Sygnalista w organizacji – kapuś czy bohater?

Compliance Prawo europejskie

Donosiciel działa we własnym interesie, w celu uzyskania osobistych korzyści. Sygnalista w dobrej wierze zgłasza informacje o podejrzeniu działań nielegalnych lub nieetycznych, kierując się dobrem swojego miejsca pracy, troską o interes organizacji czy też publiczny. Aby sygnalista był chroniony przez prawo musi mieć przekonanie, że zgłasza prawdziwe informacje zgodnie z przepisami,

22.03.2021

Nie każdy zużyty towar jest odpadem – uwaga na konsekwencje prawne

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy, których działalność dotyczy zużytych rzeczy, często traktują je jak zwykłe towary. Nie mają przy tym świadomości, że popełniają błąd, który może sprowadzić na nich konsekwencje w postaci sankcji prawnych. Takie uznaniowe działanie jest nieprawidłowe, jeśli mamy do czynienia z odpadami - piszą Dawid Krakowiak, Karol Szymańczyk z kancelarii Dentons.

19.03.2021

Osąd biznesowy w Kodeksie spółek handlowych - szansa czy konieczność?

Spółki Prawo gospodarcze

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadzająca prawo holdingowe wciąż jest tematem rozważań zarówno teoretyków, jak i praktyków prawa. Nie sposób w tej debacie pominąć jednego z jej elementów - wprowadzenia do polskiego prawa handlowego miernika oceny biznesowej zwanego "Business Judgement Rule" przy ocenie działań członków organów spółek.

15.03.2021

Uproszczona restrukturyzacja sprawdziła się i może zostać na stałe

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Możliwe od siedmiu miesięcy uproszczone postępowania restrukturyzacyjne pozwalają w sprawny i zwykle bezpieczny zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli sposób ułożenie swoich zobowiązań i ochronę przed egzekucją w czasach kryzysu - piszą adwokat Bartosz Magnowski i radca prawny Wojciech Młocek. I pozytywnie oceniają zamiar zostawienia uproszczonej restrukturyzacji na stałe.

10.03.2021

Utrata zysku wskutek Covid-19 – czy jest szansa na odszkodowanie z ubezpieczenia?

Prawo gospodarcze Koronawirus

Pandemia to też okazja do dyskusji o tym, jaki jest zakres działania polis przerw w działalności, które pozwalają na pokrycie strat finansowych na skutek ograniczenia lub nawet zaprzestania działalności z powodu pandemii. W niektórych przypadkach może się okazać, że dokładna analiza postanowień ogólnych warunków ubezpieczenia otworzy drogę do wypłaty odszkodowania - pisze dr Joanna Schubel

08.03.2021

Na co przeznaczyć 134 mld euro – ważna debata o Krajowym Planie Odbudowy

Administracja publiczna Prawo europejskie

W miniony piątek rząd przedstawił założenia Krajowego Planu Odbudowy, który razem z Umową Partnerstwa opublikowaną na początku stycznia, określa strategię wykorzystania pieniędzy z Unii Europejskiej w nadchodzących latach. Opracowanie obu dokumentów było niezbędne do ostatecznego zatwierdzenia przez KE i uruchomienia nowych programów. Rozpoczyna się proces konsultacji obu dokumentów

02.03.2021

Programy wertykalne wsparciem dla nie-prawników rozwiązujących problemy prawne

Prawo pracy BHP Spółki Małe i średnie firmy

Programy z informacjami prawnymi dla księgowych, kadrowców czy np. specjalistów ds. BHP istotnie różnią się od systemów informacji prawnej, bo ich odbiorcą najczęściej są nie-prawnicy. W odróżnieniu od tych dla prawników, gdzie dominuje prawodawstwo oraz bogate zbiory orzeczeń, w tzw. programach wertykalnych jest mix dokumentów, narzędzi oraz usług dopasowanych do potrzeb specjalistów.

26.02.2021

Władza wprowadza bezprawne ograniczenia i boi się rozproszonej kontroli konstytucyjności

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Jesteśmy świadkami bezprecedensowego buntu przedsiębiorców przeciwko polskiej władzy. Wbrew „zakazom” otworzyły się restauracje, hotele, siłownie. Pokazuje to skalę desperacji przedsiębiorców. Państwo zamroziło popyt i podaż, czyli gospodarkę. Ograniczyło w ten sposób konstytucyjne wolności i prawa. Fundamentalny jest sposób wprowadzania takich ograniczeń i rola Trybunału Konstytucyjnego.

25.02.2021

Strony internetowe firm pod czujnym okiem UOKiK

Rynek i konsument Prawo AI

Jedną z nowych kompetencji Prezesa UOKiK ma być możliwość blokowania przez niego stron internetowych przedsiębiorców, co ma przyczynić się do poprawy ochrony konsumentów w internecie oraz zwiększenia skuteczności działań. Ale to kontrowersyjny projekt - piszą radcowie prawni Karolina Łasowska i Marcin Wnukowski z kancelarii Squire Patton Boggs.

24.02.2021

Sygnalista w organizacji to korzyści, nie obciążenie

Prawo gospodarcze RODO

To na menedżerach i właścicielach firm ciąży odpowiedzialność polegająca na tym, aby system sygnalizacyjny nie był obciążeniem i zbędnym wydatkiem, ale stał się instrumentem zmiany i poprawy kultury organizacyjnej, dzięki której organizacja będzie mogła długofalowo osiągać lepsze rezultaty, a także unikać sankcji administracyjnych lub je istotnie minimalizować

23.02.2021

Zatory płatnicze - są precedensowe decyzje Prezesa UOKiK

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Spośród wszczętych blisko 100 postępowań w pierwszym roku obowiązywania nowych regulacji o zwalczaniu zatorów płatniczych, cztery zostały w ostatnim czasie zakończone wydaniem precedensowych decyzji. Pokazują one przedsiębiorcom zarówno za co może ich spotkać kara jak i w jaki sposób można się przednią uchronić - piszą Katarzyna Racka (fot.) i Weronika Herbet

22.02.2021

Notarialne poświadczenie podpisów konieczne w obrocie prawnym

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Zbycie udziału w spółce z o.o. lub jego części oraz zastawienie udziału wymaga zachowania formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, a niezachowanie tej formy powoduje nieważność umowy. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku zbycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego - piszą adwokat Piotr Kwasiborski i radca prawny Tomasz Żak.

19.02.2021

UOKiK przyspiesza - więcej postępowań, wyższe kary

Ochrona konkurencji

Ostatnie miesiące przyniosły znaczne zaktywizowanie się Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Poskutkowało to wieloma karami za naruszanie zasad konkurencji i praw konsumentów, w tym rekordowej o wartości ok. 30 mld złotych oraz pierwszej, nałożonej na osobę zarządzającą przedsiębiorstwem - piszą Marcin Wnukowski, Elżbieta Żemojtel i Karolina Łasowska z kancelarii Squire Patton Boggs.

17.02.2021

Nieważność czy odfrankowienie - kluczowa decyzja kredytobiorcy

Kredyty frankowe

Umowy kredytów powiązanych z walutą obcą zawierają wady prawne uzasadniające ustalenie ich nieważności, albo utrzymanie ich w mocy, po eliminacji postanowień nieuczciwych. Decydujące w tym względzie jest wolne i świadome stanowisko konsumenta wyrażone w żądaniach pozwu lub w odpowiedzi na informacje udzielone z urzędu przez sąd - pisze radca prawny Kacper Sampławski.

16.02.2021

Zmiany w procedurze cywilnej ułatwiają polubowne rozstrzyganie sporów o uchwały spółek kapitałowych

Wymiar sprawiedliwości Spółki Zmiany w k.p.c.

Obowiązująca od września ubiegłego roku nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego stworzyła nowe możliwości w zakresie rozstrzygania sporów uchwałowych na gruncie prawa spółek przez sądownictwo arbitrażowe - mówi dr Konrad Czech, arbiter Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. I zachęca do korzystania z arbitrażu zamiast drogi sądowej.

12.02.2021

Sędzia Bednarczyk: Umowa kredytu nieważna, ale co z rozliczeniem?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Gdy coraz więcej umów na kredyty indeksowane w walutach obcych ulega unieważnieniu, przed sądami staje poważne pytanie o to, jak w takiej sytuacji rozliczyć relację pomiędzy bankiem i klientem, a szczególnie jak odnieść się do instytucji bezpodstawnego wzbogacenia - zastanawia się sędzia Piotr Bednarczyk. I z nadzieją czeka na uchwałę Sądu Najwyższego.

11.02.2021

Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym można unieważnić, ale to niełatwe

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Niedawne postanowienie Sądu Najwyższego może rodzić nadzieje na sądowe unieważnienie niekorzystnego dla klienta ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. To jest możliwe, ale taki proces nie jest prosty ani tani, a do tej pory liczba orzeczeń, w których sąd stwierdziłby nieważność umowy ubezpieczenia na życie z UFK jest znikoma - pisze radca prawny Paweł Stykowski.

06.02.2021

Sygnaliści w przedsiębiorstwie – to będzie rewolucja 2021 roku

Spółki Małe i średnie firmy Compliance

Jeszcze w tym roku Polska powinna wdrożyć przepisy zobowiązujące podmioty sektora prywatnego i publicznego do ustanowienia wewnętrznych procedur zgłaszania nieprawidłowości. Warto potraktować wdrożenie systemu raportowania nadużyć bardziej jako przedsięwzięcie mające usprawnić organizację, niż kolejny obowiązek prawny, któremu trzeba będzie sprostać

04.02.2021

Dostawcy Jeronimo Martins Polska powinni spieszyć się z dochodzeniem odszkodowania

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Roszczenia dostawców produktów rolnych lub spożywczych do sieci sklepów Biedronka, związane ze stwierdzonym przez Prezesa UOKiK nieuczciwym wykorzystywaniem przez Jeronimo Martins Polska przewagi kontraktowej, zaczną się przedawniać już z końcem 2021 roku - ostrzegają Tomasz Waszewski i Zygmunt Waga z kancelarii Kocur i Wspólnicy.

02.02.2021

Będzie uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawach „frankowych”

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Stało się. Pięć lat oczekiwania „frankowiczów” na jednoznaczne udzielenie wskazówek co do orzekania w ich sprawach zdaje się dobiegać końca. Przypomnijmy, że od 2016 roku Sąd Najwyższy zajmował tyle sprzecznych ze sobą stanowisk w tej kwestii, że trudno byłoby ująć historię zmian poglądów w jednym artykule. Od całkowitego zaprzeczenia ich roszczeń do w zasadzie potwierdzenia nieważności tych umów.

01.02.2021