Prawo.pl
Sąd Najwyższy uznał, że wyroki uniewinniające powoda od zarzutów współudziału w kradzieży betonu, nie mogły być przeszkodą do zwolnienia dyscyplinarnego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. Powód dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i naraził swego pracodawcę na straty.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.03.2020
Prawo karne Prawo pracy

PFR przekazał dopłaty roczne na rachunki ponad 144 tys. uczestników PPK

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK
Polski Fundusz Rozwoju 23 marca 2020 roku przekazał instytucjom finansowym zarządzającym pracowniczymi programami kapitałowymi 34,7 mln zł z tytułu dopłaty rocznej za 2019 rok. Do 15 kwietnia br. zostaną one zewidencjonowane na rachunkach ponad 144 tys. uczestników PPK - poinformował PFR.
Grażyna J. Leśniak
26.03.2020
Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK
Rząd skończył pracę nad tzw. tarczą antykryzysową, czyli pakietem zmian w ustawach i zapowiedział przygotowanie prostych wniosków. O dopłaty do wynagrodzeń w czasie przestoju, abolicję składek dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych, świadczenie dla zleceniobiorców i odroczenie podatków będzie można się starać on-line. Zasiłki dla bezrobotnych nie wzrosną.
Jolanta Ojczyk
26.03.2020
Koronawirus a prawo

ZUS: Rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów - zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
26.03.2020
Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Epidemia koronawirusa zmusiła pracodawców do zlecania pracownikom pracy zdalnej. Nie wszystkim jednak firmom udało się wyposażyć załogi w odpowiedni sprzęt. W rezultacie, ludzie pracują w domu i wykorzystują np. prywatne telefony i komputery. Otrzymują za to dodatkowe pieniądze. Pojawiają się jednak pytania, jak te wypłaty traktować.
Krzysztof Koślicki
26.03.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo
Koronawirus ograniczył pracę sądów, a to może bezpośrednio uderzyć w pełnomocników z urzędu, kuratorów procesowych, mediatorów i biegłych sądowych - alarmują prawnicy. Żeby postanowienie o wynagrodzeniu było prawomocne, musi bowiem zostać doręczone. Tymczasem NRA wystąpiła do MS w sprawie należności dla adwokatów - zaległości sięgają kilku miesięcy.
Patrycja Rojek-Socha
26.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Lekarze nie mają podstaw do odmowy wystawiania zdalnie e-zwolnień

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Zwolnienie lekarskie eZLA może być wydane podczas e-wizyty. Twierdzenie, wedle którego lekarz nie mógłby w ramach e-wizyty wystawić takiego dokumentu, jest nie tylko nieuprawnione, ale w obecnym czasie niebezpieczne i może wiązać się z narażaniem wielu pacjentów na niepotrzebne narażenie na zakażenie SARS-Co-V2 - piszą adwokat Sebastian Sikorski i lekarz Michał Florczak.
Michał Florczak Sebastian Sikorski
26.03.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
W połowie marca koronawirus zamknął polskie szkoły. Ratunkiem dla rodziców najmłodszych dzieci - do lat 8, jest możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Coraz częściej słychać postulaty, że ta granica powinna zostać podwyższona do co najmniej 10. roku życia. Prawnicy wskazują, że nasz ustawodawca uznaje, że dopiero dziesięciolatki potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak
26.03.2020
Prawo rodzinne
Główny Inspektor Sanitarny wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy mają wydać zarządzenie dla zakładów pracy, żeby mocnej egzekwować zalecenia pracy zdalnej, a tam gdzie jej nie można stosować, żeby były zachowane środki bezpieczeństwa pracy - poinformował w środę Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Zalecenia mają być wydane w ciągu dwóch dni.
Grażyna J. Leśniak
25.03.2020
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Prezydent: Rolnicy dostaną pomoc jak przedsiębiorcy

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Przygotowany przez rząd projekt tzw. tarczy antykryzysowej przewiduje trzymiesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek na KRUS przez rolników – podał w środę prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział, że projekt zawiera też przepisy, które spowodują, iż rolnicy będą traktowani jak przedsiębiorcy i będą im przysługiwały te same formy pomocy.
Grażyna J. Leśniak
25.03.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
W związku z pandemią coraz więcej przedsiębiorców boryka się z problemami dotyczącymi wykonywania zawartych umów. Zadają sobie pytanie, czy kontrakty są nadal wiążące i co w sytuacji, gdy w wyniku koronawirusa nie zostaną wykonane. Trzeba pamiętać, że pandemia nie jest powodem do tego, by zawarte umowy przestały automatycznie obowiązywać – pisze Dorota Brzezińska-Grabarczyk.
Dorota Brzezińska-Grabarczyk
25.03.2020
Prawo cywilne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Kto mieszka w Cieszynie, Zgorzelcu, Świnoujściu, a zarabia za granicą, musi się liczyć z przymusowym wolnym. Rozporządzenie ograniczające przemieszczenie się dotyczy też ruchu przygranicznego. Rozszerza bowiem obowiązek kwarantanny na osoby wykonujące czynności zawodowe w państwie sąsiadującym. Tym samym traktuje ich gorzej niż pracujących w Polsce.
Jolanta Ojczyk Grażyna J. Leśniak
25.03.2020
Prawo pracy
Rejestracja gości mieści się w prawnie uzasadnionym interesie administratora danych. Jeżeli chce on gromadzić dane kontaktowe na wypadek stwierdzenia w swoim zakładzie pracy zarażenia koronawirusem, aby mieć możliwość powiadomienia gości o możliwym zagrożeniu, dobrym pomysłem wydaje się uzyskanie danych kontaktowych
Sylwia Czub-Kiełczewska
25.03.2020
RODO Koronawirus a prawo
Umowa przedwstępna może poprzedzać właściwą umowę o pracę. Pracownik, który chce się z niej wycofać musi się jednak liczyć z zapłatą odszkodowania niedoszłemu pracodawcy. W żadnym jednak wypadku nie może ono jednak przybrać formy kary umownej orzekł Sąd Okręgowy - Sąd Pracy w Płocku.
Marek Sondej
25.03.2020
Prawo cywilne Prawo pracy Opieka zdrowotna
Pierwsi lekarze zostają oddelegowani do pracy w szpitalach zakaźnych jednoprofilowych lub tych z oddziałami zakaźnymi. Potrzebne jest wsparcie anestezjologów i internistów. Kadry zaczyna brakować, bo ona sama też zaraża się i jest poddawana kwarantannie. A w polskiej służbie zdrowia nie ma rezerw kadrowych.
Katarzyna Nowosielska
25.03.2020
Pacjent Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Problem dotyczy prokuratur w całym kraju, choć zwracają na niego uwagę głównie śledczy z miejscowości, w których wyznaczono szpitale dla osób zakażonych SARS CoV-2. Wystosowali oni pisma do swoich przełożonych, domagając się środków ochrony osobistej i wypracowania procedur dotyczących pracy.
Patrycja Rojek-Socha
25.03.2020
Prokuratura Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo

W czasie epidemii handlowcy ułożą towary na półkach w niedzielę

Rynek i konsument Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Pracownicy sklepów będą mogli w niedziele z zakazem handlu rozładowywać towary, przyjmować je i układać na półkach. Czasowe zniesienie zakazu wykonywania czynności związanych z handlem ma jednak dotyczyć tylko towarów pierwszej potrzeby. O jakie dokładnie towary chodzi - nie wiadomo. Zdaniem ekspertów, w praktyce może to rodzić wątpliwości.
Grażyna J. Leśniak
25.03.2020
Rynek i konsument Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo

ZUS: Wypłaty trzynastek dla emerytów i rencistów w kwietniu

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W przyszłym miesiącu ruszą wypłaty tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafią one do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. ZUS i Poczta Polska zapewniają, że wszystkie świadczenia dotrą do uprawnionych na czas.
Grażyna J. Leśniak
24.03.2020
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Określenie w Kodeksie pracy podstawowych zasada pracy zdalnej postulują FPP oraz CALPE. Ich zdaniem, przepisy powinny obejmować m.in. możliwość wskazania dodatkowego miejsca pracy, warunki, w jakich następować może praca zdalna czy maksymalnego czasu trwania stosunku pracy i jej czasu oraz rozliczania. W rządowym pakiecie tarczy antykryzysowej nie ma takiej propozycji.
Grażyna J. Leśniak
24.03.2020
Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Rząd chroni pracowników przed zwolnieniami. A co z firmami, którym ubywa rąk do pracy?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Już ponad 41 tysięcy osób korzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – ustaliło Prawo.pl. Tymczasem przedsiębiorcy mają coraz większe braki kadrowe. To największy problem dla strategicznych dla państwa branż, pracujących w ruchu ciągłym - m.in. producentów leków czy żywności. Zdaniem prawników, firmy nie mogą odmówić udzielenia zwolnienia od pracy na okres sprawowania opieki
Grażyna J. Leśniak
24.03.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

ZUS: Jest uproszczony wniosek o odroczenie płatności składek

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku – poinformowała w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.
Grażyna J. Leśniak
23.03.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
ZUS odkrył, że ubezpieczony niesłusznie pobierał świadczenia z KRUS. Organ upomniał się o te pieniądze, ale Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał, że nie trzeba ich zwracać. Ubezpieczony nie miał bowiem zamiaru umyślnego wprowadzenia organu w błąd. Sąd wyjaśnił, że zrozumienie dokumentów mogło być dla ubezpieczonego za trudne.
Dorian Lesner
23.03.2020
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Polak potrafi. Luka w przepisach zachęca do unikania pracy dzięki kwarantannie

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Osoby powracające do kraju, np. po urlopie, mają odbyć 14-dniową obowiązkową kwarantannę. Niektórzy pracownicy celowo, choć na chwilę, przekraczają granicę, by przez dwa tygodnie nie pracować. Nikt nie bada ich zdolności do wykonywania w tym czasie pracy, np. zdalnej. A pracodawcy nie wiedzą, jakie wynagrodzenie wypłacać im w tym czasie. W najgorszym razie - można pozostać bez środków do życia.
Grażyna J. Leśniak
23.03.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Miliony Polaków pracują zdalnie - nadal bez kodeksowej regulacji

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Wbrew oczekiwaniom przedsiębiorców, rząd nie zamierza uregulować pracy zdalnej w kodeksie pracy. Przy okazji zmian w specustawie dotyczącej walki z koronawirusem, chce zapewnić możliwość takiej pracy funkcjonariuszom służb: policji, ABW, Agencji Wywiadu, SKW, CBA, Państwowej Straży Pożarnej, służb celno-skarbowych i służby więziennej.
Grażyna J. Leśniak
23.03.2020
Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Średnie firmy będą miały więcej czasu na zawarcie umów o zarządzanie i prowadzenie Pracowniczych Programów Kapitałowych. Dzięki temu w czasie epidemii koronawirusa nie będą musiały ponosić kosztów finansowania programu. Takich firm jest około 20 tys. i zatrudniają łącznie 2 mln osób. To jedno z rozwiązań zaproponowanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
Agnieszka Matłacz
22.03.2020
PPK Koronawirus a prawo

Sobolewski: Zawieszenie składek na FUS nie zwolni małych firm z obowiązku wpłat do PPK

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, których przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 roku, będą zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez trzy miesiące. To oznacza, że firmy zatrudniające do 9 osób, które zostały już objęte PPK (w ramach grup kapitałowych), będą miały obowiązek finansowania wpłat do PPK, natomiast składek do FUS już nie
Oskar Sobolewski
21.03.2020
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Przez 3 miesiące zwolnieni będą ze składek ZUS samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, którzy zatrudniają nie więcej niż 9 osób, pod warunkiem, że ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 roku. Wszystkim firmom, które utrzymają miejsca pracy, państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia.
Agnieszka Matłacz
21.03.2020
Ubezpieczenia społeczne
Osoby wracające z zagranicy w czasie epidemii muszą odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Nie dotyczy to jednak kierowców w międzynarodowym transporcie drogowym.
Agnieszka Matłacz
21.03.2020
Prawo pracy

Kwarantanna po powrocie z zagranicy z zasiłkiem chorobowym

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Osoby, które wracają z zagranicy, muszą odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Za jej czas ubezpieczonym przysługuje świadczenie chorobowe. Rozporządzenie wprowadzające stan epidemii usunęło lukę w prawie i jasno wskazało kiedy i gdzie złożyć dokumenty, aby otrzymać wypłatę takiego świadczenia.
Agnieszka Matłacz
21.03.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na szczegóły pakietu osłonowego. Najważniejsze ułatwienia mają dotyczyć: ulg w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS. Wiele z tych rozwiązań dostępnych jest już dzisiaj - twierdzi dr Jacek Drosik, adwokat z Kancelarii Prawnej Ślązak, Zapiór i Wspólnicy w Katowicach.
Jacek Drosik
21.03.2020
Ordynacja Prawo pracy Koronawirus a prawo