszkolnej najmłodszych, a pracujący rodzice muszą przetrwać ten trudny okres. Bez babci, niani i wyrozumiałego szefa to prawdziwe wyzwanie, więc nic dziwnego, że zdarzają się i tacy, którzy, mimo choroby, odstawiają dziecko do przedszkola.

25.07.2019

Pytania obosieczną bronią w rękach sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Kto mieczem wojuje od miecza ginie - przypominają sobie zwolennicy sędziego SN Kamila Zaradkiewicza. Bo sędzia ten nie zawahał się grać va bank i skierował pytanie do Trybunału Konstytucyjnego, czy sędziowie rekomendowani przez Krajową Radę Sądownictwa do objęcia urzędu w latach 2011 -2017 zostali prawidłowo powołani. Ale są też pytania o jego status.

04.07.2019

Uparty jak fiskus, czyli nieustające spory o paliwo

PIT

Okazuje się, że to nie osioł jest uparty. Mistrzem upierania się przy swoim jest skarbówka. Przepis dotyczący ryczałtowego przychodu za prywatne używanie służbowych pojazdów obowiązuje od 2015 roku. Zdaniem podatników i sądów jest on prosty i oczywisty. Organy cały czas pozostają jednak na te argumenty głuche – i każą pracownikom płacić dodatkowy podatek.

25.06.2019

Rzecznik broni humanistycznych wartości. Brońmy rzecznika!

Prawo karne

Populizm rządzi już nie tylko w polityce, ale też w ekonomii i prawie. Coraz trudniej dziś usłyszeć, że rozdawnictwo typu 500 plus może mieć jakiś niedobry wpływ na finanse państwa, a potem też na gospodarkę, nie słychać też wsparcia dla rzecznika praw obywatelskich, który upomina się o humanitarne traktowanie podejrzanego.

21.06.2019

Szef KRS pomaga prezydentowi uniknąć wpadki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Leszek Mazur, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa przyszedł z pomocą prezydentowi. Na biurku głowy państwa leży gotowa do podpisania nowelizacja kodeksu karnego i prezydent pewnie waha się, czy złożyć podpis. Szef KRS odradza.

19.06.2019

Minister odkrywa konsultacje projektów legislacyjnych

Proces konsultowania prawa powinien być permanentny i nie powinien zaczynać się od momentu przedstawienia projektu ustawy - stwierdził minister cyfryzacji Marek Zagórski. Chyba z choinki się urwał i nie zauważył, że rząd, którego jest członkiem, niewiele konsultuje, a większość ustaw przepycha szybko poselską ścieżką, by uniknąć wymaganych przez prawo konsultacji.

05.06.2019

Dobry biegły poszukiwany od zaraz

Wymiar sprawiedliwości

Z biegłymi sądowymi, jest tak jak z ustawą o nich, mijają lata, kolejne rządy składają kolejne obietnice, a sytuacja jest coraz gorsza. Niskie stawki zniechęcają ekspertów do pracy, ci biegli, którzy decydują się na przygotowanie opinii albo są przeciążeni - co powoduje opóźnienia, albo niedoszkoleni - bo imają różnorodnych tematów.

30.05.2019

Szybko zmieniony kodeks z licznymi wadami

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Już kilkadziesiąt wad znaleźli eksperci w uchwalonej niedawno przez Sejm i czekającej na przyjęcie przez Senat nowelizacji kodeksu karnego. To efekt stanowienia prawa na łeb na szyję, bez analiz i konsultacji, nawet bez solidnej pracy w komisjach sejmowych. Bo było polityczne zapotrzebowanie na szybką reakcję na głośne wydarzenie.

22.05.2019

Rodzice i uczniowie jak zakładnicy

Szybka zmiana daty zakończenia roku szkolnego jak w soczewce pokazuje problemy centralnego zarządzania oświatą. Brakuje w nim głosu rozsądnych rodziców i samorządów, a szkoła stała się zakładnikiem państwa i nauczycieli.

21.05.2019