Jak podkreślają organizatorzy, Dzień Edukacji Prawnej jest symbolicznym zwieńczeniem zaangażowania sędziów i partnerów Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia w całoroczną działalność edukacyjną, której celem jest promocja wiedzy prawnej, rozbudzenie zainteresowania, w szczególności dzieci i młodzieży, tematyką prawa, a także przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości.

 

Czytaj: Sędzia Kożuchowska-Warywoda: Świadomy praw nastolatek - w przyszłości sprawczym obywatelem>>

Trzy webinary od praw konsumenta po umowę o pracę

- Hasłem i motywem przewodnim Dnia Edukacji Prawnej jest „Sprawczy obywatel”. W tym roku chcemy nasze webinarowe zajęcia skierować do młodzieży, która staje się samodzielna. Pierwszym tematem będzie: Umowa o pracę, co muszę wiedzieć. Drugim: Młody konsumencie poznaj swoje prawa.
Skąd pomysły? Jakiś czas temu skierowaliśmy do szkół współpracujących z nami ankietę z pytaniem co interesuje młodzież jeśli chodzi o przepisy prawa i o czym chcieliby - od nas prawników/edukatorów usłyszeć. Najczęściej wskazywano regulacje dotyczące umów o pracę. Drugi temat wiąże się z tym, że młodzi ludzie coraz częściej zawierają w internecie różnego rodzaju umowy, np. kupna-sprzedaży, są odbiorcami przeróżnych usług. W takich sytuacjach znajdują się w pozycji konsumenta i właśnie dlatego powinni znać swoje prawa, to jak mają z nich korzystać, w jakim zakresie są chronieni, tym bardziej, że druga strona jest zazwyczaj w tym układzie silniejsze - mówi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, prezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia.

Webinary>>

Pierwszy webinar rozpocznie się już o godzinie 9.00 i będzie zatytułowany "Pierwsza umowa o pracę. Co muszę wiedzieć?” W czasie szkolenia będzie można się dowiedzieć: 

 • Jak powinien przebiegać proces angażowania pracownika do pracy zgodnie z prawem?
 • Co jest obowiązkiem pracodawcy przy angażowaniu pracownika do pracy zgodnie z prawem, a co kandydata? – tylko w czasie rozmowy
 • Na co trzeba zwrócić uwagę angażując się po raz pierwszy do pracy?
 • Czy wszystkie formy pracy zarobkowej wymagają umowy? – tylko w czasie rozmowy
 • Czy wystarczy słowo, czy należy umowę spisać? 
 • Co powinna zawierać umowa o pracę, a czego nie powinna zawierać?

 
Rozmawiać będą:

Elżbieta Piotrowska-Albin - socjolog, wydawca, autorka, dyrektor Działu Analiz i Badań Marketingowych w Wolters Kluwer Polska, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”  

Piotr Wojciechowski - adwokat, wykładowca akademicki, publicysta.


Kolejny webinar rozpocznie się o godzinie 10.00 - „Współczesna młodzież a problem hejtowania na przykładach zaczerpniętych z lektury Harry Pottera”. 

Podczas webinarium młodzież pozna odpowiedź na pytania:

 • Czym jest mowa nienawiści?
 • Jakie mogą być konsekwencje prawne stosowania mowy nienawiści?
 • Jakie mogą być konsekwencje stosowania mowy nienawiści na przykładach z historii nowożytnej?

 
Rozmawiać będą:

Profesor Ewa Łętowska - profesor doktor habilitowany nauk prawnych; członek rzeczywisty PAN, członek korespondent PAU, pierwsza rzecznik praw obywatelskich (1988-1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011). Autorka książek, artykułów, esejów, felietonów poświęconych prawu (konstytucyjne, cywilne, prawa człowieka) oraz audycji radiowych i telewizyjnych poświęconych  muzyce poważnej.  

Michał Szwestka – z wykształcenia prawnik z pasji – nauczyciel, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich oraz czynny zawodowo nauczyciel. 

Trzeci rozpocznie się o godz. 11 pod tytułem „Jest sprawa – młody konsumencie poznaj swoje prawa”. W ramach szkolenia uczeń dowie się, 

 • co oznacza „konsument",
 • pozna zachowania charakteryzujące „świadomego konsumenta",
 • dowie się co zrobić z produktem nie spełniającym warunków umowy lub produktem wadliwym,
 • jak świadomie dokonać zakupów,
 • dowie się jak reklamować wadliwy towar. 

Webinar poprowadzi: Daria Górniak-Dzioba, radczyni prawna i mediatorka sądowa wpisana na listę mediatorów przy Sądzie Okręgowym we Włocławku, Sądzie Okręgowym w Toruniu i Sądzie Rejonowym w Płocku, członkini Komisji Praw Człowieka przy OIRP w Toruniu.

 

Lekcje w szkołach i symulacje rozpraw

Ten rok to też powrót do bezpośrednich spotkań w ramach DEP, które praktykowane były przed pandemią COVID. Na terenie całego kraju odbędą się zajęcia z udziałem sędziów, adwokatów i prokuratorów, konkursy i gry o charakterze edukacyjnym. Uczniowie będą mogli także uczestniczyć w symulowanych rozprawach i zwiedzić sądy.

Przypomniane zostaną już wcześniej nagrane materiały edukacyjne - https://www.edukacja.iustitia.prawo.pl/co-robimy/materialy-edukacyjne/#0, do wykorzystania w pracy z dziećmi i młodzieżą nie tylko w Dniu Edukacji Prawnej, takie m.in. jak:

Bajka o królewnie, która zniosła wszystkie prawa;

Proces wilka – dwie części;

Prawa zwierząt w świecie prawa człowieka;

Prawa i obowiązki osoby zatrzymanej przez policję.

Dzień Edukacji Prawnej to również specjalne artykuły w serwisie Prawo.pl i promocje - 20 proc. na książki Wolters Kluwer - skorzystać z niej będzie można do 17 marca 2023 z hasłem DEP2023. 

Czytaj też inne artykuły przygotowane przez serwis Prawo.pl z okazji Dnia Edukacji Prawnej: