Protest branży i pacjentów: Niekorzystne zmiany dla aptek

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Rząd chce wprowadzić przepisy, mocą których arbitralną decyzją urzędnik będzie mógł zamknąć aptekę. Stąd pacjenci i przedsiębiorcy alarmują, że taka regulacja grozi brakiem leków na rynku, a dla placówek farmaceutycznych możne oznaczać dewastujące straty ekonomiczne.

05.10.2020

Większy udział zdalnego kształcenia w ogólnej punktacji za studia

Zaktualizowano rozporządzenie ws. organizacji studiów, dodając zapis dotyczący możliwości prowadzenia większej liczby zajęć na studiach z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Nowe rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego obowiązuje od 1 października 2020 r.

05.10.2020

Nowy sędzia w składzie - sprawa immunitetu sędziego Tulei odroczona

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do 22 października Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odroczyła posiedzenie w sprawie uchylenia immunitetu sędziemu Igorowi Tuleyi obwinionemu o przekroczenie uprawnień. Powodem odroczenia była zmiana składu sędziowskiego; sędziego Tomasza Przesławskiego zastąpił sędzia Konrad Wytrykowski, który teraz musi zapoznać się ze sprawą.

05.10.2020

Doradcy podatkowi: Spółka komandytowa nie jest narzędziem optymalizacji podatkowych

Projektowana regulacja nie realizuje deklarowanego celu w postaci uszczelnienia systemu podatkowego. Nie rozwiązuje problemu uchylania się od opodatkowania przez nieujawnionych wspólników spółki komandytowej. Rzeczywistym jej celem jest wprowadzenie reżimu podwójnego opodatkowania dochodów z działalności prowadzonej w formie spółki komandytowej i tym samym zwiększenie ciężaru podatkowego

05.10.2020

Od poniedziałku nowe wzory pouczeń w sprawach karnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W nowych wzorach pouczeń uwzględnione są m.in. zmiany wprowadzone tarczą antykryzysową 4 - czyli możliwość prowadzenia e-rozpraw w sprawach karnych. Opinie na ich temat są podzielone. RPO już na etapie prac nad nowymi wzorami wskazywał, że są lepsze od poprzednich ale mają wady - np. w zakresie informacji o dostępie do obrońcy,

05.10.2020

Koronawirus nie sprzyja bezpieczeństwu w sieci

Nowe technologie RODO LegalTech Koronawirus

W czasie pandemii rośnie aktywność internetowych przestępców. W drugim kwartale 2020 roku w Polsce zgłoszono o 17 proc. więcej przypadków wyłudzenia loginu i hasła, niż przez pierwsze trzy miesiące tego roku. Ochronić przed pishingiem i utratą danych mogą programy antywirusowe czy podwójne uwierzytelnianie, ale przede wszystkim - świadomość pracowników.

05.10.2020

35 mln euro kary dla H&M za inwigilację pracowników

Prawo pracy RODO

Przez kilka lat część pracowników firmy H&M poddawana była szczegółowej „obserwacji”, a wnioski poczynione w jej toku utrwalane były w formie notatek na dysku sieciowym. Do tego firma zbierała informacje o życiu prywatnym zatrudnionych. Została za to ukarana przez niemiecki urząd karą w wysokości ponad 35 mln euro.

05.10.2020

Lekarze i pielęgniarki jeszcze walczą o 100 proc. zasiłki chorobowe

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Związki zawodowe medyków domagają się przywrócenia 100 proc. zasiłku chorobowego w okresie kwarantanny w związku z COVID-19. Uzyskali to uprawnienie na początku walki z pandemią i zostali ich pozbawieni wraz z początkiem września. A minister zdrowia o tym nie wiedział i teraz odsyła lekarzy i pielęgniarki do ministra pracy.

05.10.2020

COVID-owe budowy - informują niezwłocznie, że „budowa trwa od pół roku”

Samorząd terytorialny Budownictwo

Przez nieostre prawo powiaty nie mają nadzoru nad inwestycjami budowanymi w ramach tarczy antykryzysowej. A nadal otrzymują od inwestorów informacje o rozpoczęciu robót z zaznaczeniem, że dopiero nastąpiło „niezwłoczne poinformowanie”. Apelują więc o zastopowanie tego typu inwestycji. Skutki nadużyć są w całym kraju,

05.10.2020

Firmom coraz trudniej jest odzyskać VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Doradcy podatkowi zauważają, że ostatnio firmy coraz dłużej muszą czekać na zwrot VAT. Skarbówka wszczyna długie kontrole i opóźnia wydanie decyzji. Rekordziści czekają nawet 1000 dni. Procedurę może przyspieszyć wniosek o przeksięgowanie środków na rachunek VAT. To jednak nie rozwiązuje problemu, bo z tych pieniędzy firmy nie mogą swobodnie korzystać.

05.10.2020

Boom na szkolenia dla mediatorów, MS chce profesjonalizować zawód

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mediacje stają się w dobie koronawirusa coraz popularniejsze, widać to też po liczbie organizowanych szkoleń. Jednak ilość nie przekłada się na jakość. Według mediatorów bez uregulowania zawodu może się skończyć tak jak z biegłymi. MS liczy m.in. na Krajowy Rejestr Mediatorów, który jak mówi wiceminister Marcin Romanowski, powinien działać od połowy 2023 r.

05.10.2020

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych na wykonanie wyroku TK jeszcze poczekają

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Jest projekt ustawy regulującej zakres orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy. To pierwszy krok do zmian w systemie orzecznictwa o niepełnosprawności, które umożliwią wykonanie wyroku, w którym TK zakwestionował przepis uzależniający prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od daty powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki.

05.10.2020

Prof. Szydło o błędach wyroku WSA w sprawie wyborczych decyzji premiera

Administracja publiczna Wybory

Wyrok warszawskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji premiera o przygotowaniu głosowania korespondencyjnego przez Pocztę Polską zawiera cały szereg stwierdzeń nietrafnych, zarówno odnośnie faktów, jak też ich prawnej oceny. Tak uważa, prof. Marek Szydło, przewodniczący Rady Legislacyjnej przy premierze. Jego zdaniem to była decyzja techniczna, która nie wpłynęła na prawa wyborcze.

04.10.2020

Rzecznik MŚP ma uwagi do zmian w systemie cyberbezpieczeństwa

Nowe technologie

Przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji rządowy projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa będzie dotyczył też blisko 6 tys. małych i średnich firm z branży telekomunikacyjnej - zauważa Adam Abramowicz, rzecznik MŚP. Dlatego jego zdaniem należy je uwzględnić w ocenie skutków regulacji. Proponuje też dodać szczegółowe kryteria pozwalające określić wpływ incydentu na bezpieczeństwo sieci.

04.10.2020

Pseudonim jest chroniony prawem, a przydomek nie?

Prawo cywilne

Przydomek nie jest dobrem osobistym - twierdzą prawnicy reprezentujący spółkę, która procesuje się z bokserem Dariuszem Tiger Michalczewskim. Dlatego, że przydomkiem nie podpisuje się skutecznie testamentów, a pseudonimem można. Pełnomocnicy powoda uważają, że przydomek wykorzystywany komercyjnie też powinien być chroniony, bo łączy się z godnością człowieka.

03.10.2020

Rzecznik chce dyscyplinarki dla sędzi z komisji ds. pedofilii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów wszczął procedurę wyjaśniającą w sprawie sędzi Agnieszki Rękas, która z rekomendacji Senatu została członkiem państwowej komisji do spraw badania przypadków pedofilii. Zdaniem rzecznika objęcie przez nią tej funkcji może godzić w godność urzędu sędziego.

03.10.2020

Dyrektorzy szkół dostali dużo nowego prawa w czasie pandemii

Minister Edukacji Narodowej w okresie od 11 marca do 7 września br. wydał 23 rozporządzenia w związku z funkcjonowaniem jednostek systemu oświaty w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID19. Dziesięć z nich już zostało uchylonych, ale i tak przeciętny dyrektor może mieć problem z identyfikacją, usystematyzowaniem i ujednoliceniem tych wciąż obowiązujących.

03.10.2020

Kierowcy nie pouczono o punktach karnych, ale skazano w trybie nakazowym - kasacja RPO

Wymiar sprawiedliwości Policja

Obywatel został skazany, bo prowadził samochód mimo odebrania mu prawa jazdy. Wyrok - bez udziału oskarżonego - zapadł w trybie nakazowym, przewidzianym dla spraw, w których okoliczności czynu i wina sprawcy nie budzą wątpliwości. W ocenie RPO wątpliwości jednak były - bo policja nie pouczyła kierowcy, że przekroczył limit punktów karnych.

03.10.2020

Pandemia przyspiesza cyfrową transformację firm

Prawo pracy Koronawirus

Pandemia COVID-19 gwałtownie przyspieszyła procesy cyfryzacji w firmach. Większość przedsiębiorstw skupiła się przede wszystkim na umożliwieniu swoim zespołom telepracy i przeniesieniu procesów wewnętrznych do świata on-line. Rzadziej realizowano projekty związane z obsługą klienta i sprzedaży.

03.10.2020