Apel Lewiatana do senatorów o zmiany w ustawie o zatrudnianiu cudzoziemców

Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy

O zniesienie obowiązku zawierania umowy o pracę z cudzoziemcami kierowanymi do innych firm przez agencje pracy tymczasowej czy rezygnację z przepisów, które znacznie podwyższają kary dla pracodawców za łamanie prawa pracy - apeluje do senatorów Konfederacja Lewiatan. Jak twierdzi, pierwszy z przepisów ogranicza możliwość świadczenia pracy na rzecz klientów pracodawcy, drugi został wprowadzony w sposób, który narusza standardy stanowienia prawa.

06.03.2025

Równe szanse czy różne standardy? Kobiety na rynku pracy w 2025 roku

Prawo pracy HR Rynek pracy

Kobiety to aż 68 proc. wszystkich zatrudnionych w sektorach blue collar i pracy tymczasowej, ale już na stanowiskach kierowniczych ich udział spada. W SSC/BPO wynosi 48 proc. Z kolei w branży IT kobiety stanowią 16,1 proc. osób zatrudnionych na stanowiskach specjalistycznych – wynika z danych LeasingTeam Group.

06.03.2025

Rok nienagannej pracy po karze porządkowej

Prawo pracy HR

Po roku nienagannej pracy kara porządkowa ulega zatarciu i informacje o niej są usuwane z akt osobowych. Czym jednak jest ta „nienaganna praca” i czy pomimo zatarcia ukarania, można brać pod uwagę np. przy doborze personelu do zwolnienia zdarzenia, które legły u podstaw ukarania?

06.03.2025

Kobiety w spółkach Skarbu Państwa - są resortowe wytyczne

Prawo pracy Spółki Prawo europejskie

Ministerstwo Aktywów Państwowych, wykorzystując rekomendacje organizacji pozarządowych, przygotowało wytyczne dotyczące wsparcia rozwoju zawodowego kobiet oraz implementacji Dyrektywy Women on Boards w spółkach z udziałem Skarbu Państwa (SSP). Celem MAP jest, aby spółki te stały się wzorem do naśladowania dla innych przedsiębiorstw i zaangażowały się w tworzenie inkluzywnego środowiska pracy, które istotnie zwiększa potencjał rozwojowy oraz może poprawiać wyniki spółek.

05.03.2025

ZUS wdrożył Cyfrowe Książki Obiektu Budowlanego dla ponad 300 budynków

Administracja publiczna Budownictwo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to pierwsza instytucja publiczna, która we współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego, założyła Cyfrowe Książki Obiektu Budowlanego (c-KOB) dla przeszło 300 swoich budynków – poinformował w środę ZUS. Urząd przyjął jednolite zasady zakładania c-KOB dla budynków. W efekcie w Zakładzie do dzisiaj założono cyfrowe książki już dla 326 spośród 376 budynków.

05.03.2025

Trudny rok na rynku usług HR. Raport

Prawo pracy Rynek pracy

Rynek pracy w Polsce prezentuje się stabilnie, jednak pod powierzchnią tej pozytywnej tendencji kryje się wiele wyzwań. Ostrożność przedsiębiorców, rosnące koszty pracy oraz niski poziom inwestycji nie pozostają bez wpływu na sektor usług HR – przekonują autorzy raportu dotyczącego rynku usług HR w 2024 roku, opracowanego przez Polskie Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan.

05.03.2025

Ośrodki pomocy społecznej wstrzymują wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Niektóre ośrodki pomocy społecznej uznają orzeczenia wydane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności za ostateczne, mimo, że zostały one zaskarżone do sądu. Wstrzymują wtedy wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego. Chodzi o różną interpretację jednego z przepisów ustawy o rehabilitacji, który obowiązuje od sierpnia ubiegłego roku. Orzecznictwo nie jest jeszcze ugruntowane i nie ma jednolitej praktyki, przepisy są więc różnie interpretowane przez poszczególne ośrodki.

05.03.2025

Badanie EY: Pokolenie Z i AI – duża wiedza o szansach, mała o zagrożeniach

Prawo pracy Prawo AI Rynek pracy Nowe Technologie

70 proc. przedstawicieli pokolenia Z twierdzi, że posiada wysoką wiedzę o AI, ale jednocześnie tylko 36 proc. ma świadomość możliwości „halucynacji” ze strony sztucznej inteligencji. Informacje o tej technologii czerpią przede wszystkim z mediów społecznościowych (55 proc.). Tylko 14 proc. ankietowanych wskazało placówki edukacyjne. Wyniki badania EY pokazują też, że 64 proc. osób z tego pokolenia ma pozytywny stosunek do GenAI, ale równocześnie 43 proc. obawia się, że przyczyni się ona do wzrostu poziomu bezrobocia.

04.03.2025

ZUS: Już 4 mln dzieci we wnioskach o 800 plus na nowy okres świadczeniowy

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłynęło już blisko 2,6 mln takich wniosków na ponad 4 mln dzieci - poinformował ZUS we wtorek. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia.

04.03.2025

ZUS zastanawia się, jak oskładkować pracę platformową

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie Rynek pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi analizy dotyczące oskładkowania pracy platformowej - świadczonej m.in. za pośrednictwem stron internetowych czy aplikacji mobilnych - dowiedział się serwis Prawo.pl. Prawnicy nie są tym zaskoczeni - twierdzą, że w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych nie trzeba wyodrębniać takiej pracy jako nowego tytułu do ubezpieczeń. Należy natomiast precyzyjnie określić podmiot, który będzie miał obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń oraz składkowego - wiąże się to z przekazywaniem do ZUS m.in. danych o osiąganych przychodach.

04.03.2025

Lewiatan: Kontrowersyjne zmiany w przepisach o mobbingu

Prawo pracy

Zmiany dotyczące mobbingu, które znalazły się w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, pomijają istotę tego zjawiska. Mogą przyczynić się do wzrostu liczby sytuacji spornych i odnieść skutek odwrotny od zamierzonego - uważa Konfederacja Lewiatan. I twierdzi, że konieczna jest dyskusja nad uporządkowaniem pojęć w Kodeksie pracy takich jak równe traktowanie, dyskryminacja, w tym molestowanie.

03.03.2025

Wcześniejsi emeryci z innych roczników niż 1953 doczekają się rozwiązania problemu

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Możliwość ustalenia wysokości emerytury powszechnej, bez pomniejszania podstawy obliczenia emerytury o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych, o ile wniosek o emeryturę wcześniejszą został złożony przed 6 czerwca 2012 r., a prawo do emerytury powszechnej zostało ustalone decyzją ZUS po 2012 r. – przewiduje projekt ustawy, który został wpisany do rządowego wykazu prac legislacyjnych. Regulacją mają zostać objęte kobiety urodzone w latach 1954-1959 i mężczyźni urodzeni w latach 1949-1952 oraz w 1954.

03.03.2025

Czy rozstrzyganie o legalności sporów zbiorowych trafi na drogę sądową?

Prawo pracy

Ustalenie istnienia sporu zbiorowego, warunków jego dopuszczalności i prowadzenia ma być sprawą z zakresu prawa pracy, która będzie rozstrzygana przez sądy powszechne - przewiduje projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Przepis forsuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, będące autorem projektu, nie przejmując się negatywną opinią resortu sprawiedliwości. Zdaniem prawników, pomysł jest dobry i od lat postulowany, ale przepis trzeba doregulować. Inaczej będzie martwy i nie przyniesie spodziewanego skutku.

03.03.2025

Niepełnosprawność nie zawsze oznacza niezdolność do pracy

Prawo pracy Niepelnosprawność Rynek pracy

Niepełnosprawność i niezdolność do pracy to dwa zupełnie odmienne orzeczenia, wydawane przez różne instytucje i w innym celu. Warto o tym pamiętać, by wiedzieć, gdzie uzyskać dane orzeczenie oraz z jakich świadczeń czy ulg można korzystać - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

01.03.2025

ZUS: Terminarz wypłat zwaloryzowanych świadczeń - niektórzy otrzymają je wcześniej

Domowe finanse Emerytury i renty

Jak co roku, w marcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi waloryzację świadczeń. W związku z tym, że 1 marca w tym roku przypada w sobotę, Zakład z wyprzedzeniem wypłacił ponad milion zwaloryzowanych świadczeń, aby emeryci i renciści mogli je otrzymać najpóźniej 28 lutego, zarówno w formie gotówki, jak i na konta bankowe.

28.02.2025

Uczestnik PPK może wybrać fundusz, w którym będą inwestowane jego środki

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Uczestnik PPK, który rozpoczyna oszczędzanie w tym programie, zostaje automatycznie przypisany do funduszu zdefiniowanej daty właściwego do jego wieku. Może jednak, w każdym czasie, zmienić ten fundusz na inny. Może także transferować środki pomiędzy swoimi rachunkami PPK. W każdym czasie może przenieść wszystkie środki zgromadzone na jednym ze swoich rachunków PPK na inny rachunek PPK, prowadzony dla niego przez tę samą lub inną instytucję finansową.

28.02.2025

Jedna praca na zleceniu i tracisz ubezpieczenie zdrowotne

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Nawet incydentalna praca, choćby umowa zlecenia na kilkugodzinny wykład na uczelni, powoduje automatyczne wyrejestrowanie z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Prawnicy ostrzegają: taka jest ustawa i takie są elementy umowy, które nie podlegają negocjacjom, bo wynikają z przepisów. A jedyne co zostaje ubezpieczonym, to uważnie czytać umowy podpisywane z NFZ.

27.02.2025

Wyższy próg do świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

W tym roku, po marcowej waloryzacji, próg dochodowy dla świadczenia uzupełniającego wzrośnie nieznacznie o około 130 zł. Osoby uprawnione nie muszą składać nowych wniosków o świadczenie chyba że upłynął okres, na który była orzeczona niezdolność do samodzielnej egzystencji lub gdy nowy próg umożliwia uzyskanie świadczenia. Wzrost progu dochodowego może bowiem oznaczać, że ze świadczenia skorzysta więcej osób.

26.02.2025

Uzupełniający urlop macierzyński nie dla każdej matki lub ojca wcześniaka?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Trzeba usunąć z przepisów dolne ograniczenie wagi urodzeniowej dziecka, bo matki lub ojcowie wcześniaków nie będą kwalifikowali się w ogóle do dodatkowego urlopu macierzyńskiego - alarmują czytelnicy. Obawiają się, że gdy 19 marca 2025 r. wejdą w życie zmienione przepisy Kodeksu pracy, wpisane do nich 1000 g masy urodzeniowej dziecka będzie rodziło problemy dla rodziców wcześniaków.

26.02.2025

Świadczenie pielęgnacyjne nie wlicza się do dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Domowe finanse PIT Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Świadczenie pielęgnacyjne jest przychodem matki lub ojca, a nie dziecka z niepełnosprawnością, które jest na utrzymaniu rodzica, który się nim opiekuje. Dlatego przychodu z tytułu świadczenia nie uwzględnia się przy ustalaniu dochodu osoby z niepełnosprawnością, dzięki czemu rodzic może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Taką interpretację indywidualną od dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej otrzymała jedna z matek.

25.02.2025