Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o koncesjach wydobywczych

Środowisko Prawo gospodarcze

Sejm w czwartek poparł poprawki Senatu do noweli o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. Ustawa po zmianach zakłada, że jednorazowe przedłużenie koncesji bez konieczności uzyskania decyzji środowiskowej nie będzie możliwe w przypadku węglowodorów, węgla i siarki. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

24.06.2021

Śląskie samorządy chcą usprawnienia rejestru źródeł ciepła

Samorząd terytorialny Środowisko

Od 1 lipca gminy powinny zacząć wdrażać Centralną Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Zdaniem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów samorządy do tego obowiązku nie są przygotowane, a sam system jest niedopracowany. Samorządowcy postulują m.in. uruchomienie specjalnej infolinii dla mieszkańców i urzędników gminnych.

22.06.2021

Szybka likwidacja szkód po nawałnicach, ale przed ugodą z ubezpieczycielem warto policzyć

Środowisko Prawo cywilne Rynek i konsument

Poprzedni weekend przypomniał o anomaliach pogodowych, które z roku na rok stają się coraz większym problemem w letnich miesiącach. W minioną sobotę straż pożarna interweniowała kilkaset razy, wyjeżdżając do uszkodzeń po burzach i wietrze. Ubezpieczyciele stosują szereg ułatwień w przypadku niewielkich szkód majątkowych po ulewach czy wichurach.

19.06.2021

Senat proponuje złagodzenie tzw. ustawy odległościowej

Środowisko

Senat poparł w piątek ustawy łagodzącej restrykcje z tzw. ustawy odległościowej, ograniczającej możliwości budowy elektrowni wiatrowych na lądzie. Chodzi o ograniczenie zakazu budowy budynków w pobliżu istniejących wiatraków. Projekt jest inicjatywą ustawodawczą Senatu, która trafi teraz do Sejmu.

18.06.2021

Czechy żądają 5 mln euro dziennie kary dla Polski za wydobycie w Turowie - polski rząd wyznaczył negocjatorów

Środowisko Prawo europejskie

Wbrew zapowiedziom polskiego premiera rząd Czech nie tylko nie wycofał z Trybunału Sprawiedliwości UE wniosku dotyczącego kopalni Turów, ale zwrócił się o ukaranie Polski grzywną w wysokości 5 mln euro dziennie za niewstrzymanie wydobycia tam węgla brunatnego. Polski rząd przyjął we wtorek strategię w sprawie rozwiązania tego sporu i wyznaczył ministrów, którzy mają to negocjować.

15.06.2021

Śmieci są za drogie? Niech gmina dopłaci

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Ministerstwo Środowiska i Klimatu znalazło prosty sposób na obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wystarczy pozwolić gminom na finansowanie kosztów związanych z odbiorem śmieci od mieszkańców. Samorządowcy nie są jednak przekonani do pomysłu, aby wszyscy płacili za tych, którzy nie płacą.

11.06.2021

SN: Doręczenie opinii biegłego rozpoczyna termin wymagalności odsetek za hałas

Środowisko Prawo cywilne Transport

Rozbudowanie lotniska w Poznaniu spowodowało falę roszczeń okolicznych mieszkańców o odszkodowania za hałas. Jeden ze sporów po ośmiu latach procesu został rozstrzygnięty przez Izbę Cywilną Sądu Najwyższego. Odszkodowanie należało się, ale odsetki lotnisko zapłaci nie od dnia wezwania do zapłaty, ale od dnia doręczenia opinii biegłego o wartości wyliczonej szkody.

11.06.2021

Komisja Europejska dołączyła do polsko-czeskiego sporu o kopalnię Turów

Środowisko Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała o dołączaniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – poinformowała w środę rzeczniczka KE Vivian Loonela. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 21 maja br. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polska odmawia wykonania tej decyzji i negocjuje z rządem Czech.

09.06.2021

KE wzywa Polskę do lepszej ochrony swoich sieci Natura 2000

Środowisko Prawo europejskie

Polska nie wyznaczyła jeszcze 655 z 845 terenów mających znaczenie dla Wspólnoty jako specjalne obszary ochrony i nie ustanowiła celów ochrony poszczególnych obszarów ani środków dla wszystkich swoich obszarów - upomina Komisja Europejska. I przypomina, że termin zakończenia wspomnianych działań w odniesieniu do 845 terenów znajdujących się na terytorium Polski już dawno upłynął.

09.06.2021

Gminy będą mogły uzyskać dofinansowanie na utylizację folii rolniczej

Samorząd terytorialny Środowisko

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi drugi nabór w ramach programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Gminy oraz związki międzygminne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie od 28 czerwca do 15 września br. Budżet naboru wynosi 25 mln złotych.

08.06.2021

MSWiA: Nie będzie państwowego lotnictwa przeciwpożarowego

Środowisko Administracja publiczna

Powołanie podmiotu państwowego lotnictwa przeciwpożarowego oraz szeroko rozumianej ochrony środowiska i działalności usługowo-szkoleniowej nie jest obecnie rozwiązaniem funkcjonalnym - uważa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort chce natomiast rozwijać powietrzną współpracę przeciwpożarową z policją, armią oraz Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi.

08.06.2021

Po wyrokach NSA miejscowe plany mogą zakazywać montażu pieców węglowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy mogą w miejscowych planach zakazać montowania nowych pieców węglowych - wynika z trzech orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego. A jeszcze do niedawna sądy administracyjne unieważniały zapisy wprowadzające tego typu ograniczenia. To się jednak zmieniło, a NSA wywrócił do góry nogami dotychczasową linię orzeczniczą.

04.06.2021

Wraca ustawa antyodorowa - ma bronić przed fermami przemysłowymi

Środowisko Budownictwo

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wznawia prace nad projektem kontrowersyjnej ustawy antyodorowej. Dzięki niej wielkie fermy przemysłowe mają przestać powstawać w pobliżu domów. Nikt bowiem nie chce mieszkać w sąsiedztwie kilku milionów kur lub tysięcy tuczników. Jednak projekt, który przewiduje dla takich obiektów minimalne odległości od budynków mieszkalnych, budzi mieszane uczucia.

02.06.2021

Z dołu ma kto gasić pożar, z góry wciąż system nie działa

Środowisko Finanse publiczne Administracja publiczna

Ubiegłoroczny pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego pokazał luki w systemie ochrony przeciwpożarowej. Państwowa Straż Pożarna i policja dopiero testują powietrzną współpracę. Samoloty i śmigłowce czarterowane przez Lasy Państwowe w założeniu mają czuwać tylko nad bezpieczeństwem lasów publicznych. Ale Państwowe Lotnictwo Przeciwpożarowe ma dopiero powstać.

02.06.2021

Uchwała SN o smogu wcale nie jest taka niekorzystna dla obywateli

Środowisko Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W mediach błyskawicznie pojawiła się informacja o uchwale SN, której motywy są rzekomo negatywne dla wszystkich zainteresowanych jakością powietrza. W mojej opinii jest zupełnie odwrotnie. Co prawda wynika z niej, że prawo do życia w czystym środowisku umożliwiającym oddychanie czystym powietrzem nie jest dobrem osobistym, ale jasno też mówi, że oddychanie smogiem może naruszać takie dobra

29.05.2021

Tarcza prawna ma ułatwić scalanie gruntów w czasie pandemii

Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus

Pandemia ograniczyła możliwość przeprowadzania postępowań scaleniowych. W szczególności organizowania zebrań mieszkańców i podejmowania uchwał w warunkach zapewniających bezpieczeństwo uczestnikom postępowania. W założeniach do przygotowywanej przez resort rozwoju Tarczy prawnej pojawiły się rozwiązania, które maja ułatwić tę procedurę.

28.05.2021

Tarcza prawna - rząd chce uprościć formalności budowlane

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Budownictwo Prawo AI

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało projekt Tarczy prawnej, do którego dotarło Prawo.pl. Szykują się kolejne uproszczenia w formalnościach budowlanych, a gminy, które będą zwlekać z wydaniem warunków zabudowy, zapłacą kary. Łatwiej też będzie budować w centrach miast. Zmiany dotyczą również m.in. bonu turystycznego, podatków, ubezpieczeń społecznych czy zdrowia.

28.05.2021

Producenci opakowań chcą przejąć niektóre odpady od samorządów

Środowisko Odpady Prawo europejskie

Rozszerzona odpowiedzialność producentów ma zwiększyć poziom recyklingu opakowań. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało założenia projektu, a branża opakowań ma wiele uwag. Proponuje, aby koordynację systemu zbiórki części odpadów np. tworzyw sztucznych lub szkła, przejęły od samorządów organizacje sektora prywatnego.

26.05.2021

Rozmowy premierów - możliwe wycofanie przez Czechy z TSUE wniosku w sprawie kopalni Turów

Środowisko Prawo europejskie

Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do Trybunału Sprawiedliwości w sprawie wydobycia w kopalni węgla Turów - poinformował Mateusz Morawiecki po rozmowach z premierem Czech ws. kopalni Turów. Dodał, że porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane przez stronę polską, ale elektrownia i kopalnia Turów będą pracowały. Czeski premier bardziej ostrożnie mówi o tych ustaleniach.

25.05.2021