W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelę ustawy, która m.in. incydentalnie zezwala na handel w najbliższą niedzielę, 6 grudnia. Dodatkowa niedziela ma m.in. zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy okresie przedświątecznym.

O taką zmianę zabiegała branża handlowa, m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) i Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług, które postulowały w listopadzie br. przywrócenie handlowych niedziel w grudniu. Tłumaczono, że pomogłoby to w rozłożeniu ruchu klientów na siedem dni, w tym szczególnym okresie przedświątecznym.

Czytaj: Przedsiębiorcy i związki proponują czasowe zawieszenie zakazu handlu w niedziele>>
 

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał też w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.

W uzasadnieniu do zmiany napisano: okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej.