Umowy kredytowe ze wskaźnikiem WIBOR mogą być wadliwe

Banki Kredyty

Wskaźnik WIBOR nie odpowiada rzeczywistym źródłom i kosztom pozyskania kapitału na finansowanie kredytów. Realny wpływ na jego wysokość ma bank, a więc jedna ze stron umowy. Praktyka też wskazuje, że banki, zwłaszcza na pewnym etapie udzielania kredytów, dość skąpo wyjaśniały zawiłości związane ze zmienną stawką oprocentowania.

17.01.2023

Cyfryzacja procesu budowlanego to dla wielu ludzi wykluczenie

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Projekt nowelizacji prawa budowlanego zapowiada zniesienie możliwości składania papierowych wniosków, zawiadomień i zgłoszeń oraz wprowadza obowiązek ich składania w formie dokumentu elektronicznego. Nie podzielam optymizmu ministerstwa rozwoju, że nie dojdzie do wykluczenia cyfrowego społeczeństwa. Nie wierzę w pomoc organów przy składaniu cyfrowych wniosków, zawiadomień i zgłoszeń - pisze Piotr Jarzyński.

10.01.2023

Nowe prawo - luka planistyczna już nie wpłynie na wysokość odszkodowań przy sprzedaży gruntów

Finanse Nieruchomości

Od 7 stycznia 2023 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która ułatwi otrzymanie odszkodowań tym, którzy uzyskali niższą cenę z ich sprzedaży. Zmiana wzmocni dominującą już wykładnię, zgodnie z którą luka planistyczna nie może powodować negatywnych konsekwencji dla właścicieli nieruchomości, którzy zdecydowali się dochodzić roszczeń planistycznych przeciwko gminom.

07.01.2023

Ubezpieczenia ryzyk prawnych coraz bardziej popularne w obrocie nieruchomościami

Nieruchomości Ubezpieczenia

Ubezpieczenia ryzyk prawnych stają się coraz bardziej popularne w obrocie nieruchomościami, z uwagi na złożoność stanów prawnych nieruchomości, jak i wobec szybko zmieniającej się rzeczywistości, niepewności co do prawa i jego wykładni. Sam fakt ubezpieczenia nie eliminuje ubezpieczonego ryzyka, ale umożliwia naprawienie szkody.

06.01.2023

Fundacja rodzinna nie dla każdego rodzinnego biznesu

Prawo gospodarcze Finanse

Fundacja rodzinna stanowi odpowiedź na problemy pojawiające się w procesie klasycznej sukcesji majątkowej, jednak nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie będzie dobrym pomysłem, jeśli właściciel firmy ma indywidualistyczne podejście do sukcesji i nie chce w żadnym stopniu wiązać rąk kolejnym pokoleniom. Założenie, że każdy sukcesor może sprzedać przypadające na niego udziały byłoby niemożliwe w ramach fundacji rodzinnej.

05.01.2023

Spór o klauzule oparte na WIBOR jeszcze potrwa

Prawo cywilne Banki Kredyty

W najbliższych miesiącach dużo uwagi zostanie poświęcone zagadnieniom spornym powstałym wokół umów kredytu zawierających klauzule zmiennego oprocentowania. Na obecnym, wczesnym etapie rozwoju tego rodzaju sporów, trudno dostrzec podobieństwo zagadnień do tych znanych ze spraw „frankowych”. Niewątpliwie jednak czeka nas pod tym względem interesujący rok.

04.01.2023

Prof. Markiewicz: Tekst sztucznej inteligencji na razie bez ochrony prawnoautorskiej

Sądzę, że kopiowanie przez sztuczną inteligencję cudzych tekstów jest mało prawdopodobne. AI będzie raczej brała informacje i przetwarzała je według własnego algorytmu, a ponieważ zawartość, idea i fakty, czy nawet hipotezy - jako takie - nie podlegają ochronie, to w związku z tym nie będzie naruszenia prawa autorskiego - mówi prof. Ryszard Markiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

31.12.2022

Trudne czasy – jak najlepiej się restrukturyzować

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Wiele sygnałów świadczy o tym, że do Polski zbliża się recesja gospodarcza. Dwa podstawowe problemy, z którymi muszą mierzyć się przedsiębiorcy, to wzrost cen nośników energii oraz rosnąca inflacja i związane z nią zacieśnienie polityki pieniężnej. Pisze o tym Barbara Szczepkowska, radca prawny, partner, doradca restrukturyzacyjny w kancelarii act BSWW legal & tax.

27.12.2022

Getin Noble Bank - zabezpieczenia upadają, a kredytobiorcy frankowi powinni spłacać raty

Banki Kredyty

Jest spór, czy rozpoczęcie przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. stanowi podstawę dla umorzenia już rozpoczętych przeciwko bankowi postępowań zabezpieczających oraz czy skutkuje zakazem ustanawiania nowych zabezpieczeń w sprawach dotyczących kredytów frankowych. Problem analizuje radca prawny Marianna Valirakis-Wołyńska.

22.12.2022

Nie każdy będzie mógł być windykatorem - nowe przepisy usprawnią rynek czy go raczej sparaliżują?

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przy obecnych regulacjach prawnych windykacją może zajmować się dosłownie każdy, a sam proces windykacji często narusza lub zagraża podstawowym prawom i wolnościom osób zadłużonych. Choć więc projekt ustawy windykacyjnej budzi obawy co do ich ewentualnej skuteczności w praktyce, to jako pozytyw należy ocenić próbę kompleksowej regulacji sektora windykacyjnego w Polsce.

20.12.2022

Obrót nieruchomościami warszawskimi zagrożony wstecznym wyłączaniem rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Masowo wpisywane do ksiąg wieczystych ostrzeżenia o prowadzonych czynnościach sprawdzających przez komisję weryfikacyjną stwarzają istotne ryzyko przy obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie. Dochodzi bowiem do wyłączenia rękojmi z mocą wsteczną. Ostrzeżenie to nie musi jednak całkowicie blokować obrotu. Piszą o tym Michał Gliński radca prawny oraz dr Radosław Wiśniewski, adwokat z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

13.12.2022

Nowelizacja prawa spółek może wymuszać zmiany umów i statutów

Spółki Prawo gospodarcze

Nowelizacja prawa często ma wpływ na bieżące funkcjonowanie i obowiązki przedsiębiorców. W październiku 2022 r. weszła w życie największa od 20 lat nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Czy wymusza ona zmiany w umowie lub statucie spółki? Na to pytanie odpowiada Krzysztof Borkowski, adwokat w kancelarii KZ Legal.

12.12.2022

Dr Stanek: Banki już widzą szybki koniec WIBOR-u

Prawo gospodarcze Kredyty

Zjawisko wprowadzenia stałych okresowo stóp procentowych wskazuje na to, że banki zaczynają powoli dostrzegać problem stosowania stawki WIBOR. Wyłączenie ze sprzedaży umów kredytowych ze wskaźnikiem WIBOR nie wydaje się przypadkowe. Tak radca prawny dr Remigiusz Stanek komentuje zawieszenie przez ING Bank Śląski sprzedaży detalicznych kredytów hipotecznych opartych na zmiennym oprocentowaniu.

08.12.2022

PFR sprawdza, jak kantory wykorzystały tarczę finansową

Rynek i konsument Finanse

Przedsiębiorcy prowadzący działalność kantorową, którzy otrzymali pomoc w ramach tzw. Tarczy Finansowej PFR, otrzymują wezwania od Polskiego Funduszu Rozwoju do wyjaśnień w zakresie oświadczeń złożonych przy ubieganiu się o pomoc. Przyczyną jest obliczanie dofinansowania dla kantorów od wartości przychodu, co powoduje, że wartość udzielanej pomocy byłaby w ocenie PFR za wysoka.

08.12.2022

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych - kolejny projekt wciąż kontrowersyjny

Prawo karne Prawo gospodarcze

Projektowana nowelizacja przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych od początku prac nad nią wzbudzała kontrowersje. Jest kolejny projekt ustawy, w którym uwzględniono część uwag z konsultacji społecznych, co jednak nie oznacza, że projekt w obecnym kształcie wolny jest od wad i nie budzi żadnych wątpliwości - pisze adwokat Marta Hermanowicz z Filipiak Babicz Legal.

07.12.2022

Czas na WIBOR-owiczów. Klauzulę można unieważnić, co ze skutkami podatkowymi?

Banki Kredyty

Najbardziej bezpiecznym żądaniem pozwu jest usunięcie WIBOR z umowy i dalsza jej realizacja poprzez oprocentowanie oparte wyłącznie na marży banku. W ten sposób de facto kredyt byłby stabilny i o wiele tańszy. W przypadku uznania przez sąd WIBOR za bezskuteczny, po stronie banku powstałoby zobowiązanie do zwrotu nadpłaconych odsetek - mówi Łukasz Oleś, adwokat specjalizujący się w prawie bankowym i ubezpieczeniowym.

06.12.2022

Akt o usługach cyfrowych to ważne zmiany na rynku online

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Rozporządzenie o usługach cyfrowych formalnie weszło w życie 16 listopada 2022 r., jednak większość przepisów będzie stosowana od 17 lutego 2024 r. Do tego momentu dostawcy usług pośrednich muszą wdrożyć w swoich organizacjach nowe wymogi. Podstawowym celem DSA jest stworzenie bezpiecznego, przewidywalnego i godnego zaufania środowiska internetowego - pisze radca prawny Jakub Pawłowski z LexDigital.

05.12.2022

Nowa ustawa antylichwiarska - ochrona konsumentów czy koniec firm pożyczkowych?

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Większość dotychczasowych zmian w prawie niezbyt skutecznie poprawiała pozycję konsumentów, za to zasadniczo utrudniła funkcjonowanie firm pożyczkowych, zwiększając ich koszty finansowania, które na koniec i tak ponoszą konsumenci. Czy będzie tak i tym razem? Czas pokaże, jak rynek zareaguje na dociśnięcie regulacyjnej śruby. O tzw. ustawie antylichwiarskiej piszą Magdalena Jaczewska-Żurek i Łukasz Szymański z Taylor Wessing.

03.12.2022

Nowelizacja prawa autorskiego - kolejny projekt uwzględnia uwagi z konsultacji

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Po długich oczekiwaniach, pojawił się nowy, odmieniony, w stosunku do poprzednio proponowanego w czerwcu 2022 roku, projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Dobrze, że nowy tekst uwzględnia część uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych - piszą adwokaci Marta Botiuk-Filip i Krzysztof Czyżewski.

02.12.2022

Duże problemy finansowe wymuszają na zarządzie podjęcie uchwały o dalszym losie spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Zarządy spółek kapitałowych będących w złej sytuacji finansowej muszą monitorować nie tylko płynność – aby bez zbędnej zwłoki złożyć wniosek o upadłość – ale również proporcje ponoszonych strat do kapitałów spółki. Inaczej narażają się na odpowiedzialność za zobowiązania spółek. Odpowiada za to zarząd spółki bez względu na to, jaką wiedzę na ten temat posiadali wspólnicy.

01.12.2022