Będą nowe wzory deklaracji dla pracodawców dokonujących wpłat na PFRON

Prawo pracy BHP

Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ustalający nowe wzory deklaracji dla pracodawców zobowiązanych do dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nowa szata graficzna dostosowująca się do dowolnych ustawień systemowych wybranych przez użytkownika to jeden z powodów zmian.

10.08.2021

Bezpieczniej nad wodą - kwalifikacje dla wyspecjalizowanych ratowników wodnych

Administracja publiczna BHP

Projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych określa pojęcie „kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym”. Jest to nowa definicja prawna. Ratownicy przyjmują te regulacje ze zrozumieniem i akceptacją, gdyż jest to sposób na uporządkowanie obecnej praktyki. Przepisy są potrzebne zwłaszcza dla wyspecjalizowanych grup reagowania.

06.08.2021

NSA: Dodatkowy urlop nie przysługuje policjantowi mimo zanieczyszczenia powietrza

Policja Prawo pracy BHP

Zanieczyszczenie powietrza nie występuje w ocenie ryzyka zawodowego na stanowisku referenta ogniwa patrolowo-interwencyjnego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Aby otrzymać dodatkowy urlop policjant musi wykazać nie tylko pełnienie służby w warunkach narażenia na czynniki szkodliwe, lecz także uwzględnić poziom narażenia określony w Kodeksie pracy.

05.08.2021

Państwowa Inspekcja Pracy zwiększa liczbę kontroli pracodawców

Prawo pracy BHP

W pierwszym półroczu br. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o 21 proc. więcej kontroli pracodawców niż w analogicznym okresie ub.r. Najwięcej przeprowadzili ich inspektorzy w woj. mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Pod lupę wzięto głównie budownictwo, handel i naprawy, a także przetwórstwo przemysłowe. O niespełna 10 proc. wzrosła też liczba podjętych decyzji.

03.08.2021

Google wymaga szczepień. Kto wróci jesienią do biur?

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Amerykańscy giganci technologiczni — Google i Facebook — będą wymagać zaszczepienia od swoich pracowników, zanim wrócą oni do biur. Na początek w Stanach Zjednoczonych, ale zasada ta może być rozszerzona na inne kraje, w tym Polskę. LinkedIn gwarantuje swoim pracownikom prawo do pracy zdalnej. Natomiast polska platforma Linkhouse do biura już nie wróci.

02.08.2021

Pracodawcy chcą wiedzieć o chorobie pracownika

Prawo pracy BHP

Pracownicy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności nie mają obowiązku informowania o tym swojego pracodawcy. Ci jednak chcieliby to wiedzieć, bo uniknąć wpłat na PFRON. Szkopuł jednak w tym, że brak wiedzy pracodawcy o pogarszającym się stanie zdrowia pracowników wpływa na bezpieczeństwo w pracy. Zdaniem ekspertów warto rozważyć podawanie tej informacji lekarzowi medycyny pracy, w trakcie badania.

02.08.2021

Zleceniobiorca też ma prawo do świadczeń z ZUS

Prawo cywilne BHP

Jeśli zleceniodawca angażuje zleceniobiorcę, musi go objąć obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi, rentowymi, wypadkowymi i zdrowotnymi oraz opłacić za to składki w ZUS. Prawo do świadczeń za wypadek przy pracy zleceniobiorca ma już od pierwszego dnia zgłoszenia w ZUS.

30.07.2021

Jest dobry projekt o pracy zdalnej, trzeba dać mu szansę

Prawo pracy BHP

Zbiorowe doświadczenie pandemii sprawiło, że mniej się boimy nowych rozwiązań, mamy też większą świadomość wyzwań i problemów, jakie wiążą się z pracą zdalną - mówi prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak twierdzi, szeroki katalog kwestii wymagających regulacji w porozumieniu daje stronom duży zakres swobody w określenia zasad świadczenia pracy zdalnej.

22.07.2021

Nierówne traktowanie kobiet w ciąży w wojsku - MON zapowiada zmianę prawa

Prawo pracy BHP

Żołnierka Wojsk Obrony Terytorialnej, kancelistka, po zajściu w ciążę została zawieszona w służbie na czas ciąży i na sześć miesięcy po porodzie. Przepisy przewidują to niezależnie od stanu zdrowia ciężarnej i specyfiki jej stanowiska, podczas gdy kobiety w ciąży pełniące służbę wojskową innego rodzaju niż w WOT - dopiero w zależności od ich sytuacji są uznawane za czasowo niezdolne do czynnej służby.

21.07.2021

Rada Ochrony Pracy popiera zwiększenie etatów i urealnienie płac w PIP

Prawo pracy BHP Finanse

Członkowie Rady Ochrony Pracy zadeklarowali we wtorek poparcie dla zwiększenia liczby etatów w Państwowej Inspekcji Pracy. Zobowiązali się też do wypracowania pisemnego stanowiska w sprawie urealnienia wynagrodzeń pracowników urzędu. Główny Inspektor Pracy chce wnioskować o 60 nowych etatów w PIP w skali całego kraju.

20.07.2021

Międzynarodowe Stowarzyszenie Inspekcji Pracy (IALI) ma nowe władze

Prawo pracy BHP

15 lipca 2021 r., na posiedzeniu w trybie online, Zgromadzenie Generalne Międzynarodowego Stowarzyszenia Inspekcji Pracy wybrało na przewodniczącego organizacji Siong Hin Ho, pełniącego dotychczas funkcję sekretarza generalnego IALI. W skład nowego Komitetu Wykonawczego weszli przedstawiciele inspekcji pracy z Australii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

16.07.2021

Praca hybrydowa może zdezorganizować funkcjonowanie firmy

Prawo pracy BHP

Wciąż nie ma zmian w kodeksie, więc pracodawcy próbują sami regulować pracę hybrydową, by zapanować nad organizacją firmy. Swoboda dana pracownikom w wyborze dni pracy zdalnej w biurze i poza nim rodzi trudności w zebraniu całego zespołu, gdy istnieje taka potrzeba. Eksperci radzą określanie zasad w regulaminie pracy, by pracodawca miał możliwość wezwać pracownika do biura

16.07.2021

Uprawnienia budowlane potrzebne do kierowania robotami budowlanymi

BHP Budownictwo

Przepisy dotyczące uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie aktem wykonawczym w zakresie ich nadawania jest rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

13.07.2021

Praca zdalna po pandemii – pracodawca powinien zweryfikować warunki jej wykonywania

Prawo pracy BHP

Dwóch na trzech pracowników przewiduje, że będzie częściej pracować zdalnie, nawet gdy pandemia się skończy - wynika z raportu Deloitte „The voice of the European workforce 2020”. Zdaniem ekspertów, takie podejście przekłada się na szereg korzyści dla pracodawców, jak chociażby niższe koszty powierzchni czy utrzymania biura.

12.07.2021

Zarejestrowano 20 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku

BHP Koronawirus

W różnych formach wypoczynku bierze udział 519 263 osób. Liczba dzieci wypoczywających na w półkoloniach to 270 800, a za granicą - 15 441 - zatwierdzono 20 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży. Łącznie w letnim wypoczynku będzie uczestniczyło 805 504 dzieci i młodzieży.

12.07.2021

ZUS ma w tym roku 75 mln zł na poprawę bezpieczeństwa pracy w firmach

Prawo pracy BHP

Pracodawcy złożyli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prawie 3,5 tys. wniosków o dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy i zmniejszą negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników - poinformował w czwartek ZUS. W tym roku do podziału jest 75 mln zł. Wnioski można było składać do 30 czerwca.

08.07.2021

Klasyfikacja ADR ważna przy pracy z towarami niebezpiecznymi

Prawo pracy BHP

W ramach codziennego wykonywania swoich obowiązków pracownicy mają do czynienia z wieloma różnorodnymi towarami, z czego część być może należy zaklasyfikować jako towary niebezpieczne. By uniknąć niewłaściwego zakwalifikowania towarów konieczna jest dobra znajomość kryteriów klasyfikacji towarów niebezpiecznych.

07.07.2021

Posłowie chcą zakazu dyskryminacji pracowników w związku ze szczepieniami

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Posłowie PiS i Konfederacji chcą tak zmienić Kodeks pracy, aby niedopuszczalna była jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19. Proponują, zobowiązać pracodawcę do przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID19.

06.07.2021