Prawo.pl

Cieplak: Po tarczach czas na kolejne ułatwienia dla małych firm

Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Tarcze: antykryzysowa i finansowa zadziałały, choć są przedsiębiorcy, którzy skarżą się, że nie otrzymali pomocy, albo że czekają na nią zbyt długo. Z tarczy PFR nie mogą korzystać te firmy, które w tym roku zatrudniały pracowników na umowę o pracę, ale w zeszłym nie. Dlatego potrzebne są kolejne działania, np. obniżka VAT na drażliwe usługi czy zmniejszenie składki na ZUS - mówi Jacek Cieplak,
Jolanta Ojczyk
06.07.2020
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Podczas opłacania gotówką różnego rodzaju rachunków banki i poczta żądają okazania dowodu osobistego. To irytuje wiele osób, ale taki wymóg wynika jednak z unijnych przepisów w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych. Opłacając gotówką rachunki, nawet własne, lepiej mieć przy sobie dowód tożsamości. Bez niego bank może odmówić transakcji.
Jolanta Ojczyk
04.07.2020
Finanse

Prof. Łętowska: Potrzebny dialog polskich sądów z TSUE w sprawach frankowych

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Kredyty frankowe
Dialog między TSUE i sądami polskimi kuleje - nie tylko zresztą w zakresie kredytów frankowych. Sądy powinny wykładać prawo w możliwie najszerszym zakresie, w świetle brzmienia i celu danej dyrektywy, wykorzystując cały system prawa, aby osiągnąć rezultat przez nią przewidziany. Tak uważa prof. Ewa Łętowska
Jolanta Ojczyk
03.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Kredyty frankowe
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie – skorzystać z IP Box i ulgowej, 5-proc., stawki podatku dochodowego można tylko po zawarciu umowy na przeniesienie praw autorskich, np. do programu komputerowego. Umowa musi mieć formę pisemną. Uzgodnienia ustne to za mało.
Krzysztof Koślicki
03.07.2020
CIT PIT

Profesor Gruza: Dobra ustawa o biegłych pilnie potrzebna

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Jesteśmy w drugiej dekadzie XXI wieku, a przepisy dotyczące biegłych powstawały kilkadziesiąt lat temu i nie uwzględniają obecnej rzeczywistości. Zmiany są potrzebne i to w zakresie kryteriów wpisu biegłego na listę jak i jego odpowiedzialności za nierzetelną, sporządzoną bez odpowiedniej wiedzy merytorycznej opinię - mówi biegła sądowa Ewa Gruza,
Patrycja Rojek-Socha
03.07.2020
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Minister pracy potwierdza, że przedsiębiorca musi zwrócić dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników za tę część miesiąca, w której pracownik przekroczył obniżony wymiar czasu pracy. Stanowisko to budzi kontrowersje w kontekście przepisów Kodeksu pracy i rozliczania czasu pracy w dłuższych okresach rozliczeniowych.
Grażyna J. Leśniak
03.07.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Urząd Ochrony Danych Osobowych uważa, że dane członków zarządów i pełnomocników blisko 500 tys. spółek, które umożliwiają ich identyfikację, podlegają RODO i trzeba wobec nich spełnić obowiązek informacyjny. A więc firma X, musi poinformować prezesa spółki Y, z którą zawarła umowę, że przetwarza jego dane i wzajemnie. Prawnicy nie zgadzają się z takim stanowiskiem.
Jolanta Ojczyk
03.07.2020
RODO

Senat: Bon turystyczny także dla emerytów i rencistów

Domowe finanse Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
W czwartkowym głosowaniu Senat przyjął przepisy, które wprowadzą bon turystyczny. Senatorowie wprowadzili jednak poprawkę, aby świadczeniem objąć także emerytów, rencistów oraz dzieci tych rodziców, którzy pracują za granicą. Za przyjęciem poprawek było 97 senatorów. Ustawa wróci teraz do Sejmu.
Krzysztof Koślicki
02.07.2020
Domowe finanse Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
W czwartek Senat podjął uchwałę o powołaniu komisji nadzwyczajnej do spraw klimatu. Za jej utworzeniem było 50 senatorów, przeciwnych głosów było 17. 30 senatorów wstrzymało się natomiast od głosu. Komisja będzie zajmowała się sprawami związanymi z ochroną środowiska i klimatu.
Krzysztof Koślicki
02.07.2020
Środowisko
Komisja Europejska wszczęła procedurę o naruszenie prawa UE wobec Polski w związku ze skróceniem kadencji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jej zdaniem szef takiego organu może zostać zwolniony tylko wtedy, gdy nie spełnia już warunków wymaganych do wykonywania swoich obowiązków.
Jolanta Ojczyk
02.07.2020
Prawo europejskie
Wydłużenie z 14 do 180 dni terminu na zwrot pieniędzy za odwołaną z powodu wybuchu epidemii koronawirusa imprezę turystyczną jest sprzeczne z unijną dyrektywą. Dlatego Komisja Europejska wszczęła procedurę o naruszenie prawa UE przeciw Polsce i dziewięciu innym krajom.
Jolanta Ojczyk
02.07.2020
Rynek i konsument
Ponad 87 proc. kancelarii adwokackich straciło część przychodów w związku z epidemią, a prawie co druga kancelaria deklaruje spadek przychodu o połowę - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Naczelną Radę Adwokacką. Spadły też dochody większości kancelarii, które w tej sytuacji szukają nowych rynków, a niektóre zamykają się.
Krzysztof Sobczak
02.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) sprawdzi w najbliższym czasie działalność firm audytorskich. Opublikowany właśnie plan kontroli wskazuje 248 podmiotów, które zostaną poddane kontroli. Przeprowadzą ją kontrolerzy, którzy są pracownikami agencji. Na liście są m.in. audytorzy z tzw. wielkiej czwórki i firma prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Krzysztof Koślicki
02.07.2020
Rachunkowość

NIK: Zjadamy pestycydy, bo badania trwają za długo

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Na informację, czy w owocach lub warzywach nie pozostało zbyt dużo szkodliwej chemii stosowanej w procesie ich uprawy czeka się średnio 36 dni - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. I stwierdza, że długie oczekiwanie na wyniki badań niesie za sobą ryzyko, że produkty takie dawno zostaną sprzedane, a nawet zjedzone.
Krzysztof Sobczak
02.07.2020
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Uczelnie niepubliczne apelują o pomoc od państwa

Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe
Pandemia koronawirusa uderzyła w prywatne uczelnie, a rząd nie udziela im dostatecznej pomocy - zwracają uwagę posłowie w interpelacji skierowanej do resortu nauki i proponują wprowadzenie bonu edukacyjnego. Resort nauki odpowiada, że monitoruje problemy szkół wyższych i pokrywa z dotacji koszty stypendiów dla studentów i doktorantów.
Monika Sewastianowicz
02.07.2020
Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe
Z procedury wyjaśniającej odmowną decyzję przyznania wsparcia z tarczy finansowej PFR skorzystało już blisko tysiąc przedsiębiorców. Wielu jednak czeka na odpowiedź już ponad 30 dni. Niektórzy dowiadują się, że nie dostaną subwencji z powodu nadużyć. Fundusz jednak nie pisze, jakich. Podobno chodzi o figurowanie na czarnej liście fiskusa.
Jolanta Ojczyk
02.07.2020
Tarcza finansowa

ZUS interpretuje przepisy i pozbawia wiele osób prawa do ulgi

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy korzystający w działalności gospodarczej z pomocy współpracowników, a nawet zleceniobiorców, którzy nie zgłaszają nikogo do ubezpieczeń społecznych, pozbawieni zostali prawa do zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. I to nie na podstawie prawa, a jego interpretacji.
Grażyna J. Leśniak
02.07.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Jeśli przy podpisywaniu umowy najmu lokalu nie sprawdzimy, kto jest prawowitym właścicielem, to możemy narazić się na płacenie podwójnego czynszu - taki jest wniosek z orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie o bezumowne korzystanie z nieruchomości w Rzeszowie. W sporze spółki z miastem tylko dobra wiara najemcy uchroniła go od finansowej katastrofy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.07.2020
Prawo cywilne Budownictwo
Obowiązujące od środy zmiany w zakresie zerowej stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) są nieprecyzyjne. Podatnicy nie wiedzą jak dokumentować takie transakcje, bo obowiązujące od stycznia unijne rozporządzenie przewiduje nieco inne zasady niż najnowsze regulacje ustawy o VAT.
Krzysztof Koślicki
02.07.2020
VAT Rachunkowość Prawo europejskie

UE konsultuje przyszłe zasady rozliczania roamingu

Rynek i konsument Prawo europejskie
Za dwa lata przestaną obowiązywać w Unii Europejskiej obecna zasada Roam Like At Home (RLAH), nakazująca operatorom telekomunikacyjnym rozliczanie usług w roamingu na takich samych zasadach, jakie obowiązują w kraju. Komisja Europejska zainicjowała więc konsultacje na temat przedłużenia tych regulacji roamingowych lub przygotowania nowych.
Krzysztof Sobczak
01.07.2020
Rynek i konsument Prawo europejskie
Ministrowie ds. transportu i ministrowie ds. europejskich 9 państw like-minded, czyli Polski, Bułgarii, Cypru, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii i Węgier, skierowali wspólne pismo do posłów do Parlamentu Europejskiego. Zwracają w nim uwagę na restrykcyjne, dyskryminujące i protekcjonistyczne przepisy zawarte w Pakiecie Mobilności I.
Grażyna J. Leśniak
01.07.2020
Małe i średnie firmy
Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła nałożyć na członka zarządu zagranicznego zakładu ubezpieczeń karę za opóźnienie w wypłacie ubezpieczenia. Będzie mogła ona wynieść trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, a jeżeli nie można go ustalić – 100 tys. złotych. Takie zmiany zakłada nowelizacja przepisów podpisana przez prezydenta.
Jolanta Ojczyk
01.07.2020
Prawo gospodarcze Finanse
Ustawy podatkowe powinny być zatwierdzane 3/5 głosów, nowe przepisy nie mogą pogarszać warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej, zachowanie minimum trzy miesięcznego vacatio legis, obligatoryjny wymóg przeprowadzenia konsultacji społecznych z Radą Dialogu Społecznego. To postulaty Rady Przedsiębiorczości do kandydatów na prezydenta.
Jolanta Ojczyk
01.07.2020
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Spółka Polski Prąd i Gaz stosowała w umowach z konsumentami postanowienia niedozwolone – m.in. dotyczące opłat za wcześniejsze rozwiązanie kontraktu oraz automatycznego przedłużania umów na kolejny czas określony. Prezes UOKiK nakazał więc jej zwrócenie konsumentom niesłusznie pobranych opłat oraz nałożył na firmę ponad 183 tys. zł kary.
Krzysztof Sobczak
01.07.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument

MF: Reforma OFE rok później

Domowe finanse Doradca podatkowy
Tadeusz Kościński, minister finansów, zapowiedział w środę przesunięcie o rok reformy otwartych funduszy emerytalnych (OFE). I poinformował, że w ciągu kilku tygodni ma natomiast zostać przedstawiony projekt nowelizacji ustawy budżetowej.
Krzysztof Koślicki
01.07.2020
Domowe finanse Doradca podatkowy
Nie udało się Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw wygrać pierwszej jego skargi nadzwyczajnej. Dlatego, że zaskarżone orzeczenie nie godziło rażąco i wprost w jego prawa obywatelskie. Zdaniem prawników bywają takie sprawy, ale jak oceniają, jeśli nawet przedsiębiorca ma rację, to nie każdy chce ponosić koszty czekając na niepewne rozstrzygnięcie latami.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Świetlówki, lampy fluorescencyjne, które powstają w przedsiębiorstwie, należałoby sklasyfikować pod jednym z kodów w obrębie grupy 16. Ich klasyfikacja jako odpadów komunalnych wydaje się niewłaściwa - wyjaśnia Anna Nieć z LEX Ochrona Środowiska.
Anna Nieć
01.07.2020
Środowisko
Od 1 lipca 2020 roku jakość handlową artykułów rolno-spożywczych na wszystkich etapach obrotu: produkcji, przetwarzania i dystrybucji kontroluje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wchodzące dziś w życie nowe przepisy będą dotyczyć ok. 14 tys. producentów żywności, którzy muszą się liczyć z większymi kosztami kontroli.
Jolanta Ojczyk
01.07.2020
Prawo gospodarcze
Większość zgłoszonych naruszeń unijnego prawa o ochronie danych osobowych wynika z nieodpowiedniego przygotowania organizacji do wdrożenia przepisów ogólnego rozporządzenia. A większość spraw dotyczy praw osób, których dane dotyczą, takich jak prawo dostępu, prawo do usunięcia danych, prawo do sprzeciwu.
Krzysztof Sobczak
01.07.2020
RODO

SN: Kary umowne za nieterminowe wypłaty dla podwykonawców - dozwolone

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia
Kodeks cywilny nie wyłącza zastosowania kary umownej na wypadek niewykonania zobowiązania pieniężnego wynikającego z umowy o roboty budowlane w trybie zamówień publicznych - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sporze o zapłatę dla podwykonawców rozbudowy szpitala w Sejnach.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.07.2020
Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia