Telefoniczne porady ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to w dobie epidemii COVID-19 nowa forma aktywności. Osoby zainteresowane uzyskaniem informacji zamiast przychodzić do oddziału powinny w pierwszej kolejności sprawdzić, czy nie organizuje on czasem dyżuru w interesującej ich sprawie. Niektóre oddziały Zakładu rozpisały już dyżury na cały miesiąc.

Przykładem mogą być chociażby kwestie dotyczące emerytur osób z rocznika 1953. W najbliższy piątek, 16 października, w godz. 10:00 - 13:00 Oddział ZUS w Bielsku-Białej organizuje telefoniczny dyżur eksperta w tej sprawie. Na pytania o to, kto może skorzystać na nowych przepisach, komu ZUS przeliczy świadczenie z „urzędu”, a które osoby muszą pospieszyć się ze złożeniem wniosku do ZUS o przeliczenie odpowiedzi telefonicznych udzielać będą eksperci bielskiego ZUS. Osoby zainteresowane mogą dzwonić pod nr tel. 33 825 27 77. Już jutro natomiast, czyli 13 października, dyżur w tej sprawie będzie miał Oddział ZUS w Rybniku. Jego eksperci będą odpowiadali na pytania pod numerem telefonu 727 690 825 w godz. od 10.00 do 13.00. Z kolei w środę, 28 października 2020 r. przy telefonie 32 34 90 626 będzie dyżurował ekspert ds. emerytalno-rentowych z Oddziału ZUS w Chorzowie, który od godz. 10:00 do godz. 12:00 będzie odpowiadał na pytania dotyczące ustalania wysokości emerytury dla osób urodzonych w 1953 r. z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

 


Przeliczenie świadczenia – kiedy z urzędu, a kiedy na wniosek

Nowe przepisy dotyczą wyłącznie osób, które urodziły się w 1953 r. i przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 r.  - Z terenu Podbeskidzia takie przeliczenie może dotyczyć nawet 3 tysięcy osób. Już teraz obserwujemy bardzo duże zainteresowanie tym tematem wśród naszych klientów. Mając na uwadze obecną sytuację epidemiologicznej w kraju chcieliśmy ułatwić im dostęp do informacji poprzez kontakt telefoniczny. Jeśli ktoś mam pytania w tym zakresie nie musi wychodzić z domu wystarczy, że zadzwoni w piątek pod wskazany numer telefonu, a specjaliści z ZUS odpowiedzą na jego pytania. Dzięki rozmowie z naszym ekspertem, emeryt czy rencista dowie się, czy przeliczenie dla rocznika 1953 będzie dotyczyło jego emerytury, a jeżeli tak, to czy nastąpi ono z „urzędu”, czy też będzie musiał złożyć stosowny wniosek. Termin na złożenie takiego wniosku jest ograniczony, dlatego warto się pospieszyć, by nie zaprzepaścić takiej możliwości – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS  województwa śląskiego.

 


Kto nie musi składać wniosku

ZUS z urzędu dokona ponownego ustalenia wysokości emerytury osobom, którym wcześniej już ustalił wysokość emerytury powszechnej z pomniejszeniem o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych. Przeliczeniu z urzędu będą również podlegały renty rodzinne przyznane uprawnionym członkom rodziny po tych osobach. Oznacza to, że osoby te nie muszą składać żadnego wniosku. ZUS przeliczy świadczenia po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy tj. po 11 stycznia 2021 r.

Czytaj również: Ustawodawca znów podzielił emerytów z rocznika 1953

Kiedy należy złożyć wniosek

Natomiast osoby z rocznika 1953, które do tej pory nie składały wniosku o emeryturę w wieku powszechnym muszą złożyć taki wniosek jeśli chcą mieć wyliczoną emeryturę powszechną bez pomniejszenia. Wniosek należy złożyć nie później niż 11 stycznia 2021 r. Obliczenie będzie natomiast możliwe, gdy prawo do emerytury wcześniejszej ustalone zostało na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r. 

- Serdecznie zapraszamy osoby urodzone w 1953 r. do udziału w dyżurze telefonicznym. To doskonała okazja, by dowiedzieć się o swoją sytuację. Pracownik ZUS wyjaśni, czy w naszym przypadku jest szansa na wyższe świadczenie, czy aby je uzyskać trzeba złożyć wniosek, czy też ZUS zrobi to za nas i przeliczy świadczenie bez dodatkowych dokumentów oraz kiedy nastąpi wyrównanie - zachęca Beata Kopczyńska.