Kredyty frankowe - marże banku nie mogą być dowolne

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Jeżeli mechanizm indeksacji kredytu jest wadliwy, to nie ma możliwości wyeliminowania z umowy jedynie samej marży banku. O wyrokach sądów w sprawie kredytów frankowych w GE Money Bank S.A. (obecnie BPH S.A.) mówi Radosław Górski, radca prawny specjalizujący się w kredytach frankowych.

17.07.2021

Ochrona know-how firmy to trudna sztuka

Rynek Ochrona konkurencji

Brak prawidłowej ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa może być dla przedsiębiorcy bardzo dotkliwy. Częstą formą naruszeń są działania pracowników, szczególnie tych byłych, którzy odchodząc zachowują lub zabierają ze sobą np. listę klientów, wzorów dokumentów czy metod, którymi posługiwali się u pracodawcy - pisze radca prawny dr Anna Stasiak-Apelska.

16.07.2021

Serwisy internetowe do przechowywania i udostępniania wideo nie odpowiadają za prawa autorskie

Prawo cywilne Prawo AI

Przed Trybunałem Sprawiedliwosci UE zakończyło się niedawno postępowanie dotyczące zakresu odpowiedzialności operatorów platform, na których są udostępniane lub przechowywane treści naruszające prawa autorskie. Zgodnie z wyrokiem z 22 czerwca 2021 roku – operatorzy ci nie ponoszą odpowiedzialności za naruszenie prawa autorskich, jeżeli spełnią określone warunki.

13.07.2021

Nieważność umowy może być barierą w realizacji zamówienia publicznego przez konsorcjum

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Rynek

Powszechną praktyką w zamówieniach publicznych jest wspólne ubieganie się grupy przedsiębiorców o realizację zamówienia publicznego. Jednak wspólne złożenie oferty oraz realizacja zamówienia niosą za sobą również ryzyka, zwłaszcza w sytuacji, gdy umowa konsorcjum okaże się nieważna - pisze adwokat Joanna Boroń

12.07.2021

Ceny materiałów budowlanych szybują, a stare umowy bez waloryzacji

Zamówienia publiczne Budownictwo Małe i średnie firmy

Od kilku lat ceny materiałów budowlanych szybują ostro w górę. Problem dotyka przede wszystkim mniejszych wykonawców, którzy zawarli umowy jeszcze przed 1 stycznia br., nie chroni ich więc nowe prawo zamówień publicznych. A brak klauzul waloryzacyjnych w zawartych przez nich umowach powoduje, że zostaje im tylko droga sądowa.

09.07.2021

Warto przeprowadzić badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego

Prawo cywilne Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Już na etapie pomysłu wprowadzania nowej marki na rynek, wybierania nazwy, pod jaką będziemy działać czy domeny internetowej warto jest pomyśleć o przyszłości. W tym celu dobrze jest „zbadać” czy nowa marka ma szansę na uzyskanie prawnej ochrony w postaci rejestracji znaku towarowego - pisze radca prawny Aleksandra Zaliwska, partner w kancelarii KZ Legal.

08.07.2021

Krajowy Rejestr Zadłużonych – wkrótce nowy oręż wierzyciela

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Dziś wierzyciel często dowiaduje się o skorzystaniu przez dłużnika np. z uproszczonej restrukturyzacji, sanacji albo upadłości konsumenckiej na etapie, który wymaga już zaangażowania prawników lub doradców restrukturyzacyjnych. W przyszłości - zmiany wejdą w życie w grudniu - ma to się zmienić, dzięki Krajowemu Rejestrowi Zadłużonych.

05.07.2021

Ryzykowne żądanie zwrotu wszystkich akcji

Spółki Prawo gospodarcze

Mogło dojść do nadużycia uprawnień lub braku należytej staranności ze szkodą dla wizerunku Polski jako kraju przyjaznego inwestycjom zagranicznym i chroniącego bezpieczeństwo obrotu gospodarczego – tak adwokat Marcin Boruc ocenia żądanie zwrotu wszystkich akcji firmy ONICO Energia, jakie wobec mającego siedzibę w Szwajcarii GECX Group, wysuwa zarządca restrukturyzacyjny spółki ONICO S.A.

18.06.2021

Projekt nowego prawa holdingowego: iluzoryczna ochrona wierzycieli spółki zależnej

Prawo cywilne Spółki

Projekt nowego prawa grup spółek przewiduje wprowadzenie odpowiedzialności spółki dominującej za skutki wydania wiążącego polecenia wierzycielowi spółki zależnej. Nie przewiduje jednak żadnej dodatkowej ochrony dla tych wierzycieli, co może stawiać ich w dużo gorszej sytuacji - pisze adwokat Piotr Kuźnicki. I zastanawia się, czy ten problem nie może znaleźć innego rozwiązania.

17.06.2021

Covidowe budowy - będzie problem z pozwoleniami na użytkowanie

Administracja publiczna Budownictwo

Oddawanie gotowych inwestycji w czasie pandemii miały przyśpieszyć czasowe uregulowania uproszczające końcowe formalności budowlane. Niestety, zabrakło dobrych przepisów przejściowych. Pojawiają się więc wątpliwości, na jakich zasadach wolno teraz finalizować takie budowy. Nie jest też jasne, czy sprawdzana powinna być ich zgodność z projektem budowlanym.

14.06.2021

Jest ustawa - uproszczona restrukturyzacja dłużej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał 9 czerwca br. ustawę z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw. Wydłuża ona okres obowiązywania przepisów dotyczących uproszczonej restrukturyzacji oraz przesuwa termin wdrożenia w życie Krajowego Rejestru Zadłużonych. Ale ustawodawca wprowadził też szereg innych zmian - pisze Agata Duda-Bieniek,

11.06.2021

Dr Kondrat: Prawo własności przemysłowej wymaga praktycznego komentowania

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Brakowało na rynku komentarza do prawa własności przemysłowej pisanego wyłącznie przez praktyków, przez osoby na co dzień zajmujące się zawodowo prawem własności przemysłowej - mówi adwokat dr Mariusz Kondrat. A współautorzy wydanego niedawno opracowania wskazują m.in. na problemy dotyczące wynalazków, ujawnienia wzorów w internecie i nowej organizacji sądownictwa

10.06.2021

Przedsiębiorca to też czasami konsument

Prawo cywilne Rynek i konsument

Część sądów zaczęła bardzo „sztywno” i wąsko interpretować pojęcie konsumenta, pomijając złożony charakter relacji między stronami umowy. Tymczasem jego rozumienie nie powinno ograniczać się wyłącznie do powiązania umowy z działalnością gospodarczą. Co widać na przykładzie kredytów, których udziela się na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, ale i również na zakup nieruchomości pod wynajem.

06.06.2021

Gdy jednoosobowa działalność gospodarcza okazuje się niewystarczająca - przekształcenie

Spółki Małe i średnie firmy

Wobec licznych zmian gospodarczych i zapowiadanych zmian podatkowych, które skupią się w szczególności wokół aktywności podejmowanych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, przekształcenie rozwijającego się przedsiębiorstwa w spółkę prawa handlowego, tym samym nadanie mu pewnego szkieletu jest „grą wartą świeczki” - pisze adwokat Milana Krzemień.

04.06.2021

Gra o Traktat Karty Energetycznej przedmiotem sporów w UE

Administracja publiczna Rynek Prawo europejskie

Traktat Karty Energetycznej jest ostatnio przedmiotem gorących debat. Pojawiają się opinie o niezgodności jego postanowień dotyczących arbitrażu międzynarodowego z prawem Unii Europejskiej, a także propozycje zmian. Nic w tym dziwnego. Stronami i sygnatariuszami jest obecnie ponad 50 państw oraz sama UE, a polityka energetyczna poszczególnych państw jest rozbieżna.

01.06.2021

Droga ku gospodarce o obiegu zamkniętym - nowy plan Unii Europejskiej

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Konsumpcja i produkcja coraz bardziej wpływają na środowisko. Populacja rośnie, a coraz większy odsetek społeczeństwa skupia się w dużych aglomeracjach. Ambicją Europy wobec coraz większych problemów środowiskowych jest transformacja na model neutralny dla klimatu, zasobooszczędny i konkurencyjny. Podstawą ma być Europejski Zielony Ład - pisze Agnieszka Oleksyn–Wajda.

31.05.2021

80 proc. obniżka czynszów w galeriach handlowych coraz bliżej

Prawo gospodarcze

Uchwalona 20 maja przez Sejm ustawa przewiduje, że w okresie obowiązywania zakazu działalności galerii handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. czynsz dla najemców zostanie obniżony o 80 proc., a przez 3 miesiące po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności będzie to 50 proc. Czy to regulacja korzystna dla najemców? Czy Senat nie ulegnie naciskom galerii handlowych? - zastanawia się Agata Duda-Bieniek,

28.05.2021

Kornecka: Cyfryzacja pozwoleń idzie zgodnie z planem

Administracja publiczna Budownictwo

Od lipca będzie można składać online wnioski o wydanie pozwolenia na budowę razem z projektem budowanym. W najbliższym czasie planujemy również wprowadzić elektroniczny dziennik budowy, najpierw w formie strony internetowej, a od 1 grudnia także w wersji mobilnej - mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

19.05.2021

Związki branżowe obawiają się nowych przepisów o karach za naruszanie konkurencji

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Przygotowywana nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zakłada możliwość nałożenia na związek przedsiębiorców, który dopuścił się naruszenia przepisów antymonopolowych wysokich kar pieniężnych, a w razie niewypłacalności związku kara przejdzie na przedsiębiorców. To może skutkować poważnymi konsekwencjami dla związków branżowych i ich dalszej działalności

17.05.2021

Blockchain zastąpi wkrótce papierowe umowy

Prawo cywilne Finanse

Formy zabezpieczenia wierzytelności ewoluowały przez wieki wraz z rozwojem cywilizacji. Ten proces trwa nadal, a na sposoby i rodzaje zabezpieczeń ma wpływ rozwijająca się technologia i obecnie jedną z najbezpieczniejszych jest technologia blockchain, która może być przydatna nie tylko w finansach, ale również w życiu codziennym - pisze Marcin Lorenc współzałożyciel DoxyChain

15.05.2021