Prawo.pl
Główny Inspektor Pracy apeluje o przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa pracy przy odśnieżaniu dachów oraz zapewnienie właściwej temperatury w pomieszczeniach pracy. I doradza, jak zorganizować odśnieżanie i inne prace na otwartej przestrzeni. - Wichury, silne wiatry, opady śniegu i niskie temperatury stanowią dodatkowe zagrożenie - czytamy w poradniku.
Krzysztof Sobczak
03.01.2022
Prawo pracy BHP
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem, aby szybko poprawić Polski Ład i zmienić sposób opłacania składek. Rzecznik proponuje, aby miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne miała charakter stały, obliczany na podstawie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku. 
Renata Krupa-Dąbrowska
03.01.2022
Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Rencista socjalny może więcej zarobić bez utraty świadczenia

Pomoc społeczna Emerytury i renty Prawo pracy
Od Nowego Roku obowiązują ważne zmiany w przepisach dla osób pobierających rentę socjalną i jednocześnie aktywnych zawodowo. Od 1 stycznia zwiększona została kwota przychodu do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, po osiągnięciu której dopiero zostanie zawieszone pobieranie renty socjalnej. Dotychczas było to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Krzysztof Sobczak
03.01.2022
Pomoc społeczna Emerytury i renty Prawo pracy
Od 1 stycznia 2022 r. po raz kolejny rośnie wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. Jest ono bowiem powiązane z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Skoro pensja minimalna idzie do góry, to wzrasta też świadczenie dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi.
Agnieszka Matłacz
03.01.2022
Pomoc społeczna
W Polsce trwa proceder legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców wyłącznie w celu tranzytowym. Nieuczciwym firmom ułatwiają go przepisy, które nie określają, ile czasu musi pracować obcokrajowiec, by mógł wyjechać do pracy za granicę na podstawie pracy zalegalizowanej w Polsce, by nie było ryzyka, że nasz kraj jest jedynie krajem tranzytowym. Zdaniem prawników, konieczne są w tym zakresie bezwzględne kontrole i zaostrzenie przepisów.
Grażyna J. Leśniak
03.01.2022
Prawo pracy Prawo unijne

ZUS podsumowuje rok 2021 i mówi o planach na 2022 rok

Pomoc społeczna Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Realizacja tarczy antykryzysowej, wypłata czternastych emerytur i dodatkowego zasiłku opiekuńczego, realizacja programu „Dobry Start”, a także dalszy rozwój Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – to najważniejsze zadania realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2021 roku.
Grażyna J. Leśniak
31.12.2021
Pomoc społeczna Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Pracodawca obowiązany do comiesięcznym wpłat na PFRON nie wlicza do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych przebywających na urlopie bezpłatnym, zarówno na zasadach ogólnych z Kodeksu pracy, jak i na tzw. obligatoryjnym, gdyż przepis art. 21 ust. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych zawiera w tym zakresie stosowne wyłączenie.
Mateusz Brząkowski Grażyna J. Leśniak
31.12.2021
Prawo pracy
Po zakończeniu zwolnienia lekarskiego wystawionego przez lekarza psychiatrę, pracodawca nie ma obowiązku kierować pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy na badania psychotechniczne. Pracodawca byłby zobowiązany skierować pracownika na badania profilaktyczne jedynie wtedy, gdyby zwolnienie to było dłuższe niż 30 dni.
Maciej Ambroziewicz Grażyna J. Leśniak
31.12.2021
Prawo pracy BHP
Minimalne wynagrodzenie za pracę to łączne wynagrodzenie pracownika za nominalny czas pracy w danym miesiącu, a więc poza wynagrodzeniem zasadniczym obejmuje też inne składniki wynagrodzenia i świadczenia pracownicze zaliczone do wynagrodzeń osobowych, w tym m.in. dodatek funkcyjny, premie, nagrody oraz dodatki do wynagrodzenia z wyjątkami określonymi w ustawie.
Grażyna J. Leśniak
31.12.2021
Domowe finanse Prawo pracy

Można sprawdzić, ile firma dostała wsparcia z tarczy finansowej czy antykryzysowej

Spółki Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi ogólnopolski portal informacji o udzielonej pomocy publicznej, na którym można sprawdzić, ile dana firma otrzymała pomocy z tarczy antykryzysowej i finansowej. SUDOP - tak nazywa się ten system - pozwala wyszukać przedsiębiorców po numerze NIP lub rodzaju pomocy.
Jolanta Ojczyk
31.12.2021
Spółki Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa

Początek roku pełen zmian – nie tylko w podatkach

Samorząd terytorialny Ordynacja PIT Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Finanse
Rewolucja w rozliczaniu składki zdrowotnej i podatków dochodowych w ramach Polskiego Ładu to główne zmiany wchodzące w życie 1 stycznia 2022 roku. Prawo podatkowe rzadko kiedy zmieniało się w ciągu jednej nocy aż tak gwałtownie. To jednak nie wszystko. Nowy Rok przynosi zmiany m.in. także w prawie pracy, dodatku osłonowym, obrocie instrumentami finansowymi, sprawozdaniach finansowych i prowadzeniu handlu w niedziele.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Koślicki Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski
31.12.2021
Samorząd terytorialny Ordynacja PIT Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Finanse

Rząd i ZUS chcą za wszelką cenę ograniczyć nadpłaty składki zdrowotnej na 2022 rok

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
ZUS zablokował możliwość składania deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA za miesiące od kwietnia 2022 r. Oficjalnie – z powodu przygotowywania nowych formularzy. Osoby, które chciałyby zapłacić składki zdrowotne za cały przyszły rok - nie mogą już tego zrobić. Zdaniem prawników, jest to działanie bezprawne, a Zakład nie może zastępować ustawodawcy.
Grażyna J. Leśniak
31.12.2021
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Eksperci zgodnie krytykują orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie wymogów stawianych lekarzom spoza Unii Europejskiej. SN uchylił przepis uchwały Naczelnej Izby Lekarskiej, który wymaga biegłej znajomości języka polskiego ubiegających się o prawo do wykonywania zawodu w Polsce w uproszczonym trybie. Prawnicy i pacjenci mówią zgodnie z medykami: orzeczenie SN pomija dobro pacjentów.
Jolanta Ojczyk
31.12.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Pracodawca musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jest on też zobowiązany do podejmowania działań na rzecz ochrony przeciwpożarowej. W realizacji tego obowiązku, pracodawcę wspiera inspektor. Zatrudniona na tym stanowisku osoba musi spełniać określone wymagania w zakresie wykształcenia i uprawnień, które zdobywa się po ukończeniu szkolenia.
Maciej Ambroziewicz Dorian Lesner
31.12.2021
BHP
Rok 2021 w światowej gospodarce był czasem łagodzenia negatywnych skutków pandemii koronawirusa. Po niemal dwóch latach od jej wybuchu widać, że nasza gospodarka i rynek pracy wykazały się większą odpornością niż wiele innych krajów Unii Europejskiej. Sytuacja na rynku pracy jest stabilna – twierdzi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Grażyna J. Leśniak
30.12.2021
Rynek Prawo pracy
Zatrudnienie pracownika na część etatu to nie tylko niższe wynagrodzenie, ale też zmniejszony wymiar czasu pracy i urlopu wypoczynkowego. Ustalenie ich może w praktyce okazać się problematyczne. Szczególnie, że Kodeks pracy zawiera w tym zakresie szczegółowe wytyczne.
Dorian Lesner
30.12.2021
Prawo pracy HR
Pracodawcy co pół roku – 1 stycznia oraz 1 lipca każdego roku – mają obowiązek sprawdzania, czy partycypacja osób zatrudnionych w pracowniczych programach emerytalnych na ten dzień nadal wynosi co najmniej 25 proc. Jeśli okaże się, że nie, to ich zwolnienie z obowiązku utworzenia pracowniczych planów kapitałowych przestaje obowiązywać.
Małgorzata Jankowska
30.12.2021
Emerytury i renty Prawo pracy PPK
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie apeluje o pilne przyspieszenie prac nad ustawą o kontroli szczepień przez pracodawców. Twierdzi, że kolejny lockdown zdziesiątkuje przedsiębiorstwa. Zdaniem przedsiębiorców, szybkie przyjęcie ustawy nie będzie więc już walką z pandemią w etapie czwartej fali, a prewencją przed piątym uderzeniem koronawirusa.
Grażyna J. Leśniak
29.12.2021
Prawo pracy Koronawirus szczepienia
W przyszłym roku możemy spodziewać się dalszego spadku liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Na koniec 2022 roku bezrobocie wyniesie 5-5,1 proc. Dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach może sięgnąć w skali roku 7 proc. - wynika z prognoz Konfederacji Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
29.12.2021
Rynek Prawo pracy
Można zatrudnić kierowcę na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie umowy o pracę, jednak o charakterze zawartej umowy decyduje jej treść, a nie nazwa – pisze dr Magdalena Rycak, radca prawny. I przypomina, że umowa zlecenia określa rodzaj wykonywanych czynności i nie może polegać na pozostawaniu w dyspozycji zlecającego, i wykonywaniu czynności zlecanych na bieżąco.
Magdalena Rycak
29.12.2021
Prawo pracy
Do roku 2050 populacja Polski będzie stawała się coraz starsza. Równolegle do przewidywanego spadku liczby ludności o 4,3 mln osób do 2050 r., spodziewany jest stały wzrost liczby ludności w wieku senioralnym – podał w środę GUS. Wśród mieszkańców miast udział osób w wieku senioralnym wzrośnie z 27,8 proc. w 2020 r. do 42,4 proc. w 2050 r., a udział osób starszych w populacji polskiej wsi zwiększy się z 22,3 proc. do 37,8 proc.
Grażyna J. Leśniak
29.12.2021
Finanse publiczne Emerytury i renty
Pracodawca zatrudniający pracowników niepełnosprawnych powinien zapewnić dostosowanie stanowisk oraz dojść do nich - do potrzeb i możliwości tych pracowników, wynikających ze zmniejszonej sprawności. Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, gdy osoba ta zostanie zatrudniona np. w formie telepracy.
Maciej Ambroziewicz Grażyna J. Leśniak
29.12.2021
Prawo pracy BHP
Nie ma przepisów, które uregulowałyby czas pracy w podróży służbowej, i nie wiadomo, ile może ona trwać. Ustawodawca nie zdefiniował też i nie rozróżnił oddelegowania pracownika od podróży służbowej. Zaniechanie ustawodawcy stara się wypełnić orzecznictwo sądów, bardziej lub mniej szczęśliwie. Zdaniem prawników, konieczne jest jasne i precyzyjne uregulowanie tych kwestii w prawie pracy.
Grażyna J. Leśniak
29.12.2021
Prawo pracy Poprawmy prawo
Rząd przyjął we wtorek przepisy usprawniające funkcjonowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwiązania dotyczące zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy i skrócenia procesu uzupełnienia niedoborów kadrowych. Projekt zakłada też powstanie spółki, która będzie obsługiwać ARMiR w zakresie IT, aby uniezależnić się od podmiotów zewnętrznych.
Grażyna J. Leśniak
28.12.2021
Prawo pracy
Zmiany w Karcie Nauczyciela muszą wejść w życie najpóźniej w kwietniu przyszłego roku - zapowiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślał, że jest to konieczne, żeby w szkołach można było zaplanować arkusze organizacyjne na rok szkolny rozpoczynający się 1 września 2022 roku.
Krzysztof Sobczak
28.12.2021
Zarządzanie oświatą
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych. To dodatkowe 3 tys. zł dla osób szczególnie zasłużonych dla Polski - ludzi, który nie bacząc na grożące im represje walczyli z komunistycznym reżimem.
Grażyna J. Leśniak
28.12.2021
Domowe finanse
Z 65 tys. w grudniu 2008 r. do 725,2 tys. w grudniu 2020 r. wzrosła liczba osób fizycznych, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz miały obywatelstwo inne niż polskie - wynika z danych Centralnego Rejestru Ubezpieczonych. Coraz więcej pracodawców zatrudniających cudzoziemców musi więc stale śledzić przepisy, żeby rozliczyć pracę obcokrajowca zgodnie z obowiązującym prawem.
Grażyna J. Leśniak
28.12.2021
PIT Rynek Prawo pracy
Coraz więcej pracodawców ma świadomość tego, jak ważne jest zachowanie well-being u pracowników. Według badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, aż połowa Polaków (52 proc.) twierdzi, że pracodawca dba o ich dobrostan. Jednak aż 23 proc. kobiet przyznaje, że w czasie pandemii COVID-19 ich pracodawca nie dbał o ich dobre samopoczucie psychiczne.
Grażyna J. Leśniak
28.12.2021
Prawo pracy BHP
Czas pracy i jego wymiar wymagają zmiany, bo z obecnymi regulacjami Polska tkwi w poprzedniej epoce, a Polacy nie mają co marzyć, by – tak jak inni Europejczycy – pracować mniej. Zmiany są konieczne z uwagi na brak w naszym prawie np. stosowanego w wielu krajach banku czasu pracy, ale uregulowania wymaga też krótkotrwałe zatrudnienie oraz zatrudnienie pracowników autonomicznych i mobilnych.
Grażyna J. Leśniak
28.12.2021
Prawo pracy Poprawmy prawo

Polski Ład najbardziej uderzy w zleceniobiorców

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Ulga dla klasy średniej ma w założeniu złagodzić zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej. Dodatkowym wsparciem ma być także podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Problem jednak w tym, że nowe regulacje najmocniej dotkną zleceniobiorców – odliczenie ulgi nie będzie im przysługiwało wcale, a na korzyści z wyższej kwoty wolnej poczekają aż do kwietnia 2023 roku. Będą więc kredytować budżet państwa.
Krzysztof Koślicki
28.12.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład