Szkolenie będzie dotyczyło zmian, które weszły w życie 1 czerwca 2022 r., jednak czas na dostosowanie umów przez przedsiębiorców upłynie dopiero 31 maja 2023 r. Chodzi o rozporządzenie Komisji (UE) nr 2022/720 z 10 maja 2022 r. w sprawie stosowania art. 101 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do kategorii porozumień wertykalnych i praktyk uzgodnionych, tzw. VEBR. Nowe przepisy dotyczą bezpośrednio porozumień wertykalnych między przedsiębiorcami, czyli takich, w których przedsiębiorcy znajdują się na innych szczeblach obrotu. Chodzi zwłaszcza o relacje dostawców i odbiorców, szczególnie w zakresie dystrybucji. Co ważne, nowe rozporządzenie wyłącza niektóre kategorie porozumień wertykalnych z generalnie obowiązującego zakazu ograniczania konkurencji - pod ścisłymi warunkami. Zmianie uległy m. in. zasady dopuszczalnych zachowań przedsiębiorców (czyli tzw. "bezpiecznej przystani", "safe harbour"). 

Czytaj w LEX: Porozumienia wertykalne i praktyki uzgodnione po nowemu >>>

 

Zaproszenie na warsztaty 

Ponieważ nowe przepisy są skomplikowane i wciąż budzą wątpliwości przedsiębiorców, kancelaria Domański Zakrzewski Palinka we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Konkurencji (c/o Dentons) organizuje warsztaty "Nowe zasady oceny ograniczeń wertykalnych w świetle VBER 2022 oraz VGL 2022". Odbędą się już 28 marca 2023 r. o godz. 17:00, w siedzibie Stowarzyszenia Prawa Konkurencji (SPK): Kancelarii Dentons przy ul. Zajęczej 4 w Warszawie. 

- W trakcie warsztatów omówione zostaną najważniejsze zmiany w podejściu do ograniczeń wertykalnych wynikające z rozporządzenia 2022/720 oraz z Wytycznych. Szczególnej analizie poddana zostanie kwestia uwzględnienia w VBER 2022 doświadczeń Komisji (i organów krajowych) zdobytych na gruncie VEBR 2010. W trakcie warsztatów dokonana zostanie także ocena, czy nowe regulacje stanowią krok w przód (czy w tył) w zakresie pewności prawnej jaką powinien zapewniać przedsiębiorcom VBER - zapowiada SPK. 

Warsztaty poprowadzi r.pr. dr Jarosław Łukawski, Partner w kancelarii DZP oraz Jan Siesicki, Associate w kancelarii DZP. Na szkolenie należy się wcześniej zarejestrować poprzez wysłanie zgłoszenia na adres spk@spk.com.pl lub telefonicznie:  22 242 5138. Liczba miejsc jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.