Indywidualny rachunek podatkowy dla każdego

Ordynacja Doradca podatkowy

Wpłat PIT, CIT, VAT i inne należności budżetowych trzeba będzie dokonywać na rachunek urzędu skarbowego tylko przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika. Takie zmiany przyjął w czwartek rząd. Nowe zasady wpłacania podatków wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.

06.06.2019

Dyplom z pielęgniarstwa także na studiach niestacjonowanych

Zawody medyczne

Studia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo będzie można zacząć w formie niestacjonarnej. Dzięki temu także osoby pracujące mają mieć szansę wybrać ten zawód. Pielęgniarki będą mieć także 6 dni płatnego urlopu szkoleniowego. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, którą w czwartek przyjął rząd.

06.06.2019

Rząd chce podwójnych pieniędzy za błędy w fakturowaniu

VAT

W czwartek rząd przyjął dwa duże projekty nowelizacji przepisów o VAT. Zmiany dotkną m.in. zasad fakturowania, składania jednolitych plików kontrolnych i korzystania ze zwolnień. Za wystawienie faktury do paragonu bez NIP kary poniosą obie strony transakcji. Zapłacą dodatkowe 100 proc. VAT. Nowe sankcje będą czekały także za inne błędy w VAT.

06.06.2019

74 proc. pacjentów nie mogło kupić leków w aptece

Opieka zdrowotna Farmacja

74 proc. Polaków nie było w stanie kupić leku w aptece - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. To samo badanie pokazuje, że 60 proc. badanych wysoko ocenia jakość leków produkowanych w Polsce. 

06.06.2019

MEN: Dyrektor szkoły może odwołać zajęcia z powodu upału

Szkoła i uczeń BHP

Przepisy oświatowe wprost nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje zawieszenie zajęć w szkołach czy placówkach - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ale wskazało, że dyrektor może za zgodą organu prowadzącego zawiesić zajęcia na czas określony

06.06.2019

W piątek poznamy laureatów Nagrody Super Samorząd 2019

Samorząd terytorialny

W piątek 7 czerwca podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie okaże się, które samorządy i grupy mieszkańców współpracowały najlepiej i zostały laureatami nagrody Super Samorząd akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Okaże się też, które przedsięwzięcie wybrali internauci w plebiscycie.

06.06.2019

Minister zapowiada wdrożenie uzgodnień sprzed strajku nauczycieli

Kadry w oświacie Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W najbliższym czasie będziemy chcieli wywiązać się z tych porozumień, które zawarliśmy jeszcze przed wybuchem strajku nauczycieli - zadeklarował w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Z jego wypowiedzi wynika, że chodzi przede wszystkim o porozumienie zawarte z Solidarnością.

06.06.2019

Wicepremier: Nie będziemy podnosić wieku emerytalnego

Emerytury i renty

Podnoszenie wieku emerytalnego Polakom to nie jest dobra droga, stąd wycofaliśmy się ze złych decyzji, które podjęli nasi poprzednicy i nie zamierzamy nic w tej sprawie zmieniać - tak wicepremier Jacek Sasin skomentował rekomendacje Komisja Europejskiej, która zaleca Polsce podwyższanie wieku emerytalnego.

06.06.2019

Dowód z chmury trudny do zdobycia - konieczne zmiany w prawie

Prawo karne Prokuratura Policja

Dowody na cyberprzestępczość w cyberprzestrzeni można znaleźć. Problemem - jak podkreślają eksperci - jest jednak niezmiennie ich pozyskanie i zabezpieczenie, zanim zostaną zniszczone. Na niekorzyść śledczych działa zarówno czas, jak i nieograniczone możliwości lokalizacji danych

06.06.2019

Piebiak: Sądy od ministra są niezależne, nie ma tu czego uniezależniać

Wymiar sprawiedliwości

Jestem przeciwny powrotowi do sytuacji kiedy sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa wybierali sami sędziowie. Taki model już był, i był źródłem dużych patologii - mówi wiceminister Łukasz Piebiak odnosząc się do jednej z propozycji prawników, przedstawionych na Kongresie w Poznaniu.

06.06.2019

RODO nie wymaga wyraźnej zgody na przetwarzanie ciasteczek

RODO

Portale internetowe nie muszą zasypywać nas zgodami na przetwarzanie danych z tzw. plików cookies. RODO jest bowiem ważniejsze od polskich przepisów, które wprowadziły wymóg uzyskania zgody. Ale to może się zmienić, gdy Parlament Europejski uchwali nowe rozporządzenie o ochronie prywatności w sieci.

06.06.2019

Możemy decydować, jak miasto wyda miliony złotych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Trwa kampania promocyjna budżetów obywatelskich. Wiele miast przyjmuje wnioski, niektóre je oceniają, w innych można już głosować. Pomysły są różne – place zabaw, parki dla psów, oświetlenie ulic czy opieka nad kotami. Od tego roku budżety obywatelskie są formalnie wpisane do ustawy, ale w przepisach są pewne luki.

06.06.2019

ZNP: pomoc finansowa dla strajkujących nauczycieli - w wakacje

Szkoła i uczeń

Nauczyciele i pracownicy oświaty, którzy brali udział w kwietniowym proteście, będą mogli otrzymać pomoc ze społecznego funduszu strajkowego „Wspieram Nauczycieli”, ale najwcześniej pod koniec czerwca – poinformował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dotąd wpłynęło 7 281 wniosków o przyznanie takiej pomocy.

05.06.2019

KE zaleca Polsce podwyższenie wieku emerytalnego

Emerytury i renty

Chodzi o rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę. W ocenie Komisji Europejskiej ma to kluczowe znaczenie dla polskiego rynku pracy, jak również dla wzrostu PKB. Podobnie jak zapobieganie ubóstwu wśród emerytów. Rekomendacje dla poszczególnych krajów zostały właśnie upublicznione, zawierają m.in. wytyczne dotyczące polityki gospodarczej na najbliższe 12–18 miesięcy.

05.06.2019

Znany kardiochirurg skazany za korupcję

Wymiar sprawiedliwości

Na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 50 tys. zł grzywny, skazał warszawski sąd rejonowy kardiochirurga Mirosław G. Sprawa swego czasu była bardzo głośna, śledztwo pod nadzorem prokuratury prowadziło wówczas nowo utworzone Centralne Biuro Śledcze. W innym wątku - dotyczącym śmierci pacjenta - lekarz został uniewinniony, a sprawa oparła się aż o Sąd Najwyższy.

05.06.2019

Zajęcia w szkołach zakończą się 19 czerwca

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W przyszłym tygodniu minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisze nowelizację rozporządzenia ws. organizacji roku szkolnego. Oznacza to, że zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego zajęcia w szkołach zakończą się w środę 19 czerwca - poinformowało w środę MEN.

05.06.2019

Paweł Cybulski pokieruje KAS

Ordynacja

Paweł Cybulski do czasu powołania nowego szefa Krajowej Administracji Skarbowej będzie wykonywał jego obowiązki. Ma to związek z wtorkowym powołaniem Mariana Banasia (dotychczasowego szefa KAS) na stanowisko ministra finansów.

05.06.2019

Dell podejrzany o niedozwolony podział rynku

Ochrona konkurencji

UOKiK sprawdza, czy pomiędzy polskimi spółkami koncernu Dell, a ich partnerami handlowymi nie doszło do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję. Chodzi o sprzedaż m.in. serwerów oraz macierzy dyskowych.

05.06.2019

MEN rozpoczyna nabór do Rady Dzieci i Młodzieży

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Opiniowanie projektów dokumentów opracowywanych w ministerstwie, odnoszących się do spraw dzieci i młodzieży oraz przedstawianie własnych propozycji zmian w edukacji - to m.in. zadania Rady Dzieci i Młodzieży. Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca uczniów do zgłaszania swoich kandydatur i na zgłoszenia czeka do 31 lipca br.

05.06.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski