Przedmiotem konsultacji jest projekt objaśnień podatkowych, które zawierają ogólne wyjaśnienia na temat podmiotów pełniących funkcję płatnika PIT, rodzajów oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek obliczanych przez płatników PIT, zasad składania tych oświadczeń i wniosków oraz konsekwencji ich złożenia. Objaśnienia uwzględniają stan prawny obowiązujący od 1 stycznia 2023 r. Opinie można przesyłać z uzasadnieniem w wersji edytowalnej na adres: PITwnioski@mf.gov.pl w terminie do 15 grudnia 2022 roku. Projekt objaśnień dostępny jest na stronie Ministerstwa Finansów. Dokument ma 27 stron.

Projekt objaśnień >>

 

Oświadczenia i wnioski pracowników

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że podatnicy PIT mogą składać następujące oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczki/zaliczek obliczanych przez płatników:

  • Oświadczenie o stosowaniu/niestosowaniu pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek,
  • Oświadczenie o zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
  • Oświadczenie o stosowaniu ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów,
  • Wniosek o stosowanie/niestosowanie12 ulgi dla młodych,
  • Wniosek o stosowanie/niestosowanie14 kosztów uzyskania przychodów,
  • Wniosek o stosowanie wyższej stawki podatku,
  • Wniosek o niepobieranie zaliczek.

Jak tłumaczy MF, wymienione oświadczenia i wnioski podatnik składa płatnikowi, czyli m.in. pracownik pracodawcy. Składa je na piśmie lub w dowolny sposób przyjęty przez płatnika, np. poprzez system płacowo-księgowy obowiązujący w danej firmie. Co ważne, oświadczenia i wnioski (z wyjątkiem wniosku o stosowanie wyższej stawki podatku) podatnik może złożyć korzystając ze wzorów PIT-2, PIT-2A, PIT-3 udostępnionych przez Ministerstwo Finansów na stronie: https://www.gov.pl/web/finanse/pit-formularze.

Korzystanie ze wzorów opracowanych przez Ministerstwo Finansów nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak podatnik złoży oświadczenie lub wniosek według tych wzorów, to płatnik nie może odmówić ich przyjęcia.

 

Oświadczenia i wnioski można składać cały rok

Oświadczenia i wnioski mogą być składane w dowolnym momencie roku podatkowego, z tym że zgodnie z generalną zasadą płatnik uwzględnia to oświadczenie lub ten wniosek najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał. Więcej czasu na realizację oświadczenia lub wniosku złożonego przez podatnika ma organ rentowy, który uwzględnia oświadczenie lub wniosek podatnika najpóźniej od drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał.

Wycofanie i zmiana złożonego uprzednio oświadczenia lub wniosku następuje w drodze nowego oświadczenia lub wniosku.

Z projektu objaśnień wynika także, że złożone oświadczenia i wnioski dotyczą również kolejnych lat podatkowych. Wygasają natomiast po ustaniu stosunku prawnego stanowiącego podstawę dokonywania świadczeń na rzecz podatnika, co oznacza, że w przypadku, gdy w momencie realizacji świadczenia nie istnieje stosunek prawny łączący podatnika z płatnikiem w odniesieniu do danego rodzaju (źródła) przychodów, płatnik pomija oświadczenia i wnioski uprzednio złożone przez podatnika dla tych przychodów. Jest to generalna zasada, od której przepisy ustawy PIT przewidują wyjątki. Mianowicie, po ustaniu stosunku prawnego płatnik nadal uwzględnia oświadczenia i wnioski podatnika dotyczące: niestosowania ulgi dla młodych, niestosowania podstawowych kosztów uzyskania przychodów dla pracowników lub kosztów uzyskania przychodów według normy 50 proc.

Podatnik jest obowiązany wycofać lub zmienić złożone uprzednio oświadczenie lub wniosek, jeżeli uległy zmianie okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczek przez płatnika.

Oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczek złożone płatnikowi przed 1 stycznia 2023 r. zachowują moc, jeśli nie uległy zmianie okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczek.

Zobacz również: MF objaśnia zasady poboru zaliczek na PIT >>