Wolne związki wciąż mają trudniej niż formalne

Prawo rodzinne

Związki nieformalne, których jest w Polsce coraz więcej, nadal napotykają problemy w różnych sytuacjach życiowych. Gdy sformalizowani rodzice i małżonkowie z mocy ustawy mają zagwarantowane różne świadczenia i dokumenty, to wolne związki muszą występować z dodatkowymi wnioskami i żądaniami do urzędów, do notariuszy i do sądów. A prawo nie nadąża za życiem.

26.09.2020

Do ulgi prorodzinnej uprawniają alimenty tylko na pełnoletnie dzieci

Domowe finanse PIT

Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi prorodzinnej w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. W przypadku dziecka pełnoletniego do ulgi uprawnia utrzymywanie dziecka w związku z wykonywaniem, nawet przymusowo, obowiązku alimentacyjnego.

26.09.2020

Dokumentację medyczną trzeba przechowywać przez 20 lat

Opieka zdrowotna

Dokumentację medyczną sporządzoną i udostępnioną przed dniem wejścia w życie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta należy przechowywać przez 20 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym sporządzono ostatni wpis o udzielonych świadczeniach.

26.09.2020

Prof. Włodzimierz Wróbel obywatelskim Sędzią Roku 2020

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Najwyższego Włodzimierz Wróbel został nagrodzony przez Fundację Court Watch Polska za wieloletnie starania w zakresie podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa, edukacji prawnej młodzieży, a także za przypomnienie, jak ważne jest, aby sędzia komunikował się bezpośrednio z obywatelami.

25.09.2020

Studenci prawa na UW zapłacą trochę mniej za studia

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Czesne dla studentów studiów niestacjonarnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, nawet jeśli opłacone w ratach, będzie mogło być takiej samej kwocie, gdyby student dokonał wpłaty jednorazowej - to efekt rozmów przedstawicieli samorządu studentów WPiA z władzami wydziału. Dzięki temu studenci zapłacą kilkaset złotych mniej.

25.09.2020

Przedsiębiorcy przeciwni objęciu CIT spółek komandytowych

CIT PIT

Jeśli proponowane przez MF wejdą w życie, dojdzie do podwójnego opodatkowania spółek komandytowych, raz na poziomie spółki, a drugi raz na poziomie wspólników. To zwiększy ich koszty. Część przedsiębiorców zrezygnuje wobec tego z tej formy działalności - ostrzega Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i apeluje o rezygnację z tych zmian.

25.09.2020

Od środy zakaz lotów do 29 krajów

Prawo gospodarcze Koronawirus

Wrócić mają między innymi połączenia lotnicze do całej strefy Schengen, a zakazami zostanie objętych 29 krajów - przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, który w piątek 25 września został skierowany pod obrady Rady Ministrów. Rozporządzenie będzie obowiązywało w dniach 30 września – 13 października.

25.09.2020

Misja OBWE krytycznie o wyborach prezydenckich w Polsce

Wybory

Niejasne reguły wyborcze, wprowadzane tuż przed głosowaniem zmiany w prawie, udział urzędników w kampanii po stronie jednego z kandydatów i nieobiektywne, a nawet stronnicze media państwowe - takie m.in. zarzuty postawiła misja Organizacji Bezpieczenstwa i Współpracy w Europie w stosunku do tegorocznych wyborów prezydenckich w Polsce.

25.09.2020

Porozumienie o transformacji podpisane - specjalne gwarancje dla górników

Prawo pracy

Transformacja górnictwa ma być rozłożona na wiele lat, a górnicy dołowi mają mieć gwarancję pracy w kopalniach do emerytury - wynika z podpisanego w piątek porozumienia. Ostatnia kopalnia przestanie wydobywać węgiel w 2049 roku. Do tego czasu górnictwo ma być subsydiowane przez państwo.

25.09.2020

COVID-19: Będą nowe ograniczenia w strefach czerwonych i żółtych

Opieka zdrowotna Koronawirus

Minister zdrowia zaproponuje nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych. Mają dotyczyć m.in. spotkań międzyludzkich – poinformował w piątek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. I zapowiedział, że szczegóły zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu.

25.09.2020

Wkrótce likwidacja szlabanów i nowy system opłat za przejazdy autostradami

Ordynacja Administracja publiczna

Od stycznia 2021 roku wprowadzony zostanie nowy system pobierania opłat drogowych dla pojazdów ciężkich i fakultatywnie dla lekkich, a od lipca 2021 r. już dla wszystkich pojazdów. Na państwowych odcinkach dróg płatnych będzie działał jeden system opłat e-Toll. Przejazd odcinkami autostrady A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław – Sośnica bez szlabanów będzie możliwy od IV kwartału 2021 roku.

25.09.2020

Koronawirus ogranicza jawność rozpraw, ale już mniej niż 3 miesiące temu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy mimo, że od ich "odmrożenia" upłynęło już prawie pięć miesięcy, dalej stosują ograniczenia w dostępie publiczności do sali rozpraw - wynika z najnowszego raportu Fundacji Court Watch. Jedynie 10 jednostek, czyli 2,6 proc. nie wprowadziło żadnych, w 19 rozprawy są transmitowane przez internet.

25.09.2020

Drugie tyle powiatów znalazło się w strefie zagrożonej, będą tam kolejne obostrzenia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do 21 z 11 wzrosła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami w związku z epidemią koronawirusa. W czerwonej strefie znalazły się dwa powiaty: głubczycki (Opolskie) i kartuski (Pomorskie), które tydzień temu były w strefie żółtej. Resort zdrowia zapowiada, że w przyszłym tygodniu minister zdecyduje o nowych obostrzeniach w strefach.

25.09.2020

Piontkowski: Nauka na odległość ma mankamenty, powrót do szkół korzystniejszy

Zarządzanie oświatą

MEN chce, aby w dłuższej perspektywie szkoły funkcjonowały stacjonarnie, bo jak przyznał minister Dariusz Piontkowski, kształcenie na odległość ma jednak pewne mankamenty. Jego zdaniem decyzje, które zapadają w poszczególnych szkołach o czasowym przeniesieniu lekcji do internetu, nie spowodują cyfrowego wykluczenia uczniów, bo obejmują tylko krótkie okresy.

25.09.2020

NIK: Mazurskie samorządy zadbały o dziedzictwo kulturowe i naturalne

Samorząd terytorialny

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego otrzymał 834 mln zł unijnych funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego na projekty dotyczące ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego regionu oraz poprawy jego potencjału turystycznego. NIK sprawdziła, jak przebiegała ich realizacja. Mimo pewnych nieprawidłowości, ogólna ocena działań samorządów i urzędu marszałkowskiego jest pozytywna.

25.09.2020

Brakuje pojazdów do przewożenia pacjentów z kronawirusem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Opublikowano wytyczne dla lekarzy rodzinnych i pacjentów wskazujące jak postępować, gdy zaistnieje podejrzenie zachorowania na COVID-19. Wskazują, że jeśli pacjent jest niesamodzielny na test powinna dowieźć go karetka "wymazówka". Kłopot w tym, że w wielu województwach brakuje tych pojazów.

25.09.2020

Nie każdy wniosek uruchomi współpracę między służbami w sprawie pracowników delegowanych

Prawo pracy Prawo unijne

Będą rozpatrywane tylko uzasadnione wnioski "o informacje niezbędne i konieczne" od organów będących odpowiednikami Państwowej Inspekcji Pracy z państw przyjmujących pracowników delegowanych z Polski – ustaliło Prawo.pl. Zdaniem ekspertów to dobra wiadomość dla naszych firm, które obawiały się, że wnioski do PIP mogą opierać się na donosach konkurencji z państw przyjmujących.

25.09.2020