Rodzice znów zaczynają mieć problemy z dostępem do szczepień

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Niektóre przychodnie, ze względu na dugą falę epidemii, zamykają się przed przyjmowaniem dzieci i wykonywaniem im szczepień zgodnie z kalendarzem. Krajowy konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej apeluje o odstąpienie od tych praktyk.

16.10.2020

Można pozwać za zakażenie w szkole, ale procesu łatwo się nie wygra

Prawo cywilne Szkoła i uczeń Koronawirus

Pedagodzy i związkowcy od dawna alarmują, że przy rosnącej liczbie zakażeń nie da się zapewnić bezpieczeństwa w szkołach. MEN się z tym nie zgadza, tymczasem coraz więcej nauczycieli choruje na COVID-19, zdarzały się nawet przypadki śmiertelne. W takiej sytuacji można wystąpić o odszkodowanie, ale trudno będzie wygrać proces.

16.10.2020

Domy będą bardziej energooszczędne, ale budowa potrwa dłużej i będzie droższa

Środowisko Budownictwo

Wszystkie wnioski o pozwolenie na budowę złożone do 31 grudnia, ale nie rozpatrzone, będzie trzeba przygotować na nowo. Od tego dnia będą bowiem obowiązywać nowe, wyższe wymagania, dotyczące zużycia energii - i to z nimi musi być zgodna dokumentacja. Ministerstwo Rozwoju nie widzi problemu. Twierdzi, że nowe wymogi były już znane w 2013 roku i można się było przygotować.

16.10.2020

Kuratorzy zaniepokojeni propozycjami zmian w Kpk

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, by kurator społeczny był jedną z osób, która będzie mogła uczestniczyć w procesie nastolatka, który nie ukończył 18 lat, jako swoisty gwarant jego bezpieczeństwa procesowego. Kuratorzy mają jednak wątpliwości, w ich ocenie taki zapis jest niespójny - choćby z ustawą o kuratorach sądowych.

16.10.2020

W dobie COVID-19 firmy przestały bać się konkurencji

Prawo pracy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Pracodawcy wypowiadają umowy o zakazie konkurencji. Jak ustalił serwis Prawo.pl, pierwsze wypowiedziano już dzień po wejściu w życie przepisów tarczy antykryzysowej, która wprowadziła taką możliwość. Zdaniem ekspertów, to łatwy sposób na ograniczenie kosztów przedsiębiorcy. Zwłaszcza, że firma nie musi nawet wykazywać pogorszenia sytuacji finansowej.

16.10.2020

Wydłuża się kolejka pracowników do lekarzy medycyny pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawcy obawiają się, że narastająca epidemia COVID-19 wydłuży kolejki do lekarzy medycyny pracy i nie zdążą w terminie uaktualnić badań okresowych pracowników. Bez nich nie będą oni mogli być dopuszczeni do pracy, a firmy będą miały problem z funkcjonowaniem. Zdaniem ekspertów, zmiana przepisów jest konieczna, ale czas dany na zrobienie badań nie musi pokrywać się z czasem trwania epidemii.

16.10.2020

Kolejne pieniądze z UE na walkę z pandemią

Finanse publiczne Finansowanie zdrowia Prawo unijne Koronawirus

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowane przez Polskę zmiany mające na celu wsparcie systemu ochrony zdrowia w walce z pandemią. Dzięki temu dodatkowe 300 milionów złotych będzie można przeznaczyć na zakup ambulansów, środków do dezynfekcji i ochrony indywidualnej.

15.10.2020

Rząd zapowiada prawo chroniące medyków walczących z pandemią

Zawody medyczne Koronawirus

Pracujemy nad stworzeniem tzw. klauzuli dobrego samarytanina, która pozwoli lekarzom poczuć się bezpiecznie. W ramach walki z COVID-19 błędy popełniane nieumyślnie, nie będą karane - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Projekt odpowiedniej ustawy ma być rozpatrywany podczas planowanego na najbliższe dni posiedzenia Sejmu.

15.10.2020

Pierwsze wnioski w ramach tzw. tarczy 5 wpłynęły do ZUS

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

W czwartek, pierwszego dnia przyjmowania wniosków w ramach tarczy 5, do ZUS wpłynęło ponad 1 tys. wniosków w sprawie branżowego zwolnienia z opłacania składek, 199 wniosków w sprawie pierwszorazowej wypłaty dla agenta i przewodnika oraz 543 wnioski w sprawie dodatkowego świadczenia postojowego branżowego – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

15.10.2020

Prezes NRA: Adwokatura będzie bronić praw Giertycha

Prawnicy

Naczelna Rada Adwokacka z "najdalej idącym niepokojem" przyjęła informację o czwartkowym zatrzymaniu przez CBA adwokata Romana Giertycha. W swoim stanowisku jej prezes adwokat Jacek Trela podkreślił, że wiąże się to bowiem z możliwym naruszeniem tajemnicy adwokackiej obejmującej sprawy jego klientów.

15.10.2020

NFZ płaci od czwartku za dłuższy czas pracy mobilnych punktów wymazowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Prezes NFZ znowelizował zarządzenie, z którego wynika, że  płaci od czwartku za dłuższy czas pracy mobilnych punktów wymazowych – 80 zł za każdą pełną godzinę powyżej dwóch godzin, a 300 zł za dobową dostępność przez 7 dni w tygodniu, co najmniej przez dwie godziny dziennie.

15.10.2020

Samorządy w czerwonych strefach nie mają danych o zakażonych i na kwarantannie

Samorząd terytorialny Koronawirus

Dostęp do informacji o zakażonych i skierowanych na kwarantannę jest podstawą do efektywnych działań, tymczasem coraz częściej pojawia się problem braku precyzyjnych danych z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych o liczbie zakażonych i skierowanych na kwarantannę na poziomie gminy - alarmuje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

15.10.2020

ZUS: Polska jest liderem w UE pod względem liczby zaświadczeń wydawanych delegowanym

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Niemcy to kraj, do którego najczęściej delegowani są pracownicy z Polski. Tylko w okresie od stycznia do sierpnia 2020 roku ZUS wystawił 56,92 proc. zaświadczeń dla pracowników delegowanych właśnie do Niemiec. Dla porównania do Francji – 9,70 proc., do Holandii – 8,35 proc., do Belgii – 6,78 proc., zaś do Szwecji – 4,25 proc.

15.10.2020

Adwokat Roman Giertych zatrzymany przez CBA

Wymiar sprawiedliwości

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w czwartek adwokata Romana Giertycha. Ma to związek - według Biura - ze śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na GPW. W grę wchodzą zarzuty działania na szkodę spółki, przywłaszczenia mienia i prania pieniędzy. Razem z prawnikiem został zatrzymany m.in. biznesmen Ryszard K. Prokuratura ma 48 godzin na przedstawienie im zarzutów.

15.10.2020

Trzy Polki w europejskim konkursie promującym prawniczki LegalTech

LegalTech

Jeszcze do 18 października można oddać głos w konkursie European Women of Legal Tech 2020. Wśród 150 kobiet działających na rzecz nowych technologii w branży prawniczej są aż trzy z Polski. To: Katarzyna Abramowicz, Paulina Jeznach i Kamila Kurkowska.

15.10.2020

Wypadek przy pracy – jak ubiegać się o odszkodowanie

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od stycznia do marca 2020 roku poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało 14 140 osób. Tyle samo, co przed rokiem, czyli 0,2 proc. z nich poniosło śmierć. W porównaniu do 2019 roku zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych przypadających na 1000 pracujących – z 1,17 do 1,04.

15.10.2020

Kancelaria Porwisz i Partnerzy doradcą prawnym Enea Połaniec

Rynek

ENEA Centrum Sp. z o.o. rozstrzygnęła przetarg na panel doradców prawnych dla ENEA Połaniec S.A. Wśród 6 wybranych kancelarii prawnych po raz kolejny znalazła się także kancelaria Porwisz i Partnerzy. Planowane doradztwo obejmie prawo energetyczne, prawo spółek handlowych, prawo zamówień publicznych oraz prawo cywilne.

15.10.2020

Związek powiatów opracował samorządową mapę kompetencji

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Mapa kompetencji samorządów opracowana przez Związek Powiatów Polskich to podstrona z wyszukiwarką, gdzie można sprawdzić, jakie zadania przypisane są poszczególnym organom w samorządach. Zainteresowany poznaje też w każdym przypadku obowiązującą podstawę prawną.

15.10.2020

Nowa ustawa zobowiąże lekarzy do zwalczania epidemii

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Posłowie PiS przygotowują projekt ustawy dotyczącej służby zdrowia, w której znajdą się m.in. kwestie dotyczące zaangażowania lekarzy w walkę z pandemią COVID-19. Ma to być odpowiedź na problem z powołaniami medyków do pracy przy zwalczaniu koronawirusa. Sejm ma się tym zająć już w piątek.

15.10.2020

Rzecznik TSUE: Polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa UE

CIT Prawo gospodarcze Prawo unijne

Wprowadzony w Polsce podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek od reklam nie naruszają prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa - uznała w wydanej w czwartek opinii rzecznik generalna TSUE. Juliane Kokott zaproponowała, aby Trybunał oddalił odwołania Komisji i utrzymał w mocy wyroki Sądu UE.

15.10.2020