Brak transmisji z obrad rady narusza prawo, nawet gdy gmina jest biedna

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Nieudostępnianie mieszkańcom transmisji z sesji rady narusza prawo i nie ma znaczenia argument, że gminy nie stać na sprzęt. Już prawie dwa lata samorządy mają obowiązek zapewnienia dostępu do obrad online. Okazuje się jednak, że jest gmina, gdzie takiego przekazu nie ma.

29.10.2019

Banki nie respektują wyroku TSUE w sprawie kredytów. Będzie interwencja RPO

Prawo cywilne Finanse Prawo unijne

Mimo korzystnego wyroku TSUE dla osób, które wcześniej spłaciły kredyt, część banków nie chce zwracać im wszystkich poniesionych kosztów. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, niektóre banki nie respektują wyroku TSUE i wprowadzają swoich klientów w błąd. Dla banków taktyka jest korzystniejsza, bo może zniechęcić konsumentów do drogi sądowej.

29.10.2019

PKW rekomenduje odrzucenie głównych protestów wyborczych

Wybory

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała w poniedziałek, że nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które mogłyby mieć wpływ na wynik głosowania i wynik wyborów. Także w poniedziałek PKW wydała negatywne opinie nt. 36 protestów wyborczych. Cztery z nich pochodziło od PiS, jeden od Koalicji Obywatelskiej i jeden PSL.

28.10.2019

Umasowienie uczelni nie takie groźne

Przeszliśmy bardzo trudną drogę, z zakrętami, ale z każdego z tych zakrętów wyciągnęliśmy wnioski - podkreślali uczestnicy zorganizowanej w poniedziałek konferencji poświęconej Transformacji Akademickiego Szkolnictwa Wyższego w Polsce w okresie 30-lecia 1989-2019. I chwalili obowiązującą od niedawna Ustawę 2.0.

28.10.2019

Już 235 protestów wyborczych trafiło do Sądu Najwyższego

Wybory

Do poniedziałkowego popołudnia do Sądu Najwyższego wpłynęło 235 protestów wyborczych. Dotychczas SN rozpoznał siedem protestów i w przypadku wszystkich nie wydał merytorycznych rozstrzygnięć - pozostawił je "bez dalszego biegu", wskazując, że zostały złożone przed ustawowym terminem.

28.10.2019

POZ Plus, czyli 1 proc. pacjentów koordynowanych przez lekarza rodzinnego

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do projektu POZ Plus, który wprowadza koordynowany model opieki nad chorymi zapisanymi do lekarza rodzinnego przystąpiło do tej pory 37 placówek medycznych z 16 województw. Programem łącznie objęto 286 tys. osób, co stanowi niecały 1 proc. zapisanych w podstawowej opiece zdrowotnej pacjentów.

28.10.2019

Pranie pieniędzy – prezydent podpisał ważne zmiany dla firm

Compliance

Generalny Inspektor Informacji Finansowej będzie mógł nałożyć do 1 miliona złotych kary za naruszenie obowiązków wynikających z przeciwdziałaniu praniu pieniędzy na kadrę kierowniczą. To jedna ze zmian, jakie przewiduje podpisana w piątek przez prezydenta nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

28.10.2019

NIK: Brakuje środowiskowych domów samopomocy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Mimo że od kilku lat rośnie liczba ośrodków dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz nakłady finansowe państwa na ten rodzaj wsparcia, wciąż są „białe plamy”. Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że na koniec 2018 roku w prawie 8,5 proc. powiatów nie było żadnej takiej placówki, a niemal 20 proc. wszystkich ośrodków nie spełniało standardów.

28.10.2019

Ruszył proces b. dyrektorów sądów z apelacji krakowskiej i wrocławskiej

Wymiar sprawiedliwości

Chodzi o 10 byłych dyrektorów sądów z apelacji krakowskiej i wrocławskiej, oskarżonych o przyjęcie łącznie około 867 tys. zł łapówek. To jeden z wątków śledztwa dotyczący działalności grupy, która miała przywłaszczyć prawie 30 mln zł na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

28.10.2019

Prezydent podpisał zmiany w zaprzeczaniu ojcostwu

W życie może wejść nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którą termin wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa ale też macierzyństwa, powinien być liczony od daty, w której pełnoletnie dziecko dowiedziało się o swoim rzeczywistym pochodzeniu.

28.10.2019

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów

Opieka zdrowotna Farmacja

Przyjęcie projektu przez Komitet Stały Rady Ministrów jest kolejnym etapem procesu legislacyjnego - podkreśla Naczelna Rada Aptekarska. Samorząd podaje, że jeśli nie zajmie się nim obecny rząd, nie ma przeszkód, aby rozpatrzył go nowo powołany gabinet. NRA liczy na to, że w nieodległym czasie projekt zostanie skierowany do sejmowej komisji zdrowia

28.10.2019

Samochody hybrydowe z niższą akcyzą

Środowisko Akcyza

Prezydent podpisał w piątek nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany polegają na obniżeniu stawek akcyzy dla samochodów o napędzie hybrydowym spalinowo–elektrycznym. Wysokość daniny będzie uzależniona od rodzaju napędu samochodu oraz od pojemności silnika.

28.10.2019

Zwykły zarząd własnym majątkiem to nie działalność gospodarcza

PIT

Po zlikwidowaniu firmy i wycofaniu wykorzystywanego w niej lokalu do majątku prywatnego, może być on nadal wynajmowany. Przedmiotem najmu nie będzie składnik majątku związany z biznesem, lecz najem prywatny. Uzyskiwany przychód może być opodatkowany ryczałtem w wysokości 8,5 proc..

28.10.2019

PiS szuka innego pomysłu zamiast zniesienia 30-krotności

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Prawo i Sprawiedliwość przyjmuje do wiadomości opór swoich koalicjantów wobec propozycji zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS i zapowiada poszukiwanie innych rozwiązań w tym zakresie. Politycy partii rządzącej nie mówią jednak jeszcze, jakie to miałyby być rozwiązania.

28.10.2019

Autorzy najlepszych prac magisterskich z szansą na nagrodę

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Trwa druga edycja konkursu Tax Everest. Są to Akademickie Mistrzostwa Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego. Na nagrody mają szanse autorzy prac, które będą obronione w okresie od 1 października 2018 roku do 31 października 2019 roku. Termin zgłoszeń upływa 3 listopada.

28.10.2019

Handel odczuwa największą presję na podzieloną płatność

VAT

Przez rok ponad 42 proc. mikro, małych i średnich firm zostało skłonionych przez partnerów biznesowych do stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Najczęściej dotyczy to handlu i to ten sektor obok transportu, w jednym na pięć przypadków skarży się na negatywny wpływ podzielonej płatności na płynność finansową - wynika z danych BIG InfoMonitor.

28.10.2019

SN orzeknie 7 listopada o aneksie frankowym do umowy kredytowej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sąd Najwyższy 7 listopada 2019 r. wyda wyrok w sprawie hipotecznego kredytu złotowego przewalutowanego na franki szwajcarskie aneksem do umowy. Spór koncentruje się na obowiązkach informacyjnych banku i kwestii indywidualnego negocjowania aneksu do umowy.

28.10.2019

Elektroniczna korespondencja z fiskusem rodzi coraz więcej problemów

Ordynacja

Czas, w jakim rozpatrywane są zgłaszane kłopoty z funkcjonowaniem ePUAP, nijak się ma do terminów procesowych, których trzeba przestrzegać ‒ twierdzą pełnomocnicy. Niektórzy na odpowiedź z Service Desku Centralnego Ośrodka Informatyki, który obsługuje ePUAP, czekali... ponad pół roku.

28.10.2019

Kary nakładane na szpitale przez NFZ są za wysokie

Finansowanie zdrowia

Wprowadzono sieć szpitali czyli nowy model finansowania lecznic, ale nie zmieniono systemu kar nakładanych przez NFZ. W efekcie lecznica, która kiedyś płaciła za nieprawidłowości karę w wysokości 1 proc. wartości kontraktu oddziału - teraz musi oddać 1 proc. ryczałtu, czyli całego budżetu szpitala. Polska Federacja Szpitali wystąpiła do ministra zdrowia z postulatem zmiany zasad stosowania kar.

28.10.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski