Wkrótce jeszcze większa władza dla KNF

Prawo gospodarcze Finanse

Nie tylko banki spółdzielcze boją się nowych przepisów o przejmowaniu banków. Za brak precyzji krytykują je też prawnicy. Podkreślają, że uchwalane w pośpiechu zmiany dadzą Komisji Nadzoru Finansowego dużą władzę.

21.11.2018

Prawnicy skarżą się na małe zarobki, MS wierzy w wolny rynek

Prawnicy

Ustalane przez ministra sprawiedliwości stawki za czynności adwokackie i radcowskie są zbyt niskie, niesprawiedliwe i przyczyniają się do postępującej pauperyzacji zawodu - podnoszą prawnicy. Resort jednak nie widzi w tym momencie konieczności zmian. W ocenie wiceministra Łukasza Piebiaka, obecnie obowiązujący system całkowicie zabezpiecza obie grupy zawodowe.

21.11.2018

MEN: To dyrektor odpowiada za to, że uczeń późno kończy lekcje

Zarządzanie oświatą

Za ułożenie planu lekcji odpowiedzialny jest dyrektor szkoły - przypomina resort edukacji w odpowiedzi na interpelację. Posłowie zapytali o to, dlaczego uczniowie podstawówek cały dzień muszą spędzać w szkole. Według wiceministra Macieja Kopcia sytuację poprawi rozporządzenie regulujące szkolne BHP.

21.11.2018

UE: Niekorzystne dla polskich pracowników zasady ubezpieczeń coraz bardziej realne

Ubezpieczenia społeczne

Składki na ubezpieczenie społeczne trzeba będzie płacić tam, gdzie pracownik wykonuje największą część swej pracy - taką zmianę ma wprowadzić nowelizacja rozporządzenia o koordynacji ubezpieczeń społecznych. We wtorek komisja zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego przyjęła poprawkę francuskiego europosła Guillaume'a Balasa o takiej właśnie treści.

20.11.2018

W PE krytycznie o praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Żadna z obaw Komisji nie została rozwiązana przez stronę Polską, systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce nadal istnieje – oświadczył we wtorek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Wtórowała mu duża część eurodeputowanych

20.11.2018

Prezydent proponuje utworzenie w gminach centrów usług społecznych

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (CUS), które mają być jednostkami organizacyjnymi gmin i zarazem nowymi instytucjami lokalnej polityki społecznej.

20.11.2018

Mniej formalności dla cudzoziemców studiujących w Polsce

Szkolnictwo wyższe

Rząd przyjął projekt ustawy implementującej unijną dyrektywę ułatwiającą przepływ cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Celem zmiany jest promowanie UE, jako atrakcyjnego miejsca do badań i innowacji oraz zwiększanie jej szans w globalnej rywalizacji o talenty.

20.11.2018

Sprzeczne informacje o stosunku polskich władz do zabezpieczenia TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Według wiceszefa KE Fransa Timmermansa polski rząd oświadczył, że aby zrealizować postanowienie unijnego trybunału musi przeprowadzić zmiany legislacyjne. Tymczasem z nieoficjalnych wypowiedzi polskich dyplomatów wynika, że rząd gotów jest uznać stan faktyczny w Sądzie Najwyższym i m.in. nie powoływać do niego nowych sędziów.

20.11.2018

E-skierowania lekarz nie wystawi na każde badanie

Opieka zdrowotna

Skierowanie na badanie tomografii lub rezonansu lekarz będzie mógł wystawić w formie elektronicznej, ale na badania laboratoryjne już tylko w wersji papierowej – takie założenia wnosi projekt ustawy związany z e-skierowaniem, który we wtorek został przyjęty przez rząd.

20.11.2018

ZUS szkoli lekarzy z wystawiania e-zwolnień

Ubezpieczenia społeczne Zawody medyczne

Już za kilka dni lekarze przestaną wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie. Od 1 grudnia jedyną możliwością wypisania takiego zaświadczenia pacjentowi będzie elektroniczne e-ZLA. Wielu lekarzy zostawiło tę sprawę na ostatnią chwilę i oblężeni są konsultanci ZUS, którzy szkolą ich w wystawianiu e-zwolnień.

20.11.2018

Pilnie potrzebujemy strategii ds. cyfryzacji w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna

Konieczne jest powstanie spójnej, strategicznej koncepcji dotyczącej informatyzacji polskiej służby zdrowia – stwierdzili uczestnicy konferencji „Cyfrowy Szpital Przyszłości”. Trzeba także ustandaryzować systemy, z których korzystają szpitale i przychodnie. Teraz nie ma takich wymagań i trudno jest wprowadzać kolejne etapy cyfryzacji ochrony zdrowia.

20.11.2018

Pierwsze tajne posiedzenia nowej Izby Dyscyplinarnej SN

Prawo karne

We wtorek 20 listopada Sąd Najwyższy zainaugurował pracę nowej Izby Dyscyplinarnej trzema niejawnymi posiedzeniami. Dotyczyły one spraw proceduralnych w sprawie dwóch radców prawnych i jednego adwokata. W grudniu - odbędą się rozprawy jawne.

20.11.2018

Dyrektorzy finansowi widzą zaostrzenie polityki podatkowej

Ordynacja Finanse

Fiskus coraz mocniej dociska firmy. Zauważa to ponad 70 proc. ankietowanych. Jest to o niemal 30 pkt proc. więcej niż w zeszłym roku. Taki jest wniosek z drugiej edycji badania Grant Thornton i Euler Hermes przeprowadzonego wśród dyrektorów finansowych.

20.11.2018

Wrocław zawyżał opłaty za holowanie - sąd unieważnia uchwałę

Prawo cywilne

Kolejny sąd administracyjny - tym razem we Wrocławiu - stwierdził nieważność części uchwały tamtejszej rady miejskiej dotyczącej opłat za holowanie i przechowywanie aut na parkingach strzeżonych. Śledczy podnosili, że są one zbyt wysokie i nie uwzględniają rzeczywistych kosztów.

20.11.2018