Terminy na złożenie zeznania CIT za 2021 rok zostały przedłużone do 30 czerwca 2022 r. Może to mieć znaczenie w przypadku zmiany roku podatkowego. O co chodzi? Prześledźmy to na przykładzie pewnej spółki.

Dokonała ona zmiany roku podatkowego. Powzięła jednak wątpliwość, czy zrobiła to skutecznie, tzn., że pierwszy po zmianie rok podatkowy trwa od 1 stycznia 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r., a kolejne lata podatkowe będą obejmować okresy 12 miesięcy od dnia 1 września do 31 sierpnia roku kolejnego.

Czytaj też: Rok podatkowy w CIT na przykładach >>>

W opisie stanu faktycznego podała, że jest spółką z o.o zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) od 6 lutego 2020 r. Pierwszy rok obrotowy spółki zakończył się 31 grudnia 2020 r., a każdy następny rok obrotowy pokrywał się z rokiem kalendarzowym.

20 grudnia 2021 r. zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o zmianie umowy spółki w zakresie roku obrotowego poprzez określenie, że rokiem obrotowym (podatkowym) jest okres trwający dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych od 1 września do 31 sierpnia kolejnego roku kalendarzowego. Pierwszy rok obrotowy kończy się 31 grudnia 2020 r.. Tego samego dnia zgłoszono zmiany umowy spółki do KRS, a 11 stycznia 2022 r. zmiana ta została zarejestrowana w KRS.

Czytaj też: Optymalizacja roku podatkowego  - komentarz praktyczny >>>

Warunki zmiany roku podatkowego

Zmiana ta zostanie także zgłoszona przy rozliczeniu rocznym CIT za 2021 r. zgodnie z art. 8 ust. 4 w zw. z art. 27 ust. 1 ustawy o CIT. Zdaniem spółki skutecznie dokonała ona zmiany roku obrotowego.

Spółka stwierdziła, że zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o CIT, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Art. 8 ust. 2 i 2a ustawy o CIT dotyczy podatników, którzy podejmują działalność po raz pierwszy, a więc nie mają zastosowania do spółki. Zgodnie zaś z art. 8 ust. 3 ustawy o CIT, w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe. O wyborze roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy podatnik musi poinformować w zeznaniu składanym za rok podatkowy poprzedzający pierwszy po zmianie rok podatkowy. Zeznanie to składa się do końca trzeciego miesiąca roku następnego po zakończeniu roku podatkowego.

Czytaj też: Zmiany roku obrotowego na przykładach >>>

Zatem, aby zmienić rok podatkowy niezbędne jest, by podatnik postanowił w statucie lub umowie spółki, że jego rok podatkowy będzie inny niż rok kalendarzowy, informacja o wyborze roku podatkowego została zgłoszona w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 i w terminie wynikającym z tego przepisu, pierwszy rok trwał od 12 do 23 miesięcy i kolejne lata podatkowe trwały 12 miesięcy.

 

Nowość
Nowość

Paweł Małecki, Małgorzata Mazurkiewicz

Sprawdź  

Konieczna uchwała wspólników i wpis do rejestru

Zgodnie z art. 255 par. 1 ustawy - Kodeks spółek handlowych, zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. Zgodnie zaś z art. 256 par. 1 ksh zmianę umowy spółki zarząd zgłasza do sądu rejestrowego. Proces zmiany umowy jest więc dwuetapowy - podjęcie stosownej uchwały i rejestracja w KRS. Aby zmiana umowy spółki była skuteczna niezbędne jest jej zarejestrowanie w KRS.

Czytaj też: Zakończenie roku podatkowego przy przekształceniu i połączeniu spółek kapitałowych >>>

Zobacz również: Ulgi proinnowacyjne są, ale wymagają większej promocji >>

Art. 8 ustawy o CIT nie wymaga zarejestrowania zmiany umowy spółki w rejestrze przedsiębiorców, lecz jedynie, by podatnik postanowił tak w statucie albo w umowie spółki, co oznacza, że ustawodawca na gruncie podatku CIT wskazuje jedynie na pierwszą z czynności niezbędnych do dokonania zmian w umowie spółki, tj. podjęcie odpowiedniej uchwały w formie aktu notarialnego, bez odnoszenia się do obowiązku wpisu tych zmian do rejestru. Zgłoszenie takie jest oczywiście obowiązkowe, jednak wynika z przepisów ksh, a nie ustaw podatkowych, w kontekście więc art. 8 ust. 1 CIT ważna jest jedynie uchwała o zmianie umowy spółki.

W ocenie spółki, brak jest podstaw do tego, aby stosować wykładnię rozszerzającą i uzależniać możliwość dokonania skutecznej zmiany roku podatkowego od dodatkowego warunku w postaci zarejestrowania w KRS uchwały zmieniającej umowę lub statut spółki jeszcze w czasie trwania „starego” roku podatkowego.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 maja br. stwierdził, że stanowisko podatnika jest prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego tej oceny (0111-KDIB1-2.4010.167.2022.1.MZA).

 

Eksperci: Interpretacja korzystna dla podatników

- Interpretacja ma istotne znaczenie praktyczne. Przesądza bowiem, że dla skuteczności zmiany roku podatkowego stosowna uchwała w przedmiocie zmiany umowy/statutu/ w zakresie roku podatkowego musi być podjęta do końca bieżącego roku podatkowego, a nie zarejestrowana w KRS – stwierdza Paulina Biskup, radca prawny w kancelarii JKP. Legal.

Ekspertka zauważa, że na dzień poinformowania o takiej zmianie właściwego naczelnika urzędu skarbowego zmiana roku podatkowego musi być skuteczna prawnie, czyli zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych musi być zarejestrowana w KRS.

Czytaj też: Jak prawidłowo poinformować urząd skarbowy o zmianie roku podatkowego? >>>

 

 

- Aktualizacja danych objętych treścią wpisu w KRS, dokonuje się poprzez złożenie odpowiedniego wniosku o zmianę danych w KRS. Nowe dane podstawowe przekazuje automatycznie, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, do Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP) oraz krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (rejestru REGON) – podkreśla Paulina Biskup.

Ekspertka wyjaśnia, że zgodnie ze stanowiskiem dyrektora KIS już samo przedłożenie umowy spółki wraz ze złożeniem zgłoszenia identyfikacyjnego do właściwego sądu rejestrowego zgodnie z ustawą o KRS stanowi zawiadomienie, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o CIT (interpretacja z 15 grudnia 2011 r., nr IPPB5/423-946/11-2/AS).

Kolejna ekspertka, Katarzyna Zadroga, doradca podatkowy w ALTO Tax zwraca uwagę na ciekawy aspekt związany z przedłużeniem w tym roku terminu składania zeznań. - Chociaż wydawałoby się, że ustawa o CIT w sposób precyzyjny określa zasady zmiany roku podatkowego na inny niż kalendarzowy, okazuje się, że pewne wątpliwości może budzić czysto prawny, a więc nieuregulowany w ustawach podatkowych, aspekt podjęcia decyzji o zmianie roku podatkowego – stwierdza.

Jej zdaniem, jak wynika z ustawy o CIT, zmiana roku podatkowego co do zasady musi wynikać z umowy lub statutu spółki, która to musi zostać zarejestrowana w KRS. - Jednocześnie dyrektor KIS m.in. we wspomnianej interpretacji potwierdził, że o ile zmiana umowy musi nastąpić w „starym roku” o tyle wystarczy, jeżeli taka zmiana zostanie wykazana w rejestrze KRS przed dniem złożenia zeznania podatkowego za ten rok, a więc już po zakończeniu „starego roku” – podkreśla Katarzyna Zadroga.

Czytaj też: Zamknięcie roku w księgach rachunkowych - obowiązki głównego księgowego i kierownika jednostki >>>

Ekspertka zwraca uwagę, że w praktyce podatnicy, którzy decyzję o zmianie roku podatkowego podejmowali przykładowo w grudniu, mieli około 3 miesiące (zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o CIT termin na złożenie zeznania za dany rok to 31 marca następnego roku) na dokonanie stosownego wpisu w rejestrze, a w efekcie skuteczną zmianę swojego roku podatkowego.

- Jednocześnie mając na uwadze, że zgodnie z rozporządzeniem z 25 marca 2022 r. odnoszącym się m.in. do art. 27 ww. ustawy, przedłużeniu uległ również termin na złożenie zeznania za 2021 r. wydaje się, że podatnicy, którzy w 2021 roku zdecydowali się na zmianę roku podatkowego, otrzymali dodatkowe 3 miesiące na poinformowanie o tym urzędu skarbowego.

Miejmy nadzieję, że organy podatkowe łaskawie podejdą do podatników w tej kwestii.