Biegli rewidenci obawiają się projektowanego przez MF nadzoru

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów planuje powołanie nowej instytucji, która będzie nadzorowała prace biegłych rewidentów. Ma to być Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Projekt ustawy jest już gotowy, ale zdaniem samorządu biegłych propozycje resortu nie są dobrym pomysłem.

20.11.2018

MS: prace nad nowelizacją ustawy o kuratorach na finiszu

Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze w grudniu Ministerstwo Sprawiedliwości chce skierować do konsultacji publicznych i międzyresortowych projekt zmian dotyczących kuratorów sądowych. Regulacja ma rozwiązać problemy związane z obsługą biurową, różnicą w etatach i uregulować kwestie dotyczące delegowania.

20.11.2018

Komisje do spraw błędów medycznych do naprawy

Opieka zdrowotna

Działające od siedmiu lat komisje ds. błędów medycznych miały szybko stwierdzać, że doszło do błędu i pacjent lub spadkobiercy mieli otrzymać odszkodowanie. To miało odciążyć sądy, ale tak się jednak nie stało. O zmianę przepisów, by usprawnić proces orzekania o zdarzeniach medycznych, do ministra zdrowia zaapelował Rzecznik Praw Pacjenta. Zmiany popierają także przewodniczący i członkowie wojewódzkich komisji.  

20.11.2018

Polskie władze uznają zabezpieczenie TSUE ws Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości

Gotowi jesteśmy "uznać stan faktyczny" dotyczący sytuacji w Sądzie Najwyższym i nie podejmować działań, takich jak np. powoływanie nowych sędziów w miejsce tych odesłanych na emeryturę - wynika z nieoficjalnych przekazów o treści przekazanych w poniedziałek wieczorem do Komisji Europejskiej informacji ws. realizacji środków tymczasowych TSUE dotyczących SN.

19.11.2018

Trwa Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej

Pomoc społeczna

Pracownicy pomocy społecznej protestują przeciwko niskim zarobkom, problemom kadrowym i domagają się zmian legislacyjnych. Chcą, żeby Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pochyliło się nad ich postulatami pracowniczymi i profesjonalnymi.

19.11.2018

W styczniu wysłuchanie Ziobry w sprawie Morawiec

Wymiar sprawiedliwości

Na drugą połowę stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie zaplanował wysłuchanie w procesie cywilnym ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i sędzi Beaty Morawiec. Chodzi o proces, który sędzia wytoczyła ministrowi, po tym, jak zwolnił ją ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie.

19.11.2018

Ceny transferowe – będą zmiany w zasadach wyceny transakcji

CIT PIT

Od stycznia 2019 roku będzie można stosować sześć, a nie jak obecnie pięć, metod wyceny transakcji zawieranych przez podmioty powiązane. Zmienią się także zasady weryfikacji ceny rynkowej. Projekt rozporządzeń został ogłoszony w poniedziałek przez Rządowe Centrum Legislacji.

19.11.2018

ZNP pyta nauczycieli, czy będą protestować

Kadry w oświacie

Związkowcy chcą wiedzieć, jaka forma protestu najbardziej interesuje nauczycieli. W tym celu przygotował internetową ankietę. Protest ma dotyczyć nauczycielskich wynagrodzeń.

19.11.2018

Cyfryzacja szpitali to wyzwanie i konieczność

Opieka zdrowotna

Jak wprowadzić elektroniczne recepty, skierowanie oraz zwolnienia, czy szpitale są gotowe na ich wdrożenie, ale także co oznacza cyfrowa rewolucja dla polskich lecznic – takie tematy zostaną poruszone podczas dwudniowej konferencji "Cyfrowy Szpital Przyszłości", która 20 i 21 listopada odbędzie się w Krakowie.

19.11.2018

Polskie władze po swojemu zinterpretują zabezpieczenie TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Polska skorzysta z prawa do przedstawienia informacji w sprawie tego, jak rozumie postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE dot. Sądu Najwyższego. Taką zapowiedź przedstawił w poniedziałek w południe wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Poinformował też, że w poniedziałek przekazana zostanie odpowiedź w sprawie tego postanowienia.

19.11.2018

Notariusze podejrzani o pomoc w lichwie mogą wrócić do pracy

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy w Gdańsku uchylił decyzję prokuratury o zawieszeniu w prawie wykonywania zawodu notariuszy, którzy według śledczych mieli pomagać lichwiarzom w przejmowaniu nieruchomości. Przedstawiono im w sumie 120 zarzutów, w tym pomocnictwa w oszustwach. Mieli zarobić w ten sposób ponad 105 tys. zł.

19.11.2018

MF: System bankowy jest bezpieczny

Prawo gospodarcze Finanse

Getin Noble Bank i Idea Bank na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów. Sytuacja obu instytucji była przedmiotem wczorajszego, specjalnego posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej. Ma to związek z tzw. aferą KNF.

19.11.2018

Inżynierowi doktorat się nie opłaca

HR

Wynagrodzenia inżynierów są bardzo zróżnicowane w zależności od branży. Natomiast wykształcenie ma mniejsze znaczenie. Doktorat podnosi zarobki jedynie o kilkaset złotych. Znaczącą różnicę odczuje dopiero absolwent studiów MBA.

19.11.2018

60 proc. lekarzy i pielęgniarek z objawami wypalenia zawodowego

Opieka zdrowotna

Aż 60 proc. personelu medycznego z Polski widzi u siebie objawy wypalenia zawodowego. Lekarze i pielęgniarki podkreślają, że stres w pracy związany jest z nadmiernym obciążeniem pracą, niskimi zarobkami i brakami w wyposażeniu.

19.11.2018

Są plany likwidacji tzw. białych plam komunikacyjnych

Samorząd terytorialny

Problemy z dostępem do autobusowej komunikacji i niewywiązywanie się samorządów z funkcji organizatora przewozów o charakterze użyteczności publicznej mają zniknąć dzięki zmianom w publicznym transporcie zbiorowym.

19.11.2018

RODO: Prawnik administratorem czy przetwarzającym dane?

RODO

Projekt ustawy wdrażającej RODO w poszczególnych branżach nie przesądza, że adwokaci i radcowie prawni pełnią rolę administratorów danych osobowych. To nie oznacza jednak, że mogą się uznać tylko za przetwarzających.

19.11.2018

Dostęp do adwokata wystarczający? MS - tak, RPO i adwokaci postulują zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości nie widzi konieczności zmian w zakresie dostępu do adwokata i ocenia, że polskie przepisy spełniają międzynarodowe standardy. Luki uderzające w prawa człowieka dostrzegają jednak RPO i prawnicy. Adwokaci przygotowują projekt zakładający możliwość skorzystania z ich pomocy na każdym etapie - prace mają zakończyć się w grudniu.

19.11.2018