Depozyty w szpitalach bez pieczątek

Pacjent Opieka zdrowotna

W sobotę 2 listopada wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 11 października 2019 r. w sprawie prowadzenia depozytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Przepisy usuwają wymóg ostemplowania pieczęcią zakładu opakowania, w którym znajdują się rzeczy wartościowe pozostawione w depozycie.

02.11.2019

W weekend i święta coraz trudniej znaleźć lekarza

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Szpitale zawieszają działanie przychodni nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, bo nie mają chętnych lekarzy na dyżury. Długie weekendy to dla dyrektorów szpitali ogromne wyzwanie organizacyjne. Zwłaszcza dla zarządzających mniejszymi placówkami medycznymi. Obsadzenie dyżurów lekarskich graniczy z cudem.

02.11.2019

Sąd spóźnił się z "odwieszeniem" kary - Sąd Najwyższy uznał kasację RPO

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyznę skazano w 2012 r., za przestępstwa narkotykowe na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat próby. W tym czasie popełnił jednak kolejne przestępstwo, za które prawomocnie skazano go w 2016 r. Jeszcze przed upływem okresu próby sąd rejonowy zarządził wykonanie zawieszonej kary, ale sąd okręgowy spóźnił się z utrzymaniem tego postanowienia o osiem dni. To naruszenie prawa - uznał RPO i złożył kasację.

02.11.2019

Od 1 listopada nowa lista leków refundowanych

Pacjent

Listopadowa lista leków refundowanych wprowadza 76 nowych produktów m.in.: leki dla pacjentów onkologicznych, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Leśniewskiego-Crohna, cukrzycą i niewydolnością serca.

01.11.2019

Będą wyższe wynagrodzenia dla dyrektorów sądów

Wymiar sprawiedliwości

O 1000 zł ma wzrosnąć dolna i górna granica wynagrodzeń zasadniczych dyrektorów sądów i ich zastępców - to propozycja zawarta w projekcie rozporządzenia ministra sprawiedliwości, które właśnie trafiło do opiniowania. Najwięcej zarabiać mają dyrektorzy w sądach apelacyjnych - od 9 tys. do 12 tys. zł.

01.11.2019

Firmy powołały ponad 10 tysięcy zarządców sukcesyjnych

Małe i średnie firmy

Minął niecały rok od wejścia w życie ustawy o sukcesji, a już widać, że nowe przepisy działają. Przedsiębiorcy chętnie powołują osoby, które będą czasowo zarządzały firmą, w razie śmierci jej właściciela. Eksperci nie mają wątpliwości, że kolejne przepisy, które czekają na wejście w życie jeszcze bardziej ułatwią przekazywanie rodzinnych firm.

01.11.2019

Wieńce, kwiaty i znicze to nie reprezentacja

CIT PIT

Gdy pracodawca musi zmierzyć się z przykrą okolicznością, jaką jest śmierć pracownika lub członka jego najbliższej rodziny, pojawia się wtedy problem z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez firmę na nekrologi, wieńce pogrzebowe i znicze. Organy podatkowe mają jednoznaczne stanowisko w tej sprawie.

01.11.2019

Obowiązkowy split payment wymusi dzielenie płatności

VAT

Od 1 listopada stosowanie podzielonej płatności tzw. split paymentu będzie obowiązkowe przy 150 towarach i usługach. Za jej brak grozić będą surowe konsekwencje. Kluczowa będzie wartość faktury. Wystarczy jednak, że znajdzie się na niej jeden, tańszy towar wrażliwy, dzielić trzeba będzie całą płatność. Ale to nie jedyny problem.

01.11.2019

Rzecznik Schab: Współpracowałem z sędziami z MS, ale jestem obiektywny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Praca w ministerialnym zespole do spraw sędziowskich dyscyplinarek w żaden sposób nie wpływa na rzetelność i obiektywizm rzecznika dyscyplinarnego badającego ewentualne przewinienia innych sędziów pracujących w tym zespole – twierdzi sędzia Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych.

31.10.2019

Lekarz zawieszony za krytykę kalendarza szczepień

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi wydał orzeczenie w sprawie lekarza z Opoczna, kwestionującego obowiązujący kalendarz szczepień. Uznał go winnym popełnienia przewinienia zawodowego i skazał na karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na rok. Wyrok nie jest prawomocny. To pierwsza tak surowa kara. Do tej pory kończyło się na naganach.

31.10.2019

Prezydent odwiedza haski trybunał, ale polski sędzia go bojkotuje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Hadze z szefami Międzynarodowego Trybunału Karnego. Mówił o wsparciu Polski dla tej instytucji, ale usłyszał też uwagi dotyczące praworządności w Polsce. Udziału w spotkaniu odmówił polski sędzia Trybunału prof. Piotr Hofmański.

31.10.2019

Rzecznik TSUE: Polska, Czechy i Węgry do ukarania za odmowę przyjęcia uchodźców

Administracja publiczna Prawo unijne

Polska, Czechy i Węgry złamały prawo Unii Europejskiej odmawiając relokacji uchodźców - napisała w opinii dla Trybunału Sprawiedliwości jego rzecznik generalny. Zdaniem polskiego rządu były podstawy do takiej decyzji. Opinia rzecznika nie wiąże Trybunału, ale w ok. 90 proc. przypadków orzeczenia są zbieżne z opiniami rzeczników.

31.10.2019

Genetyka w rękach przeciwnika in vitro

Finansowanie zdrowia

Prof. Andrzej Kochański, specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej jest ekspertem ds. bioetyki Episkopatu Polski, a teraz został krajowym konsultantem ds. genetyki. Jest przeciwnikiem in vitro i badań prenatalnych, a będzie tworzył ustawę regulującą działalność właśnie w zakresie badań i poradnictwa genetycznego w Polsce.

31.10.2019

Karczewski: Powstanie ministerstwo skarbu

Administracja publiczna

Kierownictwo Zjednoczonej Prawicy ustaliło strukturę przyszłego rządu. Potwierdzono rekomendację Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera oraz utworzenie ministerstwa skarbu, na czele którego stanie Jacek Sasin.

31.10.2019

Szkolny BIP trzeba sprawdzić pod kątem RODO

RODO

Szkoły, podobnie jak inne podmioty publiczne, bardzo automatycznie podchodzą do kwestii prowadzenia Biuletynu Informacji Publicznej, tymczasem skutkiem zaniedbań w tej kwestii mogą być wysokie kary finansowe nakładane przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO). Przekonał się o tym jeden z urzędów, który musi zapłacić aż 40.000 zł.

31.10.2019

Zmarłych chowa się na cmentarzach, ale są wyjątki

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przepisy przewidują „furtkę”, dzięki której można dokonać pochówku poza cmentarzem. Muszą jednak być spełnione szczególne warunki, bo za naruszenie prawa o chowaniu zmarłych grozi areszt lub grzywna. Zdaniem ekspertów kary nie zapobiegają łamaniu norm.

31.10.2019

Skarbówka nie wstrzyma już tak łatwo przedawnienia

Ordynacja

Rewolucyjny wyrok sądu nie pozostawia suchej nitki na działaniu fiskusa, który wszczyna postępowania kontrolne tuż przed przedawnieniem, a potem nic nie robi. W opinii sądu, wysłanie postanowienia to za mało – urząd musi prowadzić realne działania. Podatnicy zyskali dodatkowe narzędzia i argumenty do wykorzystania w sporach ze skarbówką.

31.10.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski