Od 15 maja 2019 roku niższe ceny rozmów w UE

Domowe finanse

Nie więcej niż 19 centów za minutę rozmowy i 6 centów za wiadomości tekstowe (SMS) wewnątrz Unii - to propozycja, którą w środę przyjęli europosłowie. Nowe przepisy mają też pomóc w rozwoju superszybkiej sieci 5G do 2020 roku oraz systemu połączeń alarmowych.

14.11.2018

UOKiK tropi zmowy przetargowe

Zamówienia publiczne

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił już zarzuty ośmiu przedsiębiorcom, ale podejrzewa próby ustawienia co najmniej kilkunastu przetargów. Zwykle chodzi o rezygnowanie z podpisania kontraktu przez zwycięzcę - uczestnika zmowy. Wówczas kontrakt dostaje jej drugi uczestnik, który przedstawił droższą ofertę.

14.11.2018

Trzy kancelarie doradzały przy zmianie właściciela browaru Namysłów

Prawnicy

Grupa Żywiec S.A. zawarła umowę z Chicago Poland Investment Group, LLC dotyczącą nabycia 100 proc. udziałów w Browarze Namysłów Sp. z o.o. Grupie Żywiec doradzała kancelaria Allen&Overy (główny doradca prawny) oraz kancelaria Markiewicz & Sroczyński (doradca prawny w postępowaniu przed Prezesem UOKiK). Doradcą Browaru Namysłów było warszawskie biuro kancelarii Magnusson.

14.11.2018

Szumowski: Przeanalizujemy postulaty pracowników służby zdrowia

Zawody medyczne

- Obiecywałem na spotkaniu z wszystkimi grupami zawodowymi, że będziemy rozmawiali o ustawie o minimalnym wynagrodzeniu już w najbliższym czasie - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski po środowym spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

14.11.2018

MEN: Będą zmiany w kryteriach i wskaźnikach do oceny pracy nauczyciela 

Zarządzanie oświatą

Kryteria oceny pracy nauczyciela oraz wskaźniki do nich będzie określał minister edukacji w rozporządzeniu - zadeklarowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. I zapowiedziała wprowadzenie takiej zmiany do obowiązujących przepisów oraz poprawki do ustawy.

14.11.2018

Agencja Badań Medycznych - taka nowa instytucja jest potrzebna?

Finansowanie zdrowia

Nie jest jasny cel powołania Agencji Badań Medycznych, zastrzeżenia budzi także finansowanie jej ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, a propozycje zapisów dotyczące zamawiania towarów i usług nie są transparentne – to główne zarzuty wobec projektu, które stawiają pracownicy i pracodawcy oraz związki zawodowe związane z ochroną zdrowia.

14.11.2018

Brakuje szczepionek przeciw odrze

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał, że wydali już zgodę na dystrybucję kolejnej partii szczepionek przeciwko odrze, bo w niektórych hurtowniach ich brakuje.

14.11.2018

Niepełnosprawny intelektualnie bez obrońcy - RPO składa kasację

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyznę oskarżono o włamanie się do lokalu gastronomicznego i kradzież 270 zł. Prokurator złożył wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy. Sąd się do tego przychylił i skazał go na pół roku więzienia. W ocenie RPO doszło do rażącego naruszenia przepisów prawa procesowego, dlatego zdecydował się na kasację.

14.11.2018

Rzecznik SN: Nie ma dublerów w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wśród sędziów Sądu Najwyższego nie ma obecnie sędziów powołanych na miejsce tych, którzy zostali objęci postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - wyjaśnił w środę rzecznik tego sądu Michał Laskowski. - Wszyscy nowo powołani sędziowie SN objęli stanowiska wolne lub nowe - dodał.

14.11.2018

Surowe kary za atak na ratowników

Zawody medyczne

Kary bezwzględnego więzienia dla osób, które zaatakują ratowników w czasie pracy, wszczynanie postępowania zawsze, kiedy pojawia się sygnał o możliwości popełnienia tego typu przestępstwa - to niektóre z wytycznych prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry dla prokuratorów.

14.11.2018

Prawnicy oczekują lepszego wsparcia technologicznego

Prawnicy

Ograniczenia budżetowe oraz brak technologii usprawniających pracę to największe wyzwania dla rozwoju branży prawniczej – wynika z raportu kancelarii PwC Legal „Nowe technologie w pracy prawników i transformacje działów prawnych”. Uczestnicy sondażu, przeprowadzonego wśród dyrektorów działów prawnych przedsiębiorstw, szczególnie narzekali na brak narzędzi „szytych na miarę” dla danej organizacji.

14.11.2018

Pielęgniarki: Podwyżki są niższe niż obiecał minister zdrowia

Zawody medyczne

Nie wszystkie szpitale wypłacają podwyżki dla pielęgniarek zgodnie z „pakietem Szumowskiego”. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych alarmuje, że duża część pracodawców zabiera część pieniędzy, które powinny otrzymać pielęgniarki. OZZPiP apeluje do ministra zdrowia, by interweniował w tej sprawie.

14.11.2018

Wkrótce pierwsze sesje i decyzje nowych włodarzy

Samorząd terytorialny

W najbliższych dniach odbędą się pierwsze sesje niedawno wybranych rad gmin - zwołają je komisarze wyborczy. Po upływie kadencji stary wójt pełni jeszcze funkcję do czasu objęcia obowiązków przez swojego następcę. Nowi wójtowie, burmistrzowie i prezydenci mogą rozpocząć nowe kadencje m.in. od zlecenia audytów finansowych, natomiast rady gmin - od ustalenia... niższych wynagrodzeń włodarzy.

14.11.2018

Resort zdrowia chce się pozbyć ośrodka w Gostyninie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zdaniem ekspertów trzeba zmienić zasady kierowania byłych przestępców na tle seksualnym do specjalnego ośrodka w Gostyninie, a także jego podległość resortową. Taką potrzebę widzi też Ministerstwo Zdrowia, które zapowiada prace nad nowelizacją ustawy oraz chce ograniczyć swoją rolę w prowadzeniu tej placówki do wsparcia medycznego.

14.11.2018