We Wrocławiu powstanie osiedle w ramach Mieszkania Plus

Samorząd terytorialny Budownictwo

Na kupionej przez PFR Nieruchomości działce we Wrocławiu powstać ma osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt. Rozpoczęcie budowy planowane jest na czwarty kwartał 2020 roku. Na mieszkańców czekać będzie ponad tysiąc mieszkań.

17.07.2019

WSA: Zjazd z drogi głównej potrzebny, bo firma się rozwija

Drogi Budownictwo

Wydając decyzję o lokalizacji zjazdu z drogi publicznej, organy muszą wyważać interes społeczny i indywidualny. Fakt, że wniosek dotyczy zjazdu z drogi głównej, nie powinien przekreślać z góry korzystnego dla strony rozstrzygnięcia. Decyzja odmowna powinna być poprzedzona szczegółową analizą - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

16.07.2019

Spółdzielnia nie zablokuje ustanowienia odrębnej własności

Budownictwo Prawo gospodarcze

Senat zdecydował w piątek o przesłaniu do Sejmu projektu noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Ma ona umożliwić uprawnionym dochodzenie przed sądem roszczeń o ustanowienie odrębnej własności lokalu, który należał dotychczas do spółdzielni, gdy stwierdzenie jego samodzielności wymaga wykonania robót adaptacyjnych.

12.07.2019

WSA: Ustalenie parametrów poszczególnych anten to za mało

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Dla oceny czy inwestycja może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko konieczne jest dokładne określenie parametrów zarówno poszczególnych anten, jak i całego przedsięwzięcia. Nie można bowiem wykluczyć, że nakładanie się wiązek emitowanego promieniowania spowoduje znaczne przekroczenie dopuszczalnych wielkości – orzekł WSA w Gliwicach.

12.07.2019

WSA: Grubość warstw izolacji termicznej bez wpływu na powierzchnię zabudowy

Budownictwo

Do mierzenia odległości między budynkami nie bierze się pod uwagę grubości warstw izolacji termicznej, tynków lub okładzin zewnętrznych. Rozwiązanie to można stosować przez analogię do mierzenia powierzchni zabudowy każdego obiektu budowlanego, w tym altany wybudowanej na terenie rodzinnego ogrodu działkowego – orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

11.07.2019

Morawiecki: Zobowiążemy deweloperów do dbania o zieleń

Budownictwo Prawo gospodarcze

Wdrożymy takie zapisy, żeby nie było tej betonowej dżungli w miastach, zrobimy odpowiednie przepisy, żeby deweloperzy i włodarze miast musieli w odpowiednich proporcjach dbać również o zieleń, o drzewa - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

06.07.2019

Specustawa pozwoli rządowi przejąć kontrolę nad Westerplatte

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku to cel uchwalonej w czwartek 4 lipca przez Sejm ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". To finał sporu w tej sprawie pomiędzy rządem i gdańskim samorządzie.

05.07.2019

Zmiany w ustawie mają przysporzyć gruntów na "Mieszkanie+"

Samorząd terytorialny Budownictwo

Zwiększenie podaży gruntów, które potencjalnie mogłyby zostać wykorzystane przez KZN, co ma umożliwić sprawniejszą realizację Narodowego Programu Mieszkaniowego, a w szczególności rządowego programu „Mieszkanie+” - to główny cel podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

03.07.2019

Rząd chce uproszczeń w wydawaniu decyzji środowiskowych

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Usprawnienie postępowań administracyjnych i skrócenie procedur związanych z realizacją procesu inwestycyjnego, a zwłaszcza z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej - to główny cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie

03.07.2019

Uzyskanie decyzji środowiskowej ma być szybsze i tańsze

Środowisko Budownictwo

Inwestorzy nie będą musieli zabiegać o wypisy z rejestrów gruntów, etapowość przestanie być wymogiem do wydłużeniu terminu ważności decyzji środowiskowej. Takie zmiany zakłada między innymi przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji o ocenach oddziaływania na środowisko.

02.07.2019

NSA: Zabudowa biurowa dopuszczalna w sąsiedztwie domów jednorodzinnych

Administracja publiczna Budownictwo

Zasada dobrego sąsiedztwa może dopuszczać lokalizację obiektów o funkcji handlowej, usługowej i biurowej pomiędzy zabudową mieszkaniową jednorodzinną. NSA podkreślił, że jest to możliwe nawet, jeżeli funkcja mieszkaniowa jest przeważająca na terenie objętym analizą urbanistyczno-architektoniczną.

01.07.2019

Nowelizacja ustawy o uwłaszczeniu nie rozwiązuje wszystkich problemów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Niektóre obiekty budowlane np. banery reklamowe czy kapliczki, które według dotychczasowej wykładni wyłączały przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, nie mają powierzchni użytkowej. Na gruncie nowelizacji może więc powstać w takich sytuacjach konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania dowodowego – uważa dr Łukasz Sanakiewicz.

22.06.2019

Miasta: Rozszerzenie uwłaszczenia pozbawia dochodów z majątku

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządowcy z miast apelują do prezydenta RP o niepodpisywanie ustawy zmieniającej zasady w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego w prawo własności. Ich zdaniem pozbawia ona Skarb Państwa i samorządy stałych, stabilnych źródeł dochodów z majątku.

21.06.2019

Deweloper będzie musiał udzielić więcej informacji

Rynek i konsument Budownictwo

Nie na żądanie klienta, ale z urzędu, deweloper będzie musiał przekazać zainteresowanemu prospekt informacyjny sprzedawanej nieruchomości. Sam dokument ma zawierać więcej informacji, aby klient mógł podjąć trafną decyzję – przewiduje projekt nowelizowanej ustawy deweloperskiej.

21.06.2019

Samorządy chcą budować drogi, rząd opóźnia procedury

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządowcy chcą przyspieszenia procedur zatwierdzania listy wniosków, które zostaną objęte wsparciem finansowym w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Związek Gmin Wiejskich RP apeluje w tej sprawie do premiera. Jednocześnie gminy i powiaty pozytywnie oceniają podwyższenie puli środków.

18.06.2019

Planowanie przestrzenne nadal w lesie

Samorząd terytorialny Budownictwo

W Polsce buduje się osiedla, a nie miasta, a brak kontroli nad rozlewaniem się ośrodków miejskich i ich zabudową prowadzi do chaosu przestrzennego. Od reszty Europy różni nas to, że nie wiadomo, gdzie jest u nas miasto, a gdzie tereny leśne – uważają eksperci. To kryzys gospodarki przestrzennej – alarmują.

17.06.2019
Prawo.pl