Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej spotkała się w czwartek, w trybie online z przedstawicielami urzędów pracy. Tematem spotkania były działania pomocowe realizowane przez rząd, a skierowane do obywateli Ukrainy. Jak podał resort na swojej stronie internetowej, omówiono także przepisy prawne w tym zakresie, legalizujące ich pobyt i tym samym otwierające przed nimi możliwość legalnego zatrudnienia.

Czytaj również: Praca dla Ukraińców - jest nowa zakładka na wortalu publicznych służb zatrudnienia>>

Czytaj więcej: Uproszczone zasady zatrudniania cudzoziemców z Ukrainy >

Rośnie liczba zatrudnionych

Minister Maląg podkreśliła rolę publicznych służb zatrudnienia we włączaniu obywateli Ukrainy w polski rynek pracy. Według niej, strategią rządu jest, by jak najwięcej przybywających do nas obywateli Ukrainy - z tych, którzy zamierzają pozostać w Polsce na dłużej, podejmowało pracę. Według aktualnych danych od pracodawców wpłynęło już ponad 62 tys. powiadomień o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy, a ich liczba stale rośnie. – Podejmujący zatrudnienie Ukraińcy zapełniają luki na naszym rynku pracy i wspierają rozwój gospodarki – twierdzi Maląg. 

Przybywający do Polski chcą pracować, ale często potrzebują pomocy w znalezieniu zatrudnienia. Dlatego urzędy pracy wychodząc im naprzeciw, zachęcają i pokazują dostępne oferty pracy. Istotnym wyzwaniem będzie przygotowanie odpowiedniej oferty zatrudnienia dla dużej liczby kobiet, w tym tych, które opiekują się dziećmi.

WZORY DOKUMENTÓW:

 

Startują prace sezonowe

Oprócz funkcjonujących już przedsięwzięć, takich jak strona pomagamukrainie.gov.pl, gromadząca potrzebne informacje i oferty czy portal  Zielona Linia, który w marcu zarejestrował ponad 20 tys. kontaktów, przydatne będą targi pracy, stacjonarne i prowadzone online. – Czas pandemii pokazał, że to bardzo skuteczna platforma docierania do zainteresowanych – uważa szefowa resortu rodziny i polityki społecznej. Według niej, rozpoczynają się właśnie prace sezonowe, co otwiera kolejne możliwości dla poszukujących pracy.

- Najskuteczniejszą formą naszej pomocy może być zaoferowanie możliwości zatrudnienia – uważa Marlena Maląg.