Głośna sprawa ciszy nocnej

Policja Budownictwo

Cisza nocna obowiązuje zwyczajowo w godzinach od 22.00 do 6.00 rano. To najczęściej w tych porach mieszkańcy informują policję, że dochodzi do jej naruszenia. Zakłócający spokój i porządek publiczny podlegają karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

26.10.2019

Rząd przygotowuje uproszczenia w prawie budowlanym

Administracja publiczna Budownictwo

Przyspieszenie i usprawnienie procesu przygotowania nowych inwestycji to cel pakietu zmian proponowanych przez resort inwestycji i rozwoju w prawie budowanym, który został w piątek zatwierdzony przez Stały Komitet Rady Ministrów.

25.10.2019

Będzie mniej sporów o prawa nabywcy projektu architektonicznego

Budownictwo

Do czego jest uprawniony nabywca egzemplarza projektu architektonicznego? Do niedawna ta kwestia budziła wiele wątpliwości. Sąd Najwyższy jednak je rozwiał i uznał, że nabywca ma prawo do dokonania wszelkich czynności, w tym pewnych zmian koniecznych do jego realizacji. Tak wynika z niedawno opublikowanego uzasadnienia.

25.10.2019

SN: Umowa inżyniera kontraktu zobowiązuje do starannego działania

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo

Co do zasady umowa inżyniera kontraktu, polegająca na obsłudze finansowej, doglądaniu, sprawdzaniu, konsultacjach jest umową starannego działania, a nie rezultatu - orzekł Sąd Najwyższy. - Data końcowa umowy jest związana z wykonaniem zadania, a nie z konkretnym terminem - dodał.

22.10.2019

WSA: Była przewlekłość, chociaż organ jej nie widział

Administracja publiczna Budownictwo

Termin rozpatrzenia sprawy był co jakiś czas przekładany. Strona postępowania zarzuciła przewlekłość, ale organ bronił się, że nie przekroczył rozsądnych granic, ponieważ sprawa była zawiła. WSA w Poznaniu uznał, że postępowanie było prowadzone opieszale i nieefektywnie.

21.10.2019

MIiR: Bez zbędnych formalności w ewidencji gruntów w starostwach

Samorząd terytorialny Budownictwo

Starostwa powiatowe gromadzą w ewidencji gruntów i budynków kluczowe dane, a przy ich aktualizacji muszą dopełnić wielu, czasem zbędnych, formalności. Projekt ustawy zakłada aktualizowanie tych informacji z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Dzięki temu dane w ewidencji będą bardziej aktualne.

18.10.2019

WSA: Nie każdy obowiązek może się znaleźć w miejscowym planie

Samorząd terytorialny Budownictwo

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie może nakładać obowiązku rozpoznania warunków gruntowo-wodnych z weryfikacją stanów i poziomów wód. Czynności w tym zakresie są dokonywane dopiero na etapie postępowania administracyjnego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

18.10.2019

Nowe kompetencje dla Wód Polskich - Prawo wodne z podpisem prezydenta

Środowisko Budownictwo

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie otrzyma nowe zadania, zmieniają się przepisy dotyczące finansowania niektórych zadań administracji wodnej oraz postępowań w sprawie pozwoleń i zgód wodnoprawnych. Nowelizacja Prawa wodnego ma też na celu implementację dyrektyw unijnych.

15.10.2019

Usprawnienie prac geodezyjnych przyspieszy proces budowlany

Administracja publiczna Budownictwo

Wprowadzenie szczegółowych zasad wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz doprecyzowanie relacji prawnych między wykonawcami tych prac a organami administracji geodezyjnej i kartograficznej to główne rozwiązania projektu ustawy, który przyjął rząd.

15.10.2019

Najemca nie płaci czynszu? Właściciel ma skuteczne narzędzia

Prawo cywilne Budownictwo

Problem stary jak świat: najemca, mimo deklaracji, przestaje płacić ustalony czynsz, a wynajmujący nie czuje się dobrze w roli organizacji charytatywnej. Jakie środki prawne przewiduje prawo dla wynajmujących, którzy nie mogą doczekać się zapłaty należności? Zagadnienie to wyjaśniają specjaliści z zakresu prawa cywilnego.

12.10.2019

Program Mieszkanie plus rozpędza się

Administracja publiczna Budownictwo

Nieruchomości znajdujące się w Banku Ziemi pozwalają na wybudowanie 120 tys. mieszkań - mówi wiceszef PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński. Tysiąc już zbudowano, kolejny tysiąc jest w budowie, a 18 tys. w fazie projektowej.

11.10.2019

WSA: Zablokowanie budowy mieszkań wymaga solidnych argumentów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Inwestor zabiegał o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na podstawie przepisów specustawy. Przygotowany przez burmistrza projekt uchwały był dla niego pozytywny, ale rada miasta zablokowała inwestycję. WSA w Poznaniu uznał, że uzasadnienie podjętej w tej sprawie uchwały było lakoniczne

11.10.2019

Podrożeją garaże z gniazdkami dla e-aut

Środowisko Budownictwo

Każde miejsce parkingowe w nowo wybudowanym bloku ma być wyposażone w kable, do których można zamontować ładowarkę samochodową - przewiduje projekt rozporządzenia ministra energii. Zadowolonych z tego byłoby blisko 6,8 tys. posiadaczy aut elektrycznych. Deweloperzy ostrzegają jednak, że podrożeją miejsca garażowe.

11.10.2019

Dom w ramach społecznego programu mieszkaniowego z niższym VAT

VAT Budownictwo

Sprzedaż domu w zabudowie bliźniaczej będzie dostawą obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Dostawa ta będzie więc opodatkowana 8-proc. VAT. Preferencyjną stawką objęty będzie również grunt, z którym trwale związana jest nieruchomość ‒ uznał dyrektor KIS.

08.10.2019

Przetargi: Elektroniczne oferty nie będą otwierane publicznie

Zamówienia publiczne Budownictwo

Nie ma odwrotu od elektronizacji zamówień publicznych. Od stycznia 2021 roku wszystkie przetargi będą musiały odbywać się przez specjalną platformę. Za sprawą nowego prawa zamówień publicznych e-oferty nie będą musiały być otwierane publicznie. Są jednak wątpliwości, czy to nie ograniczy ważnej w tej dziedzinie zasady jawności.

30.09.2019

Nowe prawo zamówień do podpisu prezydenta

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Wzmocnienie pozycji wykonawców i podwykonawców w procesie zamówień, a także zwiększenie zainteresowania polskich firm udziałami w przetargach publicznych - to niektóre z zmian w przyjętej w czwartek bez zmian przez Senat nowej ustawie Prawo zamówień publicznych. Ustawa wymaga jeszcze tylko podpisu prezydenta.

26.09.2019

Nowe prawo - 100 metrów z każdej strony i nikt nie zablokuje uciążliwego zakładu

Środowisko Budownictwo

Od wtorku 24 września stroną postępowania o wydanie decyzji środowiskowej będzie m.in. właściciel nieruchomościami znajdującej się w odległości 100 m od obiektu. Jeśli więc inwestor postawi uciążliwy zakład na środku odpowiednio dużej działki, nikt z sąsiadów może nie mieć prawa do protestowania przeciwko jego realizacji.

24.09.2019

Bez surowszych i... egzekwowanych kar nie zniknie problem nielegalnych reklam

Samorząd terytorialny Budownictwo

Kary finansowe za umieszczenie reklamy wielkopowierzchniowej niezgodnie z przepisami są potrzebne, żeby walczyć z degradacją przestrzeni i chaosem reklamowym – uważają eksperci. Ich zdaniem kary dyscyplinują, a ważna jest nie tyle ich wysokość, co nieuchronność. Jednak obecnie samorządy rzadko je stosują

16.09.2019

NSA: Trudno podważyć pozwolenie na budowę sprzed 30 lat

Budownictwo

Jeśli nie ma dowodów, że w dniu wydania pozwolenia na budowę w 1985 r. właściciel nie posiadał prawa do nieruchomości, nie można podważyć decyzji. Późniejsze przekształcenie tytułu do nieruchomości nie mogą być podstawą do zakwestionowania tego prawa. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

15.09.2019
Prawo.pl