Na podstawie doniesień medialnych Rzecznik Praw Obywatelskich powziął informację o licznych oskarżeniach o mobbing, kierowanych względem dyrektora Jacka Bonieckiego przez pracowników Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego, prowadzonego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z informacji prasowych wynika, że skargi były kierowane do Marszałka Województwa Mazowieckiego. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk wystąpił w tej sprawie do Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego. 

Czytaj również: 
Skala mobbingu w miejscu pracy to w Polsce ciemna liczba>>
Prof. Gładoch: Przepis dotyczący mobbingu bardzo zły dla ofiar>>

Interwencja Rzecznika

Szczególne zaniepokojenie Rzecznika wzbudziła informacja, że niezanonimizowane skargi dotyczące mobbingu miały być przekazywane bezpośrednio do dyrekcji Zespołu. Taka praktyka mogła prowadzić do istotnego naruszenia konstytucyjnego prawa do prywatności i wywierać efekt mrożący na członków „Mazowsza”, którzy chcieliby zgłosić naruszenia. Skargi dotyczące mobbingu ze swej istoty mogą bowiem zawierać dane wrażliwe, takie jak chociażby informacje o zdrowiu czy przynależności do związków zawodowych.

Zastępca RPO prosił Marszałka o stanowisko oraz o odpowiedź, ile skarg od członków zespołu wpłynęło do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego od 2015 r. i w jaki sposób zostały rozpatrzone, na jakiej podstawie prawnej skargi członków Zespołu Mazowsze były przekazywane bezpośrednio do dyrekcji zespołu oraz jakie działania zamierza podjąć urząd w związku zarzutami dotyczącymi niewłaściwych praktyk w zespole Mazowsze.

Czytaj w LEX: Mobbing a praktyka zarządzania personelem >>>

Czytaj w LEX: Procedura antymobbingowa - poradnik krok po kroku >>>

Czytaj w LEX: Psychologiczne aspekty mobbingu  >>>