Kolejna skarga nadzwyczajna - sprawa karna

Wymiar sprawiedliwości

To czwarta skarga nadzwyczajna, która wpłynęła do Sądu Najwyższego. Trzy pozostałe dotyczą spraw cywilnych. Tym razem chodzi o wyrok uniewinniający prokuratora oskarżonego o korupcję. W ocenie Prokuratora Generalnego, sąd odwoławczy nie uwzględnił całości zgromadzonego materiału dowodowego, czym naruszył zasady demokratycznego państwa prawnego.

02.01.2019

UOKiK ukarał firmę za sprzedaż pakietów medycznych pod pozorem badań

Rynek i konsument Opieka zdrowotna

Prawie 370 tys. złotych kary zapłaci firma Promed za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów polegające na tym, że sprzedawała pakiety medyczne podczas spotkań zapowiadanych jako badania, a gdy konsument chciał odstąpić od umowy, firma odmawiała.

02.01.2019

Premier wycofuje kontrowersyjny projekt o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Część rozwiązań od razu wzbudziła kontrowersje. M.in. stwierdzenie, by pod pojęciem przemocy domowej rozumieć "powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie". Z kolei wszczęcie procedury "Niebieskiej Karty" miało być uzależnione od zgody ofiary. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że projekt wróci do wnioskodawców

02.01.2019

Wniosek o kredyt studencki także przez internet

Dla studenta

Wniosek o kredyt studencki będzie można złożyć przez internet. Taki zapis znajdzie się w nowym rozporządzeniu określającym zasady udzielania kredytów. Elastyczniejsze będą również terminy składania wniosków.

02.01.2019

UE: Jest projekt dyrektywy znoszącej zmiany czasu

Prawo gospodarcze Zarządzanie

Komisja Europejska proponuje zaprzestanie sezonowych zmian czasu na letni i zimowy. Taką nową regulację, będącą skutkiem wcześniejszych szerokich konsultacji we wszystkich krajach Wspólnoty, przewiduje opublikowany właśnie projekt uchylenia dyrektywy 2000/84/WE.

02.01.2019

NRA pracuje nad projektem w sprawie zatrudniania adwokatów

Prawnicy

Komisja ds. Praktyki Adwokackiej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej pracuje nad projektem regulacji, która ma umożliwić zatrudnianie adwokatów w kancelariach i spółkach z udziałem adwokatów. Jednak wprowadzenie takiej możliwości będzie wymagało zmian legislacyjnych, w tym rozwiązania problemu, czy nie będzie to stanowić przeszkody w wykonywaniu funkcji obrońcy.

02.01.2019

IPN wesprze remonty prywatnych grobów bohaterów

Administracja publiczna

Osoby fizyczne oraz organizacje społeczne mogą składać wnioski do Instytutu Pamięci Narodowej o dofinansowanie kosztów opieki nad rodzinnymi grobami żołnierzy i powstańców, którzy przeżyli walki i zmarli w czasie pokoju. Jednak obowiązujące od 1 stycznia br. nowe procedury są długie, a zasady przyznawania pomocy niejasne.

02.01.2019

RODO i podatki podcinają firmy

Prawo gospodarcze

Prawie dziewięciu na dziesięciu przedsiębiorców uważa, że rząd nie poprawił w ostatnim roku warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Inne zdanie ma resort przedsiębiorczości. Firmom najbardziej przeszkadzają ciągłe zmiany przepisów - za najbardziej obciążające uznały m.in. RODO, opodatkowanie samochodów czy PPK. Eksperci przyznają jednak, że część nowych regulacji ułatwi prowadzenie biznesu - dobrze oceniają m.in. przepisy o zarządzie sukcesyjnym i wspieraniu nowych inwestycji.

02.01.2019

Ocena nauczyciela mniej skomplikowana

Kadry w oświacie

Nowelizacja Karty Nauczyciela zmienia od 1 stycznia zasady oceniania pedagogów. Nauczyciel oceniany będzie raz na pięć lat i to już bez konieczności sięgania do szkolnych regulaminów. Dyrektor szkoły wystawi odpowiednią notę na podstawie kryteriów określonych w rozporządzeniu ministra edukacji.

02.01.2019

NIK: Mimo kolejnych ułatwień firmy rodzinne nie mają łatwo

CIT Prawo gospodarcze

Firmy rodzinne wciąż napotykają na bariery prawne, które nie pozwalają im się swobodnie rozwijać, a udogodnienia wprowadzone w ramach Pakietu 100 zmian dla firm oraz Konstytucji dla Biznesu, aczkolwiek potrzebne, w przypadku firm rodzinnych nie w pełni się sprawdzają - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

02.01.2019

TK: Rozprawa w sprawie ustawy o KRS odwołana

Wymiar sprawiedliwości

Wyznaczona przez Trybunał Konstytucyjny na 3 stycznia rozprawa dotycząca obowiązującej obecnie ustawy o Krajowej Rady Sądownictwa, została odwołana. Nie podano powodu odwołania rozprawy ani innego terminu rozpatrzenia tego wniosku.

01.01.2019

10 miast przybyło na mapie Polski

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark od 1 stycznia 2019 roku otrzymają status miast. Ten status przywrócony zostanie także miejscowościom Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. Społeczności tych miejscowości liczą na większy prestiż i nowe szanse rozwojowe.

01.01.2019

Minister: Nie będzie już nieprawidłowości w pracy komorników

Prawnicy

W 2019 roku pracy komorników nie powinny towarzyszyć nieprawidłowości - uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem stanie się tak dzięki wchodzącym życie od Nowego Roku zmianom w prawie. - Ludzie będą mieli poczucie bezpieczeństwa, wtedy, kiedy działa komornik - powiedział minister.

31.12.2018

W 2018 r. więcej ustaw, ale złej jakości i pisanych w pośpiechu

Prawo gospodarcze

W tym roku polski parlament uchwalił rekordową liczbę 274 ustaw, czyli o 62 więcej niż w 2017 roku. Jednak jakość tych przepisów budzi poważne zastrzeżenia prawników. Sejm często przyjmuje te akty bez konsultacji, z krótkim vacatio legis i uchwala w tempie ekspresowym. Również Senat zwykle szybko i często bez żadnych uwag je zatwierdza.

31.12.2018

Polski fiskus chce wiedzieć za dużo

Ordynacja CIT PIT

Od stycznia 2019 roku trzeba będzie informować fiskusa o stosowanych rozwiązaniach podatkowych. Wymóg ten nakłada unijna dyrektywa, jednak Polska wprowadziła przepisy o wiele bardziej restrykcyjne.

31.12.2018

Prezydent: Trzeba zmieniać sądy, bo środowisko sędziowskie jest zepsute

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości są nie tylko potrzebne, ale niezbędne dlatego, że ocena wymiaru sprawiedliwości jest zła - stwierdził prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem środowiska sędziowskie są zepsute, o czym świadczą ich "demonstracje polityczne".

30.12.2018

Podpis na tablecie może być daną biometryczną

RODO

Podpis składany na tablecie przy odbiorze przesyłek może zostać zaliczony do danych biometrycznych i jako taki podlega szczególnej ochronie. Dlatego Adam Bodnar zapytał prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jakie są potencjalne zagrożenia z tym związane.

30.12.2018