Prawo.pl
Wybuch wojny w Ukrainie spowodował, że wielu polskich pracodawców zdecydowało się wesprzeć finansowo zatrudnianych przez siebie Ukraińców. Wypłacają im zapomogi finansowe, które mają przynajmniej częściowo pomóc w tym trudnym czasie. Mają jednak wątpliwości, jak tę pomoc traktować. Dotyczą one wykazywania przychodu do opodatkowania u pracowników, ale też firmowych kosztów podatkowych.
Krzysztof Koślicki
09.03.2022
PIT Rachunkowość Ukraina
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o PIT. Chodzi w niej m.in. o rozliczanie i pobór zaliczek na PIT i funduszy tworzonych przez pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Ustawa obniża przy okazji podatek od wydobywania miedzi, który płaci KGHM oraz zapewnia środki dla zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych i zakładowych funduszy aktywności.
Krzysztof Koślicki Krzysztof Sobczak
08.03.2022
PIT Polski Ład
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca nie może żądać od pracownika podania informacji o stanie jego zdrowia, pytanie, kiedy wróci do pracy, czy kiedy skończy się choroba, jest pośrednio pytaniem o stan zdrowia. Prawo do tajemnicy w tym zakresie nie ma jednak charakteru bezwzględnego - wyjaśnia Grzegorz Łyjak, ekspert w LEX Ochrona Danych Osobowych.
Grzegorz Łyjak
08.03.2022
Prawo pracy RODO
Jeżeli od pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży upłynął okres dłuższy niż dwa lata i jednocześnie nie było żadnych ulepszeń od czasu zakupu, to sprzedaż miejsca postojowego, znajdującego się w hali garażowej, korzysta ze zwolnienia z VAT. Potwierdzają to organy skarbowe. Eksperci zwracają uwagę na konieczność precyzyjnego przedstawiania stanu faktycznego we wniosku o interpretację.
Wiesława Moczydłowska
08.03.2022
VAT Rachunkowość
Bezpośrednia zmiana formy opodatkowania w trakcie roku nie jest możliwa. Podatnik, który wybrał np. stawkę liniową lub ryczałt, nie może rozmyślić się w ciągu roku. Nie przekreśla to jednak możliwości m.in. założenia w trakcie roku spółki i wniesienia do niej aportem swojego przedsiębiorstwa lub podjęcia działań w celu przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.
Wiesława Moczydłowska
08.03.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Sąd Najwyższy uwzględnił pierwszą spośród 56 skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego od wpisów hipoteki przymusowej na lokalach po upadłej spółdzielni mieszkaniowej. Postanowił wykreślić wpis z hipoteki. SN potwierdził, że księga wieczysta lokalu nabytego na własność na skutek sprzedaży upadłościowej nieruchomości spółdzielni mieszkaniowej, nie może być obciążana hipoteką ustanowioną dla zabezpieczenia długów likwidowanej spółdzielni.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.03.2022
Prawo cywilne Nieruchomości
Organ powinien respektować ustanowienie przez przedsiębiorcę pełnomocnika. Postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności, doręczone podatnikowi z pominięciem ustanowionego pełnomocnika, należy uznać za niewiążące także wtedy, gdy podatnik lub jego pełnomocnik wnieśli od niego środek zaskarżenia – stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale.
Wiesława Moczydłowska
07.03.2022
Ordynacja Doradca podatkowy
Komisja Europejska rozważa złagodzenie przepisów dotyczących pomocy państwa dla firm dotkniętych sankcjami nałożonymi przez UE na Rosję. To będzie drugi tego typu przypadek. Dwa lata temu poluzowała niektóre przepisy dotyczące pomocy państwa dla przedsiębiorców dotkniętych pandemią, co umożliwiło państwom unijnym wpompowanie miliardów euro w swoje firmy.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.03.2022
Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ukraina
Już 40 proc. firm w Polsce uważa, że wojna może być pośrednim lub bezpośrednim zagrożeniem dla ich bieżącego funkcjonowania. 28 proc. przedsiębiorców już teraz odczuwa skutki wojny przez np. komplikacje w dostawie surowców lub produktów. Najbardziej zagrożenie odczuwa sektor budowlany i TSL. Zdaniem biznesu, jest już duża niepewność, ale nie ma jeszcze powodów do paniki.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.03.2022
Prawo gospodarcze Ukraina

Papierową fakturę można zeskanować i wyrzucić

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Przechowywanie papierowych faktur wyłącznie w formie elektronicznej jest zgodne z przepisami. Nawet jeśli podatnik zniszczy papierowe oryginały faktur zakupowych, to nie utraci on prawa do odliczenia VAT, wynikającego z tych faktur. Potwierdza to skarbówka. Dylemat wkrótce zupełnie zniknie, gdy korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe.
Wiesława Moczydłowska
07.03.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Po wypadkach wiele samochodów kwalifikuje się na złom, a mimo tego są naprawiane i trafiają na drogi, mimo że nie jest to bezpieczne dla ich użytkowników. Od dawna trwają dyskusje nad wyeliminowaniem tej patologii i wreszcie powstał projekt przepisów dotyczących technicznej szkody całkowitej. Przygotował go Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, ale problemu on raczej nie rozwiąże.
Regina Skibińska
07.03.2022
Rynek i konsument

Włodzimierz Albin: Porównujmy systemy prawa, ale uczciwie

Prawo karne Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Osoby korzystające z systemów informacji prawnej takich jak LEX, muszą mieć możliwość porównania ich z innymi ofertami. Dlatego „zmierzyliśmy” LEXa – jego zawartość i funkcjonalności zostały precyzyjnie zdefiniowane, policzone i przedstawione na tle konkurencyjnych narzędzi. Tak powstał Standard LEX - pisze Włodzimierz Albin, prezes Zarządu Wolters Kluwer Polska.
Włodzimierz Albin
07.03.2022
Prawo karne Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Rząd zapowiada ułatwienia w zatrudnianiu uciekających z Ukrainy, ale jednocześnie chce, by minister rodziny i polityki społecznej mógł w rozporządzeniu określić liczbę takich osób, którym dany pracodawca będzie mógł powierzyć wykonywanie pracy. Parytet ma być ustalany w stosunku do liczby wszystkich zatrudnionych. Ma to być mechanizm zabezpieczający lokalne rynki pracy przed zastępowaniem Polaków tańszymi Ukraińcami.
Grażyna J. Leśniak
07.03.2022
Prawo pracy Ukraina
W pracy zdalnej pracodawcom trudno dbać o równowagę między pracą a życiem rodzinnym swoich pracowników. Chodzi zarówno o to, że w pandemii niektórzy pracują ponad miarę, ale i fakt, że inni mają dodatkowe aktywności, które skracają czas na wypoczynek po pracy. Ale nawet gdy pracownik prowadzi "dodatkowy biznes", nie można go zwolnić, gdy wywiązuje się z zadań i nie jest to działalność konkurencyjna.
Grażyna J. Leśniak
05.03.2022
Prawo pracy
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że rząd przygotowuje "Tarczę antyputinowską", która ma dotyczyć tych sfer życia gospodarczego, które ucierpiały na skutek inwazji Rosji na Ukrainę. Szef rządu nie wykluczył też, że obowiązująca do końca lipca tego roku "Tarcza antyinflacyjna" zostanie przedłużona.
Krzysztof Sobczak
04.03.2022
Prawo gospodarcze
Ukraińska waluta – hrywna – traci na wartości w związku z napaścią Rosji i napływem osób uciekających przed wojną do Polski. Niektóre kantory i banki wstrzymują jej skup. Inne oferują bardzo zaniżony kurs wymiany. Godzi to w sytuację ekonomiczną uchodźców z Ukrainy. Czy UE przeprowadzi interwencyjny skup hrywny? Rzecznik interweniuje w tej sprawie u premiera i prezesa NBP.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.03.2022
Finanse Ukraina
Zaproponowany przez Senat projekt nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim jest szkodliwy zarówno z punktu widzenia społecznego, jak i gospodarczego. Ograniczy on bowiem finansowanie kredytów konsumenckich przez banki, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe - przewiduje Rada Przedsiębiorczości. Zdaniem Rady osłabi on też pozycję konsumenta na tym rynku.
Krzysztof Sobczak
04.03.2022
Rynek i konsument Finanse
Polscy kierowcy kursują do Lwowa i innych miast zachodniej Ukrainy, żeby zawieść tam pomoc i wywieźć do Polski ludzi i zwierzęta potrzebujące pomocy. W czasie takiego wyjazdu pojawiają się różne niebezpieczeństwa. Jednak samo ryzyko konfliktu zbrojnego nie powoduje automatycznie, że ubezpieczenie nie zadziała. Stanie się tak, jeśli do szkody dojdzie bezpośrednio wskutek działań wojennych.
Regina Skibińska
04.03.2022
Ubezpieczenia Ukraina
Polski Ład spowodował, że odpisy amortyzacyjne od lokali mieszkalnych można zaliczać do kosztów podatkowych tylko do końca 2022 roku. Co więcej, prawo to dotyczy tylko mieszkań nabytych przed styczniem 2022 roku. Podatnicy uważają, że przepis przejściowy należy uznać za niezgodny z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych i interesów. Skarbówka tego jednak nie uznaje.
Wiesława Moczydłowska
04.03.2022
PIT Doradca podatkowy
Wielu obywateli Ukrainy wjeżdża do Polski swoimi samochodami. Poruszając się po polskich drogach, trzeba mieć zawarte ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie OC PPM zawarte z ukraińskim zakładem ubezpieczeń nie wystarczy. Niezbędna jest jeszcze Zielona Karta.
Mateusz Kosiorowski
03.03.2022
Ubezpieczenia Ukraina
W Polsce załamał się już rynek transportu drogowego, wiele ciężarówek stoi, bo obywatele Ukrainy, którzy pracowali w Polsce, pojechali na wojnę. W konsekwencji załamuje się drogowy łańcuch dostaw. Wyłączenie eksportu na rynki Ukrainy, Białorusi i Rosji bezpośrednio wpływa na zaprzestanie lub spowolnienie produkcji w wielu fabrykach, a to z kolei powoduje mniejsze zapotrzebowanie na surowce do produkcji.
Izabella Tymińska
03.03.2022
Rynek Prawo gospodarcze Ukraina

Certyfikat rezydencji podnosi koszty zatrudnienia Ukraińców

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina
Zniesienie czasowego obowiązku posiadania certyfikatów rezydencji przez ukraińskich uchodźców obniżyłoby ekonomiczny koszt zawierania umów zleceń, które są dogodną formą współpracy w takich sytuacjach. Obecnie zleceniodawca musi pobierać 20-procentowy podatek dochodowy od wypłaconych kwot obywatelom Ukrainy, którzy nie posiadają takiego certyfikatu. A w czasie wojny będzie on trudny do uzyskania.
Wiesława Moczydłowska
03.03.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina
W związku z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu od stycznia 2022 roku, wielu pracowników stanęło przed dylematem, czy składać do pracodawcy formularz PIT-2 oraz oświadczenie o rezygnacji z „ulgi dla klasy średniej”. Uporządkujmy zatem stan wiedzy w tej sprawie, by ułatwić podjęcie najkorzystniejszej decyzji.
Aneta Jurkiewicz
03.03.2022
PIT Prawo pracy Polski Ład
Wojna na Ukrainie to kolejna po COVID-19 sytuacja, kiedy ewidentne jest, iż ustawy wymagają nowelizacji w tak trudnych sytuacjach. Konieczne jest bezwzględnie wprowadzenie umożliwienia zbierania środków przez firmy od pracowników środków finansowych i przekazywanie ich dalej organizacjom. Konieczne jest wprowadzenie zwolnień z VAT z równoczesnym umożliwieniem odliczenia podatku.
Patrycja Kubiesa
03.03.2022
CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina
Kantor nie może odmówić wymiany hrywny, jeżeli podaje kursy jej kupna i sprzedaży na swojej tablicy. Jeśli jednak nie informuje o wymianie ukraińskiej waluty, ma prawo odesłać z kwitkiem. Niektóre kantory, w obawie przed stratami, zaczęły tak robić. Zdarzają się też działania lichwiarskie - wymiana hrywny za 1 grosz. Zdaniem prawników pilnie potrzebna jest interwencja państwa.
Renata Krupa-Dąbrowska
03.03.2022
Rynek i konsument Ukraina
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz spotkał się ze swoim odpowiednikiem w Ukrainie - Rzecznikiem Przedsiębiorców Romanem Waszczukiem. Rzecznicy wyrazili zamiar współdziałania m.in. odnośnie: zabezpieczenia praw przedsiębiorców, ochrony własności prywatnej, inicjatyw z zakresu legislacji gospodarczej.
Prawo.pl
02.03.2022
Rynek Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Potrzebne zmiany podatkowe dla firm i osób wspierających Ukrainę

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Ukraina
Przedsiębiorcy i doradcy podatkowi apelują o zmianę przepisów podatkowych. Chodzi o wsparcie dla pomagających Ukraińcom i Ukrainie. Potrzebne są nie tylko zmiany w rozliczaniu kosztów i podatku od spadków i darowizn. Nowelizacji wymagają przepisy o VAT, a także wymogi dotyczące posiadania przez Ukraińców certyfikatu rezydencji.
Krzysztof Koślicki
02.03.2022
CIT PIT VAT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Ukraina
Sam fakt udzielenia pożyczki w gotówce nie wpływa na kwalifikację odsetek od pożyczki jako kosztów podatkowych. Jeśli więc łączna kwota odsetek nie będzie przekraczać 15.000 zł, to limit płatności gotówkowych nie będzie miał zastosowania, nawet jeśli kwota pożyczki została wypłacona w gotówce. Limit płatności gotówkowych ma zastosowanie do pożyczki udzielonej spółce przez jej wspólnika, jeśli jest on przedsiębiorcą.
Krzysztof Kaźmierski
02.03.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Na przejściach granicznych z Ukrainą została skrócona procedura w przypadku przywozu do Polski okazów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Konieczne jest jednak wcześniejsze zawiadomienie o transporcie Służby Celno-Skarbowej, Straży Granicznej i inspekcji weterynaryjnej.
Krzysztof Koślicki
02.03.2022
Ordynacja Administracja publiczna Ukraina
W ubiegłym roku, po przejściowym spadku w 2020 r., ponowie odnotowano tendencję wzrostową liczby spraw wnoszonych do obu unijnych sądów - poinformował Trybunał Sprawiedliwości UE. Podobna tendencja ma miejsce w przypadku liczby zakończonych spraw. Dzięki temu, że ogólne liczby spraw wniesionych i zamkniętych rosły w 2021 r. w jednakowym tempie, liczba spraw w toku utrzymała się na stałym poziomie.
Krzysztof Sobczak
02.03.2022