Eksperci PwC szacują, że polski rynek pracy będzie potrzebował ok. 1,5 mln pracowników do 2025 roku. Luka na rynku pracy powiększa się, bo firmy chcą się rozwijać, a jednocześnie Polska starzeje się - czyli więcej osób odchodzi z rynku pracy, niż na niego trafia. Nadzieją są cudzoziemcy, ale obecne procedury ich zatrudniania są niejasne i skomplikowane, a cały proces trwa zbyt długo. Potrzeba zmian.
Agnieszka Matłacz
23.01.2019
Prawo pracy
Podoficer sztabowy w Wojskach Obrony Terytorialnej nie otrzymał powołania do zawodowej służby wojskowej w korpusie podoficerów zawodowych, gdyż był za stary. Wojewódzki Sąd Administracyjny zgodził się z decyzją ministra obrony narodowej, że interes społeczny nie przemawia za awansowaniem starszych żołnierzy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.01.2019
Prawo pracy

Emerytury dla matek od 1 marca. Rząd przyjął projekt

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Kobiety, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie wypracowały prawa do minimalnej emerytury, od 1 marca dostaną nowe świadczenie, tzw. emeryturę dla matek. Rząd chce w ten sposób docenić trud rodziców, jaki włożyli w wychowanie dzieci i zapobiec ich ubóstwu w przyszłości.
Agnieszka Matłacz
22.01.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Już od momentu pierwszego kontaktu z firmą aż do wyjścia z niej ludzie muszą mieć poczucie tego, że wszystko jest spójne. Takie działanie procentuje dobrą atmosferą w pracy i niską rotacją. Szczerość się opłaca - mówi Katarzyna Filip, HR Manager w ASUS Polska w rozmowie z Agnieszką Matłacz.
Agnieszka Matłacz
22.01.2019
HR
Urząd Ochrony Danych Osobowych chciał pomóc pracodawcom i rekruterom w stosowaniu RODO w rekrutacji i zatrudnieniu. W październiku 2018 roku opublikował poradnik, który skrytykowali prawnicy. Teraz z pomocą pracodawcom przychodzi Ministerstwo Cyfryzacji i wydaje wiążące objaśniania prawne w sprawie przechowywania CV po rekrutacji.
Agnieszka Matłacz
22.01.2019
Prawo pracy HR RODO
Kazimierz Kuberski został dziś nowym podsekretarzem w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To jego powrót do resortu. W latach 2005-2008 był już wiceministrem pracy i polityki społecznej.
Agnieszka Matłacz
21.01.2019
Prawo pracy
Rada Ministrów zaplanowała na wtorek przyjęcie projektu ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, które zwane jest emeryturą dla matek lub programem mama 4 plus. Chodzi o wyrównanie do najniższej emerytury dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci, a nie wypracowały wymaganego stażu pracy.
Agnieszka Matłacz
21.01.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W debacie wokół brexitu często zapominamy o bardzo ważnych kwestiach. O ile umowa pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską zostanie ratyfikowana, wystąpi okres przejściowy. Jeśli ostatecznie nie zostanie przyjęta, to już za 2,5 miesiąca nastąpi twardy brexit. Zachowajmy jednak optymizm – wiele może się jeszcze wydarzyć – pisze Tomasz Barańczyk, partner PwC.
Tomasz Barańczyk
21.01.2019
CIT VAT
Przedsiębiorca ze Szczecinka pomylił się we wpłacie składek ZUS. Na jego koncie pojawiła się niedopłata w wysokości 1 grosza. ZUS to wypatrzył, o czym poinformował go listownie. Wezwał do uzupełnienia wpłaty wraz z odsetkami, które wynoszą 0 zł. Za wysyłkę listu ZUS zapłacił 1,09 zł. Czy nie można takich spraw załatwić mailem? Byłoby taniej i szybciej.
Agnieszka Matłacz
21.01.2019
Ubezpieczenia społeczne
Wojciech Harmans, który został zwolniony ze stanowiska dyrektora ds. zakupów w Enei Wytwarzanie w związku z występem na festiwalu szantowym w koszulce z napisem „Konstytucja”, zgodził się na ugodę i nie będzie już walczył o przywrócenie do pracy.
Krzysztof Sobczak
20.01.2019
Prawo pracy
Na koniec 2018 roku przeciętne wynagrodzenie przekroczyło magiczną barierę 5 tys. zł. Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan zwraca uwagę, że mimo, iż średnie i duże przedsiębiorstwa wciąż zatrudniają nowych pracowników i znacząco podnoszą płace, to zmiany nie są już tak duże jak przed rokiem.
Monika Fedorczuk
18.01.2019
Prawo pracy
Kierowca wylogował kartę z tachografu i nie rejestrował swoich aktywności. Przedsiębiorca miał ponieść za to naruszenie karę w wysokości ponad 5 tys. zł. Rozpoznający jego skargę WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że przedsiębiorca nie zawsze ma wpływ na naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego, szczególnie gdy dochodzi do tego z powodu zachowania osób trzecich, którym nie był w stanie się przeciwstawić.
Dorian Lesner
18.01.2019
Prawo pracy
Kierownictwo resortu przyjęło do wiadomości apel KRS by nie antagonizować grup zawodowych w wymiarze sprawiedliwości, ale podtrzymuje swój zamiar wykorzystania części funduszu na zwroty za dojazdy i dodatki mieszkaniowe sędziów na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników sądów.
Krzysztof Sobczak
18.01.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pracodawcy przekażą do ZUS więcej danych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ustawa, która pozwala pracodawcom na krótsze przechowywanie akt pracowniczych, już obowiązuje. Teraz to ZUS, a nie pracodawca, przechowa informacje niezbędne np. do późniejszego wyliczenia emerytury. Ta zmiana wymaga jednak od pracodawców przekazywania do Zakładu większej ilości danych o pracownikach, niż do tej pory.
Agnieszka Matłacz
17.01.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Sejm uchwalił w środę ustawę budżetową. Przewiduje ona m.in. zwiększony fundusz na wynagrodzenia nauczycieli. Nie jest to jednak kwota, której żądają związki zawodowe, czyli umożliwiająca podwyżki na poziomie 1000 zł.
Monika Sewastianowicz
16.01.2019
Zarządzanie oświatą
Przepisy Kodeksu pracy nie normują przypadków odpowiedzialności pracodawcy za zgubienie, skradzenie rzeczy, bądź ich zaginięcie, ale nie oznacza to, że nie ma w tym zakresie żadnych regulacji - wyjaśnia Małgorzata Piętka, ekspert LEX Kadry.
Małgorzata Piętka
16.01.2019
Prawo pracy
Choć w pragmatykach zawodowych regulujących funkcjonowanie służb mundurowych nie ma przepisów określających konsekwencje mobbingu i dyskryminacji, powstają procedury wewnętrzne, które pomagają w zwalczaniu tych zjawisk. Często podnoszonym problemem jest jednak brak niezależności tych organów.
Monika Sewastianowicz
16.01.2019
Prawo pracy
Już za kilka miesięcy największe firmy będą tworzyć Pracownicze Plany Kapitałowe. Termin się zbliża, a obawy pracodawców i pracowników nie maleją. Ci pierwsi wskazują na wzrost kosztów funkcjonowania firm i dodatkowe obowiązki, a drudzy na zmniejszenie wynagrodzenia i brak pewności, że w przyszłości faktycznie otrzymają dodatkowe świadczenie.
Agnieszka Matłacz
16.01.2019
Prawo pracy HR PPK

Co dalej z emeryturą dla matek? Rząd nie przyjął projektu

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Rząd miał dziś przyjąć projekt ustawy o tzw. matczynych emeryturach, czyli wyrównaniu do najniższej emerytury dla wszystkich kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Po posiedzeniu Rady Ministrów okazało się, że projekt nie został przyjęty.
Agnieszka Matłacz
15.01.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Do konsultacji wewnątrzresortowych trafił przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy o zawodzie ratownika i o samorządzie zawodowym. Jak poinformowała we wtorek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, powstaje on we współpracy ze środowiskiem ratowników.
Krzysztof Sobczak
15.01.2019
Zawody medyczne
Przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw zbliża się do magicznej granicy 5 tys. zł. W Sejmie jest projekt, który zakłada jawność oferowanych pracownikom wynagrodzeń. Niezależnie od wyniku prac nad nim, temat wynagrodzeń jest już obecny w mediach, a coraz łatwiejsza możliwość porównywania warunków płacowych zwiększa oczekiwania pracowników.
Agnieszka Matłacz
15.01.2019
HR
Na początku roku każdy menedżer ma nadzieję na realizację celów biznesowych i dobrą współpracę ze swoimi pracownikami. I gdy ma dojrzałych i odpowiedzialnych członków zespołu – to marzenie może mieć szanse na realizację z końcem 2019 roku.
Beata Stefańska
15.01.2019
HR
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia obecnie dwie wersje programu Płatnik. Dotychczasowa będzie działać tylko do 25 stycznia. Nowa wersja 10.02.002 jest już dostępna, ale ZUS prosi, aby nie instalować jej samodzielnie.
Agnieszka Matłacz
14.01.2019
Ubezpieczenia społeczne
Komisja Transportu i Turystyki (TRAN) Parlamentu Europejskiego nie przedstawiła w czwartek pełnego stanowiska dotyczącego kształtu przepisów składających się na tzw. Pakiet Mobilności. Przyjęte propozycje komentuje Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
Kamil Wolański
14.01.2019
Prawo pracy

Emerytura dla matek już od 1 marca 2019 roku

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Wszystko wskazuje na to, że emerytury dla matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, będą wypłacane już od 1 marca tego roku. Jutro rząd przyjmie projekt ustawy w tej sprawie. Prace w Sejmie mają być szybkie.
Agnieszka Matłacz
14.01.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Miejsca niebezpieczne na terenie zakładu pracy, ale również na maszynie, powinny być oznakowane widocznymi barwami lub znakami bezpieczeństwa, określonymi w przepisach.
Roman Majer
14.01.2019
BHP
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Urząd ds. Cudzoziemców przygotowały projekt ustawy regulującej status imigracyjny brytyjskich obywateli mieszkających w Polsce po planowanym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
13.01.2019
Administracja publiczna Prawo pracy
Migrowanie mieszkańców ośrodków wiejskich i mniejszych miast do aglomeracji powoduje marginalizację regionów peryferyjnych i średnich miejscowości. Tym bardziej, że wśród opuszczających swoje miejscowości są liczne osoby z wykształceniem wyższym.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.01.2019
Samorząd terytorialny
Każdy podmiot zatrudniający będzie zobowiązany zawrzeć z wybraną instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK oraz w imieniu i na rzecz swoich pracowników - umowę o prowadzenie PPK. O terminie ich zawarcia decyduje liczba zatrudnionych. Dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego zwracają uwagę, że specyficzną grupę podmiotów stanowią Państwowe Instytuty Badawcze.
Oskar Sobolewski Antoni Kolek
12.01.2019
Prawo pracy
Zostaliśmy oszukani przez PiS, dosyć dzielenia pracowników budżetówki na lepszych i gorszych - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. I zapowiedział, że postulat taki związek przedstawi w piątek w Warszawie minister rodziny i pracy Elżbiecie Rafalskiej.
Krzysztof Sobczak
11.01.2019
Prawo pracy