Rada Przedsiębiorczości, którą tworzą Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych), Pracodawcy RP, BCC, Związek Banków Polskich oraz Związek Rzemiosła Polskiego zwróciła się z do kandydatów na prezydenta z apelem o złożenie deklaracji w sprawie ustaw gospodarczych. Ich zdaniem dałoby to gwarancję, że spełniałyby one wysoki standard stanowienia prawa. Czego oczekują?
Ustawy podatkowe uchwalane większością 3/5 głosów
Przedsiębiorcy domagają się zmiany konstytucji. Chcą bowiem, aby zmiany przepisów podatkowych wymagały większości 3/5 głosów w Sejmie. Ich zdaniem z taką propozycją legislacyjną powinien wystąpić prezydent. - Taka zmiana w żadnej mierze nie wyklucza możliwości wprowadzania podwyżek podatków w sytuacji, kiedy jest to niezbędne – np. dla zachowania stabilności sektora finansów publicznych - mówi Marek Kowalski, przewodniczący FPP, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). - Konieczność budowy szerszego konsensusu wokół zmian w tym zakresie powoduje jednak, że przedstawiony projekt ustawy musi zostać dobrze dopracowany, uwzględniać zasadne uwagi zgłoszone w toku uprzednio przeprowadzonych konsultacji, a także zawierać rzetelnie przygotowane, obszerne uzasadnienie wraz z wiarygodną oceną skutków regulacji. Wprowadzenie postulowanej reguły niosłoby więc ze sobą konieczność dochowywania od samego początku wysokich standardów procesu stanowienia prawa przez projektodawcę. Dzięki temu zyskalibyśmy pewność, że wprowadzane rozwiązania nie przyniosą nieprzewidzianych skutków ubocznych – wymagających późniejszej pilnej poprawy już uchwalonego prawa – a także w wyważony i sprawiedliwy sposób dzielą dodatkowe obciążenia fiskalne między poszczególnych interesariuszy – podkreśla. Zdaniem Rady Przedsiębiorczości takie rozwiązanie jest potrzebne zwłaszcza w czasach pandemii i wywołanego nim kryzysu, bo każda nowelizacja zmierzająca do zwiększenia kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców ma daleko sięgający wpływ na sektor MŚP, które zatrudniają ponad 68 proc. pracujących oraz odpowiadają za tworzenie niecałych 50 proc. PKB.
Cena promocyjna: 6.9 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 13.8 zł
Ustawy niekonsultowane z Radą Dialogu Społecznego bez podpisu
Rada Przedsiębiorczości apeluje również o zadeklarowanie przez kandydatów, że uchwalane ustawy nie mogą pogarszać warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej, będą przewidywały zachowanie vacatio legis umożliwiającego przedsiębiorcom wdrożenie legislacji, ale nigdy nie krótszego niż trzy miesiące. Jak bowiem wynika z badań – niejasne, trudne w interpretacji przepisy prawa od lat wskazywane są przez przedsiębiorców jako jedna z głównych barier dla rozwoju ich działalności. Co istotne, przedsiębiorcy chcą, aby prezydent nie podpisywał ustaw, których projekty nie były konsultowane z Radą Dialogu Społecznego. Takich konsultacji nie przeszedł między innymi projekt tarczy antykryzysowej 3. RDS zajęła stanowisko w tej sprawie, krytykując działania rządu. - Wypełnienie takiego zobowiązania przez Prezydenta RP w znaczący sposób przyczyniłoby się do poprawy standardów legislacyjnych w Polsce, a tym samym zagwarantowałoby przewidywalność i stabilność prawną tworzącą korzystne warunki do dalszego rozwoju ekonomicznego naszego kraju. Wszelkie zmiany skutkujące wzrostem obciążeń podatkowych lub parapodatkowych powinny – przed ich wprowadzeniem – zostać szeroko przedyskutowane w gronie zarówno rządzącej koalicji, jak również i parlamentarnej opozycji, pracodawców, przedsiębiorców oraz związków zawodowych – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.