Hałas w środowisku pracy musi być pod kontrolą

Prawo pracy BHP

Ekspozycja na hałas przekraczający 80 dB jest możliwa bez uszczerbku dla zdrowia w przypadku stosowania przerw w pracy lub ograniczania czasu pracy. W przypadku przekroczenia wartości progów działania, pracodawca jest obowiązany zaplanować i podjąć działania zmniejszające ryzyko zawodowe.

02.07.2021

Lewiatan: Pracodawcy chcą się przygotować na czwartą falę zakażeń

Prawo pracy BHP Koronawirus

W przypadku wystąpienia czwartej fali zakażeń, za kilka tygodni może czekać nas powrót obostrzeń pandemicznych. Przedsiębiorcy uważają, że zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy jest w tej chwili priorytetem. Warto więc rozważyć wprowadzenie takich rozwiązań, które mogą być pomocne w walce z pandemią - podkreśla Konfederacja Lewiatan.

30.06.2021

Prezydent podpisał - nowa definicja ratownika wodnego

BHP Małe i średnie firmy

Doprecyzowanie definicji ratownika wodnego, w tym dookreślenie ile innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym powinien posiadać ratownik - to cel zmian w ustawie o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Podpisana przez prezydenta ustawa wejdzie w życie od 1 października 2021 roku.

28.06.2021

PIP rusza z kontrolami na małych budowach

Prawo pracy BHP

Według Państwowej Inspekcji Pracy, najwięcej zagrożeń wypadkowych oraz zawodowych występuje na małych budowach. Stąd akcja „Kontrole na małych budowach”, której celem jest sprawdzenie warunków pracy, ale przede wszystkim wskazanie ewentualnych nieprawidłowości mogących stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia.

28.06.2021

Po roku prac projekt o pracy zdalnej trafi do kosza

Prawo pracy BHP

Związki zawodowe zerwały negocjacje w sprawie projektu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, mającego uregulować pracę zdalną. A organizacje pracodawców zgłosiły do niego wiele poprawek. Zdaniem ekspertów, prace nad tym projektem to złamanie konstytucyjnego prawa związków zawodowych do rokowań i wielkie fiasko rządu. Ministerstwo potwierdza, że przygotowane zostaną nowe przepisy.

28.06.2021

Opole: mniej odszkodowań za wypadki przy pracy

BHP Budownictwo

Od kilku lat maleje liczba jednorazowych odszkodowań wypłacanych przez opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych za wypadki przy pracy - twierdzi Sebastian Szczurek rzecznik regionalny ZUS w Opolu. Podobna tendencja utrzymuje się także w skali całego kraju.

27.06.2021

GIP: Zasady przeprowadzania kontroli w miejscu pracy zdalnej powinny być szczegółowo określone w Kodeksie pracy

Prawo pracy BHP

Pełne bezpieczeństwo osób wykonujących pracę zarobkową, także w formie zdalnej, oraz jasne przepisy w tym zakresie to najważniejsze kwestie w działalności Państwowej Inspekcji Pracy – zapewniała Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, podczas ogólnopolskiej konferencji „Praca zdalna – dylematy społeczno-prawne”. GIP był jej organizatorem, pomysłodawcą i moderatorem.

24.06.2021

Firma, chcąc ochronić załogę, dowie się, kto się zaszczepił

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus szczepienia

Pracodawcy muszą wiedzieć, kto z pracowników jest zaszczepiony, bo od tej informacji zależy bezpieczeństwo załogi. Coraz więcej prawników uważa, że dobro wspólnoty zakładu pracy należy w takiej sytuacji stawiać nad dobrem osobistym. Skłaniają się ku temu także sądy. Przydałaby się jednak konkretna podstawa prawna w krajowych przepisach o przetwarzaniu danych.

24.06.2021

MZ: Zgłoś pracowników na szczepienia w miejscu pracy

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Zdrowia zachęca pracodawców do zgłaszania pracowników i ich rodzin na szczepienie przeciw SARS-CoV-19 w miejscu pracy. I udostępnia link, pod którym można wypełnić stosowny formularz. Z tej możliwości skorzystać mogą wszystkie przedsiębiorstwa, których pracownicy chcieliby się zaszczepić.

23.06.2021

PIP nie musi kontrolować pracującego zdalnie, ale może sprawdzić pracodawcę

Prawo pracy BHP Dofinansowanie do wynagrodzeń

Nie można wykluczyć, że w celu zbadania wypadku przy pracy zdalnej ze skutkiem śmiertelnym konieczne będą, dokonane przez PIP, oględziny miejsca wypadku, np. miejsca zamieszkania pracownika, lub stanu technicznego narzędzi pracy. Będą to jednak wyjątkowe sytuacje - stwierdza Ministerstwo Rozwoju, Prawy i Technologii. Inspekcja powinna natomiast sprawdzać pracodawcę

21.06.2021

Inspektor nie sprawdzi wypadku w pracy zdalnej, ale pracodawca może

Prawo pracy BHP

Inspekcja pracy zabiega o możliwość przeprowadzania kontroli pracy zdalnej. Na przeszkodzie stoi brak przepisów i zapisana w konstytucji ochrona miru domowego. Zdaniem ekspertów, to powinno zostać wprost uregulowana w Kodeksie pracy. Tymczasem najnowsza wersja projektu takich rozwiązań nie przewiduje

18.06.2021

GUS: W pierwszym kwartale 2021 r. było o 23 proc. mniej wypadków przy pracy

Prawo pracy BHP

W I kwartale 2021 r. zgłoszono 10 891 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, o 23 proc. mniej niż w I kwartale 2020 r. Zmniejszyła się również liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 1,04 w analogicznym okresie 2000 roku do 0,81 w omawianym okresie – wynika z danych GUS.

15.06.2021

Pracodawca ma sporządzić kartę wypadku i oszacować straty

Prawo pracy BHP

Obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie, na podstawie zatwierdzonego protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, statystycznej karty wypadku. Należy również podać szacunkowe straty materialne spowodowane wypadkiem. Przepisy nie określają wzorów umożliwiających obliczanie strat materialnych związanych z wypadkiem.

12.06.2021

WHO: Zbyt duża ilość pracy szkodzi zdrowiu

BHP Opieka zdrowotna

Praca powyżej 55. godzin tygodniowo prowadzi do utraty zdrowia, a nawet życia – alarmuje WHO. Praca 55 lub więcej godzin tygodniowo wiąże się z szacowanym o 35 proc. wyższym ryzykiem udaru i 17 proc. wyższym ryzykiem zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca w porównaniu z pracą trwającą 35-40 godzin tygodniowo – czytamy w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia.

03.06.2021

Wiceminister Michałek: Przepisy o pracy zdalnej powinny być elastyczne

Prawo pracy BHP

Uważamy, że po pandemii dopuszczalna powinna być zarówno praca zdalna jak i hybrydowa, a katalog kosztów, jakie pracodawca będzie miał obowiązek pokryć – otwarty – mówi Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, odpowiedzialna w resorcie za tę problematykę. Zastrzega jednak, że odniesieniu do bezpieczeństwa i higieny pracy przepisy muszą być jednoznaczne.

02.06.2021

Praca zdalna - trwa spór o katalog kosztów do zwrotu

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce, aby katalog innych kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, które pracodawca będzie musiał pokryć, był otwarty. Pracodawcy chcą katalogu zamkniętego, by wiedzieć, jakich kosztów mogą się spodziewać. Zdaniem ekspertów, ich obawy są słuszne. Poza tym nie wiadomo, jak do ewentualnych sporów podejdą sądy.

01.06.2021

ZUS da 75 mln zł na poprawę BHP w firmach

BHP

Płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy i zmniejszą negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników w miejscu pracy – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na ten cel ZUS przeznaczy w sumie 75 mln zł.

31.05.2021

Pracodawca sprawdzi trzeźwość i obecność środków działających podobnie do alkoholu

Prawo pracy BHP

Pracodawca będzie mógł kontrolować nie tylko trzeźwość pracowników, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia pracodawcy – zakłada projekt zmian w Kodeksie pracy, który trafił do uzgodnień międzyresortowych. Dopuszczone będzie badanie alkomatem, badanie krwi i moczu.

28.05.2021

Multisport prawem, a nie towarem - będą procesy o benefity

Prawo pracy BHP

Pracodawcy, zwłaszcza w branżach, w których mamy do czynienia z rynkiem pracownika, kuszą potencjalnych kandydatów pakietami sportowymi, abonamentem medycznym lub "owocowymi wtorkami". Firma, która chce wycofać się z dodatków dla pracowników, może jednak mieć z tym problem.

22.05.2021