ME: Małe i mikroprzedsiębiorstwa mają czas do poniedziałku na złożenie wniosku

Administracja publiczna

Ministerstwo Energii z powodu dużego zainteresowania przedsiębiorców zniżkami cen energii doprecyzowało, że wnioski można też składać pocztą, decyduje data stempla pocztowego. Punkty obsługi sprzedawców prądu przyjmują w sobotę, niedzielę i w poniedziałek do północy oświadczenia potwierdzające uprawnienie do zamrożenia cen energii elektrycznej.

27.07.2019

Wspólnoty mieszkaniowe będą prosumentami

Środowisko Budownictwo

Od przyszłej kadencji rządu status prosumenta ma być też dostępny dla wspólnot mieszkaniowych - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. I pochwaliła się, że na dachu budynku resortu powstanie jedna z największych w stolicy instalacji fotowoltaicznych. Przetarg ma być ogłoszony w sierpniu.

26.07.2019

Płatności mobilne i wirtualne waluty - ułatwiają pranie pieniędzy

Finanse Compliance

Rachunki płatnicze, płatności mobilne, w tym sms-y premium oraz wymiana kryptowalut - te usługi są, według Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy lub transferowania środków za granicę. Przez Polskę przechodziły nawet pieniądze dla ISIS.

26.07.2019

Baza danych o odpadach ruszy w 2020 roku

Środowisko

Kolejne moduły elektronicznej Bazy Danych o Odpadach mają być gotowe w styczniu 2020 r. Będzie można ją zintegrować z oprogramowaniem, z którego korzystają firmy. Karta odbioru odpadów ma być też wyposażona w kod QR - zapewnia resort środowiska.

25.07.2019

Sprawa pakietu mobilności wraca do Brukseli

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Parlament Europejski w nowej kadencji wróci do prac nad ostatecznym kształtem pakietu mobilności, czyli kontrowersyjnego projektu regulacji, który zakłada m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników. Minister Andrzej Adamczyk zapowiada aktywną działalność w Brukseli, aby zmienić niekorzystne dla polskich przewoźników propozycje zapisów dotyczących transportu międzynarodowego.

24.07.2019

64 spółki giełdowe zalegają z płatnościami

Finanse

64 na 416 krajowych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych widnieje - jako dłużnicy - w biurze informacji gospodarczej. Wartość rynkowa wszystkich zadłużonych spółek to blisko 122 mld złotych. Najwięcej dłużników jest wśród branży budowlanej i producentów. Tak wynika z informacji Krajowego Rejestru Długów.

24.07.2019

Klienci pozywają Idea Bank za obligacje GetBack

Prawo cywilne Finanse

Po 14 miesiącach od wybuchu afery GetBack, są już pozwy przeciwko bankom, które sprzedawały felerne obligacje. Według poszkodowanych już 100 osób dodchodzi odszkodowania. Idea Bank podał, że do końca kwietnia 2019 roku miał 15 spraw na kwotę 4 milionów złotych. Prawo.pl dotarło do kolejnej - wartej ponad 3 miliony złotych. Do rzecznika finansowego wpłynęło sześć wniosków o wydanie poglądu istotnego, jeden jest już gotowy. Do spraw przyłącza się też prokuratura. Klienci nie wykluczają jednak odpowiedzialności Skarbu Państwa.

24.07.2019

Rząd przyjął ważne zmiany dla spółek publicznych

Spółki Compliance

Spółki publiczne będą musiały mieć zgodę rady nadzorczej na zawarcie istotnych transakcji oraz opracować polityki: wynagrodzeń i zaangażowania. Takie obowiązki przewiduje przyjęty przez rząd projekt zmiany ustawy o ofercie publicznej. Wzrosną też koszty emisji papierów wartościowych, bo częściej będzie trzeba sporządzać memoranda informacyjne.

23.07.2019

Sądy cywilne będą otwarte dla rzecznika przedsiębiorców

Małe i średnie firmy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców nie może interweniować w toczących się już postępowaniach w sprawach cywilnych z zakresu ubezpieczeń społecznych i wnosić kasacji. To się zmieni, bo wniosków o pomoc w walce z ZUS jest dużo. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapowiada szybką nowelizację przepisów.

22.07.2019

Nowe prawo zamówień publicznych już w Sejmie

Zamówienia publiczne

W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie rządowego projektu nowego prawa zamówień publicznych. Został skierowany do prac w komisji. Posłowie opozycji zwracali uwagę na jego obszerność - liczy 623 artykuły i podkreślali, że tak dużego projektu nie można rozpatrywać rzutem na taśmę. Rząd chce jednak, by zostało uchwalone jeszcze w tej kadencji.

21.07.2019

Małe i średnie firmy będą mogły być prosumentami

Środowisko Prawo gospodarcze

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii. Rozszerza on status prosumenta na małe i średnie firmy. Będą one mogły wytwarzać energię elektryczną w mikroinstalacjach, a także korzystać z systemu opustów.

20.07.2019

KNF czeka na wniosek administratora WIBORU

Finanse

Spółka GPW Benchmark powinna do końca 2019 roku złożyć wniosek o zezwolenie na prowadzenie działalności jako jako administrator wskaźnika referencyjnego WIBOR. Tego oczekuje KNF, co wyraziła w swoim najnowszym stanowisku.

20.07.2019

Ustawa o zatorach płatniczych uchwalona

CIT PIT Prawo gospodarcze

W piątek Sejm przegłosował poprawki Senatu do tzw. ustawy o zatorach płatniczych. Wprowadzi ona ustawowe terminy płatności, ulgę na złe długi w podatkach dochodowych, ale także umożliwi prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów karanie przedsiębiorców, którzy mają zobowiązania powyżej 5 mln złotych.

19.07.2019

Sejm znowelizował specustawę o terminalu LNG

W piątek Sejm uchwalił nowelizację tzw. specustawy terminalowej. Dzięki temu obejmie ona m.in. budowę największych gazociągów sieci dystrybucyjnej gazu, co ma przyspieszyć te inwestycje.

19.07.2019

Geoportal część map udostępni bezpłatnie

Budownictwo

Rząd kończy prace nad nowelizacją prawa geodezyjnego i kartograficznego. Za jej sprawą wybrane dane z geoportalu dotyczące działek i budynków będą dostępne za darmo.

18.07.2019

KE ukarała amerykańskiego producenta chipów

Ochrona konkurencji

Firma Qualcomm ma zapłacić 242 miliony euro za nadużywanie dominacji rynkowej w chipsetach pasma podstawowego 3G. Sprzedawała je poniżej kosztów, aby zmusić swojego konkurenta Icera do wycofania się z rynku. Jest to nielegalne w świetle unijnych przepisów antymonopolowych.

18.07.2019

Prezydent podpisał ustawę mającą pomóc kredytobiorcom

Finanse Kredyty frankowe

Prezydent podpisał przygotowaną przez jego kancelarię ustawę o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji. Jeszcze w Sejmie usunięto z niej fragment dotyczący wprowadzenia funduszu konwersji. Przeciwko niemu protestowały banki - z funduszu miało być finansowane przewalutowanie kredytów. Z nowego kształtu ustawy zadowolone są więc banki, nie frankowicze.

17.07.2019

Unia sprawdza Amazona

Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Komisja Europejska wszczęła we środę dochodzenie antymonopolowe wobec Amazona. Chce ocenić, czy platforma narusza konkurencję przez wykorzystywanie poufnych danych od niezależnych sprzedawców detalicznych.

17.07.2019

Trudniej będzie sprzedać nieekologiczny piec

Środowisko

Dopiero 28 sierpnia posłowie zajmą się rządowym projektem, który ułatwi kontrolowanie rynku kotłów grzewczych. Resort przedsiębiorczości jednak nie próżnuje. Tworzy listę rekomendowanych pieców i mobilizuje portale do usuwania ze sprzedaży tych, nieekologicznych.

17.07.2019