Najważniejszą proponowaną zmianą, jak zapowiedział na środowej konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń, będzie umożliwienie osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą dokonania ponownego wyboru formy opodatkowania na 2022 r.

Więcej: Do 22 sierpnia przedsiębiorcy będą mogli zmienić formę opodatkowania>>

- Ci przedsiębiorcy, którzy dzisiaj nie chcą wstecz zmieniać tego, w jaki sposób prowadzić księgi, w jaki sposób obliczyć podatek i składki, tylko chcą to zrobić od 1 lipca i w zaliczkach już rozliczać się w inny sposób, przejść z ryczałtu na skalę, ci przedsiębiorcy będą mieli taką możliwość do 22 sierpnia i będą oni mogli prowadzić księgi pół roku w taki sposób, w jaki wybrali na początku roku; drugie pół roku będą mogli prowadzić je w oparciu o tą zmianę, której dokonali, czyli przeszli z ryczałtu na skalę - powiedział Soboń. I dodał: - Ma to oczywiście swoje wady i zalety, bo nie trzeba się cofać z księgowością, natomiast wadą jest to, że nie ma tych bonusów, które istnieją przy wspólnym rozliczeniu rocznym, więc to jest wybór, to jest fakultatywny wybór, którego przedsiębiorca może dokonać.

Według wiceministra Sobonia, jest to rozwiązanie kompromisowe, na które wyrażona została zgoda po konsultacjach.

Czytaj również: Wybór opodatkowania w ciemno, a od niego zależy składka>>


Kalkulator wynagrodzeń 2022 r. >

Limitowane odliczenie

Wśród proponowanych rozwiązań ma znaleźć się limitowane odliczenie zapłaconych składek zdrowotnych od podstawy opodatkowania przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Ministerstwo Finansów prezentując na swojej stronie internetowej główne założenia tego projektu wspomina też o możliwości odliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. W praktyce oznacza to obniżenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie, podatku liniowym i na karcie podatkowej.

 


Diety bez składki zdrowotnej

Co ważne, wiceminister Soboń zapowiedział też wyłączenie z opłacania składki zdrowotnej diet za udział w komisjach wyborczych i państwowych komisjach egzaminacyjnych do 6 tys. zł. O problemie jako pierwszy napisał serwis Prawo.pl. - Diety za udział np. w komisjach wyborczych czy na egzaminach państwowych nie będą obciążone składką zdrowotną; zaproponowaliśmy limit w wysokości 6 tys. zł – powiedział Artur Soboń. 

 

 

Koniec ulgi dla pracujących w wieku emerytalnym

Jak podał resort finansów na swojej stronie internetowej, po konsultacjach publicznych ministerstwo zdecydowało się zlikwidować ulgę dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny i nadal pracują, nie pobierając świadczenia. Osoby te miały korzystać ze zwolnienia podatkowego uzyskiwanych dochodów do kwoty 85 528 zł rocznie, co w połączeniu z przysługującą każdemu podatnikowi PIT kwotą wolną od podatku wynoszącą 30 tys. zł, dawałoby łącznie 115 528 zł. Ulga ta dyskryminowała jednak emerytów pobierających niskie świadczenia i dorabiających na umowach zlecenia.  

- Zrezygnowaliśmy natomiast ze zmian w PIT-0 dla seniorów. W tym zakresie uwzględniliśmy postulaty strony społecznej, która chciała, by z ulgi mogli korzystać nie tylko ci, którzy nigdy nie pobierali emerytury, ale również ci, którzy zrezygnowali z jej pobierania – napisało MF.

Jak konkretnie będą wyglądały propozycje ministerstwa wkrótce się dowiemy. MF zależy na tym, aby Sejm zaczął prace nad nowelizacją Polskiego Ładu jeszcze w kwietniu.