Unię kochać za dobre prawo i wolny rynek, nie za pieniądze

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Tsunami miłości do Unii Europejskiej wylało się w Polsce w miniony długi weekend. Akty strzeliste o takiej treści wygłaszali, w związku z 15 rocznicą przystąpienia do UE i zbliżającymi się wyborami, zarówno politycy od zawsze pokazujący przywiązanie do europejskich wartości, jak i ci toczący z Unią wojnę. Ci ostatni robili to nawet bardziej.

06.05.2019

Oblany test z tworzenia prawa

PIT Małe i średnie firmy

Z resortów finansów i przedsiębiorczości dochodzą sprzeczne sygnały. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ktoś próbuje nam wszystkim mydlić oczy. Jednego dnia słyszymy, że odbędzie się tzw. test przedsiębiorcy, czyli weryfikacja samozatrudnionych. Drugiego, że może jednak nie. Czy tak się tworzy prawo? Kto w końcu odpowiada za podatki?

26.04.2019

Czy prawdziwy mężczyzna zmienia pieluchy i pcha wózek?

Prawo pracy

Unijne przepisy, które wprowadzają dwa miesiące urlopu rodzicielskiego tylko dla mężczyzn, coraz bliżej. To urlop, którego nie będzie mogła przejąć matka, a niewykorzystany przepadnie. Czy mężczyźni ruszą z wnioskami o rodzicielski, a kobiety wreszcie przestaną być pracownikami gorszej kategorii? Czas pokaże.

26.04.2019

Nowi sędziowie SN sami sobie przyznali rację

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ponieważ z różnych stron, także ze strony stron postępowań, padają pytania, czy sędziowie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zasiadają w niej legalnie, postanowili oni sami odpowiedzieć na to pytanie. No i zaskoczenia nie było. Jesteśmy tu zgodnie z prawem - orzekli.

11.04.2019

Trudno zmierzyć patriotyzm w grze

Twórcy gier komputerowych będą mogli zyskać ulgę podatkową na gry, które promują polską kulturę. Sama ocena będzie dużym wyzwaniem dla pracowników skarbówki. Rodzi to też pytanie o to, jakie treści premiować będzie test kulturowy i jak wpłynie to na jakość produkcji.

06.04.2019

"Suwerenne" zmiany w sądach przeciw unijnej integracji

Wymiar sprawiedliwości

Każde państwo ma prawo samo decydować o strukturze i organizacji swojego wymiaru sprawiedliwości. Taka narracja, prezentowana przez obecny obóz rządzący w sporze z organami Unii Europejskiej, zderza się siłą rzeczy z jedną z podstaw europejskiej integracji, że w całej unii obowiązują te same zasady prawne, do których wszyscy my Europejczycy możemy mieć zaufanie.

20.03.2019

Mało chętnych na ławników Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości

Trudno znaleźć w całej Polsce 36 sprawiedliwych do roli ławników w Sądzie Najwyższym. Właśnie skończyła się druga tura naboru kandydatów. W pierwszej Senat wybrał zaledwie 13 osób na to stanowisko. Nie wiadomo, czy w drugiej turze przejdą wszyscy zgłoszeni.

06.03.2019

Wyścig dwóch urzędów w ochronie danych osobowych

RODO

Obowiązujące od kilku miesięcy nowe unijne i krajowe przepisy o ochronie danych wywołują wśród wszystkich zobowiązanych do ich stosowania wiele emocji i poczucia zagrożenia. Dobrze, że państwowe instytucje starają się je objaśniać i interpretować, ale gorsząca rywalizacja Ministerstwa Cyfryzacji i Urzędu Ochrony Danych Osobowych niczemu dobremu nie służy.

15.02.2019

To ustawa, a nie objaśnienie, jest źródłem prawa

Ordynacja

O jakości polskiego prawa podatkowego niestety nie można powiedzieć zbyt wiele dobrego. Przepisy są skomplikowane, niejasne i chaotyczne. Najczęściej też tworzy się je w wielkim pośpiechu, na ostatnią chwilę. Z pomocą idzie Ministerstwo Finansów, które zaczęło wydawać objaśnienia do przepisów. Te dokumenty spowodują jednak jeszcze większy chaos.

14.02.2019

W Trybunale lepiej, czyli gorzej

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny działa prawidłowo i zapewnia należytą ochronę wolności i praw konstytucyjnych obywateli - twierdzi jego prezes. Ale to nieprawda, bo sama przyznaje, że pod jej kierownictwem wyroków zapada mniej. Wystarczy zresztą zajrzeć na stronę internetową TK.

13.02.2019

Szefie, w poniedziałek będę chory

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Mówi się, że choroba nie wybiera. Jest jednak pewna, która pojawia się w szczególnych momentach - pod koniec roku, gdy brakuje już urlopu, w czasie ferii dziecka, gdy w domu czeka remont albo weekend udał się bardziej niż zwykle i trudno wstać do pracy. Właśnie w poniedziałki Polacy biorą najwięcej zwolnień lekarskich.

08.02.2019

Naukowe czasopismo jak "Chwila dla Ciebie"

Rząd nie ma ostatnio litości ani dla naukowców, ani dla wydawców specjalistycznych czasopism. Najpierw lista, która mocno premiuje zagraniczne czasopisma, teraz zmiany w podatkach. Za periodyk poświęcony zawiłościom prawa budowlanego trzeba będzie odprowadzić taką samą stawkę, co za pismo z poradami o makijażu. Trudno uwierzyć, że będą w równym stopniu rozchwytywane.

01.02.2019

Kontrowersyjne prawo w piątek wieczorem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ciężkie popołudnie mieli w miniony piątek dziennikarze piszący o prawie. Właśnie wtedy rząd postanowił ogłosić dwie duże zmiany w prawie karnym. Kontrowersyjna jest zarówno pora podania tych projektów do publicznej wiadomości jak i ich treść.

26.01.2019

Uszczelnianie systemu coraz bardziej absurdalne

CIT PIT

Podatki płacić trzeba. Z tym nie da się polemizować. Nie ma jednak obowiązku płacenia ich w najwyższej możliwej wysokości. Przepisy są natomiast po to, by z nich korzystać. Nawet, jeśli pozwalają na pewne obniżenie daniny. Ostatnie pomysły Ministerstwa Finansów wydają się więc – delikatnie mówiąc – nieco dziwne.

23.01.2019

KRS broni sędziów. Będzie reakcja ministra?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister postanowił zabrać sędziom "kilometrówki" i dodatki mieszkaniowe w reakcji za ich poparcie dla oczekiwań płacowych pracowników sądów. Teraz KRS broni sędziów i przestrzega ministra przed...

15.01.2019

Biegły sądowy mądrzejszy od sądu?

Wymiar sprawiedliwości

Najbardziej szokująca niedbałość biegłego, z którą spotkałam się w sądzie dotyczyła badania pacjenta przez drzwi. Lekarz na tej podstawie skierował mężczyznę do szpitala psychiatrycznego, choć osobiście go nie widział. Pacjent otrzymał odszkodowanie, a psychiatra - karę dyscyplinarną.

03.01.2019

Szef KRS nie wie, czy wyrok TSUE będzie uznany

Wymiar sprawiedliwości

Politycy rządzącej większości podkreślają przywiązanie do europejskich wartości, ale co i rusz wymsknie się im prawdziwy obraz, czyli opór jaki gotowi byliby stawiać, gdyby nie wielkie poparcie dla przynależności do Unii w polskim społeczeństwie.

27.12.2018

Lewe zwolnienia w prawie

Kadry w oświacie Prokuratura Ubezpieczenia społeczne

Przez Polskę przetacza się w tym roku szczególna grypa: szpitalna, psia, sądowa, a w grudniu zapanowała szkolna. Nagle staliśmy się bardzo chorowitym narodem, ale ta choroba łapie falami - zawodowymi...

19.12.2018

Niewinny doradca oskarża wszystkich

VAT

Bardzo obecnie aktywny w mediach i przed komisjami doradca podatkowy Witold Modzelewski bez oporów rozdaje razy na lewo i prawo. Gdyby zdecydował się zachować w tym pewien umiar, miałby szanse na uniknięcie ciosu, bo ta maczuga w końcu trafi także w jego głowę.

12.12.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski