Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia 2022 r. wyniosła 5,3 proc. To o 0,1 pkt proc. mniej niż w marcu br. i o 1 pkt proc. mniej niż w końcu kwietnia 2021 r. Najlepszy wynik odnotowano w Wielkopolsce – tam stopa bezrobocia wyniosła 3 proc.

W końcu kwietnia br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 879,9 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 22,2 tys. osób, czyli o 2,5 proc. Co więcej w rejestrach bezrobotnych w końcu kwietnia 2022 r. było o 173,9 tys. (czyli o 16,5 proc.) mniej bezrobotnych niż w końcu kwietnia 2021 r.

 



Pomoc rządu w czasie pandemii okazała się skuteczna? 

Porównując poziom bezrobocia w końcu kwietnia br. do stanu z końca lutego 2020 r., czyli tuż przed epidemią COVID-19, liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o około 40 tys. osób.

– Z kolei stopa bezrobocia rejestrowanego była w kwietniu br. o 0,2 punktu procentowego niższa niż w końcu lutego 2020 r. Dane te najlepiej dowodzą, że prowadzone przez rząd działania w czasie pandemii służące ochronie miejsc pracy okazały się skuteczne – powiedziała Marlena Maląg podczas briefingu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kępnie. 

Czytaj również: GUS: Na koniec grudnia 2021 r. było zarejestrowanych 481,9 tys. bezrobotnych kobiet

Eurostat potwierdza dobrą sytuację na rynku pracy

Dobrą kondycję polskiego rynku pracy potwierdza również Eurostat. Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw europejskich z najniższym bezrobociem. Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce stopa bezrobocia w marcu br. wyniosła 3 proc. i była taka sama jak przed miesiącem. W porównaniu z marcem 2021 r. odnotowano jednak spadek. Wówczas stopa bezrobocia wynosiła 3,7 proc.

Według Eurostatu w marcu br. stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej wyniosła 6,2 proc., a w strefie euro było to 6,8 proc.