Lewiatan: Likwidacja ulgi abolicyjnej uderzy w firmy i pracowników

PIT Prawo pracy

Rząd ograniczając tzw. ulgę abolicyjną do 1360 zł, tak naprawdę ją likwiduje. Skutki tej decyzji odczują zarówno osoby pracujące za granicą, jak i pracodawcy, którzy kierują swoich pracowników do pracy za granicą, oferując z góry określone wynagrodzenie - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

29.09.2020

UE: Surowa kara za stworzenie karteli dostawców części samochodowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Grzywnę w łącznej wysokości 18 mln euro zapłacą dostawcy części samochodowych - Brose i Kiekert - za udział w kartelach. Jak stwierdziła Komisja Europejska, która nałożyła tę karę, firmy umawiały się w sprawie systemów zamykania samochodów na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

29.09.2020

MSWiA proponuje służbom przelicznik 1,3 za wcześniejszą pracę "w cywilu"

Emerytury i renty Prawo pracy

Szefowie MSWiA - Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik - spotkali się z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Rozmowy dotyczyły m.in. prac nad projektem zmiany art. 15a, dotyczącego czasu służby oraz funduszu nagrodowego i programu rozwoju służb - poinformowało we wtorek Ministerstwo.

29.09.2020

Nauczyciel nie znajdzie i nie zabierze uczniowi noża

Prawo karne

Nauczyciel nie ma prawa przeszukania ucznia, daremne będzie też wprowadzanie wykrywaczy metalu, nawet jeżeli będą chcieli tego rodzice uczących się w placówce dzieci. Obowiązujące obecnie prawo nie daje również podstaw do wprowadzenia specjalnych przepisów do statutu szkoły.

29.09.2020

MEN: Wakacje nie wpłynęły na wzrost zachorowań na koronawirusa

Powroty z wakacji nie wpłynęły na masowe rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Dodał też, że nie ma potrzeby zmian w strategii otwierania i zamykania szkół w związku z epidemią, bo system pozwala odpowiednio reagować na zagrożenia.

29.09.2020

Unijna prokuratura rozpoczęła pracę, ale bez Polski

Prawo karne Prawo unijne

Zorganizowane w poniedziałek 28 września br. uroczyste zobowiązanie Europejskiej Prokurator Generalnej i prokuratorów europejskich przed Trybunałem Sprawiedliwości UE zainaugurowało działalność tego organu, który ma prowadzić dochodzenia i ścigać przestępstwa naruszające interesy finansowe Unii Europejskiej.

29.09.2020

W UE będzie lepsza ochrona pracowników przed rakotwórczymi substancjami

BHP Opieka zdrowotna Prawo unijne

Co roku w UE, w wyniku narażenia na działanie czynników rakotwórczych, na nowotwory pochodzenia zawodowego choruje około 120 tys. osób, a około 80 tys. osób umiera. Aby lepiej chronić pracowników przed nowotworami, Komisja Europejska zaproponowała dalsze ograniczenie narażenia ich na rakotwórcze substancje chemiczne.

29.09.2020

Inspektorzy pracy dorabiają na bakier z prawem

Prawo pracy

W ciągu ostatnich niespełna czterech lat Państwowa Inspekcja Pracy rozstała się z ponad 20 inspektorami, którzy dorabiali w sposób niezgodny z prawem - np. w firmach, które następnie były przez nich kontrolowane. Zwolniony rekordzista na takich dodatkowo płatnych zajęciach, m.in. szkoleniach, zarobił rocznie 200 tysięcy złotych. To problem całej administracji - wskazują eksperci.

29.09.2020

Wiążące informacje stawkowe nie rozwiązują wszystkich problemów z rozliczaniem VAT

Ordynacja VAT Rachunkowość

Podatnicy złożyli już prawie 13 tysięcy wniosków o wydanie wiążącej informacji stawkowej. Pytania najczęściej dotyczą opodatkowania produktów spożywczych, przede wszystkim herbat i przypraw, a także usług gastronomicznych i cateringowych. WIS trudno jednak zastosować do świadczeń niematerialnych, a także do transakcji zwolnionych z VAT.

29.09.2020

IT w służbie przestępców - KE tworzy strategię, Polska ma luki w przepisach

Wymiar sprawiedliwości Policja RODO

Komisja Europejska w strategii bezpieczeństwa na lata 2020-2025 stawia na zwalczenie przestępczości w cyberprzestrzeni - także zagrożeń hybrydowych. Plan jest ambitny, a polskie przepisy - jak mówią eksperci - nadal niewystarczające. I to nie tylko jeśli chodzi o narzędzia w rękach służb, ale też w zakresie ochrony obywateli przed ich nadmiernym zainteresowaniem.

29.09.2020

Antykorupcyjne wytyczne CBA dla administracji to wstęp i drogowskaz

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance

Brakuje koordynacji działań i strategii przeciwdziałania korupcji w administracji. Centralne Biuro Antykorupcyjne przygotowało więc wytyczne, ale zdaniem ekspertów to dopiero początek procesu. Niezbędna jest też świadomość szefów urzędów oraz stworzenie takich systemów i programów w instytucjach publicznych.

29.09.2020

Błąd w strategii - lawina pacjentów trafia do szpitali zakaźnych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Z sprawą zobowiązania lekarzy rodzinnych do zlecania testów na koronawirusa, dziennie wykrywa się go u ponad tysiąca pacjentów, którzy niezależnie od tego czy są w dobrym czy złym stanie, muszą pojechać do szpitala zakaźnego. A placówki te nie nadążają z obsługą zakażonych. Więc Ministerstwo Zdrowia mówi o tworzeniu nowych.

29.09.2020

Przechodząc na rentę po rozwiązaniu umowy też należy się odprawa

Emerytury i renty Prawo pracy

Pracownik, który przeszedł na rentę po rozwiązaniu umowy ma prawo do odprawy pieniężnej. Pod warunkiem jednak, że stał się on niezdolny do pracy wskutek choroby stwierdzonej w czasie zatrudnienia i prowadzącej, po nieprzerwanym okresie pobierania zasiłku chorobowego, do przyznania mu renty. Prawo to nie jest uzależnione od tego, kto rozwiązał umowę.

29.09.2020

Drastycznie mniej mianowań w służbie cywilnej w kolejnych latach

Administracja publiczna Koronawirus Służba cywilna

Rząd określił plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2021-2023. Ich liczba, pierwotnie planowana w przyszłym roku na 550 osób wyniesie ostatecznie tylko 30. Argument to trudna sytuacja finansów publicznych spowodowana pandemią i ograniczanie kosztów osobowych w administracji.

28.09.2020

Nowy zakaz lotów obejmuje 29 państw

Koronawirus

Od środy 30 września obowiązywać będzie nowe rozporządzenie zawierające listę państw, do których zakazane są loty w związku z epidemią COVID-19. Są na niej m.in. Stany Zjednoczone, Indie, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Brazylia i Argentyna, nie ma natomiast żadnego z państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen.

28.09.2020