Miasta popłynęły z ceną śmieci – opłaty od zużycia wody drastycznie wyższe

Samorząd terytorialny Środowisko Domowe finanse

Drastyczne podwyżki opłat za śmieci, a ostatnio uzależnienie ich od zużycia wody powodują sprzeciw mieszkańców. Łódzcy radni zdecydowali właśnie, że metoda „od wody” będzie najskuteczniejsza, za kilka dni dużo wyższe kwoty będą płacić warszawiacy, gdzie też zdecydowano, że zużycie wody jest bezpośrednim dowodem na to, że mieszkanie jest użytkowane.

23.11.2020

Gminy będą liczyć poziom recyklingu za 2020 rok w odniesieniu do czterech frakcji odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów - papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, a nie wszystkich wytworzonych – zdecydowali posłowie. Nowelizacja ustawy zwiększa też udział termicznego przekształcania odpadów komunalnych w stosunku do wytworzonych odpadów.

20.11.2020

Będzie projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych 

Środowisko

Przygotowuję projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych aby to one, a nie jak to jest obecnie gospodarze, były podmiotem, który pozyskuje środki z Unii Europejskiej - zapowiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Promowane mają być spółdzielnie gospodarstw rodzinnych, zwłaszcza ekologicznych. To ma być polski wkład w zielony ład w rolnictwie.

17.11.2020

Prezydent nie podpisze ustawy o ochronie zwierząt, ale nie wiadomo czy dostanie ją do podpisu

Prawo karne Środowisko

Absolutnie nie zgadzam się z tzw. "piątką dla zwierząt" - stwierdził prezydent Andrzej Duda. Ocenił, że zawarte w niej rozwiązania są "źle przygotowane" oraz "przyszły w złym czasie". - Ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam. W wielu punktach jest absolutnie nieprzemyślana" - podkreślił. I dodał, że "zrobi wszystko", żeby nie dopuścić do wejścia w życie jej przepisów.

16.11.2020

NIK: Są problemy z segregacją odpadów komunalnych na Podlasiu

Samorząd terytorialny Środowisko

Dane o segregacji odpadów z lat 2016-2018 wskazują, że województwo podlaskie słabo wypada pod tym względem na tle kraju. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, gdzie tkwi problem. Okazuje się, że wprowadzone przez gminy systemy segregacji odpadów komunalnych były prawidłowe. Problemem było jednak ich funkcjonowanie.

16.11.2020

Gospodarka wodna włączona do resortu infrastruktury

Środowisko Administracja publiczna

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, do ministerstwa infrastruktury, którego zakresu należy m.in. żegluga śródlądowa i gospodarka morska, został włączony dział gospodarka wodna. Oznacza to, że ten minister przejmuje zarząd nad Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wodami Polskimi.

13.11.2020

Zmiany w programie Stop Smog podpisane przez prezydenta

Samorząd terytorialny Środowisko

Podpisana przez prezydenta nowelizacja wprowadza Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków i zakłada powstanie Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji. Zmniejsza minimalną liczbę budynków jednorodzinnych umożliwiającą aplikowanie do programu i wymaganą redukcję zapotrzebowania na ciepło grzewcze.

13.11.2020

Leśnictwo do rolnictwa - działy administracji dostosują do zmian w rządzie

Środowisko Administracja publiczna

Wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej, jak geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjne rządu - przewiduje projekt noweli ustawy o działach administracji rządowej. Według zapowiedzi, zmiany mają zwiększyć efektywność i obniżyć koszty działania administracji rządowej, ale faktycznie chodzi o dostosowanie struktury administracji rządowej do nowej, zrekonstruowanej Rady Ministrów.

08.11.2020

Rząd planuje powołanie Inspekcji Ochrony Zwierząt

Środowisko

Nowa wersja projektu "piątki" dla zwierząt ma wprowadzać m.in. Inspekcję Ochrony Zwierząt, instytucję zajmującą się dobrostanem zwierząt i podlegającą MSWiA. Według ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, będzie ona miała narzędzia do kontroli sytuacji np. w gospodarstwa i dozoru przestrzegania prawa.

08.11.2020

Czasem psy powinny iść w las, ale im nie wolno

Środowisko Administracja publiczna

Psy ratownicze nie mogą ćwiczyć w lesie, gdzie potem często walczą o ludzkie życie. Luka w prawie powoduje, że zakaz obowiązujący osoby spacerujące z psami, dotyczy także prowadzenia treningów psów ratowniczych. A te powinny odbywać się środowisku tożsamym z tym, w jakim potem odbywają się akcje poszukiwawcze.

07.11.2020

NIK: Małe szanse na zapowiedziany milion pojazdów elektrycznych do 2025 roku

Środowisko Nowe technologie

Elektromobilność w Polsce jest nadal na etapie początkowym, mimo że od zaprezentowania wizji jej rozwoju minęły już cztery lata. Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności nie poprawił sytuacji, gdyż realizowany był wybiórczo i z opóźnieniami. Pod względem liczby samochodów elektrycznych oraz infrastruktury jesteśmy wciąż na szarym końcu Europy, a budowa polskiego samochodu elektrycznego wciąż jest na etapie prototypu

05.11.2020

Ograniczanie liczby samochodów w miastach to już trend

Samorząd terytorialny Środowisko Transport

Samochody na ulicach miast powodują zanieczyszczenia powietrza, ograniczają też równy dostęp do miasta dla pieszych czy rowerzystów. Wciąż brakuje odpowiedniej ustawy umożliwiającej wprowadzanie stref niskoemisyjnych – uważa Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Jednocześnie trasy przelotowe są często prowadzone środkiem miast.

24.10.2020

Ważą się losy przepisów o odbieraniu zaniedbanych zwierząt

Samorząd terytorialny Środowisko

Na najbliższym posiedzeniu Sejm rozpozna poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Jeśli zdecyduje o pozostaniu przy pierwotnej wersji ustawy, to prawo właścicieli będzie osłabione. Ale praktyka wskazuje, że sądy niechętnie akceptują odbieranie zwierząt przez ekologów: nie wystarczy, że zwierzę jest bardzo zaniedbane, trzeba wykazać, że pozostaje na skraju życia i śmierci.

24.10.2020

Ruszył nabór na wymianę starych pieców, ale gmina musi wydać zaświadczenie

Samorząd terytorialny Środowisko

Rozpoczęła się druga odsłona programu Czyste Powietrze, w którym – tym razem już wyższą - dotację na wymianę pieca „kopciucha” i termomodernizację mogą dostać osoby o niższych dochodach. Potrzebne będzie zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę. Czyste Powietrze 2.0 to ciąg dalszy walki ze smogiem.

21.10.2020

1200 zł za drugi samochód - parkować w miastach coraz trudniej

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Ograniczanie samochodów w miastach można nazwać trendem, bo decyduje się na nie coraz więcej samorządów. Zaczyna się od poszerzenia stref płatnego parkowania, wzrostów opłat. Utrudnienia skierowane są także do mieszkańców, na przykład warszawska drastyczna podwyżka abonamentu za parkowanie drugiego samochodu.

16.10.2020

Domy będą bardziej energooszczędne, ale budowa potrwa dłużej i będzie droższa

Środowisko Budownictwo

Wszystkie wnioski o pozwolenie na budowę złożone do 31 grudnia, ale nie rozpatrzone, będzie trzeba przygotować na nowo. Od tego dnia będą bowiem obowiązywać nowe, wyższe wymagania, dotyczące zużycia energii - i to z nimi musi być zgodna dokumentacja. Ministerstwo Rozwoju nie widzi problemu. Twierdzi, że nowe wymogi były już znane w 2013 roku i można się było przygotować.

16.10.2020

Senat poprawia ustawę o prawach zwierząt

Środowisko Małe i średnie firmy

Senat nie zgodził się w środę na odrzucenie w całości noweli o ochronie zwierząt, która m.in. wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny. O odrzucenie ustawy wnioskowała Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ostatecznie Senat wniósł do ustawy kilkadziesiąt poprawek i teraz ona ponownie trafi do Sejmu.

14.10.2020

Czystość plus - samorządy rozczarowane projektem zmian w ustawach śmieciowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Brak rozwiązania problemu nieruchomości niezamieszkałych i nowego wzoru wyliczania poziomów recyklingu wytykają samorządowcy projektowi nowelizacji ustaw "śmieciowych". Ich zdaniem niewiele on wnosi i – wbrew temu, co twierdzi rząd – nie wpłynie na obniżenie kosztów funkcjonowania gminnych systemów. Kontrowersje są też cały czas wokół spalarni odpadów.

14.10.2020