Kradzież w sklepie - polisa nie musi objąć każdej straty

Prawo cywilne Finanse Ubezpieczenia

1,1 mld euro - tyle wynoszą rocznie straty polskich sklepów z powodu kradzieży. Właściciele mogą zabezpieczyć się przed ich skutkami kupując ubezpieczenie. Tyle, że nie każda polisa obejmuje każdą kradzież. Ogólne warunki ubezpieczenia często wskazują dodatkowe warunki, których naruszenie może pozbawić odszkodowania.

31.08.2019

Sejm rozpoczął prace nad zmianami dla spółek giełdowych

Spółki

Wzrosną koszty emisji papierów wartościowych, bo częściej będzie trzeba sporządzać memoranda informacyjne. Spółki giełdowe będą miały więcej obowiązków w tym zakresie, m.in. będą musiały przygotowywać sprawozdania z realizacji polityki wynagrodzeń. Sejm może zdążyć uchwalić nowelizację w tej sprawie jeszcze w tej kadencji.

30.08.2019

KE zatwierdziła rekompensaty dla firm energochłonnych

Prawo gospodarcze

Komisja Europejska zatwierdziła rekompensaty dla firm energochłonnych z tytułu wyższych cen energii elektrycznej. Bruksela uznała, że nie łamią one zasad pomocy publicznej i pozwolą uniknąć wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych z powodu przeprowadzki firm do krajów spoza UE.

30.08.2019

Coraz trudniej zarejestrować spółkę - KRS nie nadąża za biznesem

Spółki Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy i prawnicy tygodniami czekają na rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym - w Warszawie nawet pięć miesięcy. Przez to tracą często okazje biznesowe i pieniądze. Wszystko przez brak elektronizacji tego procesu. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że ta ma nastąpić już w 2020 roku.

30.08.2019

Minister środowiska: Pakiet odpadowy wdrożymy w 2020 roku

Środowisko

Projekt w sprawie pakietu odpadowego poznamy pod koniec roku – zapowiedział w czwartek Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Nie będzie w nim jednak stawek dla poszczególnych opakowań, np. butelek plastikowych czy papieru. Polska musi wdrożyć unijne przepisy w tym zakresie do końca przyszłego roku.

29.08.2019

Analiza Sądu Najwyższego kłopotliwa dla sądów, frankowiczów i banków

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Prawnicy krytykują opracowanie dotyczące problematyki kredytów walutowych opublikowane przez Sąd Najwyższy, bo choć nie jest wiążące, może namieszać w sądach i sprawach frankowych. Wybrano też zły termin na jego publikację – tuż przed ważnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie.

28.08.2019

Frankowicze nie mogą liczyć na unieważnienie umów

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Umowa o kredyt we frankach może nadal istnieć, mimo usunięcia z niej bezprawnej klauzuli. Taki kredyt wyrażony w złotych jest oprocentowany według stawki LIBOR. Unieważnienie umowy byłoby bowiem niekorzystne dla frankowiczów. Tak uważają autorzy analizy o kredytach walutowych opublikowanej przez Sąd Najwyższy. Tyle, że nie widzą oni różnicy między kredytem indeksowanym, a denominowanym.

27.08.2019

UOKiK tropi zmowę przy budowach dróg

Zamówienia publiczne Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że dwóch przedsiębiorców mogło wpłynąć na wyniki dziesięciu zamówień publicznych na remonty dróg. Według Urzędu miało to polegać na stosowaniu niezgodnego z prawem mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert.

26.08.2019

Wiadomo już, kto został wiceprezesem UOKiK

Ochrona konkurencji

Wiceprezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów został Tomasz Chróstny, były szef departamentu analiz w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

26.08.2019

Ustawa o zamówieniach prawie gotowa - koncyliacje we wszystkich przetargach

Zamówienia publiczne

Sejmowa komisja do spraw deregulacji skończyła prace nad liczącymi ponad 700 artykułów dwoma projektami dotyczącymi przetargów. Jeden to nowe prawo zamówień publicznych, drugi to przepisy je wprowadzające. Do obu będą poprawki, a jedna z nich proponuje wprowadzenie postępowania koncyliacyjnego dla wszystkich zamówień.

26.08.2019

Minister piętnuje firmy importujące żywność

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Resort rolnictwa i rozwoju wsi opublikował pierwszą listę zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze bądź produkty gotowe. Minister przyznaje, że te firmy robią to zgodnie z unijnym i polskim prawem, ale tą publikacją chce wywierać presję na te przedsiębiorstwa.

25.08.2019

W pierwszym półroczu kolejny rekord w produkcji prawa w Polsce

W pierwszej połowie 2019 r. przyjęto 11,8 tys. stron maszynopisu aktów prawnych najwyższego rzędu. To wzrost o 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – wynika z najnowszej aktualizacji „Barometru stabilności otoczenia prawnego w Polsce”, opracowywanego przez Grant Thornton.

23.08.2019

Sąd: Nie trzeba wyłączać jawności w sprawach o polisolokaty

Prawo cywilne Finanse

Skoro sąd nie ujawnia publicznie akt sprawy, nie odczytuje ich, to nie ma zagrożenia ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa – tak uznał warszawski Sąd Okręgowy, mimo że zabiegał o to pełnomocnik firmy ubezpieczeniowej. Dodał też, że nie potrzebuje Trybunału Sprawiedliwości UE, ani opinii biegłego od rynków finansowych, by ponieść trud oceny sprawy.

23.08.2019

Zgłaszanie znaków towarowych ma być łatwiejsze

Prawo gospodarcze

Rozporządzenie precyzyjnie określi rodzaje znaków towarowych i wymagany sposób ich przedstawienia. Będzie ich dziesięć. Parametry techniczne, np. formaty plików, samodzielnie ogłosi Urząd Patentowy RP. Takie zmiany planuje resort przedsiębiorczości. Mają one ułatwić zgłaszanie znaków.

22.08.2019

Brytyjski rząd chce rozmawiać o zmianach w umowie z UE

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Rząd Wlk. Brytanii jest gotowy do negocjacji w sprawie alternatyw dla zapisów dotyczących mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Płn. (backstopu) - oświadczyło we wtorek biuro premiera. Jak podkreślono w komunikacie, bez zastąpienia zapisu o backstopie nie ma możliwości porozumienia.

20.08.2019

Nowe przepisy o uwłaszczeniu ratują deweloperów przed niedozwoloną pomocą publiczną

Budownictwo Prawo gospodarcze

Firmy, zwłaszcza deweloperskie, które nie złożyły do 31 marca oświadczenia o wyborze dłuższego niż 20 lat okresu dokonywania opłat przekształceniowych mogą spać spokojnie. Za sprawą nowelizacji zrobi to za nie urząd. Dzięki temu unikną problemów związanych ze skorzystaniem z niedozwolonej pomocy publicznej.

20.08.2019

Płatności on-line: KNF dopuszcza opóźnienie wprowadzenia silnego uwierzytelniania

Prawo AI Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego dopuszcza wydłużenie czasu dla dostawców usług płatniczych na dostosowanie się do europejskich wymogów tzw. silnego uwierzytelnienia. Nowe zasady mają obowiązywać od 14 września 2019 roku, ale w przypadku płatności on-line i zbliżeniowych termin ten może zostać przesunięty.

19.08.2019

UE: Jesteśmy gotowi na twardy brexit

Prawo gospodarcze

Unia Europejska jest gotowa na bezumowny brexit - zadeklarowała w poniedziałek Komisja Europejska po wyjściu na jaw dokumentów brytyjskiego rządu, że w razie bezumownego rozstania kraj będzie borykał się z brakami żywności, leków, paliwa i chaosem w transporcie. KE zapewniła, że UE jest gotowa na twardy brexit i nie ucierpi jak druga strona.

19.08.2019

Sukcesja to proces, który trwa wiele lat

HR Małe i średnie firmy

Sukcesja zaczyna się wiele lat przed przekazaniem władzy i własności w firmie rodzinnej. I kończy się wiele lat po tym, gdy sukcesor przejmie firmę. Jeśli właściciel firmy rodzinnej chce usprawnić proces sukcesji, nie wystarczy, że zadba o przekazanie wiedzy, władzy i własności ucząc syna czy córkę rodzinnych wartości.

19.08.2019

Rząd konsultuje znaki "wolne od GMO" 

Środowisko Prawo gospodarcze

Do konsultacji publicznych trafiły projekty dwóch rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Uwagi do projektów można zgłaszać do 1 września br.

18.08.2019